Bad sound kills good music

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τα αρθρώματα ICE για τους κλάδους χαμηλών και μεσαίων αντιστοίχως είναι μεν προδιαγεγραμμένα για ισχύ 500 και 300 Watt αντιστοίχως,αλλά σε ονομαστικό φορτίο 4 Ωμ.Αμφιβάλλω ότι οι εμπεδήσεις στα ομόλογα συνδεδεμένα επιμέρους μεγάφωνα από την ηχειακή υλοποίηση της ADAM θα πέφτουν τόσο...χαμηλά.Υπόψιν ότι το εκάστοτε άρθρωμα θα είναι απευθείας συνδεδεμένο στο αντίστοιχο μεγάφωνο,χωρίς να μεσολαβούν στοιχεία παθητικού κρος,ενώ έχουμε κάθε φορά ένα μονάχα κανάλι-ηχείο.

Οπότε λογαριάζω χονδρικώς για μια μονάδα S3V μέγιστη καταναλισκόμενη ισχύ 250 Watt class-D από μεγάφωνο χαμηλών,150 από μεγάφωνο μεσαίων,ενώ για τα 50 Watt της τάξης ΑΒ στο tweeter λογαριάζω να έχουν μέγιστη κατανάλωση 100 Watt από τη μεριά του τροφοδοτικού.

Οπότε σύνολο χονδρικά 500 Watt.Δεδομένου ότι τα ποιοτικά διακοπτικά τροφοδοτικά διακρίνονται από ωφέλιμη απόδοση σε τάξη που φτάνει το 90% ,ιδού η επάρκεια στη δηλωθείσα μέγιστη κατανάλωση των 550 Watt.

Μπακαλίστικα και...διόλου προχωρημένα μαθηματικά.Συνοδεία του album των China Crisis που είχε ποστάρει ο Ν.Κ.

Υποψιάζομαι κιόλας ότι ποτέ δεν θα επιτρέψεις στον εαυτό σου ευκαιρία να τα χαρείς κι εσύ. ;)

Μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση η υποτιθέμενη αναμέτρηση με τον Λέανδρο γίνεται άνιση...για τους ΄΄πολλούς΄΄. :sneaky:
Δηλαδή ρε bhutia..μουφα τα adam s3v ε???
Λέει 800w και είναι 500w... φοβερή συνέπεια των..μετρησεων και των pdf με τη πραγματικότητα!!
Πολύ μούσι αδελφέ μου μας πουλάει η adam!!
Πάρτε παθητικά λέμεεε!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλαδή ρε bhutia..μουφα τα adam s3v ε???
Λέει 800w και είναι 500w... φοβερή συνέπεια των..μετρησεων και των pdf με τη πραγματικότητα!!
Πολύ μούσι αδελφέ μου μας πουλάει η adam!!
Πάρτε παθητικά λέμεεε!!
Όπως προειπώθηκε,κάθε αναμέτρηση με λογικούς όρους θα ήταν εξ ορισμού...άνιση. ;)
Και όποιος δεν μπορεί να την αποφύγει,οφείλει τουλάχιστον να μάθει να το διασκεδάζει.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όπως προειπώθηκε,κάθε λογική αναμέτρηση μαζί σου θα ήταν εξ ορισμού...άνιση. ;)
Bhutia μ, αυτό ακριβώς δεν είπες κι εσύ??
Λέει 800, είναι 500 και ψάχνει για κορόιδα να το αγοράσουν, σωστά??
.. απλά εγώ τα λέω αρκετά καθαρότερα από σένα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Bhutia μ, αυτό ακριβώς δεν είπες κι εσύ??
Λέει 800, είναι 500 και ψάχνει για κορόιδα να το αγοράσουν, σωστά??
.. απλά εγώ τα λέω αρκετά καθαρότερα από σένα!
Επειδή είσαι μικρότερο...κουτορνίθι από τον υποφαινόμενο,μην πτοείσαι λοιπόν και βάστα γερά.:lolsign:
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Πανως εγω εχω καταλαβει το εξης:

Η ενεργη πολυκαναλικοτητα με σαμπς και ισοσταθμιση σε συνδυασμο με φροντιδα χωρου, ΕΙΝΑΙ πανακεια για σωστο οντιο και αυτο ειναι ολοφανερο καθε μερα που περναει. Ασχετα με τι συστημα εχεις και ακους, η πραγματικοτητα δεν αλλαζει και σ' αυτο το σημειο ευχαριστω πολυ ολους αυτους που με ξυπνησαν απ' τον χαιενταδικο υπνο μου. Τους οφειλω πολλά. Επιπλεον, η επιστημη και η πραγματικοτητα χεστηκαν για τη γνωμη τη δικη μου, του Λεανδρου, του Νικου του αστροναυτη και οιοδηποτε άλλου, αφου θα προχωρουν οπως εκαναν παντα, αγνοώτας τους ''παλιοημερολογιτες''. :D

Θα βαλω για αρχη 2 σαμπς, οχι γιατι το λενε οι γιατροι, ο Μπουτχια και ολα τα άλλα ''ξυπνητηρια'' της νεας εποχης, αλλά γιατι ειναι πλεον θεσφατη στη συνειδηση μου η υποχρεωτικη παρουσια σαμπ στο συστημα. Ειμαι δε, απολυτα σιγουρη πως οιοσδηποτε προσθεσει ενα τουλαχιστον σαμπ με σωστο κροσαρισμα και λοιπες απαραιτητες ρυθμισεις στο συστημα του, δεν προκειται ποτέ να επιστρεψει στην παλια του νοοτροπια. Σας προκαλω να βαλετε ενα στοιχημα με τον εαυτο σας και να προμηθευτειτε εν σαμπ... Ελατε μετα εδω και πειτε εντυπωσεις, εδω θα ειμαστε. :)

