Auro 3D

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ταχουμε πρι πριν τον FT οτι γκαμει το auro :biggrin:
......και επανειλημμενα εχω πει δεν χρειαζεται να περνετε uhd με τον σαχλαμαρα ηχο atmos που βγαζουν......
5.1. η 7.1 αρκει.....κοτσαρετε και το auro3d upmix και τελος.
και με ατμος παλι το auro3d upmix θα κοτσαρουν στο τελος:lolsign: βεβαια για να λειτουργησει ετσι οπως πρεπει να λειτουργησει θα πρεπει να τοποθετησουν και τα ηχεια οροφης καταλληλα και οχι διαταξη τυπου........... ντουζιερας.:lolsign:
1646985212471.png


εκει πανω ψηλα τοποθετουμε ανιχνευτες καπνου και σπρινκλερς....οχι ηχεια :biggrin:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αυτό που με τρέλανε περισσότερο στη Shera ήταν το μπάσο. Δεν ξέρω αν φταίει η ταινία (DUNE) ή η αίθουσα. Ήταν δηλαδή, waw :oops::hi:
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Προσωπικα στις περιπτωσεις οπου ο ακροατης καθεται κοντα σε οπισθιο τοιχωμα και θελει ενα 9.1 Auro 3D, θα πρεπει να τοποθετησει τα σαραουντ σε γωνια 110° σπρωχνοντας τα προς τις γωνιες και απο πανω να τοποθετησει τα ηχεια υψους με γωνια μεχρι 35° . Κατοπιν να κοιταξει να κουμπωσει τα μπροστινα υψους με τα οπισθια μειωνοντας την γωνια τους με κατωτατο οριο τις 20° ετσι ωστε να βρισκονται ολα τα ηχεια υψους στο ιδιο επιπεδο υψος.
Δηλαδη να περασει απο την τοποθετηση με τις κοκκινες γραμμες στην τοποθετηση με τις πρασινες.
View attachment 241528
Καλημερα ενδιαφέρον αυτό που περιγράφεις , το έχεις δοκιμάσει; Τι γωνία κλίσης πάνω από το κεφάλι ; Σε atmos πως πιστευεις θα δούλευε ;
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Καλημερα ενδιαφέρον αυτό που περιγράφεις , το έχεις δοκιμάσει; Τι γωνία κλίσης πάνω από το κεφάλι ; Σε atmos πως πιστευεις θα δούλευε ;
Αυτο που περιγραφω δεν ειναι κατι καινουργιο ή διαφορετικο με αυτο που τελικα αναφερει και δημιουργος του Auro 3D. Απο την στιγμη που καθομαστε στα 2/3 του χωρου σε τυπικα σαλονια ( αλλα και σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους παλι το ιδιο ισχυει) με τους διαφορους περιορισμους στην τοποθετηση των μπροστινων ηχειων, του καναπεως κτλπ τα μπροστινα ηχεια θα απεχουν αναγκαστικα περισσοτερο απο τα σαραουντ. Αποδεχομενοι την αποψη του Βιλφριντ οτι μια διαταξη 9.1 θα δωσει ικανοποιητικο αποτελεσμα θα πρεπει σε αυτη την υλοποιηση να εχουμε ως προτεραιοτητα την διατηρηση της γωνιας των σαραουντ και να κοιταξουμε να τα τοποθετησουμε οσο πιο μακρια μπορουμε απο την θεση ακροασης. Κατοπιν θα πρεπει να τοποθετησουμε τα ηχεια οροφης ιδανικα κατα Auro 3D πανω απο τα ηχεια βασης με δυνατες αποκλισεις περι των 10° προς τα εξω για τα μπροστινα και προς τα μεσα για τα πισω, κατι που ειναι ευκολο. το θεμα ειναι οτι τα ηχεια οροφης θα πρεπει να βρισκονται ιδανικα στο ιδιο οριζοντιο επιπεδο. Εδω ο ιδιος ο βιλφριντ θεωρει και μια κλιση απο 5-10° μεταξυ των μπροστα και των πισω ως ανεκτη. Επομενως εαν δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα στο ιδιο επιπεδο τοτε μπορουμε να εχουμε τα πισω για παραδειγμα λιγο πιο ψηλα σε σχεση με τα μπροστινα οροφης μεχρι 10° διαφορα.
Ηδη απο τις 20° ανυψωσης μπορουμε να εχουμε ικανοποιητικο αποτελεσμα αλλα ιδανικα θα πρεπει να κυμαινονται απο 25° εως 35°. Επειδη λοιπον ειναι αρκετα δυσκολο να διατηρηρουμε ολα τα ηχεια οροφης στο ιδιο επιπεδο και ταυτοχρονα να εχουμε σε ολα την ιδανικη γωνια ανυψωσης των 30° θα πρεπει αναγκαστικα να λαβουμε υποψιν τις μεγιστες επιτρεπτες αποκλισεις.
Το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ξεκινησουμε απο τα πισω που βρισκονται πιο κοντα στην θεση ακροασης δινοντας τα μια κλιση περι των 35μοιρων ετσι ωστε να μπορεσουμε να κατεβασουμε και τα μπροστινα στο ιδιο επιπεδο χωρις αλλα χωρις να πεφτουμε κατω απο την γωνια των 20μοιρων. Μπορουμε επισης να χρησιμοποιησουμε και την αποκλιση των 5/10μοιρων μεταξυ των μπροστινων και πισω ετσι ωστε να ανυψωσουμε τα μπροστινα λιγο παραπανω.
