Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Βλέποντας τη φωτογραφία θα έλεγα «Πω πω κατάντια!»

Έλα όμως που είναι καφές TAF, έστω blend, φτιαγμένος με Rancilio. :o

3641388D-AA87-41AC-B573-79E95CE814DA.jpeg
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Είχε κόσμο με αυτόν τον παλιόκαιρο;
Πολύ περισσότερο απ' όσο περίμενα. Δεν θα πήγαινα αλλά είναι φίλοι μου 2-3 εκθέτες και ήθελα να τους επισκεφτώ μιας και με είχαν καλέσει.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το πόσο επαγγελματική προσέγγιση έχει αποκτήσει ο κλάδος του specialty coffee. Όλα τα περίπτερα είχαν χαρακτήρα και ήταν οργανωμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Διαβασμένα νέα παιδιά, με προσεγμένη εμφάνιση, έτοιμα να σου απαντήσουν με χαμόγελο κάθε ερώτηση.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κάποιος από τους καφέδες/μαγαζια που να αξίζει να δοκιμάσουμε;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Κάποιος από τους καφέδες/μαγαζια που να αξίζει να δοκιμάσουμε;
Είναι δύσκολη η απάντηση. Εξαρτάται από τις γευστικές προτιμήσεις του ενδιαφερόμενου και την εμπειρία του στους specialty καφέδες.
Γι' αυτό και οι περισσότεροι προμηθευτές φτιάχνουν ένα blend με ουδέτερο γευστικό προφίλ ώστε να ικανοποιεί το μεγαλύτερο ποσοστό των πελατών.
Για παράδειγμα, οι ποικιλίες που προτιμώ εγώ έχουν ιδιαίτερη οξύτητα και ενοχλούν αυτούς που έχουν συνηθίσει τον καφέ του εμπορίου.

Όποτε θέλεις, μπορούμε να κανονίσουμε επίσκεψη σε φιλικό μαγαζί για δοκιμές. Κερασμένες εννοείται! :)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ευχαριστω πολύ για την προσφορά, κάποια στιγμή θα την καταχραστώ :D
Εννοείται πως μου αρέσει ο αρκετά οξύς καφές, όπως το Rosebud blend για παράδειγμα που έχει το TAF, κοντά στο γευστικό αποτύπωμα του καφέ της Κένυας.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Σήμερα τοποθέτησα φίλτρο νερού στο δοχείο νερού της Gaggia μηχανής μου. H BWT κατασκευάζει, πέραν των άλλων, φίλτρα για πολλές οικιακές μηχανές παρασκευής espresso.
Για τη δική μου, προμηθεύτηκα το Bestcup S που μαζί με το κατάλληλο adapter εφαρμόζει τέλεια στο εσωτερικό του δοχείου νερού.

IMG_1059.jpg


Ως συνήθως, η διαδικασία ήταν πιο περιπετειώδης από το αναμενόμενο. Κι αυτό γιατί είπα να κάνω πρώτα μία αφαλάτωση με τo κορυφαίο Dezcal. Όλα πήγαιναν ρολόι μέχρι που ήρθε η ώρα του "ξεπλύματος" της μηχανής από το descaler με απλή ροή ζεστού νερού. Η ροή ήταν πολύ αργή μέχρι που (σχεδόν) σταμάτησε...

Συνηθισμένο πρόβλημα στις Gaggia. 9 φορές στις 10 οφείλεται σε κάποιο μεγάλο κομμάτι αλάτων από το boiler που ξεκολλάει και φράζει τις παροχές της σωληνοειδούς βαλβίδας ελέγχου. Η λύση είναι μανίκι. Χρειάζεται λύσιμο η μηχανή και καθαρισμός με το χέρι όλων των εξαρτημάτων που περνάει νερό. Διαδικασία πολύωρη και απαιτητική. Υπάρχει και η εναλλακτική της επισκευής από το service της εταιρείας που παίρνει αρκετές μέρες και χρειάζεται κουβάλημα, άρα αποκλείστηκε εξαρχής. :D

