Barista Corner

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Αν μπορείς να πάρεις μύλο άλεσης ξεχωριστά από τη μηχανή θα είναι σαφώς καλήτερα. Από τη στιγμή που θα μπλέξεις με κλείστρα και μύλους να ξέρεις ότι θα έχεις και την αντίστοιχη λάντζα (επιβάλετε). Όπως επίσης και ένα σκασμό χρόνο που θα δαπανήσεις σε δοκιμές ρυθμίσεις κλπ. Προσωπικά θα πήγαινα σε Gaggia ρίξε μια ματιά εδώ https://www.barista-shop.gr/el/156--m-espresso
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
περαν απ το χαβαλε, εχω nespresso μηχανη πανω απο 10 χρονια, η ευκολια της σε σχεση με την ταχυτητα και την ποιοτητα δεν παιζεται.
Ευκολη, γρηγορη χωρις να λερωνει.

Ειδικα με 100 καφεδες δωρο, αν τα βαλεις κατω και τα υπολογισεις, ειναι μια χαρα.

Αφου εχω δοκιμασει συνεχως ολες τις αλλες καψουλες που κυκλοφορουν , κατεληξα και παλι στις μανισιες, αντε εκτος ας πω απο κανενα φρεσκοκομμενο του coffee island, υποπρουποθεσεις.

Σκεφτομαι την αγορα νεας, πιο σοβαρης μηχανης, που να αλεθει καφε και να κανει οτι καλυτερο γινεται , χωρις δυσκολη διαδικασια και χωρις να λερωνει, και χωρις να θελω 10 λεπτα για ενα καφεδακι.

Μου προτεινε ο Στεργιος μια Delonghi γυρω στα 300 ευρω.
ΑΚομα το σκεφτομαι.

Καμια καλη προταση?
Σίγουρα μιλάμε για άλλη κατηγορία τιμής αλλά μόνο jura θα έπαιρνα αν έπρεπε να κοιτάξω σε aio μηχανή. Πάλι μόνο αν ήθελα να έχω και latte στην ίδια μηχανή αλλιώς κάψουλες, δεν αξίζει πιστεύω να πας σε τέτοια μηχανή για espresso. Μια jura κάνει καφέ επιπέδου gaggia των 300€ αλλά αυτόματα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.744
Reaction score
83.524
Η Nespresso είναι η βασίλισσα στις μηχανές κάψουλας. Σε επίπεδο ευκολίας/απόδοσης είναι κορυφή.
Τα γευστικά όρια που μπορεί να φτάσει έχουν να κάνουν με τη μικρή ποσότητα καφέ ανά δόση (γύρω στα 5 γραμμάρια όταν εγώ στη χειροκίνητη παίζω με ~18), με την κονσερβοποίηση του καφέ που αφαιρεί φρεσκάδα και άρωμα και κυρίως με τα χαρμάνια που χρησιμοποιούν. Όταν χρειάζονται τόνους καφέ σε σταθερή ροή από τους παραγωγούς, ξεχνούν μονοποικιλιακούς και microlot. Ή αλλιώς, η ποσότητα σκοτώνει την ποιότητα.

Έχω τρεις Nespresso λειτουργικές. Η "καλή" βρίσκεται στο εξοχικό που δεν υπάρχουν τριγύρω αξιόλογες καφετέριες, ούτε υπάρχει η διάθεση να κουβαλάω μηχανή και μύλο από το σπίτι. Άσε που με τις συχνές επισκέψεις θα έπρεπε να γίνω barista πλήρους ωραρίου για να εξυπηρετώ τους (άσχετους) καλεσμένους.

Ακόμα και σπίτι που καταπιάνομαι με χειροκίνητες μηχανές πάνω από 25 χρόνια, βαριέμαι τη διαδικασία και τις συντηρήσεις. Πίνω δύο καφέδες τη μέρα, έναν σπίτι και έναν σε κάποια εξειδικευμένη καφετέρια. Είναι πολύ δύσκολο να συναγωνιστείς το γευστικό αποτέλεσμα μίας πανάκριβης επαγγελματικής μηχανής/μύλου με τον κατάλληλο χειριστή, με αυτό του σπιτικού εξοπλισμού του χιλιάρικου. Φυσικά, μιλάμε για ιδιαίτερες ποικιλίες που ο εξοπλισμός μπορεί να κάνει τη διαφορά. Ο κακός καφές δεν φτιάχνει όσο κι αν προσπαθήσουμε.