Το εχω δοκιμασει σε μενα, ολα στο ιδιο οριζοντιο επιπεδο με γωνια ανυψωσης των μεν μπροστινων μεταξυ 20-25 και των δε πισω 30. Θα μπορουσα ομως και να ανεβασω λιγο τα μπροστινα εκμεταλευομενος αυτη την μικτη αποκλιση των 5 με 10 μοιρων. Το ειχα αρχικα ετσι και το αποτελεσμα ηταν εξισου ικανοποιητικο, παιζει και καλυτερο αλλα θα το δοκιμασω ξανα. Αλλωστε μια κλιση περι των 5° αντιστοιχει με βαση την αποσταση των ηχειων μου σε μια ανυψωση περι των 25εκ.
Κλιση εχω δωσει, 20cm περιπου πανω απο το κεφαλι μου.
Απ οτι λενε, οποιος πιστευει οτι θα παιξει ατμος με αυτη την διαταξη και θα εχει μη ικανοποιητικο αποτελεσμα θα απογοητευθει.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Αυτο που περιγραφω δεν ειναι κατι καινουργιο ή διαφορετικο με αυτο που τελικα αναφερει και δημιουργος του Auro 3D. Απο την στιγμη που καθομαστε στα 2/3 του χωρου σε τυπικα σαλονια ( αλλα και σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους παλι το ιδιο ισχυει) με τους διαφορους περιορισμους στην τοποθετηση των μπροστινων ηχειων, του καναπεως κτλπ τα μπροστινα ηχεια θα απεχουν αναγκαστικα περισσοτερο απο τα σαραουντ. Αποδεχομενοι την αποψη του Βιλφριντ οτι μια διαταξη 9.1 θα δωσει ικανοποιητικο αποτελεσμα θα πρεπει σε αυτη την υλοποιηση να εχουμε ως προτεραιοτητα την διατηρηση της γωνιας των σαραουντ και να κοιταξουμε να τα τοποθετησουμε οσο πιο μακρια μπορουμε απο την θεση ακροασης. Κατοπιν θα πρεπει να τοποθετησουμε τα ηχεια οροφης ιδανικα κατα Auro 3D πανω απο τα ηχεια βασης με δυνατες αποκλισεις περι των 10° προς τα εξω για τα μπροστινα και προς τα μεσα για τα πισω, κατι που ειναι ευκολο. το θεμα ειναι οτι τα ηχεια οροφης θα πρεπει να βρισκονται ιδανικα στο ιδιο οριζοντιο επιπεδο. Εδω ο ιδιος ο βιλφριντ θεωρει και μια κλιση απο 5-10° μεταξυ των μπροστα και των πισω ως ανεκτη. Επομενως εαν δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα στο ιδιο επιπεδο τοτε μπορουμε να εχουμε τα πισω για παραδειγμα λιγο πιο ψηλα σε σχεση με τα μπροστινα οροφης μεχρι 10° διαφορα.
Ηδη απο τις 20° ανυψωσης μπορουμε να εχουμε ικανοποιητικο αποτελεσμα αλλα ιδανικα θα πρεπει να κυμαινονται απο 25° εως 35°. Επειδη λοιπον ειναι αρκετα δυσκολο να διατηρηρουμε ολα τα ηχεια οροφης στο ιδιο επιπεδο και ταυτοχρονα να εχουμε σε ολα την ιδανικη γωνια ανυψωσης των 30° θα πρεπει αναγκαστικα να λαβουμε υποψιν τις μεγιστες επιτρεπτες αποκλισεις.
Το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ξεκινησουμε απο τα πισω που βρισκονται πιο κοντα στην θεση ακροασης δινοντας τα μια κλιση περι των 35μοιρων ετσι ωστε να μπορεσουμε να κατεβασουμε και τα μπροστινα στο ιδιο επιπεδο χωρις αλλα χωρις να πεφτουμε κατω απο την γωνια των 20μοιρων. Μπορουμε επισης να χρησιμοποιησουμε και την αποκλιση των 5/10μοιρων μεταξυ των μπροστινων και πισω ετσι ωστε να ανυψωσουμε τα μπροστινα λιγο παραπανω.
Το εχω δοκιμασει σε μενα, ολα στο ιδιο οριζοντιο επιπεδο με γωνια ανυψωσης των μεν μπροστινων μεταξυ 20-25 και των δε πισω 30. Θα μπορουσα ομως και να ανεβασω λιγο τα μπροστινα εκμεταλευομενος αυτη την μικτη αποκλιση των 5 με 10 μοιρων. Το ειχα αρχικα ετσι και το αποτελεσμα ηταν εξισου ικανοποιητικο, παιζει και καλυτερο αλλα θα το δοκιμασω ξανα. Αλλωστε μια κλιση περι των 5° αντιστοιχει με βαση την αποσταση των ηχειων μου σε μια ανυψωση περι των 25εκ.
Κλιση εχω δωσει, 20cm περιπου πανω απο το κεφαλι μου.
Απ οτι λενε, οποιος πιστευει οτι θα παιξει ατμος με αυτη την διαταξη και θα εχει μη ικανοποιητικο αποτελεσμα θα απογοητευθει.
Σε ευχαριστω .
Τα μπροστά μου υψους είναι πιο ψηλά από τα πίσω, τα πισω είναι στις 50μοιρες λόγω του ότι ο καναπές είναι περί 80εκ απ τον τοίχο έτσι τα είχα βάλει και λόγω κάποιον άλλων παραμέτρων ,
τα μπροστά στις 33-34 μοιρες . Να δοκιμάσω να κατεβάσω λίγο τα μπροστά να έρθουν στο ίδιο ύψος με τα πίσω και να παίξω με κλίση μετά στα μπροστά ;
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Σε ευχαριστω .
Τα μπροστά μου υψους είναι πιο ψηλά από τα πίσω, τα πισω είναι στις 50μοιρες λόγω του ότι ο καναπές είναι περί 80εκ απ τον τοίχο έτσι τα είχα βάλει και λόγω κάποιον άλλων παραμέτρων ,
τα μπροστά στις 33-34 μοιρες . Να δοκιμάσω να κατεβάσω λίγο τα μπροστά να έρθουν στο ίδιο ύψος με τα πίσω και να παίξω με κλίση μετά στα μπροστά ;
2022 by N.Κ. :biggrin:
1.jpg


