Barista Corner

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.369
Reaction score
30.519
Χειρομυλος Zassenhaus, "μπρικι" Bialleti. Δεν ειναι βεβαια εσπρεσσο, αλλα εχει ολη τη γευση.
Η μεγαλυτερη ηδονη: λιγο πριν αρχισει να αναβλυζει ο καφες, στηνομαι και εισπνέω. Δεν υπαρχει καλυτερο αρωμα. Αλλα ειναι μονο για εισπνοη, ειναι τα ελαια; Δεν ξερω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Χειρομυλος Zassenhaus, "μπρικι" Bialleti. Δεν ειναι βεβαια εσπρεσσο, αλλα εχει ολη τη γευση.
Η μεγαλυτερη ηδονη: λιγο πριν αρχισει να αναβλυζει ο καφες, στηνομαι και εισπνέω. Δεν υπαρχει καλυτερο αρωμα. Αλλα ειναι μονο για εισπνοη, ειναι τα ελαια; Δεν ξερω.
Με ένα καλό Moka pot το αποτέλεσμα είναι υψηλού επιπέδου αν έχουμε καλό καφέ με σωστό άλεσμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Γιαννάκη μου, καλέ μου φίλε, έχεις απόλυτο δίκιο, το άλεσμα και το σωστό by the book φτιάξιμο εσπρέσσο, είναι μια διαδικασία μπελαλίδικη, τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες ενασχόλησης, μέχρι να μάθεις τα βασικά και να αποκτήσεις μια εμπειρία, αλλά και να κατασταλάξεις στις προσωπικές σου γευστικές προτιμήσεις.

Όμως ο καφές αυτός, δεν συγκρίνεται με κάψουλες.

Είναι σα να συγκρίνεις τη φωτογραφία που βγάζεις από την επαγγελματική σου νίκον με τις φακουδάρες σου και τις φλασάρες σου και το φωτοσοπ μετά, με μια φωτογραφία από κινητό.

Απλώς δεν υπάρχει σύγκριση.

Όπως η DSLR για έναν νέο στο χώρο της φωτογραφίας είναι μπέρδεμα, ιδίως αν μέχρι τότε έβγαζε φωτογραφίες μόνο με κινητό. Αλλά μετά τους πρώτους μήνες, με λίγη ενασχόληση (και το απαραίτητο διάβασμα) ακόμα και ο νέος μπορεί να βγάλει αξιοπρεπείς φωτογραφίες.

Δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα.
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Έτσι ακριβώς
Tip . Πριν βαλεις στο φλιτζάνι εσπρέσσο βάλε λίγο νερό κ βάλε το στον φούρνο μικροκυμάτων για 1 λεπτό ώστε να κάψει το φλιτζάνι ...
Εκεί να δεις καϊμάκι .
[DOUBLEPOST=1546978111][/DOUBLEPOST]Κλεμμένο...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Μου κάνανε δώρο μια delonghi εσπρεσιέρα με ενσωματωμένο κεραμικό μύλο.
Βάζεις καφέ σε κόκκο, ρυθμίζεις ποσότητα νερού, ποσότητα καφέ, κόψιμο καφέ και πατάς το κουμπί.
Όλα καθαρά γρήγορα και ωραία.
Ουδεμία σχέση με οποιαδήποτε κάψουλα.
Θεωρώ ότι είναι η πιο value κατάσταση για να πιεις ικανοποιητικό καφέ, πριν ανέβεις σε χαϊεντάδικα επίπεδα.
Είμαι ακόμα σε πειραματισμό σχετικά με την επιλογή του καφέ, αλλά ήδη πολύ ικανοποιημένος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Όντως, μερικές τέτοιες αυτοματοποιημένες μηχανές, κοντράρουν στα ίσια τον καλύτερο Μπαρίστα. ;)
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
.
Μου κάνανε δώρο μια delonghi εσπρεσιέρα με ενσωματωμένο κεραμικό μύλο.
Βάζεις καφέ σε κόκκο, ρυθμίζεις ποσότητα νερού, ποσότητα καφέ, κόψιμο καφέ και πατάς το κουμπί.
Όλα καθαρά γρήγορα και ωραία.
Ουδεμία σχέση με οποιαδήποτε κάψουλα.
Θεωρώ ότι είναι η πιο value κατάσταση για να πιεις ικανοποιητικό καφέ, πριν ανέβεις σε χαϊεντάδικα επίπεδα.
Είμαι ακόμα σε πειραματισμό σχετικά με την επιλογή του καφέ, αλλά ήδη πολύ ικανοποιημένος.
Σε τέτοιου είδους μηχανές δοκιμάζεις μόνο commercial blends. Μεσα στα βασικά πρώτα βήματα του καφέ είναι και η αναλογία του καφέ,σε σχέση με το ρόφημα που θα πάρεις στο τελος,και ξεκινάς πάντα από το ένα προς δύο,δηλαδή για 14 γραμμάρια καφέ μπορείς να πάρεις σωστό ρόφημα μέχρι 30ml. Από εκεί και πάνω ισχύει ακριβός το αντιθετο από αυτό που πιστεύει ο πολύς κόσμος,όσο αφήνεις τον καφέ να τρέχει γίνεται ποιο βαρυς και πικρός. Γι αυτό και οι κάψουλες και ειδικά οι Nespresso δεν βγάζουν καφέ αλλά κάτι άλλο,γιατί πολύ απλά έχουν από 5 με 5.5 γραμμάρια καφέ. Οι καλοί καφέδες(μονοποικιλιακοί και μοναδικής προέλευσης (single origin)) απαιτούν από 18 γραμμαρια και πάνω για να βγάλουν τα αρώματα που μπορούν. Οπότε για μηχανές που τα κάνουν όλα αυτόματα και από ότι γνωρίζω έχουν ταβάνι στα γραμμαρια περίπου στα 15 max μόνο ευρείας κατανάλωσης καφέδες,και αν θέλει ποσότητα κάποιος καλό είναι να προσθέτει λίγο ζεστό νερό από βραστηρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Οι καλοί καφέδες(μονοποικιλιακοί και μοναδικής προέλευσης (single origin)) απαιτούν από 18 γραμμαρια και πάνω για να βγάλουν τα αρώματα που μπορούν.
Σωστά!
Εγώ πχ έχω πακτώσει τον κάδο των 21 γραμμαρίων!
 




Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Έχω πάρει μια Jura F50 beans to cup, γιατί μου αρέσει η ευκολία χρήσης.
Έχω δοκιμάσει λίγα μείγματα καφέδων. Αυτά που μου αρέσουν περισσότερο είναι το Tchibo Caffè Crema Vollmundig όταν ήμουν στη Γερμανία και το Lavazza Caffè Crema Classico στην Ελλάδα.
Ακριβούς μονοποικιλιακούς δεν έχω δοκιμάσε ακόμα.

Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει πόση ποσότητα καφέ κόβει σε κάθε μία από τις 3 ρυθμίσεις η μηχανή, ούτε έχω ζυγαριά ακριβείας.

Αν κάποιος από τους κυρίους έχει γνώση από τους καφέδες που μου αρέσουν, ας μου προτείνει κάτι να δοκιμάσω που να κινείται σε αυτή τη γεύση, αλλά και ακόμα πιο πικρούς-με έντονη γεύση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
γατονια, εμενα μου αρεσει ο ιρλανδικος, τι ποικιλια να βαλω και ποια μηχανη θα τον κανει καλητερα?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Πες μου που εισαι και τι κανεις, τελοσσς !
῾῾Aχ ! αγἀπη μου ... Εἰμαστε ΓεΝιΜἐΝι ο ἐνας γιἀ τον ἀλλο.῾῾

