Barista Corner

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Αυτό ψάχνω και γω. Δε ξέρω αν έχουν. Πιθανόν βγάζουν μόνο για 58mm. Έστειλα mail να ρωτήσω
 

Μηνύματα
48
Reaction score
108
Μπράβο @costas EAR που δάμασες ένα τόσο απαιτητικό καλαθάκι.
Δεν είναι εύκολο να ξέρεις.
Εμένα με δυσκόλεψε πολύ.
Αν το προσπαθήσεις χωρίς pre infusion θα το διαπιστώσεις.
Σε αποζημιώνει όμως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.627
Μπράβο @costas EAR που δάμασες ένα τόσο απαιτητικό καλαθάκι.
Δεν είναι εύκολο να ξέρεις.
Εμένα με δυσκόλεψε πολύ.
Αν το προσπαθήσεις χωρίς pre infusion θα το διαπιστώσεις.
Σε αποζημιώνει όμως.
Και χωρίς μακρύ preinfusion το δοκίμασα, και χωρίς κάτω χάρτινο φίλτρο.
Βέβαια η μηχανή έχει ένα μικρό preinfusion στάνταρ, αν θυμάσαι, δεν άλλαξα το κάτω ελατήριο.

Παίζει εξαιρετικά αυτό το καλαθάκι, στάζει από παντού.

Βεβαίως η προετοιμασία του πακ είναι σημαντική, όπως και το σιδερένιο pack screen, που κρατάει "δεμένο" το πακ στη θέση του, χωρίς πιθανότητα για τσάνελινκ.

Άσε που το φεγγαροαναδευτήρι στρώνει εξαιρετικά ομοιόμορφα το πακ, είναι σωτήριο εργαλείο για μένα, γρήγορο στη χρήση και με απίθανο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
2.126
Reaction score
5.584
Σωστά.
Αν μπορείς μάζεψέ το σε ένα ποτήρι, και δες αν έχει διαφορά στη γεύση με το υπόλοιπο φρέσκο νερό που είναι διαθέσιμο για να γίνει καφές.
Στην δικη μου περιπτωση κατεληγε στον νεροχυτη της μηχανης,στο 99% των μηχανων δεν συμβαινει αυτο ομως συνηθως γυριζει πισω στο δοχειο. Αν εχει διαφορετικη γευση κατι συμβαινει ,δεν ειναι φυσιολογικο ,αν δοκιμασεις νερο ζεστο απο το γκρουπ δεν εχει την ιδια γευση; Η opv σε ποιο σημειο της μηχανης ειναι,μετα την αντλια ,μετα το μποιλερ; Επισης στην δικη μου μετα την προσθήκη της περιστροφικης αντλιας δεν χρησιμοποιειται τοσο συχνα,γιατι την εχω ρυθμισει ποιο πανω περιπου στα 10.5 bar και ετσι και αλλιως η βασικη της δουλεια ειναι βαλβιδα ασφαλειας.
Το ξυνό το χρησιμοποιείς για αφαλάτωση. Νομίζω απο όσα γράφετε εδώ και έχω παρατηρήσει για οικιακή χρήση μια φορά το χρόνο είναι οκ
Εγω μιλάω για καθαρισμό απο υπολείμματα καφέ
Αν αλλάξω shower screen θα χρειάζεται καθαρισμό ανα 2μηνο; Υπερβολικά μεγάλο διάστημα δεν είναι σε σχέση με το κάθε εβδομάδα που κάνω τώρα;
Στην αρχή όταν έφτιαχνα τον καφέ έβαζα και έτρεχε νερό και μετά σκούπιζα με χαρτοπετσέτα ότι έμενε.Πλέον κάνω backflush και όντως μένουν πολύ λιγότερα υπολείμματα αλλά υπάρχουν
Στις μηχανές με e61 group head πρέπει να μπαίνει γράσο απο όσο ξέρω. Οπότε η γεύση μηχανής πιθανότερο είναι να προέρχεται απο αυτό και όχι απο τα orings που είναι ακόμα καινούρια στη μηχανή του Κώστα
Οχι εισαι σωστος backflush με cafiza πρεπει να κανεις ανα εβδομαδα η δεκα ημερες ,οχι για να καθαρίζει το shower αλλα η τριοδη βαλβιδα απο τα ελαια και τυχων fines που εχουν παει εκει. Τα γρασσα κλπ ειναι οπως τα λες ακριβως στα e61 εκτος και αν εχεις e61 το οποιο δεν εχει λεβγιε αλλα ηλεκτροβανα εκει δεν εχεις ολη αυτη την μανουρα,μονο το μανιταρι πρεπει να καθαριζεις,καθε εξι μηνες.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.627
Στην δικη μου περιπτωση κατεληγε στον νεροχυτη της μηχανης
Αυτό είναι τέλειο.
Δείχνει πως πρέπει να είναι τα πράγματα.
Όλα τα υπόλοιπα, είναι συμβιβασμοί.
αν δοκιμασεις νερο ζεστο απο το γκρουπ δεν εχει την ιδια γευση
Όχι, πάντα η θέρμανση του νερού μέσω της μηχανής, συνοδεύεται από μια μικρή έως μεγάλη (αναλόγως ποιότητας της μηχανής) αλλοίωση στη γεύση.
Γι'αυτό το ζεστό νερό που βγάζουν οι καφετιέρες στα μαγαζιά, μυρίζει "σίδερο".
Η opv σε ποιο σημειο της μηχανης ειναι,μετα την αντλια ,μετα το μποιλερ;
Μετά την αντλία. Δε γυρνάει "καυτό".
 

