Barista Corner



Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Τον έχω παρακολουθήσει σε άλλο βίντεο παλιότερα. Μου φαίνεται αρκετά σχολαστικός και επιστημονικός. Με κέρδισε.
 

TGD

Μηνύματα
7.157
Reaction score
7.192
Συμφωνώ για τα Ethiopia και Tokyo, είναι τα καλύτερα lungo με διαφορά! Συμφωνώ επίσης ότι η απλή Colombia είναι καλύτερη από την σπέσιαλ Refinada.
Η αλήθεια είναι ότι τα παλαιότερα Bukkela Lungo και Monsoon Malambar ήταν καλύτερα από τα τωρινά Ethiopia και India.
Κρίμα που δεν δοκίμασε τα Ages Sumatra και Papua, που είναι καλύτερα από το -όντως χάλια- Indonesia.
Από τις γεύσεις όντως μόνο η Creme Brulee πίνεται, άντε και η νέα με το αμύγδαλο. Και η Novecento είναι παρασάγγας καλύτερη από το Millenium.

Στο σπίτι έχω μια βάση με οκτώ σειρές. Τα στάνταρ είναι: Volluto, Ethopia, Tokyo, ένα με γεύση (αμύγδαλο ή καραμέλα) και ένα decaf. Τα άλλα τρία παίζουν, ανάλογα με την όρεξη. Κάτι πολύ ιδιαίτερα (Papua, Jamaica, κλπ) είναι κρυμμένα στο ντουλάπι, γιατί η γυναίκα μου παίρνει όποιο βρει μπροστά της και του ρίχνει κι ένα κιλό γάλα!
 
Last edited:




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
Συμφωνώ για τα Ethiopia και Tokyo, είναι τα καλύτερα lungo με διαφορά! Συμφωνώ επίσης ότι η απλή Colombia είναι καλύτερη από την σπέσιαλ Refinada.
Η αλήθεια είναι ότι τα παλαιότερα Bukkela Lungo και Monsoon Malambar ήταν καλύτερα από τα τωρινά Ethiopia και India.
Κρίμα που δεν δοκίμασε τα Ages Sumatra και Papua, που είναι καλύτερα από το -όντως χάλια- Indonesia.
Από τις γεύσεις όντως μόνο η Creme Brulee πίνεται, άντε και η νέα με το αμύγδαλο. Και η Novecento είναι παρασάγγας καλύτερη από το Millenium.

Στο σπίτι έχω μια βάση με οκτώ σειρές. Τα στάνταρ είναι: Volluto, Ethopia, Tokyo, ένα με γεύση (αμύγδαλο ή καραμέλα) και ένα decaf. Τα άλλα τρία παίζουν, ανάλογα με την όρεξη. Κάτι πολύ ιδιαίτερα (Papua, Jamaica, κλπ) είναι κρυμμένα στο ντουλάπι, γιατί η γυναίκα μου παίρνει όποιο βρει μπροστά της και του ρίχνει κι ένα κιλό γάλα!
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

H Indonesia όταν είχε βγει ως Limited ήταν η αγαπημένη μου ποικιλία αλλά μετά χάλασε προοδευτικά. Όταν η ποσότητα που απαιτείται είναι πολλαπλάσια της δυνατότητας παραγωγής της καλής φάρμας, αρχίζουν τα ανακατέματα και η γεύση πάει περίπατο.

Πάντως όλα αυτά τα κριτήρια για τις κάψουλες είναι για να 'χουμε να λέμε. Ο καφές που βγάζουν είναι κάτι που μοιάζει με εσπρέσο και μπορεί να ικανοποιήσει αυτόν που δεν ζητάει πολλά και δεν καταλαβαίνει διαφορές. Όποιον δηλαδή δεν ασχολείται με τον καφέ.

Υπάρχει μία σημαντική παράμετρος που πολλοί αγνοούν:

Ο καλός single origin, single farm, micro lot καφές είναι σχετικά πρόσφατη "μόδα". Φυσικά και υπήρχαν οι φάρμες από πριν αλλά οι ντόπιοι καλλιεργητές, στην πλειονότητά τους, δεν είχαν ιδέα για τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά. Έκαναν αυτό που είχε περάσει από γενιά σε γενιά. Δεν είχαν την κουλτούρα, τις γνώσεις και την περιέργεια για το καλύτερο.

