Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το θέμα δεν είναι αν ακούμε διαφορές απο τα καλώδια ( που ακούγονται, δεν νομίζω ότι έχει πει κανείς το αντίθετο ), αλλά ότι αυτό που χρειάζεται είναι ένα ποιοτικό καλώδιο ( που δεν κοστίζει μια περιουσία ), το οποίο πρέπει να πληροί τις προβλεπόμενες προδιαγραφές και τις απαιτήσεις για τη δουλειά που θα κληθεί να κάνει, ανάλογα τη θέση στην οποία θα χρησιμοποιηθεί.
20€
(είμαι ειδικευόμενος)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το θέμα δεν είναι αν ακούμε διαφορές απο τα καλώδια ( που ακούγονται, δεν νομίζω ότι έχει πει κανείς το αντίθετο ), αλλά ότι αυτό που χρειάζεται είναι ένα ποιοτικό καλώδιο ( που δεν κοστίζει μια περιουσία ), το οποίο πρέπει να πληροί τις προβλεπόμενες προδιαγραφές και τις απαιτήσεις για τη δουλειά που θα κληθεί να κάνει, ανάλογα τη θέση στην οποία θα χρησιμοποιηθεί.
20€
(είμαι ειδικευόμενος)
Με 20€ που ζητάς, αγοράζω 2 (δύο) ακριβά ποιοτικά καλώδια για το σύστημα μου ή 1 (ένα) σούπερ χαι εντ έτσι για την ...αλητεία...
Από την άλλη, με την ταρίφα στα 50€... πάλι καλά! :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με 20€ που ζητάς, αγοράζω 2 (δύο) ακριβά ποιοτικά καλώδια για το σύστημα μου ή 1 (ένα) σούπερ χαι εντ έτσι για την ...αλητεία...
Από την άλλη, με την ταρίφα στα 50€... πάλι καλά! :p
Είπα να αρχίσω να ζητάω κι εγώ ένα μικρό αντίτιμο καθώς είδα τον αδερφούλη Bryston 4BST στην αγγελία και κάνω σκέψη για μονομπλοκαρισμένους ο καθένας δίπλα στο ηχείο του με 50 cm καλώδιο. Εσύ δώσε κάτι παραπάνω αν έχεις τη καλοσύνη, μιας που είσαι κιμπάρης.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είπα να αρχίσω να ζητάω κι εγώ ένα μικρό αντίτιμο καθώς είδα τον αδερφούλη Bryston 4BST στην αγγελία και κάνω σκέψη για μονομπλοκαρισμένους ο καθένας δίπλα στο ηχείο του με 50 cm καλώδιο. Εσύ δώσε κάτι παραπάνω αν έχεις τη καλοσύνη, μιας που είσαι κιμπάρης.
ε άμα είναι για καλό σκοπό να δώκουμε! :p
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Αγοράζεται ένα μουσικό όργανο.
Είναι ξεκούρδιστο και του λείπει μια χορδή.
Προσπαθήσετε να μας πείσετε ότι θα το φέρετε στα ίσια του περνώντας βερνίκι το δοξάρι.
Μήπως να πάρετε ένα κουρδιστήρι των 10€ και να σταματήσετε να το παίζετε αυθεντίες;

Δεν καταλαβαίνετε πόσο ανεπαρκείς ήμαστε;
Οι καλύτεροι μουσικοί του κόσμου κουρδίζουν με ''μικρόφωνα''. Αλλά εμείς που δεν έχουμε ιδέα θα μπορέσουμε με το αυτί;
Ρε πάτε καλά;
Επειδή κάποιες εξαιρέσεις κουρδίζουν πιάνο με το αυτί νομίζετε ότι μπορείτε;
Ξέρετε την διαδικασία για το πιάνο;

Τι σημασία έχει αν στον Μεσαίωνα φτιάχναν φοβερά βιολιά;
Και ωραίο αρνάκι στην γάστρα κάναν !!
Το τυφλό τέστ ανάμεσα στα βιολιά είναι σαν να πήραμε δύο στέρεα,
να τα βάλαμε στον τέλειο χώρο και μετά να προσπαθούσαμε να βρούμε 1db εδώ και ένα παραπέρα.
Καμία σχέση με τα ακούρδιστα χύμα πεταμένα και ανεπαρκή ηχεία που έχουμε στο σαλόνι.
Εχετε μπερδέψει το ηχόχρωμα που είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας με τα δικά μας χάλια στα σαλόνια.