Μηνύματα
2.126
Reaction score
5.584
Όχι, πάντα η θέρμανση του νερού μέσω της μηχανής, συνοδεύεται από μια μικρή έως μεγάλη (αναλόγως ποιότητας της μηχανής) αλλοίωση στη γεύση.
Γι'αυτό το ζεστό νερό που βγάζουν οι καφετιέρες στα μαγαζιά, μυρίζει "σίδερο".

Μετά την αντλία. Δε γυρνάει "καυτό".
Δες αν οφειλεται και στο προφιλ του νερου που εχεις εκει.Αν βρασεις νερο σε ενα μπρικι πως ειναι η γευση του;

Επισης αυτο για τις επαγγελματικες κυριως οφειλεται στα φθαρμενα portafilter που εχει φυγει η επιστρωση του νικελ και εχει αποκαλυφθει ο μπρουτζος,σκεψου οτι στην ιταλια ο λογος που δεν καθαρίζουν ειναι για να φυγει αυτη η μεταλλικη γευση του νερου και να αντικατασταθει απο τα καμμενα ελαια του καφε :lolsign:.
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Απο pullman μου απάντησαν πως δε βγαζουν καλαθάκι 57mm. Ευγενέστατοι μου πρότειναν ποιο καλαθάκι της lelit να αγοράσω
Είναι δύσκολο στο χειρισμό το καλαθάκι της pullman;
 

Μηνύματα
2.126
Reaction score
5.584
Απο pullman μου απάντησαν πως δε βγαζουν καλαθάκι 57mm. Ευγενέστατοι μου πρότειναν ποιο καλαθάκι της lelit να αγοράσω
Είναι δύσκολο στο χειρισμό το καλαθάκι της pullman;
Γενικα αυτα με τις παρα πολλες τρυπες(pullman 875 ,pesado 1999)θελουν διαφορετικο χειρισμο απο τα precision με τις εως 750. Ο σκοπος ειναι να εχουν σταθερη, μεγαλυτερη απο τα απλα ,πιεση μεσα στο καλαθακι την οποια να την κατανεμουν ομοιομορφα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.627
Μια πολύ βιαστική εκχύλιση τώρα το απόγευμα με το πούλμαν.
Ούτε χάρτινο φίλτρο δεν έβαλα στο καλαθάκι, ούτε εβρεξα τους κόκκους, σε ντετέ.

Κατά την προεκχύλιση στάζει από όλη την επιφάνεια.


 








Μηνύματα
15.048
Reaction score
20.822
ρε συ άλεξ , τώρα που παίξαμε με το αναδευτήρι , να βρούμε και κάνα ξέπατο πορταφιλτερ να χαζεύουμε την ροή σαν τον κώστα;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.767
Reaction score
83.651
ρε συ άλεξ , τώρα που παίξαμε με το αναδευτήρι , να βρούμε και κάνα ξέπατο πορταφιλτερ να χαζεύουμε την ροή σαν τον κώστα;

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το μαμά πορταφίλτερ. Μόνο κομμένο με καλαθάκι της IMS.

Το αγαπημένο μου είναι αυτό:

NEOUZA Floorless Coffee Filter Holder 54 mm Compatible with Breville 870/875/878/880 Filter Basket Stainless Steel Espresso Machine Wood Handle : Amazon.de: Home & Kitchen

Το χρησιμοποιώ 3+ χρόνια και είναι σαν καινούργιο.

Καλαθάκια έχω το 24 και το 26 αναλόγως της ποσότητας καφέ που βάζω. Το 24 συμπεριφέρεται λίγο καλύτερα στη Sage.

jjj.png


Εδώ ψωνίζω:

IMS Breville Sage Filter Basket |B62.5 2TH2 | Worldwide shipping | bluestarcoffee.eu

Βλέπω ότι δεν έχει διαθεσιμότητα σε κάποια αλλά φέρνει συνέχεια.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλησπέρα. Θέμα μύλος. έχω τώρα έναν Graef CM 800 και σκέφτομαι για κάτι καλύτερο αλλά ταβάνι μέχρι 250€

Κάποια πρόταση? ή να μείνω με αυτόν?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.859
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top