Barista Corner

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μια τριπλέτα screen filters (μάλιστα πρόκειται για λεπτά, μόλις 1,7mm, made in Germany) με ωραία βάση στήριξης, η οποία είναι και μαγνητική:

1000010920.jpg


Αλλά στηρίζεται και στον τοίχο σε καρφί:

1000010921.jpg



Αν τυχόν ψάχνετε κάτι τέτοιο, τα πήρα εις διπλούν (ούτε που θυμόμουν τι παρήγγειλα) 🤪😁😜
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Το σέικερ κάνει διαφορά στη γεύση.

Έχω κάνει 6 καφέδες με το σέικερ από μια ποικιλία που είχα ήδη ανοιχτή, και είναι διαφορετικοί οι τελευταίοι αυτοί καφέδες. Σα να έχουν μειωθεί τα όξινα στοιχεία τους, και να βγάζουν περισσότερο σώμα, πιο "δυνατοί" μου φαίνονται, αλλά ίσως λιγότερο νόστιμοι.

Δεν μπορώ να αποφασίσω εάν μου αρέσει περισσότερο ή όχι. Ωστόσο η διαφορά στη γεύση δεν είναι μικρή. Νομίζω πως βγαίνει και πιο γλυκός ο καφές με το σέικερ, πράγμα που πιθανώς να οφείλεται στη μείωση των όξινων στοιχείων.

Θα κάνω τυφλό τεστ στον επόμενο καφέ, που πήρα 1 κιλό, οπότε έχω περιθώριο για παιχνίδι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593

Καφεδάρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Δοκίμασα τον Κόστα Ρίκα. Ωραίος.
Επανέρχομαι.
(Σημείωση: χρησιμοποιώ αυτόματο μηχάνημα εσπρέσο Phillips)
Για λούγκο είναι άθλιος.
Για ριστρέτο, άντε κανονικό εσπρέσο είναι ΟΚ.

Ίσως αν περνούσε όλη την manual ιεροτελεστία να έβγαζε άλλο αποτέλεσμα, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ στο σπίτι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ίσως αν περνούσε όλη την manual ιεροτελεστία να έβγαζε άλλο αποτέλεσμα, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ στο σπίτι.
Επειδή η διαδικασία παρασκευής του καφέ είναι τυποποιημένη στην αυτόματη μηχανή σου, και δε μπορείς να επέμβεις για σημαντικές αλλαγές, αυτό σημαίνει πως δεν ψάχνεις για "καλό καφέ" αλλά για καφέ που να "ταιριάζει" στη μηχανή σου, και φυσικά στη γεύση σου.

Θα πρότεινα απλώς να δοκιμάσεις σιγά σιγά καμιά δεκαριά διαφορετικούς ωραίους καφέδες, να δεις ποιος θα "κάτσει" πιο καλά με τη μηχανή σου.

Δε βγάζεις συμπέρασμα για τον καφέ, παρά μόνον για τον τυχαίο συνδυασμό με τη μηχανή σου, είναι ρε παιδί μου σα να δοκιμάζεις τυχαίους λαμπατους ενισχυτές με τυχαία προβληματικής εμπέδησης ηχεία (χωρίς σαμπ) και περίεργα καλώδια (άγνωστης χωρητικότητας και επαγωγικοτητας) κι ακούς το αποτέλεσμα, δε βγάζεις άκρη για την ποιότητα των καλωδίων ή των ενισχυτικών, είναι ο,τι κάτσει.
Μια χαρά "ακούς" και οκ, ξέρεις "τι ακούς" (λέμε τώρα), αλλά συμπέρασμα για ενισχυτές δε θα βγάλεις έτσι.

Η μικρή ποσότητα καφέ που θα βάζει στο πορταφίλτερ η μηχανή σου (υποθέτω κοντά στα 10 γραμμάρια) είναι αδύνατο να βγάλει μεγάλη ποσότητα ροφήματος με "σώμα" και αρώματα, θα είναι ξέπλυμα.

Πέραν από τη διαδικασία της προετοιμασίας του πακ και της τεχνικής της εκχύλισης στο "μανιουαλ" που λες (με πρόσβαση σε θερμοκρασία και πίεση, αλλά και preinfusion, φίλτρα κλπ), η αρχική ποσότητα του καφέ είναι η σημαντικότερη παράμετρος για την ποσότητα ροφήματος.

Εγώ βάζω 20 γραμμάρια καφέ στο μύλο, για να βγάλω 30-35 γραμμάρια ρόφημα, σπανίως πάω έως 40. Με τον ίδιο καφέ, άμα βάλω 10γρ κόκκους για να βγάλω 45-50γρ ρόφημα, θα είναι το ξέπλυμα του ξεπλύματος οεο.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μου ήρθε εχτές το απόγευμα και δεν έχω καφέ λολ... παω coffee island και σας λέω εντυπώσεις....
1000022333.jpg
 




Μηνύματα
1.941
Reaction score
373

Costa Rica Paramo SHB

ωραίος , ιδιαίτερος
μπηκε στη λιστα

16 σε 36γρ
προεκχυλιση
30δλπ
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584

Καφεδάρα.
Τα τελευταία 3-4 χρόνια, η Area 51 είναι η νο1 εταιρεία για το γούστο μου όσον αφορά τη σταθερότητα/ποιότητα/τιμή.
Έχει 5-6 ποικιλίες μικρομεσαίας κατηγορίας τιμής, δοκιμασμένες και σίγουρες ως προς το αποτέλεσμα.
Στις άλλες μπορείς να βρεις τη σούπερ παρτίδα όπως και την ακριβή μπούρδα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.551
Reaction score
30.800
Θα πρότεινα απλώς να δοκιμάσεις σιγά σιγά καμιά δεκαριά διαφορετικούς ωραίους καφέδες, να δεις ποιος θα "κάτσει" πιο καλά με τη μηχανή σου.