Ξεκίνησε λοιπόν, δειλά-δειλά, μία ανταλλαγή τεχνογνωσίας με τη Δύση, εφαρμόστηκαν επιστημονικές μέθοδοι και συγκριτικά αποτελεσμάτων. Πήγαν δυτικοί με μεράκι στις απόμακρες περιοχές που ευδοκιμεί ο καλός καφές και βοήθησαν σε όλα τα στάδια καλλιέργειας και επεξεργασίας των καρπών. Μετά εκπαίδευσαν τους τοπικούς παραγωγούς και σταδιακά οι "ψαγμένοι" καφέδες έγιναν περιζήτητοι.


Ακολουθεί χρήσιμο σεντόνι: 🥃🥃🥃


Το πιο σημαντικό στάδιο στην παραγωγή του καφέ είναι η επεξεργασία των μαζεμένων καρπών. Είναι κάτι ανάλογο με το σίτεμα στο καλό κρέας. Αυτό που λέμε "κόκκος καφέ" είναι στην ουσία το κουκούτσι του καρπού (cherry) από το φυτό. Όταν μαζεύουν τους καρπούς πρέπει να αποφλοιώσουν τα cherries με μηχανές που αφαιρούν τη σάρκα. Έχουμε τρεις βασικές μεθόδους επεξεργασίας:

1. Washed: Μόλις αφαιρεθεί η σάρκα οι κόκκοι μπαίνουν μέσα σε δεξαμενές με νερό για 1-2 μέρες. Αφού γίνουν οι κατάλληλες ζυμώσεις αφαιρούνται, ξεπλένονται και απλώνονται να στεγνώσουν πριν τη συσκευασία σε τσουβάλια.

2. Natural/Dry: Η παλιά παραδοσιακή μέθοδος. Οι καρποί απλώνονται και αφήνονται να ξεραθούν για 2, 3 ή και περισσότερες εβδομάδες. Μετά αποφλοιώνονται, "ξεκουράζονται" και συσκευάζονται. Προτιμητέα μέθοδος σε περιοχές που δεν υπάρχει πρόσβαση σε ποσότητες νερού (άρα και eco friendly) και υπάρχουν σταθερές κλιματικές συνθήκες (Αφρική). Όμως χρειάζεται συχνό ανακάτεμα των καρπών για να μη μουχλιάσουν τοπικά. Επίσης η τελική γεύση περιέχει αρώματα από τη ζύμωση και της σάρκας (εκτός από τον κόκκο) κι αυτό χαλάει αρκετούς γευσιγνώστες.

3. Honey: Ιδιαίτερη περίπτωση με μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης. Είναι σαν τη Natural αλλά πριν τη ξήρανση αφαιρείται ένα ποσοστό της σάρκας. Όσο απομένει ζυμώνεται και παράγει φυσικά σάκχαρα που δίνουν μία έξτρα γλυκύτητα στο τελικό αποτέλεσμα, εξού και η ονομασία. Αναλόγως του ποσοστού της σάρκας που αφαιρείται υπάρχουν υποκατηγορίες όπως black honey, red honey, yellow honey κλπ.


Και ερχόμαστε στο καβούρντισμα... Φανταστείτε μετά από όλες αυτές τις απαιτητικές και χρονοβόρες επεξεργασίες που έγιναν στην άλλη άκρη της Γης, να έρθει ένας π.χ. Ιταλός (αυτός με τη παράδοση στους καφέδες άλλων εποχών) και να ψήσει τους κόκκους με τον τρόπο που ξέρει από παλιά, το dark roast, δηλαδή να τον κάνει κάρβουνο! Σαν να πάρεις ένα καλό Black Angus κρέας και να το κάνεις well done. Όποια ιδιαιτερότητα κατάφεραν να δώσουν στον καφέ οι παραγωγοί εξαφανίστηκε στο ψήσιμο.

to be continued γιατί πάω για καφέ! :biggrin:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.911
Reaction score
41.164
Βρε συ μάστορα άσε τώρα τις επεξεργασίας των κερασιών και πάμε στο ζουμί της υπόθεσης, ΤΙ μηχανή να πάρω;;; Οικονομική και αποτελεσματική, να τρυπάει τα αλουμινένια pods της kudu. Μην πέσω σε καμιά φόλα!


