Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.426
Ε μιλάμε είναι απ'αυτά τα πράγματα που λες βαράτε με κι ας κλαίω...δεν εξηγείται αλλιώς...🤪 πολυ ωραία περνάμε
Roasting date 7 Nov
:roflmao:

Φρέσκος είναι άρα προχώρα με το διπλό καλαθάκι.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.379
Reaction score
30.558
Ο χρόνος εκχύλισης μετράει από την πρώτη σταγόνα που πέφτει στο φλυτζάνι, μετά δεδομένα που δίνεις είναι ελαφρά underextracted, επίσης η πίεση για εσπρέσο είναι τσιμπημένη 3 bar, τα 9 bar είναι προτιμότερα, έχει η μηχανή σου ρύθμιση βαλβίδας; αυτό που δεν αναφέρεις είναι την αναλογία δόσης -εξαγόμενου καφέ (in-out).

Μισό.... Δεν μετράμε από το πάτημα /σήκωμα του διακόπτη; θέλει και 4-5 δ. να αρχίσει να τρέχει.... Από τότε μετράμε;
 

Μηνύματα
301
Reaction score
303
Μισό.... Δεν μετράμε από το πάτημα /σήκωμα του διακόπτη; θέλει και 4-5 δ. να αρχίσει να τρέχει.... Από τότε μετράμε;
Πρακτικά δεν έχει σημασία, από πότε μετράς, απλώς όπως όλες οι μετρήσεις, για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, χρειάζεται να γίνονται με τον ίδιο τρόπο, η γεύση τελικά είναι αυτή που θα σε οδηγήσει στον σωστό χρόνο.
Επειδή μπορεί βέβαια κάποιος να θέλει να πειραματιστεί με ιδιαίτερα μεγάλους χρόνους preinfusion, εκεί οπωσδήποτε θα μετρήσεις από την πρώτη σταγόνα.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Πρακτικά δεν έχει σημασία, από πότε μετράς, απλώς όπως όλες οι μετρήσεις, για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, χρειάζεται να γίνονται με τον ίδιο τρόπο, η γεύση τελικά είναι αυτή που θα σε οδηγήσει στον σωστό χρόνο.
Επειδή μπορεί βέβαια κάποιος να θέλει να πειραματιστεί με ιδιαίτερα μεγάλους χρόνους preinfusion, εκεί οπωσδήποτε θα μετρήσεις από την πρώτη σταγόνα.
Λαθος ειναι αυτο,ο χρονος μετραει απο την στιγμη που πατας το κουμπι, και παιζει ρολο γιατι αν χωρις προεκχειλιση κανει ο καφες να βγει 10 δευτερολεπτα εχει καει ο καφεδακος,και good by my love good by. Βασικες αρχες ειναι για να ξεκινησει καποιος,απο εκει και περα οταν αποκτησει εμπειρια μπορει να παιζει με διαφορα,αλλα στην αρχη ακολουθεις βηματα. Α και να μην ξεχασω αν ο καφες δεν βγαινει και τα νουμερα ειναι ολα σωστα τοτε φταιει ο καφες και μονον αυτος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.426
Α και να μην ξεχασω αν ο καφες δεν βγαινει και τα νουμερα ειναι ολα σωστα τοτε φταιει ο καφες και μονον αυτος.
Πόσοι παιδεύονται με μάπα καφέδες... 8-)

Το άλλο μεγάλο λάθος είναι που πολλοί κάνουν πειράματα με φτηνούς καφέδες του SM για να μη χαλάνε τους ακριβούς.
Ακόμα κι αν βγάλουν άκρη, οι ρυθμίσεις θα είναι μόνο για τον καφέ των πειραμάτων, που σίγουρα έχει εντελώς διαφορετικό προφίλ από τους ακριβότερους. Και θα μπουκώσουν τον μύλο με τη λαδίλα των καμένων.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Πόσοι παιδεύονται με μάπα καφέδες... 8-)

