Barista Corner

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.804
Πάλι καλά να λες που αποφάσισα να ψάχνω τη ρύθμιση θερμοκρασίας όποτε αλλάζω καφέ, γιατί την είχα καρφωμένη στα 95, ευτυχώς την έριξα στα 89 γιατί τον ψιλοέκαιγα τον καφέ, εκεί όντως γεύθηκα σοβαρή διαφορά.
Επίσης το ότι σχεδόν πάντα πίνω καπουτσίνο, αμβλύνει τις επιπτώσεις των όποιων αλλαγών στο αποτέλεσμα, οπότε εφόσον βολεύομαι, δεν το ψάχνω περαιτέρω.
 

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Έχω αυτό https://www.barista.gr/el/FILTER-BASKET-2-CUPS-14-GR-O-64X23-MM-21128. Έχω πάρει 3 τέτοια και τα 3 είχαν τρυπούλες κλειστές 2-3 το κάθε ένα. Αν πάω σε αυτό https://www.barista.gr/el/LELIT-2-CUPS-1416G-H22-COMPETITION-FILTER-37758 θα δω διαφορά; αξίζει ο κόπος; Τα 19 gr θα τα χωράει;
διαφορά μεγαλη...
αλλά ισα που χωραει 16γρ
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.804
Ωραίο αυτό με τις κρεμάστρες. Το είχε το κέλυφος η μηχανή ή έπαιξε Μελίδης;
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.804
Μαγνητικά κρεμαστάρια, κάτι ελάχιστα εβλό, τέμου.

έχει διάφορα περίεργα το τεμου, άλλα χρήσιμα άλλα όχι τόσο.

Να το παρακάτω, έσπαγα το κεφάλι μου από την εικόνα να βρω τι είναι, πριν διαβάσω την περιγραφή, στην αρχή το νόμιζα για φίλτρο νερού για τη βρύση

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Τα 5 τεμάχια, μου τα βγάζει 0,68€.. Ανέκδοτο.😜
Πήρα 15 τεμάχια σύνολο, με 2€.


Είναι όντως ισχυρά τα μαγνητάκια τους.

Στο πλαϊνό μέρος της καφετέριας που είναι χοντρό σίδερο, κολλάνε πολύ δυνατά. Στο εμπρός, όχι.
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το ascaso που έχω είναι ενα χιολιοστό ψηλότερο και χωράει 19-20gr. Με ποια μηχανή το δουλεύεις;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Ήρθε το αεροπλάνο!

1000010918.jpg


Η βάση του είναι ταμάμ για να κάθεται εφαρμοστά κάτω από τον μύλο της Νίτσε, πρακτικά για αυτό το μύλο το δίνουν ως εξάρτημα αυτό το αναδευτήρι.

Δείχνει πολύ καλή κατασκευή, εφαρμόζουν όλα άψογα. Θεωρητικά (δε το δοκίμασα ακόμα) κάθεται εφαρμοστά και στο 58-αρι καλαθάκι.
 



Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
εγώ τικτοκ δεν ανοίγω , τεμου δεν ψωνίζω, αναδευτήρι που να μην έχει 20 ευρώ για 5 βελόνες έχουμε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Θα βρεις στο Etsy, έχει πολλά:


Τάσο, δες το και συ. Πανεύκολο και γρήγορο είναι στη χρήση. Ωραίο καβλιτσεκι. Γερμανικό.


Να κι ένα ισπανικό, αλλά λίγο μεγάλο φαίνεται:



ΥΓ. Επειδή τα φτιάχνουν σε εκτυπωτή, δεν είναι διόλου απίθανο εάν τους στείλεις ένα email να στο φτιάξουν σε άλλο χρώμα ή για άλλη διάσταση καλαθιού. 😎
 
Last edited:



Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Τη δουλεύω με καλαθάκι ascaso 57mm. Η ims δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα στείλει και πέρσι που αγόρασα τη μηχανή και δεν μου απάντησαν πάλι ποτε
 

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Τη δουλεύω με καλαθάκι ascaso 57mm. Η ims δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα στείλει και πέρσι που αγόρασα τη μηχανή και δεν μου απάντησαν πάλι ποτε
από που το πηρες?
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το τελευταίο από barista τα άλλα 2 από Λουμίδη γιατί δε τα έβρισκα πουθενά αλλού. Τα 2 τα έχω δώσει στο κουμπάρο. Αν θες το ενα στείλε μου πμ να σου δώσω
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.210
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top