Σηκωθειτε λοιπον και πουληστε πολυθρονες, ανάκλιντρα, ντουλαπες, μπανιερες, περγκολες και καναπεδες και αγορστε σαμπς...πολλά.;)

Καληνυχτα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ειμαι δε, απολυτα σιγουρη πως οιοσδηποτε προσθεσει ενα τουλαχιστον σαμπ με σωστο κροσαρισμα και λοιπες απαραιτητες ρυθμισεις στο συστημα του, δεν προκειται ποτέ να επιστρεψει στην παλια του νοοτροπια.
thump.jpg
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τελικά βγάλαμε άκρη με τα βατ; :tongue: :tongue:
Φαντάζομαι μου επιτρέπετε να ρίξω και εγώ ένα τραγουδάκι εδώ το οποίο λατρεύω και ειδικά όταν το ακούω από αυτή την μπαντάρα από την Δυτική Μακεδονία έτσι για να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα;):)
Δεν είναι σε υψηλή ανάλυση βέβαια, αλλά η φωνή της Δέσποινας είναι γάργαρο νερό που τρέχει και καθαρίζει τα πάντα!!!
 

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Παρακολουθώντας όλη αυτήν την διαμάχη ανάμεσα στην διανοητικά κάπως χαλαρή (για να το θέσουμε κομψά) λεανδρική σχολή σκέψης αφ' ενός και την ενεργή πολυκάναλη τέτοια, που καλπάζει γεμάτη αυτοπεποίθηση καβάλα στο άλογο των επιστημονικών δεδομένων, αποκομίζει κανείς την αίσθηση πως είναι αμφότερες εξίσου μονοδιάστατες στην απολυτότητα τους και, το κυριότερο, φαίνεται να διαφεύγει ολωνών το απλούστατο γεγονός ότι χρειάζονται ο ένας τον άλλον πολύ περισσότερο απ' ό,τι θα τολμούσαν οι ίδιοι να εκμυστηρευτούν, ακόμη και στους ίδιους τους τούς εαυτούς. Η όλη αντιπαράθεση θυμίζει τις παλιές καλές ιστορίες του Carl Barks (αναμένω λογοπαίγνιο με τον Μαρξ από τον κύριο Μπούτια), όπου οι άσπονδοι εχθροί και επίδοξοι κλεπταποδόχοι του θησαυροφυλακίου του Σκρουτζ, οι Μουργόλυκοι, και οι μηχανοραφίες τους είναι απαραίτητα ως ο αέναος κινητήρας εξέλιξης της ιστορίας, ανάλογα με τα γούστα και την φαντασία του δημιουργού τους· δεν απαιτείται ιδιαίτερη οξυδέρκεια εκ μέρους του αναγνώστη προκειμένου ο ίδιος να αντιληφθεί ότι κατ' ουσίαν είναι αμοιβαίοι αντικατοπτρισμοί ο ένας του άλλου, αφού στο κάτω-κάτω μοιράζονται τον ίδιο αξιακό κώδικα.

Αυτό δε που καθιστά τον Λέανδρο το κακό σπυρί στα πλαδαρά οπίσθια του αβουσάϊτ δεν είναι άλλο από το γεγονός ότι στο πρόσωπο του φαίνεται να λαμβάνει σάρκα και οστά, να υποστασιοποιείται τρόπον τινά, το ίδιο το hi -endάδικο παρελθόν όσων κάποια στιγμή προτού καραφλιάσουν εντελώς ακούσανε ωσάν σύγχρονοι Σαούλ την φωνή του Κυρίου (κυκλοφορεί υπό την επωνυμία κάποιου... Δόκτορος Τουλ στον 21ό αιώνα ετούτος) εν τω μέσω της χαλιέντ ερήμου εντός της οποία βολοδέρνανε επί έτη πολλά (υπάρχει πληθώρα γλαφυρών εξομοληγητικών στιγμών επί αυτών των αμαρτημάτων του παρελθόντος εδώ μέσα, ικανή να τέρψει και τον πλέον αναίσθητο). Δοθέντων όλων αυτών, το ότι αυτό που είναι η μόνιμη επωδός στα χείλη των ανανήψαντων (φόρτωνε σαμπ και μην κοιτάς ξωπίσω σου) αποκτάει διαστάσεις βιβλικής παραβολής και μοραλιστικού κηρύγματος μόνον ως τυχαίο δεν θα έπρεπε να θεωρείται. :sneaky:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Παρακολουθώντας όλη αυτήν την διαμάχη ανάμεσα στην διανοητικά κάπως χαλαρή (για να το θέσουμε κομψά) λεανδρική σχολή σκέψης αφ' ενός και την ενεργή πολυκάναλη τέτοια, που καλπάζει γεμάτη αυτοπεποίθηση καβάλα στο άλογο των επιστημονικών δεδομένων, αποκομίζει κανείς την αίσθηση πως είναι αμφότερες εξίσου μονοδιάστατες στην απολυτότητα τους και, το κυριότερο, φαίνεται να διαφεύγει ολωνών το απλούστατο γεγονός ότι χρειάζονται ο ένας τον άλλον πολύ περισσότερο απ' ό,τι θα τολμούσαν οι ίδιοι να εκμυστηρευτούν, ακόμη και στους ίδιους τους τούς εαυτούς. Η όλη αντιπαράθεση θυμίζει τις παλιές καλές ιστορίες του Carl Barks (αναμένω λογοπαίγνιο με τον Μαρξ από τον κύριο Μπούτια), όπου οι άσπονδοι εχθροί και επίδοξοι κλεπταποδόχοι του θησαυροφυλακίου του Σκρουτζ, οι Μουργόλυκοι, και οι μηχανοραφίες τους είναι απαραίτητα ως ο αέναος κινητήρας εξέλιξης της ιστορίας, ανάλογα με τα γούστα και την φαντασία του δημιουργού τους· δεν απαιτείται ιδιαίτερη οξυδέρκεια εκ μέρους του αναγνώστη προκειμένου ο ίδιος να αντιληφθεί ότι κατ' ουσίαν είναι αμοιβαίοι αντικατοπτρισμοί ο ένας του άλλου, αφού στο κάτω-κάτω μοιράζονται τον ίδιο αξιακό κώδικα.