αφου τα πισω ειναι στις 50° και δεν μπορουν να κατεβουν για διαφορους λογους, τοτε ναι θα κατεβαζα τα μπροστινα για να ερθουν στο ιδιο οριζοντιο επιπεδο με τα πισω. Ετσι θα ειναι στο ιδιο επιπεδο ολα ενω παραλληλα τα μπροστινα που τα θεωρω πιο σημαντικα θα εχουν καλυτερη γωνια ανυψωσης δλδ πιο κοντα στις 30°. Κατοπιν μπορεις να παιξεις και με την κλιση. 👍
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Σε ευχαριστω πολύ .
Ύψος ακρόασης κεφαλιού 0.95μ . Για να πω την αλήθεια τα πίσω είναι στο 1.64μ πάνω από το κεφάλι και τα μπροστά είναι 1.80-1.85 έχουν υψομετρική διαφορά 20εκ περιπου πάνω κάτω .. Οποτε απ ότι καταλαβαίνω είναι ανεκτό για να μη τ ανεβοκατεβάζω ..
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ποιον AV εχεις παρει Ν.Κ. ;
Απ οτι λενε, οποιος πιστευει οτι θα παιξει ατμος με αυτη την διαταξη και θα εχει μη ικανοποιητικο αποτελεσμα θα απογοητευθει.
θα μαθουν καποια στιγμη...βεβαια υπαρχουν και οι ξεροκεφαλοι...:lolsign:
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
πηρα της Denon AVCX4700H......γιατι εχει καλο SINAD :lolsign:
Ποια έκδοσης 4700 πείρες; Πριν του Μαΐου 21 αυτό με διορθωμένο το 2.1; Έχω την εντύπωση στο καινούριο δεν έχουν μείνει ικανοποιημένοι με το DAC
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
ποιον AV εχεις παρει Ν.Κ. ;