Οι αυτόματες μηχανές με ενσωματωμένο μύλο, έχουν το βασικό πλεονέκτημα συγκριτικά με τις κάψουλες, ότι μπορούμε να επιλέξουμε όποιον καφέ μας αρέσει. Από την άλλη τα "όλα σε ένα" είναι συνήθως σε όλα μέτρια, άντε καλά. Κι εγώ πάντως θα πήγαινα μόνο σε Jura.
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Καλησπέρα και από έμενα
Πριν 1 μήνα αγόρασα μια Jura E6 και για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος
Μεγάλη ευκολία και πολύ καλή ποιότητα καφέ
Ξεκίνησα με καφέ όπου πίναμε και μας άρεσε τον illy
Πατώντας δυο κουμπιά και είναι έτοιμος ο καφές κάτι το οποίο έπρεπε να είναι έτσι ωστε να έχω και την καλη μου χαρούμενη
 
Last edited:

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Bretso,
Aν δεν την ἀνοιξες ακὀμα, αλλαξἐ την με την Essenza !
(Ειδικά ο θόρυβος της Innissia είναι σαν ξυπνητήρι)

όξινη επιγευση και δυνατό σώμα
Από τα δείγματα που έχεις, εκτός Dharkan/Arpeggio ὀλα εἰναι νεροζοὐμια.
Από coffee island αυστηρἀ μὀνο τις κὀκκινες κἀψουλες Ethiopia
Από τα L'OR, .... ὀλα (εκτὀς του Decaffeinato) εἰναι πολὐ ανὠτερα.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.262
Reaction score
41.935
Bretso,
Aν δεν την ἀνοιξες ακὀμα, αλλαξἐ την με την Essenza !
(Ειδικά ο θόρυβος της Innissia είναι σαν ξυπνητήρι)


Από τα δείγματα που έχεις, εκτός Dharkan/Arpeggio ὀλα εἰναι νεροζοὐμια.
Από coffee island αυστηρἀ μὀνο τις κὀκκινες κἀψουλες Ethiopia
Από τα L'OR, .... ὀλα (εκτὀς του Decaffeinato) εἰναι πολὐ ανὠτερα.
Τη άνοιξα και ναι κάνει πολύ θόρυβο, δεν με πολύ απασχολεί όμως.
Έφτιαξα το kazaar, καλό!!
25ml και βγήκε δυναμίτης, κοίτα να δεις η μαλ@κίτσα:)

Πήρα και αυτούς πριν λίγο από το σούπερ που τους είχε προσφορά
MVIMG_20200129_201703.jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Σκεφτομαι την αγορα νεας, πιο σοβαρης μηχανης, που να αλεθει καφε και να κανει οτι καλυτερο γινεται , χωρις δυσκολη διαδικασια και χωρις να λερωνει, και χωρις να θελω 10 λεπτα για ενα καφεδακι.

Μου προτεινε ο Στεργιος μια Delonghi γυρω στα 300 ευρω.
ΑΚομα το σκεφτομαι.

Καμια καλη προταση?
Κάποιο μοντέλο beans-to-cup της Jura, θα πρότεινα. Έχω εδώ και 3μιση χρόνια Jura F50 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.262
Reaction score
41.935
Ο ristretto της lor είναι για πέταμα στα σκουπίδια, ο onyx κάτι πάει να πει αλλά όχι πολλά.
Εσιαξα ένα napoli της Nespresso, αρκετά καλός.
MVIMG_20200130_113306.jpg


Κάπου διάβασα πως πρέπει το αλουμινοχαρτο της κάψουλας να είναι πακως πρησμένο αλλιώς δεν σηκώνει σωστή πίεση η μηχανή με το ανάλογο αποτέλεσμα.
Οι κάψουλες της Nespresso είναι όλες έτσι, ενώ της lor είναι φλατ και μπορείς να καταλάβεις άμα το πιέσεις με το δάχτυλο ότι δεν έχει τη ίδια ποσότητα καφέ μέσα σε σχέση με τις Nespresso.
Έχεις προσέξει κάποιος διαφορά σε αυτό?
MVIMG_20200130_114752.jpg


Ρε μπελά που έβαλα στη κεφάλα...
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ο ristretto της lor είναι για πέταμα στα σκουπίδια, ο onyx κάτι πάει να πει αλλά όχι πολλά.
Εσιαξα ένα napoli της Nespresso, αρκετά καλός.
View attachment 152145

Κάπου διάβασα πως πρέπει το αλουμινοχαρτο της κάψουλας να είναι πακως πρησμένο αλλιώς δεν σηκώνει σωστή πίεση η μηχανή με το ανάλογο αποτέλεσμα.
Οι κάψουλες της Nespresso είναι όλες έτσι, ενώ της lor είναι φλατ και μπορείς να καταλάβεις άμα το πιέσεις με το δάχτυλο ότι δεν έχει τη ίδια ποσότητα καφέ μέσα σε σχέση με τις Nespresso.
Έχεις προσέξει κάποιος διαφορά σε αυτό?
View attachment 152147