Αυτό δε που καθιστά τον Λέανδρο το κακό σπυρί στα πλαδαρά οπίσθια του αβουσάϊτ δεν είναι άλλο από το γεγονός ότι στο πρόσωπο του φαίνεται να λαμβάνει σάρκα και οστά, να υποστασιοποιείται τρόπον τινά, το ίδιο το hi -endάδικο παρελθόν όσων κάποια στιγμή προτού καραφλιάσουν εντελώς ακούσανε ωσάν σύγχρονοι Σαούλ την φωνή του Κυρίου (κυκλοφορεί υπό την επωνυμία κάποιου... Δόκτορος Τουλ στον 21ό αιώνα ετούτος) εν τω μέσω της χαλιέντ ερήμου εντός της οποία βολοδέρνανε επί έτη πολλά (υπάρχει πληθώρα γλαφυρών εξομοληγητικών στιγμών επί αυτών των αμαρτημάτων του παρελθόντος εδώ μέσα, ικανή να τέρψει και τον πλέον αναίσθητο). Δοθέντων όλων αυτών, το ότι αυτό που είναι η μόνιμη επωδός στα χείλη των ανανήψαντων (φόρτωνε σαμπ και μην κοιτάς ξωπίσω σου) αποκτάει διαστάσεις βιβλικής παραβολής και μοραλιστικού κηρύγματος μόνον ως τυχαίο δεν θα έπρεπε να θεωρείται. :sneaky:
σ επιασα και σ εχασα
...πόσα subz λες ότι πρέπει να βάλει ο Λέανδρος δηλαδής?
 

Μηνύματα
71
Reaction score
299
σ επιασα και σ εχασα
...πόσα subz λες ότι πρέπει να βάλει ο Λέανδρος δηλαδής?
Πολλά, όσο πιο πολλά γίνεται, εννοείται. Τι να πιάσεις, εδώ χάθηκα ο ίδιος με τόσο σχοινοτενείς τοποθετήσεις! Θα πάω να ανοίξω κανέναν φιλολογικό όμιλο, μου φαίνεται, γιατί το audio δεν μου πολυταιριάζει· πώς έμπλεξα εγώ με τα κομπιούτερς και τα στέρεα ρε γαμώτο;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Θ απαντησω αντ αυτου:
4 στις κατω γωνιες και 4 στις πανω. Ένα ακομη θα βαλει στο κεντρο αναμεσα στα ηχεια οπου θ ακουμπάει το πικαπ. Θα είναι συστημα 9.2 (μαλλον 2.9 για ν ακριβολογουμε). Η κρυσταλιερα θα παιζει αριστα φυσικο συνοδευτικο ηχο σε μουσικες από Καρλο Σαντανα.
Οποτε εχει δικαιο ο πιτα-γυρος όταν γραφει ¨κατ' ουσίαν είναι αμοιβαίοι αντικατοπτρισμοί ο ένας του άλλου¨. Ειτε 9.2 η 2.9 το ιδιο νομισμα είναι.

ΟΜΩΣ...υπαρχει μια πολύ σημαντικη παραμετρος. Για ένα συστημα 2.9 χρειαζονται επιπλέον 9 καλωδια ρεύματος, 9 RCA (σιγα μην παρουμε XLR) συν τα στηρίγματα αυτων. Ο προυπολογισμος παει στα ουρανια. Αρα κατω τ αυτια, Παμε στε σταθερες αξιες. 2.0 ΤΕΛΟΣ! ΦΙΞΝΤ. Πως αλλιως να το πουμε ...μη μας τα πρηζετε 2.0 !!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Παρακολουθώντας όλη αυτήν την διαμάχη ανάμεσα στην διανοητικά κάπως χαλαρή (για να το θέσουμε κομψά) λεανδρική σχολή σκέψης αφ' ενός και την ενεργή πολυκάναλη τέτοια, που καλπάζει γεμάτη αυτοπεποίθηση καβάλα στο άλογο των επιστημονικών δεδομένων, αποκομίζει κανείς την αίσθηση πως είναι αμφότερες εξίσου μονοδιάστατες στην απολυτότητα τους και, το κυριότερο, φαίνεται να διαφεύγει ολωνών το απλούστατο γεγονός ότι χρειάζονται ο ένας τον άλλον πολύ περισσότερο απ' ό,τι θα τολμούσαν οι ίδιοι να εκμυστηρευτούν, ακόμη και στους ίδιους τους τούς εαυτούς. Η όλη αντιπαράθεση θυμίζει τις παλιές καλές ιστορίες του Carl Barks (αναμένω λογοπαίγνιο με τον Μαρξ από τον κύριο Μπούτια), όπου οι άσπονδοι εχθροί και επίδοξοι κλεπταποδόχοι του θησαυροφυλακίου του Σκρουτζ, οι Μουργόλυκοι, και οι μηχανοραφίες τους είναι απαραίτητα ως ο αέναος κινητήρας εξέλιξης της ιστορίας, ανάλογα με τα γούστα και την φαντασία του δημιουργού τους· δεν απαιτείται ιδιαίτερη οξυδέρκεια εκ μέρους του αναγνώστη προκειμένου ο ίδιος να αντιληφθεί ότι κατ' ουσίαν είναι αμοιβαίοι αντικατοπτρισμοί ο ένας του άλλου, αφού στο κάτω-κάτω μοιράζονται τον ίδιο αξιακό κώδικα.