θα μαθουν καποια στιγμη...βεβαια υπαρχουν και οι ξεροκεφαλοι...:lolsign:
Κώστα τα ακούω όλα μια χαρά, είχες δίκιο εξαρχής, να τα λέμε αυτά . Είναι βολικό το στήσιμο και φυσικός ο ήχος σε όλα τα φορματ μπορεί σε Dolby το mix να μην είναι για το στήσιμο που προορίζεται αλλά και πάλι βολεύεται ακούς μια χαρά.
σκεφτομαι αντί να βάλω TS να κοτσαρω 2 ηχεία πάνω από τα κεντρικά σαν Dolby enable , παράλληλα συνδεδεμένα να βαρανε ταβάνι .. έτσι για πλάκα :gamer:.

πάντως θα δοκιμάσω να κατεβάσω λίγο τα μπροστά να δοκιμάσω αυτό που είπε ο ΝΚ. Εκτός αυτού έχω την εντύπωση ότι τα μπροστά είναι πολύ κοντά στο ταβάνι απ ότι θα επρεπε, στα alteco το tweeter είναι από τη πάνω μεριά.
Ποια έκδοσης 4700 πείρες; Πριν του Μαΐου 21 αυτό με διορθωμένο το 2.1; Έχω την εντύπωση στο καινούριο δεν έχουν μείνει ικανοποιημένοι με το DAC
πηρα της Denon AVCX4700H......γιατι εχει καλο SINAD :lolsign:
Σε μουσική dsd είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτό που ακούω .
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν της διαλέγει η Auro Technologies αλλά οι εταιρίες παραγωγής.
Και σύμφωνα βέβαια με τι μπορούν να πληρώσουν σε συνδυασμό με τι μπορούν να πάρουν ως υλικό.
Η ενασχόληση μου έχει δείξει ότι οι βόρειοι έχουν περίεργα γούστα, για τα γούστα μου τουλάχιστον.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ίσως να ισχύει ότι ίσχυε και στα video clubs. Φίλος ιδιοκτήτης video club μου έλεγε πολύ παλιά ότι δεν τους δίνουν τα blockbusters αν δεν πάρουν και σαβούρα. Και η σαβούρα ήταν περισσότερη.

Από την άλλη δεν πιστεύω ότι οι εταιρίες ασχολούνται με υλικό που δεν έχει έσοδα. Άλλο πως το βλέπουμε εμείς εδώ. Και τσάμπα να τις παίρνουν πρέπει να πληρώσουν studio για το immersive και παραγωγή δίσκων.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
H Ολλανδική Source 1 Media (μαζί με την Γερμανική Turbine) είναι ίσως οι μεγαλύτεροι Ευρωπαίοι παραγωγοί Dolby Atmos & Auro3D remastered ταινιών.
Αν και οι τιμές των ταινιών της Source 1 Media είναι λογικές το κόστος μεταφοράς είναι απαγορευτικό. Τιμές όπως 15€ η ταινία και άλλα 38€ το shipping. Σε κάποιες παραγγελίες δε η αποστολή στην Ελλάδα ήταν αδύνατη.
Ξεκίνησα μια επικοινωνία μαζί τους ώστε να δουν και την προοπτική πώλησης των παραγωγών τους και σε φιλικότερες και οικονομικότερες προς τον καταναλωτή πλατφόρμες όπως το Amazon.

Screenshot_20220322-140445_Instagram.jpg
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top