Κι εγὠ με το μὠβ Arpeggio τραβἀω ἰσα με 5 τη ᾽μἐρα ...
Γιἀ μετἀ τις 7 το απὀγευμα, ο Ristretto Decaffeinato εἰναι ανὠτερος απὀ τον Arpeggio Decaffeinato, πιθανὀν λὀγω της διπλἠς συμπὐκνωσης σε σχἐση με ὀλους τους ἀλλους.
Τον Arpeggio τον θεωρὠ σαφὠς κατὠτερο απὀ illy & Mrs Rose της καφετἐριας, και εἀν δεν εἰσαι χομπἰστας, εἰναι ἐνα φλυτζανἀκι 30ml που πἀει κἀτω εὐκολα, ὀχι ὀμως το ἰδιο απολαυστικἀ.

Ἐχω αγορἀσει 2 φορἐς καφετιἐρα, και 3 μπρικἐττες Alessi αλλἀ παρ᾽ ὀλη τη χορταστικἠ ποσὀτητα του καφἐ που ἐβαζα, ἐβγαινε καμμἐνος, χωρἰς καϊμἀκι, γενικἀ απογοητευτικὀς και δεν ἀξιζε τον κὀπο. Αυτὀ συμβαἰνει πἀντα, ὀταν ασχολεἰσαι επιφανειακἀ με οτιδἠποτε. Απογοἠτευση.

Ἐχω δοκιμἀσει κι εγὠ απὀ hi-end barista και ἠταν κἀτι συγκλονιστικὀ.
Μὀλις κατἐβασα τη γουλιἀ ... μου πετἀχτηκαν τα μἀτια ἐξω. - Αξἐχαστο!
αλλἀ αναλογικἀ με την :
ευκολἰα, ταχὐτητα, κὀστος, συντἠρηση, ψἀξιμο, ἐρευνα, δοκιμἐς, ενασχὀληση με τὀσες πολλἐς παραμἐτρους, ἐνα σωρὀ συσκευἐς πἀνω στον πἀγκο της κουζἰνας, καθἀρισμα, σημασἰα στη λεπτομἐρεια, ειδικἀ ὀταν εἰσαι με την τσἰμπλα στο μἀτι ... Δεν ἐχω τη δυνατὀτητα γιἀ τὠρα.

Φυσικἀ εἰναι απαιτητικὀ ὀπως ὀλα τα χὀμπυ, και βἐβαια ὀλη αυτἠ η διαδικασἰα-ιεροτελεστἰα, ικανοποιεἰ με το αποτἐλεσμα. (ὀπως ὀταν ρυθμἰζουμε την ακἰδα στο πικἀπ)
Εἰναι ωραἰο να μπορεἰς να απολαμβἀνεις σε επἰπεδα hi-end το κἀθε τι στην καθημερινὀτητἀ σου.
Εἰναι κι επικἰνδυνο αφοὐ μαζἰ με την ποιὀτητα ζωἠς, ανεβαἰνουν και οι απαιτἠσεις μας με ὀτι αυτὀ συνεπἀγεται γιἀ εμἀς πρωτἰστως, (και ὀχι μὀνο). Το πιστεὐω αυτὀ που λἐνε τα παιδιἀ. Οτι εἰναι ξεχωριστἠ εμπειρἰα. Ἀλλο εἰδος. Ὀχι αυτὀ που νομἰζουμε ὀταν σκεφτὀμαστε καφἐ.

Μετἀ απὀ το ανεξἀντλητο χὠσιμο στο ἀτμισμα, τὠρα ἠρθε η σειρἀ του καφἐ !
Κἀποτε που εἰχα να αγορἀζω ποὐρα, ἐκαιγα 75 Robustos το μἠνα (2-3 τη μἐρα)
Τὠρα, ατμἰζω 12ml και πἰνω 5 ἐως 7 εσπρεσἀκια. Δε μπορὠ να με φανταστὠ ὀλη μἐρα να ασχολοὐμαι με τον καφἐ. Ἰσως ὀταν βγὠ στη σὐνταξη και περισσεὐει χρὀνος.
Το ἐχω μεγἀλη απορἰα με ὀλους εσἀς που πἰνετε μὀνο 1 με 2 καφἐδες ὀλη την ημἐρα. Εἰναι τὀσο ἐντονο το δὠσιμο, που καταφἐρνει να κρατἀει τὀσες ὠρες ?
 