Αυτό δε που καθιστά τον Λέανδρο το κακό σπυρί στα πλαδαρά οπίσθια του αβουσάϊτ δεν είναι άλλο από το γεγονός ότι στο πρόσωπο του φαίνεται να λαμβάνει σάρκα και οστά, να υποστασιοποιείται τρόπον τινά, το ίδιο το hi -endάδικο παρελθόν όσων κάποια στιγμή προτού καραφλιάσουν εντελώς ακούσανε ωσάν σύγχρονοι Σαούλ την φωνή του Κυρίου (κυκλοφορεί υπό την επωνυμία κάποιου... Δόκτορος Τουλ στον 21ό αιώνα ετούτος) εν τω μέσω της χαλιέντ ερήμου εντός της οποία βολοδέρνανε επί έτη πολλά (υπάρχει πληθώρα γλαφυρών εξομοληγητικών στιγμών επί αυτών των αμαρτημάτων του παρελθόντος εδώ μέσα, ικανή να τέρψει και τον πλέον αναίσθητο). Δοθέντων όλων αυτών, το ότι αυτό που είναι η μόνιμη επωδός στα χείλη των ανανήψαντων (φόρτωνε σαμπ και μην κοιτάς ξωπίσω σου) αποκτάει διαστάσεις βιβλικής παραβολής και μοραλιστικού κηρύγματος μόνον ως τυχαίο δεν θα έπρεπε να θεωρείται. :sneaky:
Μάλλον ακόμη δεν έχεις καταλάβει το λόγο για τον οποίο δε δέχομαι αμασητα θέσφατα και αφορισμούς στο χώρο του ήχου.
Επανηλλημενα έχω πει ότι ο καθένας ξεχωριστά μπορεί να φτιάξει ένα σύστημα όπως θέλει του αρέσει και μπορεί.
Υπάρχουν όλες οι λύσεις μπροστά του, το ζήτημα είναι ποιες από αυτές που ανά περίπτωση είναι και οι ενδεδειγμένες.
Κι εκεί μπαίνει ο νόμος της φυσικής...
Όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση, ή τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχει.
Δε γίνεται να κυνηγάμε ως μάγισσες της λυχνίες, τα πικάπ, τα παθητικά ηχεία, τα δικαναλα ενισχυτικά, τα καλώδια,τα στηρικτικα και δε θυμάμαι τι άλλο...
Ο μηδενισμός και η απολυτοτητα μόνο κακό μπορούν να φέρουν.
Δεν έχει καμία απολύτως λογική να ρωτάει μέλος τι κεφαλή να βάλει στο πικάπ του και οι μισές απαντήσεις που θα πάρει να είναι για...Ντακ!
Ούτε επίσης ποιον ενισχυτή για το χώρο του να πάρει για να το συνδιάσει με τα ηχεία που ήδη έχει και γουστάρει, και η πρόταση που θα ακολουθήσει να είναι πάρε δύο ενεργά , ένα σαμπ και πούλα τα ηχεία σου!.. δε στέκει ρε φίλε.. πώς να το κάνουμε δηλαδή???
Κι επειδή οι αντοχές των περισσότερων στο.. πρήξιμο έχουν μειωθεί λόγω της συγκεκριμένης δράσης... κάποιος άρχισε την αντίδραση!
Είναι τόσο απλά τα πράγματα!
Δράση -Αντιδραση.. κι όλα έρχονται σε ισορροπία!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν έχει καμία απολύτως λογική να ρωτάει μέλος τι κεφαλή να βάλει στο πικάπ του και οι μισές απαντήσεις που θα πάρει να είναι για...Ντακ!
Ούτε επίσης ποιον ενισχυτή για το χώρο του να πάρει για να το συνδιάσει με τα ηχεία που ήδη έχει και γουστάρει, και η πρόταση που θα ακολουθήσει να είναι πάρε δύο ενεργά , ένα σαμπ και πούλα τα ηχεία σου!.. δε στέκει ρε φίλε.. πώς να το κάνουμε δηλαδή???
Αυτά ήταν πριν καιρόοοο ... τώρα μάλλον είναι 3 ενεργά, 2 σαμπ και AV με ντιρακ η "default" σύνθεση :p
Όχι πως δε θα παίξει (στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων) καλύτερα ή "default" σύνθεση από τον ενισχυτάκο που θα έχει στο μάτι το μέλος (για να λέμε και του στραβού το δίκαιο)... απλά δεν ψάχνουν όλοι το ίδιο δυνατό σύστημα, δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις, δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα και τις ίδιες προτεραιότητες...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
απλά έτσι για την ...ιστορία :p