Ρε μπελά που έβαλα στη κεφάλα...
ΟΚ το συζητούσα με τον εαυτό μου αν πρέπει να το γράψω ή όχι. Και εγώ μόνο τον Onyx ξεχώρισα αλλά σε αυτό το κόστος πας Νεσπρεσο κ τέλος, οι άλλοι ακριβώς χάλια και δε δικαιολογούν και τη τιμή.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.262
Reaction score
41.935
ΟΚ το συζητούσα με τον εαυτό μου αν πρέπει να το γράψω ή όχι. Και εγώ μόνο τον Onyx ξεχώρισα αλλά σε αυτό το κόστος πας Νεσπρεσο κ τέλος, οι άλλοι ακριβώς χάλια και δε δικαιολογούν και τη τιμή.
Από τις πρώτες δοκιμές αυτό φάνηκε πάντως, από γεύση είναι κάπως ξέπλυμα και από κρέμα χάλια.
Εστιάζω στις μανισιες κάψουλες λεπον μέχρι να βρω αυτό που μου αρέσει και τέλος τα πειράματα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.744
Reaction score
83.524
Ο ristretto της lor είναι για πέταμα στα σκουπίδια, ο onyx κάτι πάει να πει αλλά όχι πολλά.
Εσιαξα ένα napoli της Nespresso, αρκετά καλός.
View attachment 152145

Κάπου διάβασα πως πρέπει το αλουμινοχαρτο της κάψουλας να είναι πακως πρησμένο αλλιώς δεν σηκώνει σωστή πίεση η μηχανή με το ανάλογο αποτέλεσμα.
Οι κάψουλες της Nespresso είναι όλες έτσι, ενώ της lor είναι φλατ και μπορείς να καταλάβεις άμα το πιέσεις με το δάχτυλο ότι δεν έχει τη ίδια ποσότητα καφέ μέσα σε σχέση με τις Nespresso.
Έχεις προσέξει κάποιος διαφορά σε αυτό?
View attachment 152147

Ρε μπελά που έβαλα στη κεφάλα...
Η μέθοδος συσκευασίας της κάψουλας της Nespresso είναι πράγματι ανώτερη και παίζει τον ρόλο της στο αποτέλεσμα.

Εγώ πάντως πέρα από τη δικές της ποικιλίες δεν γουστάρω καμία μάρκα. Άντε κάνα-δυο Starbucks (δοκίμασε μήπως και σου αρέσουν). Βέβαια, οι γευστικές μου προτιμήσεις είναι πολύ μακριά από τον κλασικό Ιταλικό εσπρέσο που βασιλεύει η πίκρα με ...κρέμα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Από τις πρώτες δοκιμές αυτό φάνηκε πάντως, από γεύση είναι κάπως ξέπλυμα και από κρέμα χάλια.
Εστιάζω στις μανισιες κάψουλες λεπον μέχρι να βρω αυτό που μου αρέσει και τέλος τα πειράματα...
Δώσε και μια ευκαιρία στο Ristretto που έχει το Lidl, θα σε εκπλήξει ευχάριστα και νομίζω στη τιμή δεν υπάρχει ανταγωνιστής.
Επίσης μιας που το είπε ο από πάνω κάποιος μέτριας έντασης από τους Starbucks είναι πολύ καλός αλλά δυο φορές πήρα λάθος καφέ στη προσπάθεια να τον ξαναπάρω :laugh:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.262
Reaction score
41.935
Έχω πολύ πράμα αυτή τη στιγμή από ποσότητες και ποικιλίες, ευπρόσδεκτες όλες οι προτάσεις εν καιρό ομως που θα τελειώσουν.
Γενικά πάντως όπου διάβασα όλοι λένε το ίδιο, δεν αξίζει σε σχέση τιμής η δοκιμή άλλων.
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
της lor είναι φλατ
Μόλις πήρα μια 4τρἀδα διαφορετικών L'OR και ὀπως πἀντα, εἰναι ὀλα παραφουσκωμἐνα !
Σκέφτομαι μήπως υπήρχε λόγος που τα είχανε σε προσφορά ?
από γεύση είναι κάπως ξέπλυμα και από κρέμα χάλια.
Δεν είναι και σαν τον 12ἀρη Onyx ο 11ἀρης Ristretto, αλλἀ πιὀ παχὐς και κρεμὠδης απὀ τους Nespresso. Aκὀμη κι ο 8ἀρης Profondo εἰναι πολὐ ανὠτερος. Επἰσεις ο 10ἀρης Supremo εἰναι πιὀ ἐντονος γευστικἀ απὀ τον Ristretto.
Δεν μπορεί ρε 'σύ, να έχουμε τόσο διαφορετικούς γευστικούς κάλυκες .... :idk:
ΜΗΝΗΝΑΠΟΤΙΠΟΤΑΛΟ? :roflmao::lol::laugh::cry::rofl::biggrin:
mpamies-giaxni.jpg
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.262
Reaction score
41.935
Μάλλον γιαυτό ήταν σε προσφορά, όλες οι κάψουλες και η εικοσάδα ριστρετο αλλά και η δεκάδα ονιξ είναι ξεφουσκωτες και λειψές... τους κερατάδες!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.479
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top