Εγώ ήθελα να πιω καφέ σχετικά άμεσα και αποφάσισα να εφαρμόσω μία πιο ριψοκίνδυνη διαδικασία: Ανακάτεψα στο δοχείο νερού descaler με μισό μπουκάλι ξίδι και πάτησα το ON! Μόλις ζεστάθηκε η μηχανή άρχισα να κάνω διαδοχικά start/stop ροής. Τίποτα. Αντί να τρέχει νερό έσταζε αραιά και πού. Αναμονή ενός μισάωρου και επανάληψη. Πάνω που είχα βαρεθεί και προετοιμαζόμουν ψυχολογικά για λύσιμο, σε ένα start βγαίνει πολύς ατμός με πίεση και 2-3 δευτερόλεπτα μετά νερό με τη ροή που πρέπει! Το εσπρεσάκι που ακολούθησε ήταν από τα καλύτερά μου! :)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Έχει διαφορά εάν για παράδειγμα το νερό ήταν από κανάτα Brita;
Η δίκη μου, Saeco, τέτοια φίλτρα προτείνει και πουλα αλλά αφού το κόστος τους είναι υψηλό και ούτως η άλλως στο σπιτι έχουμε κανάτα Brita, βάζουμε από δαύτη
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Έχει διαφορά εάν για παράδειγμα το νερό ήταν από κανάτα Brita;
Η δίκη μου, Saeco, τέτοια φίλτρα προτείνει και πουλα αλλά αφού το κόστος τους είναι υψηλό και ούτως η άλλως στο σπιτι έχουμε κανάτα Brita, βάζουμε από δαύτη
Όχι, δεν έχει. Τις κανάτες τις έχω σταματήσει εδώ και χρόνια λόγω μη πρακτικότητας. Είχα φίλτρο "κάτω πάγκου" στην κουζίνα αλλά πριν 2-3 μήνες αποφάσισα να κάνω μία αναβάθμιση και το έβγαλα. Αποτέλεσμα της αναβλητικότητάς μου ήταν να έχει περάσει τόσος καιρός και το νέο φίλτρο να βρίσκεται ακόμα στο κουτί του. :D
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Δεν ηξερα οτι εχετε τετοιου ειδους αναζητησεις εδω. Τα τελευταια 7 χρονια ειμαι πολυ μεσα στον χωρο του καφε. Σε ολες τις εκθεσεις και festival και με αρκετους απο τον χωρο που ασχολουνται σοβαρα. Απο εξοπλισμο εχω μια unic stella mini dual boiler dual pid η οποια ειναι πειραγμενη απο εμενα σε αρκετα σημεια(πιεση αλλο portafilter απο la marzocco)μυλο αλεσης mazzer major chrome edition,απο φιλτρο νερου εχω everpure ocs2 tamper reg barber ripple και flat,και αλλα αρκετα.
Αγαπημενοι καφεδες ειναι απο αφρικη γενικα,και γενικα απο οπου μπορει να μου δωσει γευστικα αυτα που μου αρεσουν.
Καφεδακια κερναμε τους επισκεπτες μας ,και τους καταστρεφουμε οτι νομιζανε για τον espresso :lolsign:.
Ο εξοπλισμος

coffee.jpg


Και ενα προσφατο βιντεο.
[DOUBLEPOST=1546893513][/DOUBLEPOST]Η brita δεν ειναι η καταλληλοτερη για παρασκευη καφε με το νερο που εχουμε στην Αττικη.
Ειναι φτιαγμενη για τις χωρες που το νερο ειναι πολυ σκληρο,και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αφαιρει περισσοτερα αλατα απο αυτα που χρειαζεται ο καφες για να βγει σωστος. Το νερο της Αθηνας ειναι παρα πολυ καλο αρκει να του αφαιρεσουμε τα χημικα και τις οσμες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Δεν ηξερα οτι εχετε τετοιου ειδους αναζητησεις εδω. Τα τελευταια 7 χρονια ειμαι πολυ μεσα στον χωρο του καφε. Σε ολες τις εκθεσεις και festival και με αρκετους απο τον χωρο που ασχολουνται σοβαρα. Απο εξοπλισμο εχω μια unic stella mini dual boiler dual pid η οποια ειναι πειραγμενη απο εμενα σε αρκετα σημεια(πιεση αλλο portafilter απο la marzocco)μυλο αλεσης mazzer major chrome edition,απο φιλτρο νερου εχω everpure ocs2 tamper reg barber ripple και flat,και αλλα αρκετα.
Αγαπημενοι καφεδες ειναι απο αφρικη γενικα,και γενικα απο οπου μπορει να μου δωσει γευστικα αυτα που μου αρεσουν.
Καφεδακια κερναμε τους επισκεπτες μας ,και τους καταστρεφουμε οτι νομιζανε για τον espresso :lolsign:.
Ο εξοπλισμος
Ωραίος!!! :thumbsup:

Εδώ και χρόνια τρώγομαι να κάνω αναβάθμιση στον εξοπλισμό σπιτιού και όλο το αναβάλλω. Ο βασικός λόγος είναι ότι καθημερινά επισκέπτομαι κάποιο κατάστημα φίλων για να πιω καφέ (από επαγγελματικά μηχανήματα) και να συζητήσω τις εξελίξεις του χώρου κι όχι μόνο. Στο σπίτι πίνω άλλον έναν καφέ το απόγευμα. Αν δεν έβγαινα συχνά από το σπίτι θα είχα στήσει ένα πιο χαϊεντάδικο σετάκι. Τώρα όμως το θεωρώ περιττό.


Η brita δεν ειναι η καταλληλοτερη για παρασκευη καφε με το νερο που εχουμε στην Αττικη.
Ειναι φτιαγμενη για τις χωρες που το νερο ειναι πολυ σκληρο,και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αφαιρει περισσοτερα αλατα απο αυτα που χρειαζεται ο καφες για να βγει σωστος. Το νερο της Αθηνας ειναι παρα πολυ καλο αρκει να του αφαιρεσουμε τα χημικα και τις οσμες.
Από τα συστατικά του νερού βρύσης που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα του καφέ, έχω καταλήξει ότι με ενοχλούν περισσότερο οι διάφορες οσμές. Φυσικά κι ένα εξειδικευμένο Everpure ή 3Μ είναι η βέλτιστη λύση. Από το "καθόλου φίλτρο" όμως, ένα απλό επώνυμο κάνει τίμια δουλειά.

Το πρόβλημα των οσμών είναι εντονότερο στο εξοχικό μου στη Νέα Μάκρη, όπου το νερό της βρύσης είναι γλυφό. 'Έχω τοποθετήσει αυτό.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Βρήκα και μία photo από τις αρχές του 2012, τότε που το Tailormade ήταν στα πάνω του (επί Δεληχρήστου) και αναγκαζόμουν να κατέβω σε αυτή τη μισητή περιοχή για να πιω και να αγοράσω καφέ. :D

26855A82-5BC6-4CAA-A1E5-3FE42CE92F50.JPG
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.015
Το πρόβλημα των οσμών είναι εντονότερο στο εξοχικό μου στη Νέα Μάκρη, όπου το νερό της βρύσης είναι γλυφό. 'Έχω τοποθετήσει αυτό.
Και μ' αυτό, το νερό μοιάζει με του σπιτιού σου;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Και μ' αυτό, το νερό μοιάζει με του σπιτιού σου;
Με ή χωρίς φίλτρο; :)

Κρατάει τις οσμές και εξαφανίζει τη γλυφή γεύση. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι η γεύση του νερού βρύσης της περιοχής μεταβάλλεται μέσα στη χρονιά. Λες και κάνουν blind test για να δουν τις αντιδράσεις μας. :D

Υ.Γ. Το φίλτρο το χρησιμοποιώ μόνο για τη βελτίωση της γεύσης ως παράξενος. Τα θέματα φοβίας που έχουν οι συνωμοσιολόγοι φιλτράκηδες δεν με αγγίζουν. 8-)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Xωρις να θελω να σας ...κοροιδεψω, η να με κοροιδεψετε, το βρισκω πολυ χρονοβορο και ζορικο ολο αυτο για να πιω, εν τελει ενα καφεδακι.

Ισως αν ειχα το χρονο και τη θεληση και την ψυχικη δυναμη να ασχολιομουν κι εγω λιγο παραπανω.

Παρ ολα αυτα μετα απο δοκιμες και γευσιγνωσιες, ενταξει οχι τοσο εξτριμ οσο αυτες που βλεπω ανωτερω, κατεληξα στην φοβερη λυση της..... Nesspreso με ετοιμες καψουλες.

Που για να σας προλαβω, δεν απεχει και τοοοσο πολυ γευστικα απ ολα αυτα με τις σουπερ ουαου διαδικασιες και μηχανες και αλεσματα και κοψιματα κλπ κλπ, που κουραζομαι μονο που τα σκεφτομαι.