Ασχετο-σχετικό, κάπου πήρε το μάτι μου δεν θυμάμαι που ότι κάπου, κάποιος μελέτησε και είπε ότι δεν είναι καλά τα αλουμινένια ποντς γιατί περνάει το αλουμίνιο στον καφέ και ξερωγω μετά πάει στον εγκέφαλο και κάτι τέτοιοα, δεν έδωσα σημασία γιατί μου φάνηκε λίγο φιδολάδο, αλλά μιας και έχει κολλήσει στο μυαλό μου και εδώ ο απο πάνω ξέρει πως λιάζουν τα κεράσια στην αφρική είπα να ρωτήσω μπας και γνωρίζει και για την αλουμινίαση.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
Βρε συ μάστορα άσε τώρα τις επεξεργασίας των κερασιών και πάμε στο ζουμί της υπόθεσης, ΤΙ μηχανή να πάρω;;; Οικονομική και αποτελεσματική, να τρυπάει τα αλουμινένια pods της kudu. Μην πέσω σε καμιά φόλα!


Ασχετο-σχετικό, κάπου πήρε το μάτι μου δεν θυμάμαι που ότι κάπου, κάποιος μελέτησε και είπε ότι δεν είναι καλά τα αλουμινένια ποντς γιατί περνάει το αλουμίνιο στον καφέ και ξερωγω μετά πάει στον εγκέφαλο και κάτι τέτοιοα, δεν έδωσα σημασία γιατί μου φάνηκε λίγο φιδολάδο, αλλά μιας και έχει κολλήσει στο μυαλό μου και εδώ ο απο πάνω ξέρει πως λιάζουν τα κεράσια στην αφρική είπα να ρωτήσω μπας και γνωρίζει και για την αλουμινίαση.
Καλά, αυτό με το αλουμίνιο είναι σαν το φθόριο στις οδοντόπαστες, ή το καλό μέλι και την κακή ζάχαρη. Όπου βλέπεις τέτοια να γελάς εκ των προτέρων. :biggrin: Η εναλλακτική θα ήταν το πλαστικό. Φαντάσου εκεί θεωρίες.

Αυτοί που τα γράφουν όλα αυτά είναι κατά των μεγάλων εταιρειών. Είμαι σίγουρος ότι προτιμούν τον τούρκικο σε μπρίκι. Που τον ανακατεύουν με το μεταλλικό κουτάλι και ακούγεται το γρούτσου-γρούτσου. Αν ήξεραν πόσα μόρια μετάλλου περνάνε στον καφέ τι θα έλεγαν; :lol:

Πάρε τηλέφωνο στην Kudu και ρώτα τους ποιου κατασκευαστή τη Nespresso μηχανή να προτιμήσεις. Έτσι για να είσαι σίγουρος.
 

Μηνύματα
15.003
Reaction score
20.723
Μοτέρ μύλου brera καπουτ , τα μισά τυλίγματα κομμένα και μάλιστα συνεχόμενα. Αν σταματήσει σε τέτοια θέση το μοτέρ δεν ξεκινάει με τίποτα.
Αυτό εντωμεταξύ μπορεί να συμβεί σταδιακά και καθώς οι ψυχτρες ακουμπάνε 3 έως 4 τυλίγματα κάθε φορά αν είσαι τυχερός μπορεί να μη. Το ανακαλύψεις ποτέ.
55 ευρω απ' εξω
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.911
Reaction score
41.164
Πάρε τηλέφωνο στην Kudu και ρώτα τους ποιου κατασκευαστή τη Nespresso μηχανή να προτιμήσεις. Έτσι για να είσαι σίγουρος.
Αυτό θα κάνω αλλά πρέπει να περιμένω μέχρι αυριο που θα ανοίξουν, κατακαβαινεις το πρόβλημα μου τώρα; Να είναι στο αλμυρίκι και να σκέφτομαι τι γαμονεσπρεσιερα πρέπει να πάρω, ανίατη κατάσταση λέμε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
Αυτό θα κάνω αλλά πρέπει να περιμένω μέχρι αυριο που θα ανοίξουν, κατακαβαινεις το πρόβλημα μου τώρα; Να είναι στο αλμυρίκι και να σκέφτομαι τι γαμονεσπρεσιερα πρέπει να πάρω, ανίατη κατάσταση λέμε.
Φαντάσου να την έχουν δει δημόσιοι υπάλληλοι και να είναι κλειστά αύριο του Αγίου Πνεύματος! :biggrin:
 

