Avengers: Infinity War (2018)

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Διαφωνώ. Είναι διασκέδαση. "Παρκάρεις" τον εγκέφαλό σου για δύο και κάτι ώρες, παρακολουθώντας κι απολαμβάνοντας μάχες υπερηρώων και super κακών, εντυπωσιακά ειδικά εφέ, λίγο δράμα κι αρκετό humor. Feast for the eyes, what's not to like?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Διαφωνώ. Είναι διασκέδαση. "Παρκάρεις" τον εγκέφαλό σου για δύο και κάτι ώρες, παρακολουθώντας κι απολαμβάνοντας μάχες υπερηρώων και super κακών, εντυπωσιακά ειδικά εφέ, λίγο δράμα κι αρκετό humor. Feast for the eyes, what's not to like?
Είναι ακριβώς amusement,αλλά όχι entertainment.Κι εκείνο που δεν αρέσει στον υποφαινόμενο τουλάχιστον,είναι η ατολμία και η συνακόλουθη απόρριψη εκπλήξεων,προκειμένου να αρέσει και να επιτύχει τους εισπρακτικούς στόχους υπό προβλέψιμους - και γι αυτό βαρετούς - όρους...
Νομίζω ότι το υπέρ-αναλύεις. Στο κάτω κάτω, δεν μιλάμε για τα τρία χρώματα του Κισλόφσκι.
Ιδού τι έγραφα προ διετίας σχολιάζοντας προηγούμενο κεφάλαιο της σειράς.
https://www.avsite.gr/forum/threads/captain-america-civil-war-2016.133980/page-4#post-2066186
Σίγουρα δεν ομιλούμε περί χρωμάτων,αφού μετά από τόσο εκτεταμένη κατάχρηση της γνωστής συνταγής,η πολυδιαφημισμένη κορύφωση της περιπέτειας καταντάει...ξεθωριασμένη.;)

Δεν ήταν πάντως στις προθέσεις μου να χαλάσω οποιαδήποτε πανηγυρική ατμόσφαιρα.
Μιας και αναφέρθηκε, η κορύφωση της περιπέτειας δεν είναι αυτή η ταινία αλλα η επόμενη, next year! ;)
Στον πρωτεύοντα σχολιασμό αναφέρθηκε ο όρος ΄΄κλιμάκωση΄΄ για να είμαστε ακριβείς.

Η κορύφωση από το δευτερεύοντα σχολιασμό,αναφέρεται εμμέσως στο τι περιμένει πλέον να γευτεί ο υποφαινόμενος από την ολοκλήρωση της πρώτης...πολυλογίας,συγνώμη φάσης ήθελα να πω - έστω κα με την επερχόμενη εμπλοκή της Captain Marvel...
Σούπερ ήταν! :party:

Καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς αλλά επιλέγω να τους αγνοώ. :p
Επιλογές επίσης είναι και η γκρίνια με την συνακόλουθη άρνηση να καταπίνουμε αμάσητο οτιδήποτε μας σερβίρουν...
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
[...]

Δεν ήταν πάντως στις προθέσεις μου να χαλάσω οποιαδήποτε πανηγυρική ατμόσφαιρα.
Δεν διέκρινα κάποια τέτοια πρόθεση, αλλά ούτε και πανηγυρική ατμόσφαιρα. Προφανώς διαφωνούμε, αλλά αυτό δεν επηρεάζει ούτε την εκλαμβανόμενη διασκέδαση του ενός ούτε την εκλαμβανόμενη απογοήτευση του άλλου.:)
 
  • Like
Reactions: PPG


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Θα ήθελα πάρα πολύ να με είχε ενθουσιάσει αυτή η ταινία.Έχοντας παρακολουθήσει άλλοτε ευλαβικά και άλλοτε με την δέουσα σκωπτική διάθεση -αναλόγως της περίπτωσης- όλα τα προηγηθέντα κινηματογραφικά κεφάλαια,προσδοκούσα μια χορταστική κλιμάκωση στο θε(α)ματικό σύμπαν της Marvel.

Η "περίφημη" κλιμάκωση όμως προκύπτει άχρωμη,άγευστη και άοσμη.Ο μέσος θεατής σφυροκοπείται από εφετζίδικες συγκρούσεις ηρώων πιο ΄΄χάρτινων΄΄ από τεύχος κόμικ σ'ένα ενοποιημένο πλέον γαϊτανάκι με χιουμοριστικές εγκλίσεις που φαντάζουν καταναγκαστικές,διαπιστώνοντας κιόλας παραλλήλως ότι ΄΄οφείλει΄΄ να είχε κατακρατήσει ολοένα και περισσότερα στοιχεία από τα προηγούμενα προκειμένου να πλοηγηθεί χωρίς ζαλάδα εντός του.

