Barista Corner


Μηνύματα
118
Reaction score
61
Είχα μηχανή Nespresso καμιά δεκαριά χρόνια , αλλά όταν δοκίμασα την αντίστοιχη της ILLY μαζί με τηις αντίστοιχες κάψουλες δεν την ξαναχρησιμοποίησα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.300
Reaction score
42.024
Λειψές; Τί εννοείς; Τις ζύγισες μία μία;
Όχι άλλα ο καφές είναι σαν ξέπλυμα και η μηχανή φαίνεται να μη σηκώνει πίεση
Μετά από πολλές αναζητήσεις κατέληξα να αγοράζω μόνο κάψουλες nespresso (ristretto, roma, dharkan κλπ). Κάτι Lor και άλλες τέτοιες προσπάθειες φύγανε από το παράθυρο.
Θα συμφωνήσω, και οι τρεις είναι πολύ καλοί, ο dharkan επειδή με άρεσε ένα κλικ περισσότερο μπήκε σε μελλοντική αγορά επειδή δεν ήταν μέσα στο πακέτο του δώρου αλλά στις δοκιμαστικές κάψουλες της συσκευασίας.
Τώρα που γράφω πίνω έναν που λέγεται kazaar, δεν με άρεσε.
 
Last edited:



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Με τα λεφτά που θα χαλάσεις και έχεις ήδη χαλάσει σε εξαιρετικά αμφιβόλου ποιότητας καφέδες, θα είχες πάρει μία gaggia classic και καφέ πρώτης ποιότητας (illy, Hausbrandt) για πολύ καιρό.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.300
Reaction score
42.024
Με τα λεφτά που θα χαλάσεις και έχεις ήδη χαλάσει σε εξαιρετικά αμφιβόλου ποιότητας καφέδες, θα είχες πάρει μία gaggia classic και καφέ πρώτης ποιότητας (illy, Hausbrandt) για πολύ καιρό.
Έχω και gaggia έχω και καφέ πρώτης ποιότητας :)
Έχω καταλήξει και σε κάψουλες της Nespresso αλλά με έβαλε ο διάολος να δοκιμάσω και τις κάψουλες Starbucks by Nespresso
 





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
@xfader Αυτό είναι που είχαν ανοίξει τα 2 παιδιά όταν εκλεισε το Evergreen στην Κοραη;
Ναι! Το καλό είναι ότι προμηθεύεται καφέ από τις καλύτερες πηγές μετά από προσωπική δοκιμή. Ό,τι πιω και μου αρέσει του λέω και μου βάζει κόκκους για το σπίτι.

Μπορούμε κάποια στιγμή να πάμε μαζί αν θες. :)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ναι θυμάμαι από τότε έφερνε κάτι άπλυτες απο Αιθιοπία μεριά. :D
Να πάμε, αμε! Να πουμε και στο Ζίσικ Σίζικ Σουζικ να μη προλάβει να έρθει :p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Ναι θυμάμαι από τότε έφερνε κάτι άπλυτες απο Αιθιοπία μεριά. :D
Αυτός που έβαλα ήταν εξαίρετος καφές από Αιθιοπία. Ήπια έναν γρήγορο εσπρέσο και μετά τον έβαλα να μου φτιάξει κι έναν καπουτσίνο για να βγάλω φωτογραφία. :biggrin:

Τον έφερε από τον Mr Bean κι επειδή είχε περιορισμένη ποσότητα τον έκλεισε όλον. Πήρα και ένα τεταρτάκι για το σπίτι.
 

Μηνύματα
105
Reaction score
79
Υπάρχει μια αλυσίδα καταστημάτων https://www.coffeedive.com/ σε διάφορες περιοχές (Πετράλωνα, Ακρόπολη, Άγιο Δημήτριο, Αγία Βαρβάρα ,μαρουσι).Μονοποικιλιακοι καφέδες ,είναι ο ίδιος εισαγωγέας. Θα βρείτε πολύ καλή ποιότητα.. Και καβουρντιζει μέσα στο κατάστημα..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Υπάρχει μια αλυσίδα καταστημάτων https://www.coffeedive.com/ σε διάφορες περιοχές (Πετράλωνα, Ακρόπολη, Άγιο Δημήτριο, Αγία Βαρβάρα ,μαρουσι).Μονοποικιλιακοι καφέδες ,είναι ο ίδιος εισαγωγέας. Θα βρείτε πολύ καλή ποιότητα.. Και καβουρντιζει μέσα στο κατάστημα..
Έχω δει το μαγαζί στο Μαρούσι αλλά δεν έχω ψωνίσει. Στα υπόψιν.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.045
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top