Το άλλο μεγάλο λάθος είναι που πολλοί κάνουν πειράματα με φτηνούς καφέδες του SM για να μη χαλάνε τους ακριβούς.
Ακόμα κι αν βγάλουν άκρη, οι ρυθμίσεις θα είναι μόνο για τον καφέ των πειραμάτων, που σίγουρα έχει εντελώς διαφορετικό προφίλ από τους ακριβότερους. Και θα μπουκώσουν τον μύλο με τη λαδίλα των καμένων.
Όλοι το έχουμε περάσει αυτό και μετά από έναν κύκλο από ελέγχους στη ρύθμιση πίεση ς στον επανέλεγχο των απωλειών της θερμοκρασίας σε σχέση με τη ρύθμιση του pid και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο καθένας καταλήξαμε ότι ο καφές που είχαμε απλά δεν έκανε αυτά που έγραφε στη συσκευασία του.
Έχω κάνει διάφορες τροποποιήσεις στην μηχανή που έχω μία από τις πιο σημαντικές τι ήταν η αλλαγή του πορταφιλτερ με ένα της la marzocco. Στη φωτογραφία φαίνεται αριστερά το παλιό la marzocco δεξιά το καινούργιο το οποίο είναι από ανοξείδωτο ατσάλι ολόκληρο και όχι από επινικελωμένο μπρούτζο πού είναι τα περισσότερα, και στο επάνω μέρος φαίνεται μία κατασκευή που έχω κάνει που είναι αντίγραφο του scace thermofilter με το οποίο μετράω την ακρίβεια της πίεσης και της θερμοκρασίας πού βγαίνει επάνω στον καφέ.
 

Attachments


Μηνύματα
301
Reaction score
303
Λαθος ειναι αυτο,ο χρονος μετραει απο την στιγμη που πατας το κουμπι, και παιζει ρολο γιατι αν χωρις προεκχειλιση κανει ο καφες να βγει 10 δευτερολεπτα εχει καει ο καφεδακος,και good by my love good by.
Δεν έχω κάποια αντίρρηση να μετράς από την ώρα που πατάς το "κουμπί", αλλά όσο αξιόπιστη είναι αυτή η μέθοδος μέτρησης, άλλο τόσο αξιόπιστη είναι και η μέτρηση από την "πρώτη σταγόνα", ας μην ξεχνάμε για ένα χρόνο εκχύλισης μεταξύ 2-8 δευτερολέπτων κάπου εκεί είναι και το παράθυρο για τον "σωστό" χρόνο εκχύλισης, αλλά όπως είπα, και στο post, ανεξάρτητα τον τρόπο μέτρησης που επιλέγει κανείς, η γεύση του καφέ είναι ο οδηγός.
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Δεν έχω κάποια αντίρρηση να μετράς από την ώρα που πατάς το "κουμπί", αλλά όσο αξιόπιστη είναι αυτή η μέθοδος μέτρησης, άλλο τόσο αξιόπιστη είναι και η μέτρηση από την "πρώτη σταγόνα", ας μην ξεχνάμε για ένα χρόνο εκχύλισης μεταξύ 2-8 δευτερολέπτων κάπου εκεί είναι και το παράθυρο για τον "σωστό" χρόνο εκχύλισης, αλλά όπως είπα, και στο post, ανεξάρτητα τον τρόπο μέτρησης που επιλέγει κανείς, η γεύση του καφέ είναι ο οδηγός.
Αυτο με τους χρονους υπαρχει σαν αρχη ,και τους ακολουθεις με ευλαβεια για να εχεις σταθερες ειδικα οταν εισαι απειρος .Οπως σωστα λενε οτι απο την στιγμη που θα αλεσεις εχεις 10 λεπτα να χρησιμοποιησεις τον καφε γιατι οσο περναει η ωρα αλλιωνεται η γευση ,οτι απο την στιγμη που θα κουμπωσεις το portafilter στην μηχανη εχεις 5 δευτερολεπτα να πατήσεις για να ξεκινησει η εκχείλιση γιατι αλλιως καιγεται το επανω μερος που ειναι κοντα στο shower ,και οτι πρεπει να αρχισει να τρεχει μεσα στα 3~5 δευτερολεπτα απο την στιγμη που πατας το κουμπι, οπως και στα ποιο advanced οτι οταν ενας καφες ειναι φρέσκος μεχρι 4~5 ημερες μετα το καβουρδισμα, πρεπει να κοψεις ποιο λεπτα και να πατησεις λιγότερο ,για να τον διασπάσεις σε μικροτερα σωματίδια και να τον βοηθήσεις με αυτον τον τροπο να κανει degasing ποιο γρηγορα,και εχει και αλλα πολλα,τα οποια έχουν νοημα για να καταλάβεις τι πρεπει να γινεται.

