Back to the past: DLP vs. LCOS

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Τι να δούμε, DLP το έτος 2017; :p
Εννοεις πως το μελλον ειναι κατι αλλο?
Που το ειδες?
Εκτος εαν εννοεις πως το μελλον ειναι LCD η το LCOS (που ειναι απλα ενα patent workaround αντιγραφο του DLP).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.418
Reaction score
74.773
Βλέπω πως κατέχεις και τα προβολικά. :D

Εκτος εαν εννοεις πως το μελλον ειναι LCD η το LCOS (που ειναι απλα ενα patent workaround αντιγραφο του DLP)
Τα LCoS είναι LCD.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Βλέπω πως κατέχεις και τα προβολικά. :D
Τα LCoS είναι LCD.
Το γνωριζω πως ειναι μορφη LCD.
Ομως λειτουργουν ως καθρεπτης, αντιγραφωντας ουσιαστικα την φιλοσοφια λειτουργειας των DMD(DLP).

Ειναι μια Ιαπωνικη πατεντα για να ανταγωνιστουν τα DLP της Texas Instruments.

Νομιζω πως το μελλον ειναι single-chip DLP projectors with Laser/LED light source.
 


Μηνύματα
634
Reaction score
236
dlp πανω απο 2000 e δεν αξιζει.....εκτος και αν δεν βλεπεις ταινιες ;)
Με συγχωρεις αλλα ειναι ακυρο αυτο που λες.

Δεν ξερω απο που εχει προκυψει αυτη η φημη στην Ελλαδα.
Σαν τεχνολογια, το DLP ειναι σαφως ανωτερο (και ακριβοτερο). Οποτε μην περιμενεις reference ποιοτητα εικονας με μικρο budget σε DLP.

Χαρακτηριστικο ειναι πως σε ολες τις επαγγελματικες εφαρμογες προβολης (large venue projection/cinema projection/post production etc) χρησιμοποιουν αποκλειστικα τεχνολογια DLP.

Τα LCOS, D-iLA, SXRD καλα ειναι για consumer εφαρμογες, αλλα ουσιαστικα δεν ειναι ποαρα μια αντιγραφη του DLP με τεχνολογια LCD.

Για τα 3LCD τι να πω... Εχουν προχωρησει αρκετα. Αλλα παραμενουν ως απλες λυσεις για consumer applications μονο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.063
Reaction score
8.080
Μήπως ότι γίνεται παντού παρατηρείται και εδώ ?

Μήπως δηλαδή από ένα σημείο και μετά, ανεβαίνουν κατακόρυφα οι τιμές για βελτιώσεις που είναι μόνο για τα χαρτιά και τους διαφόρους δείκτες, δηλαδή για το γόητρο?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
.

Εχουν περασει πολλα DLPs απο τα χερια μου. Ολα ηταν single chip. .
Είχε έστω κι ένα απ' αυτά καλή ποιότητα μαύρου; Έπιασε έστω κι ένα τριψήφιο αριθμό on off;
Είναι νομίζω υπερβολή να λέμε ότι sxrd/dila είναι παραλλαγές του dlp. Υπάρχουν πολλές διαφορές. Η μεγαλύτερη:
Δεν περιμένουν οι κατασκευαστές τους πότε η TI θα βγάλει τσιπάκι (πέρασαν κοντά 10 χρόνια) για να βελτιώσουν το προβολικό τους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.418
Reaction score
74.773
Χαρακτηριστικο ειναι πως σε ολες τις επαγγελματικες εφαρμογες προβολης (large venue projection/cinema projection/post production etc) χρησιμοποιουν αποκλειστικα τεχνολογια DLP.
Δεν υπάρχουν LCoS για σινεμά;
 



Μηνύματα
634
Reaction score
236
Δεν υπάρχουν LCoS για σινεμά;
Οκ, δεν θελω να ειμαι απολυτος.
Υπαρχει και η Sony με καποια SXRD proffesional projectors, αλλα στην πραγματικοτητα 3 ειναι οι "μεγαλοι":
BARCO, CHRISTIE, NEC και χρησιμοποιουν 3-Chip DLP.
8/10 φορες το μηχανημα σε αυτες τις εφαρμογες θα ειναι ειναι 3-chip DLP.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Παντα μιλαω για Digital Cinema σε large venues.
Για λιγοτερο απαιτητικες εφαρμογες (ποιο μικρες οθονες) σιγουρα θα υπαρχουν και λυσεις με 3LCD.

