B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη


Μηνύματα
112
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Very well then.:107:
Υποθετω οτι οι αριστες εντυπωσεις προεκυψαν με τους δικους σου Τελικους τουλαχιστον (και ακομα καλυτερα και με τον δικο σου προενισχυτη).
Ενισχυτες-προενισχυτης-cd player, δικα μου για πρωτη φορα τα ακουγα με τα 802. Τα 802 τα ξανακουσα με Classe ενισχυτικα. Φυσικα παρων ηταν και ο κ. Χουρμουζιαδης ομως μπορει να πει καποιος οτι η αποψη του δεν μετραει για ευνοητους λογους και γι αυτο δεν την αναφερω. Με την διαφορα οτι εβαλα τις EL 34 για λογους σκοπιμοτητας. Αν με ευχαριστησουν και δεν εχουν προβλημα οι ενισχυτες με τις EL τοτε τα πραγματα θα ειναι ακομη καλυτερα με τις 6550 σκεφτηκα. Νομιζω οτι δεν εκανα λαθος (προσεξε καλα τι θα γραψεις).
 

Μηνύματα
112
Reaction score
0
Απάντηση: Re: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Αν ήξερα τον χώρο της και τι μουσική ακούει η Λένα, θα ημουν πιό συγκεκριμένος...
Ο χωρος ειναι στο περιπου 9-10 μετρα μηκος, πλατος 5-6 μετρα. Στην πλευρα που θα μπει το ηχοσυστημα υπαρχει τζακι στην γωνια που αφαιρει περιπου 1,5 μετρο. Στον ενα μεγαλο τοιχο εχει μπαλκονοπορτα με τζαμι στα 3 μετρα μηκος. Εχω ξεχωριστη γραμμη ρευματος για το ηχοσυστημα. Ειναι καινουρια μεζονετα και περιπου σ' ενα διμηνο το πολυ μεταφερομαι εκει.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Re: Απάντηση: Re: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Ο χωρος ειναι στο περιπου 9-10 μετρα μηκος, πλατος 5-6 μετρα. Στην πλευρα που θα μπει το ηχοσυστημα υπαρχει τζακι στην γωνια που αφαιρει περιπου 1,5 μετρο. Στον ενα μεγαλο τοιχο εχει μπαλκονοπορτα με τζαμι στα 3 μετρα μηκος. Εχω ξεχωριστη γραμμη ρευματος για το ηχοσυστημα. Ειναι καινουρια μεζονετα και περιπου σ' ενα διμηνο το πολυ μεταφερομαι εκει.
Αν δεν ακούς μεγάλα Ορχηστρικά σε εντάσεις ρεαλιστικές, τότε φαντάζομαι είσαι καλά.

Ο χώρος σου είναι πάντως πολύ καλός και "σηκώνει" πολλά "παιγνίδια" στο μέλλον... Και το λογικό είναι σε καινούργιο χώρο να αρχίζει κανείς από ηχεία... αλλά...

BTW, τελευταία όλοι Θεσσαλονικείς αλλάζουν χώρους ακροάσεως. Μου φαίνεται, θα αυξηθεί ακόμα παραπάνω το traffic... :135:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Ο χωρος ειναι στο περιπου 9-10 μετρα μηκος, πλατος 5-6 μετρα. Στην πλευρα που θα μπει το ηχοσυστημα υπαρχει τζακι στην γωνια που αφαιρει περιπου 1,5 μετρο. Στον ενα μεγαλο τοιχο εχει μπαλκονοπορτα με τζαμι στα 3 μετρα μηκος. Εχω ξεχωριστη γραμμη ρευματος για το ηχοσυστημα. Ειναι καινουρια μεζονετα και περιπου σ' ενα διμηνο το πολυ μεταφερομαι εκει.
Παντως εγω Λενα θα βολευομουν προς το παρον ετσι, αλλα με στοχο να προσθεσω στο μελλον αλλο ενα ζευηαρι μονομπλοκ για διενισχυση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Αυτό είναι λίγο μύθος διότι παρόλο που η διατύπωση είναι ορθή, δεν μπορούμε να γενικεύσουμε, αφού η μάζα από μόνη της, δεν καθορίζει τίποτα.

Η δύναμη που κινεί ένα μεγάφωνο είναι ανάλογη της πυκνότητας του πεδίου του μαγνήτη, του μήκους του αγωγού (του πηνίου) και φυσικά του ρεύματος με το οποίο το οδηγούμε. Άρα ένας πολύ μεγάλος κώνος, με έναν όμως τεράστιο μαγνήτη, και το ανάλογο πηνίο φωνής, είναι ταχύτατος. Φυσικά αν ήταν ελαφρύτερος θα ήταν γρηγορότερος. Όμως τότε, δεν θα ήταν κατασκευασμένος όπως ο μεγάλος, οπότε έχουμε μια από τα ίδια.

Παρεμπιπτόντως, το πηνίο του δεκαπεντάιντσου μεγαφώνου χαμηλών του tannoy είναι μόνο 2 ιντσών.

...
Σωστός... άλλωστε για χαμηλές συχνότητες μιλάμε. Η ταχύτητα δεν είναι το ζητούμενο. Εκεί <<γκάζια>> από τον ενισχυτή θες...
 

Μηνύματα
122
Reaction score
0
Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

εχω την τυχη και την χαρα να εχω ακουσει τα 802d στον φιλο μου με clase, αλλα η λαμπα οπως και να το κανουμαι ειναι λαμπα ,συζηταμαι με τσακιριδη για κατασκευη λαμπατου ταξηΑ με 100W θα παρει χρονο το ξερω αλλα αξιζει, ειχα παλια τον powerhose με B&W CDM7 τα ηχεια τα εχω οχι τους ενυσχητες που πηρα τρατζηστορ επιστρεφω στην λαμπα με χαρα μολις κανουμε δοκιμη και με τα 802d σε ενημερονω περιμενε
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top