TGD

Μηνύματα
7.157
Reaction score
7.192
Μην βιάζεσαι να πάρεις νεσπρεσσιέρα...
Όταν οι κάψουλες ήταν σε πατέντα, οι μηχανές ήταν πολύ φθηνότερες. Αλλά και τώρα κάθε τόσο έχουν προσφορές. Θέλουν βέβαια να σπρώξουν τη Vertuo κι έτσι συχνά οι παλιού τύπου μπορεί να βγουν ακριβότερες. Εμένα ας πούμε μου έρχονται δυο φορές τον χρόνο προσφορές με εκπτώσεις σε μηχανές από το κλαμπ και έχω αγοράσει για καναδυό γνωστούς. Αυτή τη στιγμή η φθηνότερη έχει 99 ευρώ (70 στο σκρούτζ), αλλά πριν το Πάσχα την είχαν προσφορά στα 50.

Επειδή θες να την μεταφέρεις, αυτή που σου κάνει περισσότερο είναι η Krupps Essensia Mini.


ΥΓ Μπήκα με άλλο κωδικό στην Nespresso και μου έβγαλε την παλιά καλή Inissia με 69 ευρώ (αλλά μόνο σε μάυρο ή κόκκινο). Τα κάνουν αυτά, εγώ που είμαι παλιός πελάτης λαμβάνω ειδοποίηση για καφέδες που δεν λαμβάνει η μάνα μου. Αλλά επειδή έχω Inissia δεν μου την έβγαλε στις μηχανές, προφανώς θέλουν να αγοράσω μεγαλύτερη!
 
Last edited:

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Η ευκολία της κάψουλας είναι ασύγκριτη με οτιδήποτε άλλο, σίγουρο σταθερό αποτέλεσμα χωρίς καθόλου ψάξιμο και εμπειρία, βέβαια, όντως δεν θα λέγαμε πως αυτός είναι, όπως αναφέρει και ο xfader, κανονικός εσπρέσο, αλλά κάτι που μοιάζει με εσπρέσο, γενικά όποτε έχω δοκιμάσει σε φιλικά σπίτια έχει σωστή όψη, γεύση που ποτέ δεν ενοχλεί (δεν πικρίζει), εκεί που καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά από ένα κανονικό εσπρέσο είναι στην υφή και την γεύση της κρέμας που είναι μάλλον αφρός παρά κρέμα με σώμα και γεύση. Ο δρόμος μιας "πραγματικής εσπρεσιέρας" είναι επίπονος και κοστοβόρος, πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα μια Gaggia Evolution, τώρα χρησιμοποιώ μια heat excange Profitec 500, αυτά έχουν τα χόμπυ... τα πληρώνεις. Τελευταία χρησιμοποιώ φρεσκοκαβουρδισμένο κόκκο Αιθιοπία Sidamo που δείχνει μεγάλη ανοχή σε λάθη. Καλούς καφέδες όπως και να τον προτιμάτε!
014.jpg
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.476
τι λεει ρε παιδια το Taresso?

σοβαρους τους βλεπω, αξιζει?
Μια χαρά είναι.


Μετά από ένα σημείο εμπειρίας μπορεί κάποιος να καταλάβει τις διαφορές στο καβούρντισμα. Κάθε ενημερωμένος ψήστης έχει δικά του προφίλ και με λίγη προπόνηση μπορεί να γίνουν αντιληπτά από τον πελάτη. Αρκεί να ξέρει τι του αρέσει και τι ψάχνει να βρει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.584
Μηνύματα
2.866.434
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top