*Στους "μεγαλους" ισως πρεπει να προσθεσω και την Digital Projection International.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Παντα μιλαω για Digital Cinema σε large venues.
Για λιγοτερο απαιτητικες εφαρμογες (ποιο μικρες οθονες) σιγουρα θα υπαρχουν και λυσεις με 3LCD.

*Στους "μεγαλους" ισως πρεπει να προσθεσω και την Digital Projection International.
Και η SONY με τα δικά της τέρατα δεν εχει να ζηλέψει κάτι. Απλός είναι πολύ ποιό ακριβά από ένα CHRISTIE πχ. Ο αντίστοιχος SONY έχει χ3.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Είναι νομίζω υπερβολή να λέμε ότι sxrd/dila είναι παραλλαγές του dlp.
Απο τεχνολογικης πλευρας, δεν ειναι καθολου υπερβολη. Και οι δυο ειναι reflective technologies. Η Texas Instruments ξεκινησε το 1996 και ουσιαστικα λογω πρωτοποριας, δεν ειχε ανταγωνισμο.

Το LcOS (D-iLA, SXRD etc) ειναι μια προσπαθεια των εταιριων που δεν ηθελαν να πληρωνουν/εξαρτωνται απο την Texas Instruments. Tην ιδεα την ξεκινησε νομιζω η Intel το 2004 και ακολουθησαν μεγαλες Ιαπωνικες εταιριες. Τελικα η Intel ποτε δεν εκανε πραξη τα σχεδια της αλλα οι υπολοιπες εταιριες ειχαν ηδη επενδυσει. Και συνεχιζουν μεχρι σημερα...

Και εγω δεν ειμαι υπερ των μονοπωλιακης επικρατησης της Texas Instruments αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
 



Μηνύματα
634
Reaction score
236
Και η SONY με τα δικά της τέρατα δεν εχει να ζηλέψει κάτι. Απλός είναι πολύ ποιό ακριβά από ένα CHRISTIE πχ. Ο αντίστοιχος SONY έχει χ3.
Πες μου που εχεις βρει τετοιο μαγαζι να παω να ψωνισω! :wink:
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Απο τεχνολογικης πλευρας, δεν ειναι καθολου υπερβολη. Και οι δυο ειναι reflective technologies. Η Texas Instruments ξεκινησε το 1996 και ουσιαστικα λογω πρωτοποριας, δεν ειχε ανταγωνισμο.

Το LcOS (D-iLA, SXRD etc) ειναι μια προσπαθεια των εταιριων που δεν ηθελαν να πληρωνουν/εξαρτωνται απο την Texas Instruments. Tην ιδεα την ξεκινησε νομιζω η Intel το 2004 και ακολουθησαν μεγαλες Ιαπωνικες εταιριες. Τελικα η Intel ποτε δεν εκανε πραξη τα σχεδια της αλλα οι υπολοιπες εταιριες ειχαν ηδη επενδυσει. Και συνεχιζουν μεχρι σημερα...

Και εγω δεν ειμαι υπερ των μονοπωλιακης επικρατησης της Texas Instruments αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Ωραία για οικονομία συζήτησης θα το δεχτώ αυτό που γράφεις. Άλλωστε δεν είναι εκεί το θέμα μου. Έχεις δει τα τελευταία 5 χρόνια dlp να παίζει δίπλα σε lcos;
Για το μέλλον έχεις δει υβριδικό laser προβολέα;
Γνωρίζεις ότι υπάρχουν εδώ παιδιά που είχαν led dlp και πλέον παίζουν με jvc σωστά;:)
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Ωραία για οικονομία συζήτησης θα το δεχτώ αυτό που γράφεις. Άλλωστε δεν είναι εκεί το θέμα μου. Έχεις δει τα τελευταία 5 χρόνια dlp να παίζει δίπλα σε lcos;
Για το μέλλον έχεις δει υβριδικό laser προβολέα;
Εχω δει.

Για χρηση Home Cinema στο budget που με ενδιαφερει, δεν εχω πεισθει οτι αξιζουν τα λεφτα τους.
Σε ενα καλορυθμισμενο μηχανημα DLP, τα μαυρα ειναι συνηθως ικανοποιητικα για την τιμη τους και εχουν εξαιρετικη ευκρινεια εικονας.

Τα 3 LCOS panel μηχανηματα εχουν ενα πλεονεκτημα βεβαια.
Δεν χρησιμοποιουν Color Wheel το οποιο εαν ειναι κατω απο ταχυτητα 4x στα single-chip DLP, δημιουργουν "rainbow effect".

Για το μελλον πιστευω πως σε consumer εφαρμογες θα επικρατησουν τα single-chip DLP με πηγη φωτος LED και Laser/LED hybrids.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.862
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top