B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Μηνύματα
112
Reaction score
0
Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Για την αισθητικη φυσικα πιστευω οτι το ηχειο δεν εχει αντιπαλο (και φυσικα με ενδιαφερει παρα πολυ). Για το γεγονος να παω σ αλλο η ενισχυτη η προενισχυτη αυτο προς το παρων μου ειναι αδιανοητο. Ισως ειναι λιγο εγωιστικο, αλλα δεν εχω ακουσει μεχρι στιγμης ενισχυτη που να τον ζηλεψω σε θεμα ηχου. Βεβαια δεν εχω τις ακουστικες εμπειριες των περισσοτερων. Στον χωρο κινουμε περιπου 5-6 χρονια. Τα 802 ειναι απο τα πρωτα ηχεια που ακουσα και επειδη τα χρηματα δεν ειναι λιγα, ολοι οι γνωστοι και φιλοι μου συνιστουσαν να ακουσω κι αλλα για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη και να μην το μετανιωσω αργοτερα. Αυτος ειναι και ο λογος που ζητησα την ανταλλαγη αποψεων πανω σ αυτο το θεμα.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.056
Reaction score
20.468
Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

(...) ολοι οι γνωστοι και φιλοι μου συνιστουσαν να ακουσω κι αλλα για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη και να μην το μετανιωσω αργοτερα (...)



Είναι πανέμορφο, μάλλον υποδεέστερον του 802, και αρκετά ακριβότερο. (Αναρωτιμέμαι ποιος μαλ... έβαλε μαύρο ύφασμα σ' αυτο το εξαίσιο κρεμ αμάξωμα, άι σιχτίρ βλαχοαμερικάνοι)...
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Για την αισθητικη φυσικα πιστευω οτι το ηχειο δεν εχει αντιπαλο (και φυσικα με ενδιαφερει παρα πολυ). Για το γεγονος να παω σ αλλο η ενισχυτη η προενισχυτη αυτο προς το παρων μου ειναι αδιανοητο. Ισως ειναι λιγο εγωιστικο, αλλα δεν εχω ακουσει μεχρι στιγμης ενισχυτη που να τον ζηλεψω σε θεμα ηχου. Βεβαια δεν εχω τις ακουστικες εμπειριες των περισσοτερων. Στον χωρο κινουμε περιπου 5-6 χρονια. Τα 802 ειναι απο τα πρωτα ηχεια που ακουσα και επειδη τα χρηματα δεν ειναι λιγα, ολοι οι γνωστοι και φιλοι μου συνιστουσαν να ακουσω κι αλλα για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη και να μην το μετανιωσω αργοτερα. Αυτος ειναι και ο λογος που ζητησα την ανταλλαγη αποψεων πανω σ αυτο το θεμα.
Λενα αν παρεις τα 802 να προσεξεις γιατι ειναι αρκετα βαρια και........
 

Attachments


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
ΟΛΑ ΜΗΔΕΝΌς ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΣΤΗΣΙΜΑΤΑ ΗΧΕΙΟΥ!!!







 




Μηνύματα
112
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Λενα αν παρεις τα 802 να προσεξεις γιατι ειναι αρκετα βαρια και........
Γι αυτο υπαρχουν και οι ανδρες!


Φανταζομαι οτι τα ηχεια ειναι κακοτοποτεθημενα για λογους φωτογραφησης. Παντως το 802 εχει και μια ακομη ιδιαιτεροτητα, η οπη μπας ριφλεξ ειναι κατω απο το ηχειο και αυτο μαλλον βοηθαει στην τοποθετηση.

ΥΓ. Προσοχη, επειδη ειναι μεσημερακι, μην αρχισετε να γραφεται μετα απο ουζακια!
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Το promotion δεν πρέπει να γίνεται μόνον στο μηχάνημα αλλα (ΙΔΙΑΙΤΑΤΑ σε ΗΧΕΙΑ) και στο "στήσιμο"...

Για αυτό μιλάμε για ΗΧΗΤΙΚΗ ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ και όχι για... κουραμπιέδες Νέας Καρβάλης...

sorry for the off topic...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Για την αισθητικη φυσικα πιστευω οτι το ηχειο δεν εχει αντιπαλο (και φυσικα με ενδιαφερει παρα πολυ). Για το γεγονος να παω σ αλλο η ενισχυτη η προενισχυτη αυτο προς το παρων μου ειναι αδιανοητο.
Ειναι παραπανω απο προφανες οτι οι υπερθεματιζοντες υπερ των B&W εχουν αγνοησει τον παραπανω παραγοντα.
Η αξιοσεβαστη αυτη εταιρεια (που εξαλλου δεν εχει αναγκη συστασεων μιας και τα Ηχεια της ειναι κορυφαια), να εισαι σιγουρη οτι οταν τα σχεδιαζε ΔΕΝ ειχε κατα νου Ενισχυτικα σαν και τα δικα σου
Δεν ξερω εαν στην γκαμα της υπαρχει μοντελο που να συνδιαζεται σωστα με τα ωραιοτατα Ενισχυτικα σου. Το κρισιμοτερο σημειο ειναι η ομαλη εξελιξη της Συνθετης αντιστασης τους και δευτερευοντως η αποδοση σε dB. Εαν υπαρχει κατι τετοιο, δεν πρεπει να εχει παραλληλα γουφερ με ονομαστικη Αντισταση της ταξεως των 4Ω ή 6Ω.
Και εν τελει καλα Ηχεια δεν βγαζει μονο η B&W.