Μόνο με ανοιχτό (ή γυμνό) portafilter κάνω καφέ.
Μια χαρα.
Στο ανοικτο κανονικα οι χρόνοι ειναι λιγο μικρότεροι περιπου 2 δευτερολεπτα,γιατι ο καφές δεν εχει την επαφή με το portafilter και κατεβαινει ποιο γρήγορα(γι αυτο εχει και καλύτερο σώμα σαν καφες),αρα πρεπει να σταματας την εκχειλιση δυο δευτερα πριν απο το κανονικό.
 

Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
Μόνο με ανοιχτό (ή γυμνό) portafilter κάνω καφέ.
H Lelit μ'εχει καψει με τα κομμενα.
Τι εχουν τα ερμα και χαλανε?
Ηδη 2 για πεταμα...
Αρχισα παλι να δουλευω με το μαμισιο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.426
H Lelit μ'εχει καψει με τα κομμενα.
Τι εχουν τα ερμα και χαλανε?
Ηδη 2 για πεταμα...
Αρχισα παλι να δουλευω με το μαμισιο

Τι παθαίνουν;
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Τι παθαίνουν;
Μάλλον στραβώνουν και δεν πατάνε καλα στο λάστιχο.

Το επομενο που θα αγοράσεις κοιτα να εχει ενα μικρο χειλος περιμετρικα του κοψίματος απο κατω,λειτουργει σαν νευρο και δεν τραβωνει το μεταλλο.
 

Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
Το επομενο που θα αγοράσεις κοιτα να εχει ενα μικρο χειλος περιμετρικα του κοψίματος απο κατω,λειτουργει σαν νευρο και δεν τραβωνει το μεταλλο.
μονο αυτα βρισκω
κι ειδικά το 2ο μου φαινεται προχειροδουλεια
 

Μηνύματα
301
Reaction score
303
Από τότε που πήρα το naked poltafilter της ECM (58mm), δεν έχω βάλει άλλο. Η Lelit έχει πολύ καλό όνομα, δεν καταλαβαίνω πως χαλάνε αυτά που λέει ο nmtray2.
 

Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
Από τότε που πήρα το naked poltafilter της ECM (58mm), δεν έχω βάλει άλλο. Η Lelit έχει πολύ καλό όνομα, δεν καταλαβαίνω πως χαλάνε αυτά που λέει ο nmtray2.
δεν ειμαι μονο εγώ ...
δεν βγαινει το λινκ στο Αμαζον...
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
μονο αυτα βρισκω
κι ειδικά το 2ο μου φαινεται προχειροδουλεια
Και όμως το δεύτερο δείχνει να είναι το σωστό,παρουσιάζουν αυτό που περιέγραψα; Αυτά που είχες;
 
Last edited:


Μηνύματα
1.937
Reaction score
369
και τα 2 τα δουλεψα
το 2ο κρατησε ενα μηνα, δυσκολευτηκα να ξεκολλησω το καλαθι
το 1ο κρατησε 6-7 μηνες. Στην αρχη πετουσε σαν σπρευ και το περνουσα για chanelling...
Τεσπα, πηρα αυτό
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.426
Η KUDU έβγαλε pre Black Friday προσφορές. Αν σας ζητηθεί VIP κωδικός βάλτε: KUDUBF

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.336
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top