Εννοούσα ότι μέσα από κάθε κακό δύναται να γεννηθεί κάτι καλό - αυτό εξάλλου είναι το νόημα της αρχαίας ρήσης - βέβαια η σωστή διατύπωση είναι αυτή που προανέφερες και σε ευχαριστώ για τη διόρθωση! :)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
.. αλλα δεν ειμαστε παιδια... εκτος απο εμενα που ειμαι παιδι μαιμου, μαιμου παιδι δηλαδη και εχω δικαιολογια. Πιστευεις, οτι θα ανεβαζα ποτε προσωπικο χωρο ή μετρησεις για να αποδειξω τα λεγομενα μου ?
Εννοείται πως όχι, μιας και μετά δικαίως θα άρχιζαν και οι συγκρίσεις...οι υποδείξεις...οι διορθώσεις...τα οφωνα... και πιθανά γέλια!!!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Υπαρχει και η άλλη οπτικη γωνια.
Μπαινει καποιος και ζηταει πηγή. Οι επιλογες να του προτείνουμε, πικαπ, κασετοφωνο ,γραμμοφωνο, σιντιπλαιυερ η media Player (χονδρικως)
Αν ειναι οπαδος του ρετρο και στην ηλικια του παππου μου φυσικα δαγκωτο γραμοφωνο. Δευτερη επιλογη ενδεχομενως πικαπ. Αν ειναι ομως νεος? Ποσο εγγληματικο ειναι να του προτεινεις media player?

Παμε στα ηχεια και στον ενισχυτή. Γραφει καποιος οτι εχω ενα ενισχυτη παλιο (με λιγα βατ) και σκεφτεται να παρει ηχεια. Ποσο κακο ειναι να του πεις οτι ο ενισχυτης του που ηταν αγορασμενος πριν 20-30 χρονια δεν ανταποκρινεται στις σημερινες εποχες. Φυσικα και μπορει να βρει ένα ζευγος ευαισθητων ηχειων και να παιξει με τα ηχεια του.

Ομως Αν του προτεινες ενα ζευγος ενεργων ηχειων που θα ηταν και εντος μπατζετ δεν θα ηταν μια καλυτερη ποιοτικη λυση στις περισσοτερες περιπτώσεις απ αυτές που θα ευρισκε με τα παθητικα ευαισθητικα ηχεια και τον παλιο ενισχυτη? Στο παρελθων παντα οι προτασεις ηταν ηχεια δαπεδου. Δεν ηταν τοτε μονοχνοτες οι απαντησεις? Τοτε δεν υπηρχε ενοχληση που ολοι προτειναν τα ιδια? (σαν ειδος ηχείου, όχι σαν μαρκα).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υπαρχει και η άλλη οπτικη γωνια.
Μπαινει καποιος και ζηταει πηγή. Οι επιλογες να του προτείνουμε, πικαπ, κασετοφωνο ,γραμμοφωνο, σιντιπλαιυερ η media Player (χονδρικως)
Αν ειναι οπαδος του ρετρο και στην ηλικια του παππου μου φυσικα δαγκωτο γραμοφωνο. Δευτερη επιλογη ενδεχομενως πικαπ. Αν ειναι ομως νεος? Ποσο εγγληματικο ειναι να του προτεινεις media player?

Παμε στα ηχεια και στον ενισχυτή. Γραφει καποιος οτι εχω ενα ενισχυτη παλιο (με λιγα βατ) και σκεφτεται να παρει ηχεια. Ποσο κακο ειναι να του πεις οτι ο ενισχυτης του που ηταν αγορασμενος πριν 20-30 χρονια δεν ανταποκρινεται στις σημερινες εποχες. Φυσικα και μπορει να βρει ένα ζευγος ευαισθητων ηχειων και να παιξει με τα ηχεια του.