Σ'έναν κόσμο που χαιρετίζει το Game of Thrones ως σημαίνον πολιτισμικό γεγονός,η κινηματογραφική πολυλογία σε άτυπες συνέχειες θωρείται από μακριά σαν ουροβόρος όφις,αφού οι προκλήσεις που ταλαιπωρούν τους ήρωες συμβολίζουν υποδόρια το ίδιο το σύστημα μετάδοσης στη μυθοπλαστική μηχανή της όλης βιομηχανίας.Οι πέτρες του Απείρου θα μπορούσαν κάλλιστα να αντιπροσωπεύουν την προώθηση κάθε νέας περιπέτειας εις το διηνεκές,με τους θεατές έρμαια στο υποσχόμενο διαφημιστικό ερέθισμα σφηνωμένο μετά το πέρας των τίτλων.

Στην αυθεντική μυθοπλασία του κόμικ η κίνηση του Thanos να εξαλείψει - με τη βοήθεια του γνωστού δραματικού εφευρήματος - σε μια στιγμή τη μισή ζωή σε όλους τους γαλαξίες γίνεται ως εκδήλωση απέραντης λατρείας και αφοσίωσης απέναντι στην αγαπημένη του ΄΄Κυρά του Θανάτου΄΄.

Μια...απείρως ζοφερή ρομαντική χειρονομία που απηχεί με πολλαπλά κύματα στη συνείδηση του κοινού των κόμικ απορρίπτεται χωρίς ν'αντικαθίσταται κατά την κινηματογραφική μεταφορά με κίνητρα φέροντα ισοδύναμη ειδική βαρύτητα,οπότε η μαύρη μακαριότητα του μεγαλύτερου από τη ζωή κακού τον κάνει να εκπίπτει σε...Χάνο.

Το δε ξαφνικό μαζικό θανατικό στον επίλογο ενσκήπτει περισσότερο για λόγους εντυπώσεων και στερούμενο ουσιαστικού αντικτύπου,αφού καθίσταται αναστρέψιμο από τους ίδιους τους όρους της μυθοπλασίας.
Μολαταύτα,σημαντικότερο καλλιτεχνικό ατόπημα της ταινίας είναι ότι παρακολουθείται απροβλημάτιστα απ'όσους έχουν φτάσει ανελλιπώς μέχρι το συγκεκριμένο επεισόδιο,αλλά χωρίς να προξενεί το υποσχόμενο σοκ & δέος.

Ίσως πάλι η άχαρη πραγματικότητα που μας περιτριγυρίζει να ωθεί τον υποφαινόμενο σε ολοένα και πιο αχώνετη στάση απέναντι σε καθεστώτα απροβλημάτιστης απόδρασης με αέναες εκκρεμότητες που έχουν πλέον εδραιωθεί στην παρούσα βιομηχανία του θεάματος.That's...Not Entertainment.
Άρα θα μου αρέσει! :p:D
Δεν θυμάμαι τι έχει γίνει στα προηγούμενα, ούτε είχα προσέξει για να είμαι ειλικρινής. Κάθε ταινία αρχίζει από το μηδέν για μένα.

Θα πάω μέσα στη βδομάδα. Μόνο 3D φυσικά! :gamer:
 


Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Μιας και αναφέρθηκε, η κορύφωση της περιπέτειας δεν είναι αυτή η ταινία αλλα η επόμενη, next year! ;)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.862
Θα πάω μέσα στη βδομάδα. Μόνο 3D φυσικά! :gamer:
Άντεξα για πρώτη φορά ολόκληρη ταινία σε 3D, και ακόμα απορώ πώς το βλέπετε. Εντάξει, είναι σαν να παίζουν μπροστά σου, αλλά εμένα αυτό ακριβώς με ξένισε. Άσε που η τελική αίσθηση που μου άφησε ήταν ότι "μίκραινε" η οθόνη, και μάλιστα δυσανάλογα για μια αίθουσα με τεράστια οθόνη όπως η V Max. :idk:

Πέρα από αυτό όμως, η ταινία ήταν κορυφαία για ταινία υπερηρώων, και ο ήχος σχεδόν απολαυστικός. Το "σχεδόν" γιατί, σε αντίθεση με όσα είχα ακούσει, μου έλειψε το μπάσο. Λογικό βέβαια για τον όγκο της αίθουσας, αλλά μου είχαν δημιουργηθεί μεγαλύτερες προσδοκίες.