οπα...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
κάτι πρέπει να κάνετε με τα FONT COLORS. ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ!!!
 

Μηνύματα
112
Reaction score
0
Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Μιχαλη εχεις παλι δικαιο, προφανως το 802 εξυπηρετει κατα κυριο λογο ενισχυτες ισχυρους τρανζιστορ (αλλα οχι μονο). Φυσικα υπαρχουν κι αλλα καλα ηχεια που ενδεχομενως συνδιαζουν και αριστη αισθητικη. Το ζητουμενο για μενα ειναι να βρεθει ηχειο που να σταθει με τον καλυτερο τροπο κοντα στους ενισχυτες (αυτοι υπαρχουν, και δεν σκοπευω να τους αλαξω). Τα 802 τα δοκιμασα και οι εντυπωσεις ειναι αριστες. Δεν αποκλειω το γεγονος να εχω καλυτερο αποτελεσμα απο καποιο αλλο ηχειο (ποιο?). Στο οικομικο δεν θελω να ανεβω κι αλλο.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

.. Τα 802 τα δοκιμασα και οι εντυπωσεις ειναι αριστες. Δεν αποκλειω το γεγονος να εχω καλυτερο αποτελεσμα απο καποιο αλλο ηχειο (ποιο?). Στο οικομικο δεν θελω να ανεβω κι αλλο.
Είσαι σίγουρη ότι οδηγείται καλά από τα ενισχυτικά σου??? :118::118::118:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Μιχαλη εχεις παλι δικαιο, προφανως το 802 εξυπηρετει κατα κυριο λογο ενισχυτες ισχυρους τρανζιστορ (αλλα οχι μονο). Φυσικα υπαρχουν κι αλλα καλα ηχεια που ενδεχομενως συνδιαζουν και αριστη αισθητικη. Το ζητουμενο για μενα ειναι να βρεθει ηχειο που να σταθει με τον καλυτερο τροπο κοντα στους ενισχυτες (αυτοι υπαρχουν, και δεν σκοπευω να τους αλαξω). Τα 802 τα δοκιμασα και οι εντυπωσεις ειναι αριστες. Δεν αποκλειω το γεγονος να εχω καλυτερο αποτελεσμα απο καποιο αλλο ηχειο (ποιο?). Στο οικομικο δεν θελω να ανεβω κι αλλο.

Very well then.:107:
Υποθετω οτι οι αριστες εντυπωσεις προεκυψαν με τους δικους σου Τελικους τουλαχιστον (και ακομα καλυτερα και με τον δικο σου προενισχυτη).
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Το promotion δεν πρέπει να γίνεται μόνον στο μηχάνημα αλλα (ΙΔΙΑΙΤΑΤΑ σε ΗΧΕΙΑ) και στο "στήσιμο"...

Για αυτό μιλάμε για ΗΧΗΤΙΚΗ ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ και όχι για... κουραμπιέδες Νέας Καρβάλης...

sorry for the off topic...
Φιλε Χρηστο δεν εισαι off topic........εδω μεσα εκφραζοντε αποψεις απο οποιουσδηποτε για οτιδηποτε,ειτε σωστο ειτε λαθος,ειτε αντικειμενικα ειτε υποκειμενικα γιαυτο αλλωστε αποκαλουμε αυτον τον χωρο φορουμ και οχι κιοσκι!!
Ουτως η αλλως για την εταιρεια αυτη με τον δικο της ηχητικο χαρακτηρα (για μενα μαγκια της που στηνει τον ηχο της ετσι και μαγκια της που ξερει να τρομαζει χαιδεμενα αυτακια)τα εχουμε πει η την αγαπας και την εχεις στο συστημα σου η την μισεις και στρεφεις την προσοχη σου σε αλλες υλοποιησεις...........επιλεγεις ποιο συναισθημα σου καλυπτει τον μουσικο ψυχισμο !!!!!
Οσο για το στησιμο ....ακομα και ενα μικρο ηχειακι βιβλιοθηκης σαφως εχει αναγκη απο αναλογη μεριμνα στησιματος για να παιξει το δυνατον καλλιτερα!!!!!!
Κουραμπιεδες Νεας Καρβαλης......που τους θυμηθηκες βρε σκυλε μαυρε?????
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Re: Απάντηση: B&W 802 D με λυχνιες - δοκιμη

Δεν ειναι και μικροι οι ενισχυτες καπετανιε.
150 Watt στο καναλι απο 6x 6550.
Ακριβως βρε Μιχαλαρε.........καθολου μικροι .......γιαυτο πιστευω οτι ακουσε τα ηχεια χωρις να της λειπει κατι και εχει μπει στην μπριζα η Λενα μας για τα συγκεκριμενα!!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.625
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top