Ομως Αν του προτεινες ενα ζευγος ενεργων ηχειων που θα ηταν και εντος μπατζετ δεν θα ηταν μια καλυτερη ποιοτικη λυση στις περισσοτερες περιπτώσεις απ αυτές που θα ευρισκε με τα παθητικα ευαισθητικα ηχεια και τον παλιο ενισχυτη? Στο παρελθων παντα οι προτασεις ηταν ηχεια δαπεδου. Δεν ηταν τοτε μονοχνοτες οι απαντησεις? Τοτε δεν υπηρχε ενοχληση που ολοι προτειναν τα ιδια? (σαν ειδος ηχείου, όχι σαν μαρκα).
Το θέμα λοιπόν είναι να γίνονται έντιμες προτάσεις που στο budget του ενδιαφερόμενου να αποδίδουν όσο το δυνατόν καλύτερα. Άρα, σβου το πικάπ ( προσγείωση στη πραγματικότητα, μας ενδιαφέρει η όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα σε όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος, όχι να πουλάμε μούρη με τη συλλογή βινυλίων τα οποία τα παίζουμε απο ένα κακό πικάπ ) ναι στο dac. Με το κόστος αγοράς ενός δίσκου το μήνα πληρώνουμε συνδρομητική υπηρεσία και είμαστε άρχοντες. Δισκοθήκη δεν έχουμε μεν για να θαυμάσουν οι φίλοι μας, αλλά έχουμε τη δυνατότητα να ακούμε οτιδήποτε θελήσουμε ( ακόμα και υλικό που δεν γνωρίζουμε, αν θέλουμε να πειραματιστούμε ), οποτεδήποτε το θελήσουμε. Και σε καλύτερη ποιότητα απο το αντίστοιχο πικάπ.
Πάμε στα ηχεία. Ή ακόμα και σε ένα νέο σετ ενισχυτή ηχείων. Τρέφει κανείς την αυταπάτη ότι ένας ενισχυτής πακέτο με ένα ζευγαράκι ηχεία θα παίξει καλύτερα απο ένα σετ ενεργών με subs? Εγώ όχι. Το sub έχει τη μαγεία του, γεμίζει τη μουσική, πως να το κάνουμε. Είναι προτιμότερο και εντιμότερο λοιπόν να προταθεί ένα καλό σετ ενεργών και subs και να τονιστεί η ανάγκη για ισοστάθμιση, αφήνοντας στην άκρη τις οντιοφιντελίστικες μπούρδες περί αγνού σήματος. Αυτά που κάνει ο χώρος, είναι τρις χειρότερα απο αυτά που θα κάνει μια μικρή ισοστάθμιση εδώ κι εκεί. ( το άκουσα, το πίστεψα, τέλος ). Ούτε να μπλέξει με καλώδια, ούτε με ματσαρίσματα συστατικών. Τοποθετεί, σετάρει, απολαμβάνει. Το ψάχνει λίγο στην αρχή για ένα καλό σετ ηχείων και sub(s) και μετά τελείωσε. Ούτε να ψάχνει ποιο καλώδιο δίνει μπάσα, ούτε πιο interconnect δίνει αέρα.
Για εμάς τους υπόλοιπους που ήδη έχουμε στήσει συστήματα, συμφωνώ με τον Λέανδρο. Δεν θέλουμε να πουλήσουμε, είμαστε κάααπου σε καλά επίπεδα, δεν πουλάμε για ένα κομμάτι ψωμί και φτου κι απ'την αρχή, συμμαζεύουμε το χάλι μας και πάμε να μεγιστοποιήσουμε κι εμείς την απόλαυσή μας.
Post automatically merged:

Υ.Γ. Όσο σκέφτομαι ότι τα καλώδιά μου κοστίζουν όσο ο SHD, μου'ρχεται να πηδηχτώ απο το παράθυρο. Σοβαρά.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Υπαρχει και η άλλη οπτικη γωνια.
Μπαινει καποιος και ζηταει πηγή. Οι επιλογες να του προτείνουμε, πικαπ, κασετοφωνο ,γραμμοφωνο, σιντιπλαιυερ η media Player (χονδρικως)
Αν ειναι οπαδος του ρετρο και στην ηλικια του παππου μου φυσικα δαγκωτο γραμοφωνο. Δευτερη επιλογη ενδεχομενως πικαπ. Αν ειναι ομως νεος? Ποσο εγγληματικο ειναι να του προτεινεις media player?

Παμε στα ηχεια και στον ενισχυτή. Γραφει καποιος οτι εχω ενα ενισχυτη παλιο (με λιγα βατ) και σκεφτεται να παρει ηχεια. Ποσο κακο ειναι να του πεις οτι ο ενισχυτης του που ηταν αγορασμενος πριν 20-30 χρονια δεν ανταποκρινεται στις σημερινες εποχες. Φυσικα και μπορει να βρει ένα ζευγος ευαισθητων ηχειων και να παιξει με τα ηχεια του.