Μάλλον θα ξαναπάω στην 4 για να την ευχαριστηθώ...
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Άρα θα μου αρέσει! :p:D
Δεν θυμάμαι τι έχει γίνει στα προηγούμενα, ούτε είχα προσέξει για να είμαι ειλικρινής. Κάθε ταινία αρχίζει από το μηδέν για μένα.

Θα πάω μέσα στη βδομάδα. Μόνο 3D φυσικά! :gamer:


Δες όλα τα προηγούμενα ωστε να μην πας από το μηδέν αυτή την φορά :)
 
  • Like
Reactions: PPG

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Δες όλα τα προηγούμενα ωστε να μην πας από το μηδέν αυτή την φορά :)
Α πα πα! Να κάνω επανάληψη σε ταινίες με super ήρωες... Βαρετό. :D

Εξάλλου, ούτε στο καινούργιο θα προσέχω το story οπότε no problem. :lolsign:
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Καθόλου βαρετό, γι'αυτό φτιάχνουμε συστήματα για επαναλήψεις αλλιώς θα πηγαίναμε ΜΟΝΟ σινεμά για την 1η προβολή!
Ακριβώς γι' αυτό έχω εγκαταλείψει την ασχολία με το home cinema. Τις "καλές" ταινίες τις βλέπω στον κινηματογράφο. Επαναλήψεις δεν κάνω παρά μόνο όταν δεν βρίσκω κάτι καινούργιο να δω. Ακόμα και τότε παρακολουθώ με "κρύα καρδιά".

Η εμπειρία του κινηματογράφου (καθημερινές) είναι εντελώς διαφορετική από τη σπιτική θέαση. Δεν είμαι σινεφίλ για να σκέφτομαι μόνο την ταινία, θεωρώ τον κινηματογράφο έξοδο με όλα τα παρελκόμενα. Ή για να το πω αλλιώς, η ταινία, αυτή καθαυτή, αποτελεί ~40% της χαράς στην έξοδο.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ανάμικτα συναισθήματα, από τη μία η υπερπαραγωγή από την άλλη η ανούσια και προβλέψιμη πλοκή. Χρειάστηκαν 2μιση ώρες και θα χρειαστεί άλλο ένα επεισόδιο για ένα παιδικό στόρυ. Αυτό που μου έμεινε ήταν ότι τουμπάνιασα στα ποπ κορν από τη βαρεμάρα...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Λοιπον...:)... τελικα χωρις να εχω εμπειριες απο τις νεες ατμος αιθουσες, πηγα βασιζομενος στη λογικη και στη διαθεσιμοτητα θεσεων ...ειχα καταληξει στη ν4 mallγιατι ηταν η ποιο μικρη ατμος σε διαστασεις αλλα δε βρηκα θεσεις εκει που ηθελα, οποτε πηγα στη ν4 ρεντη...μετρια εικονα καλος ηχος, φανταζομαι στην αντιστοιχη ν4 του mall θα ειναι ακομη καλυτερα στον ηχο...
Ενταξυ μου ελειψε το πολυ χαμηλο ,αλλα αυτο μαλλον δε προκειται να το ακουσω σε μεγαλες αιθουσες,πηρε το ματι παντως 4 ,4645 jbl στο ταβανι ...τα ορατα ηταν αυτα...:) ηταν καλος ομως ....
Η ταινια ηταν πολυ καλη ισως η καλυτερη του ειδους,ασχετα εαν εχουμε κορεστει απο αυτες τελευταια....υιοθετωντας την ταση των τελευταιων ετων να ''καινε πρωταγωνιστες''αρχη αυτης απο το 2011 με τα GOT και Homeland ...
Οι Guardians εδωσαν μια ευχαριστη νοτα οπως ηταν αναμενομενο αλλωστε...;)
Κατι σχολια του δε με ενοιαξε και τοσο πολυ που ''εφυγε''ο ταδε ανταλαξαμε με φιλο :D ειπαμε μονο ο ironman θελουμε να επιβιωσει :D καλες θεασεις...
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Ξενέρωσα τη ζωή μου και ήθελα να φύγω απο το πρώτο 20λεπτο.....

Δεν έχω μετανοιώσει ξανά τόσο πολύ για ταινία.....

