Barista Corner

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.959
Οι Έλληνες ξέρουν απο καφέ ... 8-):p View attachment 324500

Συγγνώμη αλλά και πόσα άλλα από τη λίστα δεν είναι καφέδες αλλά ζαχαρουχα αφεψήματα.

Cubano, bonbon (κουφέτο νομίζω, κυριολεκτικά), ινδικός....
Μόνο ο τουρκικός είναι αντρικός
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.959
Ορμώμενος από την παραπάνω λίστα με τους καφέδες, είπα να κάνω αυτόν με το εβαπορέ... Τον μπονμπον. Εβαλαμια κουταλιτσα ζάχαρη μόνο... Αίσχος. Ούτε η σύζυγος δεν τον ήπιε.

IMG_20240309_100715_edit_1996434189533902.jpg


Έφτιαξα έναν καπουτσίνο και συνήλθα. Κόστα Ρίκα.

IMG_20240309_102813_edit_1996501890795350.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.827
Reaction score
83.857
Ορμώμενος από την παραπάνω λίστα με τους καφέδες, είπα να κάνω αυτόν με το εβαπορέ... Τον μπονμπον. Εβαλαμια κουταλιτσα ζάχαρη μόνο... Αίσχος. Ούτε η σύζυγος δεν τον ήπιε.
:roflmao:


Φιλοξενώ την ανιψιά μου από τις ΗΠΑ (22 χρονών, τελειώνει τη φαρμακευτική, με φυσιολογικό βάρος ακόμα...). Το τέλειο παράδειγμα για να καταλάβει κανείς το πώς βλέπουν τον ευρωπαϊκό καφέ οι Αμερικανοί. Την πρώτη μέρα της έκανα καπουτσίνο στο μέγεθος της ελληνικής βερσιόν. Τον ήπιε σφηνάκι. :biggrin: Μετά της έφτιαχνα latte σε μικρό ποτήρι μπύρας.

Δεν είναι θέμα γούστου. Τους αρέσει πολύ ο καλός καφές. Θέλουν όμως ποσότητα οπότε θα πρέπει να πιουν πολλούς και η καφεΐνη θα τους στείλει. Έτσι διαλέγουν μεγαλύτερα και αραιότερα ροφήματα.

Επειδή σκέφτομαι ανάλογα τους καταλαβαίνω.

Αααα , ξέχασα να αναφέρω ότι το συνοδευτικό της είναι πάντα γλυκό. Χθες ανακάλυψε τις τουλούμπες και τους ελληνικούς λουκουμάδες φούρνου με την πασπαλισμένη ζάχαρη. Μιας και είμαι στο ίδιο μήκος κύματος, χάρηκα που βρήκα το ταίρι μου και αποφάσισα να κάνω ένα break από τη "μετρημένη" διατροφή μου. Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν να κλειδώσω το ηλίθιο νήμα της Υγείας με την "κακή ζάχαρη". Τώρα που γράφω τρώω ζεστό σάμαλι . :gamer:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.959
Ξέρεις που φτιάχνουν τις καλύτερες τουλουμπες.... Στον Σόχο. Στη μέση του πουθενά. Βασικά ένας μπάρμπας τις έφτιαχνε που πέθανε πρόσφατα... Έχει από βδομάδα συμβόλαιο εκεί η σύζυγος. Να δούμε τι θα φέρει. Οπότε πηγαίνει παίρνει τουλουμπες (μικρού μεγέθους, τις μισές από το σύνηθες) και κασέρι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.827
Reaction score
83.857
Ξέρεις που φτιάχνουν τις καλύτερες τουλουμπες.... Στον Σόχο. Στη μέση του πουθενά. Βασικά ένας μπάρμπας τις έφτιαχνε που πέθανε πρόσφατα... Έχει από βδομάδα συμβόλαιο εκεί η σύζυγος. Να δούμε τι θα φέρει. Οπότε πηγαίνει παίρνει τουλουμπες (μικρού μεγέθους, τις μισές από το σύνηθες) και κασέρι.
Εγώ τις έχω φάει στην Τουρκία που τις ανοίγουν και βάζουν καϊμάκι.

Kaymak - Wikipedia

Σλουρπ!!!!! Πάω να τσακωθώ με ό,τι άφησε η ανιψιά!!!! :party:

20240309_110942.jpg
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.444
Reaction score
125.864
Αφού τους δοκίμασα και τους 3:

1000010755.jpg


Ο μπλε είναι ένας ωραίος καφές, πλούσιος.

Ο κίτρινος είναι για πέταμα. Τίποτας.

Ο Αιθιοπίας μπήκε ανέτως στο τοπ 10 των καλύτερων καφέδων που έχω δοκιμάσει έβερ.
Πάρτε έναν, αξίζει.
 


Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
έγινε μόλις παραγγελία από bangood για να αντικαταστήσει την dedica


την έχει κάποιος από εδώ? ψάχνω για bottomless portfilter σε λογική τιμή <30€ γιατί το δικό της το βρίσκω από 57 έως 70 + μεταφορικά.
και λέω μήπως ταιριάζει από κάποια άλλη. είναι 58μμ με 3 φτερά
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.959
προτεραιότητα θα έπρεπε μάλλον να είναι να βρεις τρόπο να αλλάξεις την πίεση από την ονομαστική των 19 bar (υπερβολική, εάν ισχύει βέβαια) στη 'σωστή' των 9 bar.
 

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
προτεραιότητα θα έπρεπε μάλλον να είναι να βρεις τρόπο να αλλάξεις την πίεση από την ονομαστική των 19 bar (υπερβολική, εάν ισχύει βέβαια) στη 'σωστή' των 9 bar.
Marketing. Έχει πολύ καλά σχόλια σε γνωστά forum (barista) από γνώστες που την πήραν για δοκιμή. Την έχει και φίλος και πάει 9bar, μόνο αν κάνει υπερβολικά λεπτό κόψιμο την είδε να πηγαίνει στα 12.
 


Μηνύματα
48
Reaction score
108
στη 'σωστή' των 9 bar
και 8 bar θα έλεγα
μόνο αν κάνει υπερβολικά λεπτό κόψιμο την είδε να πηγαίνει στα 12
άρα κάπου εκεί θα είναι ρυθμισμένη.

Συνήθως με τυφλό καλάθι γίνεται η ρύθμιση, όπου είναι και η μέγιστη.
Όσο υπάρχει "διαρροή" == εκχύλιση, μικραίνει.
 
Last edited:







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.464
Members
37.925
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top