Ομως Αν του προτεινες ενα ζευγος ενεργων ηχειων που θα ηταν και εντος μπατζετ δεν θα ηταν μια καλυτερη ποιοτικη λυση στις περισσοτερες περιπτώσεις απ αυτές που θα ευρισκε με τα παθητικα ευαισθητικα ηχεια και τον παλιο ενισχυτη? Στο παρελθων παντα οι προτασεις ηταν ηχεια δαπεδου. Δεν ηταν τοτε μονοχνοτες οι απαντησεις? Τοτε δεν υπηρχε ενοχληση που ολοι προτειναν τα ιδια? (σαν ειδος ηχείου, όχι σαν μαρκα).
Αν κάποιος γενικότερα ψάχνεται για πηγή..μαζί σου!
Στα 5 χρόνια που είμαι στο site πάντως δε θυμάμαι να έχει συμβεί περισσότερες από μιά-δύο φορές!
Τώρα, στο δεύτερο σκέλος της τοποθέτησης σου, τίποτα δεν είναι κακό!.
Όμως το υποθετικό ερώτημα του είναι συγκεκριμένο, δεν είναι γενικό!
Επίσης, θεωρείς ότι με τα ίδια χρήματα που θα έδινε για ένα παθητικό ηχείο θα μπορέσει να αγοράσει ένα ισάξιο ενεργό???
Απλά κάτι τέτοιο δε γίνεται!
Δώρο θα του κάνουν τη μόντουλα του ενισχυτή και του dsp??
Δυστυχώς δώρα δε κάνει κανείς!..Ότι πληρώνεις παίρνεις!!
Επομένως, πρώτα απαντάμε στο συγκεκριμένο ερώτημα του οποίου ζητά τη συμβουλή μας (αν ξέρουμε οκ, αν όχι το βουλώνουμε) και μετά του προτείνουμε και μια εναλλακτική λύση που πιστεύουμε ότι μπορεί και να του κάνει..
Πρώτα όμως οφείλουμε να απαντήσουμε σ'αυτο για το οποίο ερωτηθήκαμε!.
Δε γίνεται να ρωτάει πιο από τα δύο λαμπάτα ενισχυτικά να πάρει κι εσύ να του προτείνεις ενεργά!..λάμπα θέλει λέμε!
Αυτό γουστάρει, γι'αυτό ρωτάει!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν κάποιος γενικότερα ψάχνεται για πηγή..μαζί σου!
Στα 5 χρόνια που είμαι στο site πάντως δε θυμάμαι να έχει συμβεί περισσότερες από μιά-δύο φορές!
Τώρα, στο δεύτερο σκέλος της τοποθέτησης σου, τίποτα δεν είναι κακό!.
Όμως το υποθετικό ερώτημα του είναι συγκεκριμένο, δεν είναι γενικό!
Επίσης, θεωρείς ότι με τα ίδια χρήματα που θα έδινε για ένα παθητικό ηχείο θα μπορέσει να αγοράσει ένα ισάξιο ενεργό???
Απλά κάτι τέτοιο δε γίνεται!
Δώρο θα του κάνουν τη μόντουλα του ενισχυτή και του dsp??
Δυστυχώς δώρα δε κάνει κανείς!..Ότι πληρώνεις παίρνεις!!
Επομένως, πρώτα απαντάμε στο συγκεκριμένο ερώτημα του οποίου ζητά τη συμβουλή μας (αν ξέρουμε οκ, αν όχι το βουλώνουμε) και μετά του προτείνουμε και μια εναλλακτική λύση που πιστεύουμε ότι μπορεί και να του κάνει..
Πρώτα όμως οφείλουμε να απαντήσουμε σ'αυτο για το οποίο ερωτηθήκαμε!.
Δε γίνεται να ρωτάει πιο από τα δύο λαμπάτα ενισχυτικά να πάρει κι εσύ να του προτείνεις ενεργά!..λάμπα θέλει λέμε!
Αυτό γουστάρει, γι'αυτό ρωτάει!
Λάμπα γουστάρει, γιατί όμως; Γιατί κάποιοι του έχουν πει ότι παιζει γλυκάααα, με τσαμπουκάααα κλπ κλπ κλπ. Δεν έχει κάτσει κανείς να του πει ότι σε χαμηλό budget θα ακούει παραμόρφωση με την ενοχλητική έννοια και όχι τον "ευχάριστο" χρωματισμό. Θα μπει στη διαδικασία να πληρώσει ένα σκασμό χρήματα για να πάρει ένα μέτριο αποτέλεσμα βρε Λέανδρε. Ευαίσθητα ηχεία για να εκμεταλλευτεί τα λιγοστά βατ της λάμπας και όλα αυτά σε κόστος ισάξιο με την απόκτηση ενός συστήματος ενεργών που όσο και αν μας ενοχλεί, προφανώς και έχουν τη μελέτη ματσαρίσματος του κάθε ενισχυτή με τις μονάδες τους.
Να στο πω διαφορετικά, με το δικό μου σύστημα; Τιμή αγοράς με μετατροπή σε ευρώ, περί τις 6000, τελικός και ηχεία. Βάλε και κανά 1500άρι τα καλώδια. Θέλεις να μου πεις ότι με τα ίδια χρήματα δεν έπαιρνα ένα γαμάτο σετ ενεργών, με δύο subs και ισοστάθμιση; Όσο και αν αγαπώ τα μηχανάκια μου και τώρα δεν τα αλλάζω ( μόνο προσθήκες θα κάνω εν καιρώ ), αμφιβάλω.
Post automatically merged:

Bryston ενίσχυση μπορει να μην έχουν, αλλά αν κάθε μονάδα οδηγείται απο τη κατάλληλη ενισχυτική βαθμίδα, υποψιάζομαι ότι με τον ίδιο τρόπο θα οδηγούνται.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το θέμα λοιπόν είναι να γίνονται έντιμες προτάσεις που στο budget του ενδιαφερόμενου να αποδίδουν όσο το δυνατόν καλύτερα. Άρα, σβου το πικάπ ( προσγείωση στη πραγματικότητα, μας ενδιαφέρει η όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα σε όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος, όχι να πουλάμε μούρη με τη συλλογή βινυλίων τα οποία τα παίζουμε απο ένα κακό πικάπ ) ναι στο dac. Με το κόστος αγοράς ενός δίσκου το μήνα πληρώνουμε συνδρομητική υπηρεσία και είμαστε άρχοντες. Δισκοθήκη δεν έχουμε μεν για να θαυμάσουν οι φίλοι μας, αλλά έχουμε τη δυνατότητα να ακούμε οτιδήποτε θελήσουμε ( ακόμα και υλικό που δεν γνωρίζουμε, αν θέλουμε να πειραματιστούμε ), οποτεδήποτε το θελήσουμε. Και σε καλύτερη ποιότητα απο το αντίστοιχο πικάπ.
Πάμε στα ηχεία. Ή ακόμα και σε ένα νέο σετ ενισχυτή ηχείων. Τρέφει κανείς την αυταπάτη ότι ένας ενισχυτής πακέτο με ένα ζευγαράκι ηχεία θα παίξει καλύτερα απο ένα σετ ενεργών με subs? Εγώ όχι. Το sub έχει τη μαγεία του, γεμίζει τη μουσική, πως να το κάνουμε. Είναι προτιμότερο και εντιμότερο λοιπόν να προταθεί ένα καλό σετ ενεργών και subs και να τονιστεί η ανάγκη για ισοστάθμιση, αφήνοντας στην άκρη τις οντιοφιντελίστικες μπούρδες περί αγνού σήματος. Αυτά που κάνει ο χώρος, είναι τρις χειρότερα απο αυτά που θα κάνει μια μικρή ισοστάθμιση εδώ κι εκεί. ( το άκουσα, το πίστεψα, τέλος ). Ούτε να μπλέξει με καλώδια, ούτε με ματσαρίσματα συστατικών. Τοποθετεί, σετάρει, απολαμβάνει. Το ψάχνει λίγο στην αρχή για ένα καλό σετ ηχείων και sub(s) και μετά τελείωσε. Ούτε να ψάχνει ποιο καλώδιο δίνει μπάσα, ούτε πιο interconnect δίνει αέρα.
Για εμάς τους υπόλοιπους που ήδη έχουμε στήσει συστήματα, συμφωνώ με τον Λέανδρο. Δεν θέλουμε να πουλήσουμε, είμαστε κάααπου σε καλά επίπεδα, δεν πουλάμε για ένα κομμάτι ψωμί και φτου κι απ'την αρχή, συμμαζεύουμε το χάλι μας και πάμε να μεγιστοποιήσουμε κι εμείς την απόλαυσή μας.
Post automatically merged:

Υ.Γ. Όσο σκέφτομαι ότι τα καλώδιά μου κοστίζουν όσο ο SHD, μου'ρχεται να πηδηχτώ απο το παράθυρο. Σοβαρά.
Νίκο,
χρόνια πολλά πρώτα απ' όλα!

Αν θέλει πικάπ μάναμ, πικάπ θα του προτείνεις, δεν έχουν όλοι τις δικές σου προτεραιότητες!
ΑΝ θέλει ν'αγοράσει βινύλια είναι αποκλειστικά και μόνο δικό του θέμα! δεν είναι ούτε δικό σου ούτε δικό μου!
Τι πάει να πει τόσο κάνει μια μηνιαία συνδρομή στο χ πάροχο????
κουμάντο στο πως ακούει ο άλλος θα κάνεις???
Αν θέλει ντακ, επίσης δε μπορώ να του πω πάρε πικάπ!
Ε πως να το κάνουμε! Ο αγοραστής ορίζει τι θα βάλει στο σύστημα του κι όχι οι συμπαρατρεχάμενοι!
Αν λοιπόν ρωτάει για καλώδιο ρεύματος, εκτός του μπέλντεν οφείλεις να απαντήσεις στο ερώτημα του κι όχι τι θεωρείς ότι έπρεπε να του απαντήσεις...Αν δε γνωρίζεις αφήνεις τους άλλους πουν έχουν πραγματική άποψη να τη πουν και δε μηδενίζεις τους πάντες και τα πάντα!
Λάμπα γουστάρει, γιατί όμως; Γιατί κάποιοι του έχουν πει ότι παιζει γλυκάααα, με τσαμπουκάααα κλπ κλπ κλπ. Δεν έχει κάτσει κανείς να του πει ότι σε χαμηλό budget θα ακούει παραμόρφωση με την ενοχλητική έννοια και όχι τον "ευχάριστο" χρωματισμό. Θα μπει στη διαδικασία να πληρώσει ένα σκασμό χρήματα για να πάρει ένα μέτριο αποτέλεσμα βρε Λέανδρε. Ευαίσθητα ηχεία για να εκμεταλλευτεί τα λιγοστά βατ της λάμπας και όλα αυτά σε κόστος ισάξιο με την απόκτηση ενός συστήματος ενεργών που όσο και αν μας ενοχλεί, προφανώς και έχουν τη μελέτη ματσαρίσματος του κάθε ενισχυτή με τις μονάδες τους.
Έχεις ακούσει ο ίδιος πως μπορεί να παίξει μια σωστή λάμπα ή ένα λάθος στημένο τρανζιστορικό.
όλα παίζουν κι όλα δε παίζουν..εξαρτάται το πόσο έχει ασχοληθεί κάποιος μ'αυτό.
Αν δεν πιστεύεις ότι μπορείς να βοηθήσεις τον όποιο σε ρωτάει για μια συγκεκριμένη κατηγορία μηχανημάτων, άστο καλύτερα για κάποιον που πραγματικά θα μπορεί να τον βοηθήσει γι'αυτό που ο ίδιος ψάχνει κι όχι για το πως θα στήσεις τη δικιά σου ιδέα στο δικό του χώρο....
Ρωτάει κάποιος για αγορά ενεργών ηχείων, θεωρείς ότι είμαι ο καλύτερος για να του απαντήσω?? :tongue: :tongue::tongue:
Γι' αυτό και δε θα εμπλακώ!!
Από την άλλη ρωτάει ο άνθρωπος για ν' αλλάξει κεφαλή στο πικάπ του, ή να αγοράσει ένα phono για τη παίξει καλύτερα η κεφαλή που ήδη έχει..κι ο άλλος του λέει να ...πάρει ντακ γιατί όσο κάνει το μήνα η συνδρομή του κάνει ένα βινύλιο!..:idk::idk:
Μα είμαστε σοβαροί???
Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας το απλό:
Οι δικές μας προτεραιότητες δεν είναι και προτεραιότητες των άλλων!!:hi::hi:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top