Οι μάχες ήταν "πολύ κακό για το τίποτα" και το μόνο που έμεινε ήταν μια βαβούρα και ευτυχώς γαι καλή μας τύχη ο ήχος ήταν πολύ προσεγμένος αλλά παρ όλα αυτά κούρασε.

Καθ όλη τη διάρκεια της ταινίας προσπαθούσα να "πιαστώ" απο κάπου για να δικαιολογήσω το οτι παραμένω στην αίθουσα και το μόνο που έσωσε λίγο τη γενικώς αρνητική διάθεση (που εισέπραττα και απο τους γύρω μου) ήταν δυο τρεις αστείες ατάκες εδω και εκεί΄.

Plus φάγαμε δέκα λεπτά τίτλους τέλους για να δούμε οτι παθαίνει ο Φιούρι.....Απο το ένα άκυρο στο άλλο.....
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
Village Sphera Αthens Mall.

H αιθουσα φοβερη! ηχος πολυ καλος ειδικα στην αρχη με τα demo καθηλωτικος! λιγο παραπανω μπασο το ηθελα. το 3D ειχε την ευκαιρια του αλλα γι αλλη μια φορα ειναι απλα εντυπωσιακο και μεχρι εκει. δεν κανει για μενα. παραμενω πιστος στο παραδοσιακο τροπο.

Η ταινια μ'αρεσε! πολυ! δε βαρεθηκα καθολου και ειχε αρκετες σκηνες εξυπνες και με χιουμορ. μ'αρεσει αυτο το χαρουμενο παραμυθι φαντασιας που φτιαχνει η Marvel. Ξερω οτι θα δω κατι τετοιο οποτε με ταξιδευει ευχαριστα.

Οποιος θελει να δει ταινια κανονικη χωρις πολλα πολλα υπαρχουν και αλλες επιλογες. Δε χρειαζεται να κατακρινουμε κατι για το οποιο ηδη ξερουμε απο το τρειλερ τι περιεχει. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

Οποιος θελει να δει ταινια κανονικη χωρις πολλα πολλα υπαρχουν και αλλες επιλογες. Δε χρειαζεται να κατακρινουμε κατι για το οποιο ηδη ξερουμε απο το τρειλερ τι περιεχει. ;)
Επανέρχομαι ειδικά για την τελική αποστροφή.
Γνώμη μου είναι ότι η ταινία αποτυγχάνει όχι επειδή δεν είναι υποτίθεται αριστούργημα,αλλά επειδή δεν μεταδίδει αποτελεσματικώς τον αντίκτυπο που υπόσχεται το ίδιο της το trailer.Αστοχεί σε αυτό ακριβώς που επιδίωκε να είναι.

Υποβάλλει έτσι εμμέσως στα πλήθη που θα την παρακολουθήσουν την τάση να αρκούνται σε λιγότερα.

Και άμα δεν χρειάζεται να κατακρίνουμε κινηματογραφικές μεταφορές,μια λογική ακολουθία που προκύπτει υπό αυτό το σκεπτικό θα ήταν ότι δεν χρειάζεται να κατακρίναμε τίποτα απολύτως σε αυτόν τον κόσμο,αφού ούτως ή άλλως θα συμβαίνει ερήμην μας και αρκετοί εξ ημών θα το ευχαριστιούνται κιόλας...;)
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ξενέρωσα τη ζωή μου και ήθελα να φύγω απο το πρώτο 20λεπτο.....

Δεν έχω μετανοιώσει ξανά τόσο πολύ για ταινία.....

Οι μάχες ήταν "πολύ κακό για το τίποτα" και το μόνο που έμεινε ήταν μια βαβούρα και ευτυχώς γαι καλή μας τύχη ο ήχος ήταν πολύ προσεγμένος αλλά παρ όλα αυτά κούρασε.

Καθ όλη τη διάρκεια της ταινίας προσπαθούσα να "πιαστώ" απο κάπου για να δικαιολογήσω το οτι παραμένω στην αίθουσα και το μόνο που έσωσε λίγο τη γενικώς αρνητική διάθεση (που εισέπραττα και απο τους γύρω μου) ήταν δυο τρεις αστείες ατάκες εδω και εκεί΄.

Plus φάγαμε δέκα λεπτά τίτλους τέλους για να δούμε οτι παθαίνει ο Φιούρι.....Απο το ένα άκυρο στο άλλο.....

κ. Νακο, καλο θα ηταν να ΜΗΝ αποκαλυπτετε τί συμβαινει σε ενα εργο ή οταν θελετε να το κανετε, να το βαζετε σε ενα spoiler.

Απλη λογικη ειναι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top