Πολυ ευκολα και γρηγορα χωρις ζορι.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Xωρις να θελω να σας ...κοροιδεψω, η να με κοροιδεψετε, το βρισκω πολυ χρονοβορο και ζορικο ολο αυτο για να πιω, εν τελει ενα καφεδακι.

Ισως αν ειχα το χρονο και τη θεληση και την ψυχικη δυναμη να ασχολιομουν κι εγω λιγο παραπανω.

Παρ ολα αυτα μετα απο δοκιμες και γευσιγνωσιες, ενταξει οχι τοσο εξτριμ οσο αυτες που βλεπω ανωτερω, κατεληξα στην φοβερη λυση της..... Nesspreso με ετοιμες καψουλες.

Που για να σας προλαβω, δεν απεχει και τοοοσο πολυ γευστικα απ ολα αυτα με τις σουπερ ουαου διαδικασιες και μηχανες και αλεσματα και κοψιματα κλπ κλπ, που κουραζομαι μονο που τα σκεφτομαι.

Πολυ ευκολα και γρηγορα χωρις ζορι.
Για τον χρόνο και την διαδικασία θα συμφωνήσω μαζί σου,και δεν είναι όλοι διατεθειμενοι να κάνουν αυτά που πρεπει ,αλλά γευστικά δεν έχει καμία σχέση με ότι έχεις γευτεί από οποιαδηποτε καψουλα,ούτε καν από ευρείας κατανάλωσης καφέδες από καταστήματα. Δεν είναι τυχαίο που ο scaa(η ομοσπονδία που ασχολείται με τον καφέ παγκοσμιως) αναφέρει ότι το 95% των καταστημάτων που παράγουν καφέ ,φτιάχνουν καφέ ο οποίος είναι για πέταμα.
Η μόνη κάψουλα που πλησιάζει κάπως την γεύση του καφέ είναι της illy.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Xωρις να θελω να σας ...κοροιδεψω, η να με κοροιδεψετε, το βρισκω πολυ χρονοβορο και ζορικο ολο αυτο για να πιω, εν τελει ενα καφεδακι.

Ισως αν ειχα το χρονο και τη θεληση και την ψυχικη δυναμη να ασχολιομουν κι εγω λιγο παραπανω.

Παρ ολα αυτα μετα απο δοκιμες και γευσιγνωσιες, ενταξει οχι τοσο εξτριμ οσο αυτες που βλεπω ανωτερω, κατεληξα στην φοβερη λυση της..... Nesspreso με ετοιμες καψουλες.

Που για να σας προλαβω, δεν απεχει και τοοοσο πολυ γευστικα απ ολα αυτα με τις σουπερ ουαου διαδικασιες και μηχανες και αλεσματα και κοψιματα κλπ κλπ, που κουραζομαι μονο που τα σκεφτομαι.

Πολυ ευκολα και γρηγορα χωρις ζορι.
Γιάννη, δεν κοροϊδεύω τη Nespresso, έχω τρεις μηχανές της. Ειδικά στο εξοχικό που έχουμε καθημερινά επισκέψεις από χαζομαμάδες και οπαδούς του φραπέ, η λύση Nespresso είναι πολυτέλεια γι' αυτούς. Σε 5 λεπτά έχουν πιει όλοι καφέ πολύ καλύτερο από αυτόν που αγοράζουν από τα μαγαζιά του 1€.

Οι κάψουλες έχουν άνω όριο απόδοσης. Αν το άριστα είναι το 10, άντε να φτάσουν στο 4-5. Είναι σαν τα χάμπουργκερ των Goody's. Υπό προϋποθέσεις τρώγονται αλλά μόνο στο όνομα είναι μπέργκερ. :D

Η ασχολία με τον καλό καφέ είναι "μπελάς" και δεν ταιριάζει στον καθένα. Χρειάζεται χρόνος, όρεξη για δουλειά και καθάρισμα, διάβασμα, συζητήσεις, αναζητήσεις και αρκετά χρήματα (συγκριτικά). Ένα χόμπι από μόνο του. Όταν δεν έχω διάθεση για να φτιάξω σπίτι ή θέλω γευστικές δοκιμές, πάω σε κάποιο από τα 4-5 μαγαζιά με specialty coffee γνωστών μου και είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα και την εμπειρία. Κι όσο μεγαλώνω τη συνήθεια αυτή την έχω κάνει καθημερινότητα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top