Αυτό με την προϋπόθεση ότι η μηχανή βγάζει σταθερό αποτέλεσμα με τον ίδιο καφέ και τις ίδιες ρυθμίσεις, που για πολλές αυτόματες δεν είναι και δεδομένο (λόγω μύλου).

Επίσης για το 'ωραίους', μπορεί ένα καλό μπλεντ να κάτσει καλύτερα από καλό Αιθίοπα σε τέτοια μηχανή. Εγώ θα πρότεινα δοκιμή στα signature blends από 5-6 roasters. Πχ τον πολυ τίμιο habit από Kudu, τον whiplash του Round Cup, τον yellow burbon της delmocca κλπ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Όσο λιγότερο ψημένοι είναι οι κόκκοι τόσο πολλαπλασιάζεται η δυσκολία εκχύλισης. Οι σκούροι καφέδες είναι παιχνίδι σε όλα σχεδόν τα setups. Ακόμα και η μέση καφετέρια δεν μπορεί να υποστηρίξει "άψητους" καφέδες λόγω εξοπλισμού και έλλειψης τεχνογνωσίας.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Καλησπέρα, παρουσίασε πρόβλημα ο μύλος σε barista express, μόλις σε 5 καφέδες, δεν λειτουργεί καθόλου, γνωρίζετε τι γίνεται με εγγύηση και αντιπροσωπία;
Η αγορά είχε γίνει από Shopflix.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ορίστε. Να τελειώνουμε μ'αυτα:



ΥΓ.
Όσο λιγότερο ψημένοι είναι οι κόκκοι τόσο πολλαπλασιάζεται η δυσκολία εκχύλισης.
Στους περισσότερους που παραγγέλνω καφέ, γράφω υποσημείωση: ελαφρύ καβουρδισμα παρακαλώ. Το ελαφρύτερο δυνατό. 😁
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μπερδεύτηκες, στα stake το κάνουμε αυτό
Και στον καφέ το ίδιο είναι ρε, άμα είναι τέρμα καβουρδισμένος σαν ελληνικός γίνεται, μπιγκ καταστρόφ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.551
Reaction score
30.800
Κανονίστε να βάλετε στον μύλο τους κόκκους άψητους.
Ή γιατί όχι και ολόκληρο το κεράσι όπως βγήκε από το φυτό
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Κανονίστε να βάλετε στον μύλο τους κόκκους άψητους.
Ή γιατί όχι και ολόκληρο το κεράσι όπως βγήκε από το φυτό
Πλέον υπάρχουν αρκετοί προμηθευτές φρεσκοκαβουρδισμένου καφέ που σημειώνουν στις ποικίλες καφέ το επίπεδο καβουρδίσματος, και τα "light roasting" εάν προσέξεις, είναι τα ακριβότερα είδη, και με την πιο πλούσια περιγραφή γεύσης.

Τυχαίο; 😉

Το "βαρύ καβουρδισμα" είναι το τυπικό "σοκολάτα" και συμπληρώνουν κάνα ψιλό, τύπου "καραμέλα" και πόσο δυνατό "σώμα" έχουν, που τα κάνει καλή επιλογή για μίξεις με γάλατα και λοιπά αρώματα (κανέλα κλπ) για ροφήματα όγκου έως μισού λίτρου.

Το ελαφρύ καβουρδισμα έχει πολύ μεγαλύτερο πλούτο στην περιγραφή γεύσεων, και τυπικά, δεν προβλέπεται να κάνεις κάτι άλλο πέραν από εσπρεσο, μικρή έως πολύ μικρή ποσότητα εκχύλισης.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Όσο αυξάνουμε τη θερμοκρασία και τον χρόνο ψησίματος καταστρέφουμε κάθε ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που έχει ο ποιοτικός κόκκος. Ό,τι γλυτώσει, καλύπτεται από τα έντονα αρώματα του ψησίματος (καραμέλες, σοκολάτες κι άλλες πίκρες). Αυτά τα τελευταία παράγονται ούτως ή άλλως, γι' αυτό και δεν χρειάζεται καλός καφές για να τα δώσει σε αυτούς που τα προτιμούν, ούτε χάνονται εύκολα στην αποθήκευση.

Όλα δουλεύουν για τον μέσο άσχετο χρήστη που επιλέγει τον πιο φτηνό καφέ και είναι άκρως ικανοποιημένος. :biggrin:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.102
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top