Last edited:

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
αν πινεις καφε γιατι πρεπει απλα να πιεις (σαν συνοδεια του τσιγαρου) δεν νομιζω οτι εχει νοημα αυτη η συζητηση.
εγω πχ πινω εναν καφε τη μερα το μεσιμερι (πρωι ουτε για αστειο) (εκτος αν ειμαι στο παπορο, οπου απουσας της εσπρεσσιερας η/και του καφε, πινω δυο παραδοσιακους στις 1000 και στις 1500 καραβισιους. εκει αν το καμαρωτακι ξερει του ζηταω ελληνικο, αν οχι φτιαχνω φραπεδαρα diy , αν εχω θυμηθει να τσουρνεψω καλαμακια στο αεροδρομιο.)
μου αρεσει η γευση του εκεινη τη στιγμη της μερας και στον πειραια δυστυχως οι καφενεδες ειναι τσακωμενοι με την ποιοτητα.
θα με ικανοποιουσε λοιπον εκεινη τη στιγμη να φτιαξω εναν μονος μου και να ασχοληθω 10-15 λεπτα (παραπανω δεν εχω, θα το κλεισουμε το μαγαζι)
καπως ετσι παει - πιστευω - για τους χαιενταδες του καφε.
σε αντιθεση ο αρχιιιιπροισταμενος πινει καπου 7 νεσπρεσσους τη μερα -γτπ καβαλα, σαπουνονερο που λενε και οι γνωστες. αυτος ναι μεν καταλαβαινει διαφορες στις "ποικιλιες" αλλα δεν εχει σημασια , πινει γιατι απλα πρεπει να πιει, δεν ειναι οτι του δινει καποια ικανοποιηση.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Πρἀγματι γιἀ ᾽μἐνα ο καφἐς εἰναι λὀγος ὐπαρξης. Πἰνω, ἀρα υπἀρχω !
Ξεκινἀω τον πρὠτο στις 06:00 και καπἀκι τον δεὐτερο στις 06:30 και φτιἀχνω τον τελευταἰο γὐρω στις 19:30. (ὀλοι στα 30ml).
Tὠρα που το λες αυτὀ, συνειδητοποιὠ ὀτι ἐχεις απὀλυτο δἰκιο. Τσιγἀρο+Καφἐ μὀνιμα, σταθερἀ, συνεχὠς. Ὀσο εἰμαι ξὐπνιος. Κἀποιες φορἐς ξυπνἀω τη νὐχτα γιἀ να ατμἰσω! και κἀνω καφἐ :unsure:
Τελικἀ, εἰναι γεγονὀς οτι μιλἀμε γιἀ διαφορετικἠ κατἀσταση.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Υπόψιν, όποιος έχει συνηθίσει πικρούς και δυνατούς καφέδες, αν πιει ψαγμένους specialty καφέδες μάλλον θα ξενερώσει. Το εντελώς διαφορετικό γευστικό προφίλ ξαφνιάζει δυσάρεστα τον μη μυημένο. Συνήθως η οξύτητα τους χαλάει.

Ή αυτός που πίνει φτηνοχαρμάνια robusta με υψηλά ποσοστά καφεΐνης κι έχει συνηθίσει το buzz στο νευρικό σύστημα, θα νομίζει ότι πήρε xanax. :D

Η μετάβαση πρέπει να γίνει σταδιακά ξεκινώντας από πιο "συμβατές" ποικιλίες π.χ. Βραζιλίας.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.186
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top