Έχετε μπερδέψει την λεπτομέρεια με τα χονδροειδή λάθη.
Βάλτε πρώτα την χορδή που σας λείπει (σαμπ).
Κουρδίστε τα (μικρόφωνο & Dsp).
Μετά μπορείτε να ασχοληθείτε με λεπτομέρειες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Άσε τον κόσμο να πιστεύει ότι θέλει.
Δεν έχει νόημα.
Όλο το θέμα με τα βιολιά 🎻 και τα βερνίκια είναι κλασικό confirmation bias.
Μονίμως θα ψάχνουν για κάτι που να "επιβεβαιώνει" τα πιστεύω τους.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Άσε τον κόσμο να πιστεύει ότι θέλει.
Δεν έχει νόημα.
Όσο μένουν στα καλώδια είναι απλώς γραφικοί και ακίνδυνοι. Δυστυχώς όμως το επόμενο βήμα ειναι η ομοιοπαθητική και το αντιεμβολιαστικό κίνημα, και μετά πεθαίνει κόσμος και καταστρέφονται οικονομίες.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Όσο μένουν στα καλώδια είναι απλώς γραφικοί και ακίνδυνοι. Δυστυχώς όμως το επόμενο βήμα ειναι η ομοιοπαθητική και το αντιεμβολιαστικό κίνημα, και μετά πεθαίνει κόσμος και καταστρέφονται οικονομίες.
Μόλις βγει το καλό εμβόλιο με το καλό βερνίκι που θα τους δώσει Quantum Hearing θα αλλάξουν άποψη . :lol:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Είπα να αρχίσω να ζητάω κι εγώ ένα μικρό αντίτιμο καθώς είδα τον αδερφούλη Bryston 4BST στην αγγελία και κάνω σκέψη για μονομπλοκαρισμένους ο καθένας δίπλα στο ηχείο του με 50 cm καλώδιο.
Εξαιρετική ιδέα!:thumbsup:

Εάν την πραγματοποιήσεις, θα σου κάνω δώρο το καλώδιο των ηχείων (περίσσεψε λίγο από το QED XT Evolution reference που χάρισα στο thread).

(κάνε bookmark το συγκεκριμένο post για να μην το ψάχνεις)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Το μάτι είναι λένε πιο αξιόπιστο όργανο από το αυτί, γι'αυτό στους προβολείς δεν έχουνε τέτοια θέματα με καβλωδιοχροιές και κάνουν όλοι ένα καλιμπραρισμα στα πρότυπα με μετρήσεις από ειδικό, και σταματάνε την κουβέντα.

Το μάτι όμως, είναι εντελώς αδυνατο να ξεχωρίσει την αυθεντική Τζοκόντα από ένα πιστό αντίγραφο, ενώ με μηχανήματα ξεχωρίζουν σε ντετέ τα φέικ.

Το πιο αστείο είναι να μη προσπαθείς να ξεχωρίσεις την αυθεντική Τζοκόντα από ένα πιστό αντίγραφο, αλλά από ένα αντίγραφο που έχει μικροδιαφοροποιήσεις στα χρώματα, σχεδόν ανεπαίσθητες, στο ίσα ίσα.

Με την καμία, έτσι; Δηλαδή τι θα πεις; Ποιο σου αρέσει; Και τι σχέση έχει το ποιο σου αρέσει με το ποιο είναι πιστό αντίγραφο;

Σκέψου πόσο ακόμα πιο αστείο είναι να μην έχεις ένα πιστό αντίγραφο με μικροδιαφοροποιήσεις στα χρώματα, αλλά πολλές δεκάδες αντίγραφα, μια τεράστια αίθουσα με άπειρες Τζοκόντες στα ντουβάργια, μια η αυθεντική, κι όλες οι άλλες με διαφορετικές μεταξύ τους μικροδιαφοροποιήσεις στα χρώματα, που όλες εκ πρώτης όψεως δείχνουν απολύτως όμοιες, αλλά με πολύ πολύ προσεκτική παρατήρηση βλέπεις ελάχιστο παραπάνω ροζ σε ένα σημείο, ελάχιστο λιγότερο καφέ σε κάποιο άλλο, ένα απειροελάχιστο τόνο πιο σκοτεινό ένα σημείο στον καμβά, και τέτοια, όλα με μικροδιαφοροποιήσεις.

Άϊ πες μας ποια είναι η αυθεντική Τζοκόντα μάστορα με το μάτι σου το μπιρμπιλωτό.

Πόσο πιο αστείο να γίνεται κάτι παρόμοιο με το αφτί, αλλά όχι σε στέρεο της προκοπής, μα σε στέρεο με σοβαρά αντικειμενικά προβλήματα απόδοσης. Είναι σα να είσαι στην προηγούμενη αίθουσα με τις Τζοκόντες και να σου έχουν φορέσει γυαλιά μυωπίας αστιγματισμού ενώ δεν έχεις τίποτα, και χρωματιστούς φακούς, ένα μωβ στο δεξί μάτι κι ένα σκούρο πράσινο στο αριστερό, και συ ψάχνεις να βρεις την Τζοκόντα την καλή, με τον "αέρα" στις ηχογραφήσεις, γκάβακα.

1614674588734.png


Έ γκάβακα.

Ζήτω ο μεσαίωνας, ζήτω τα σταντιβάργια!

Έχουμε καραφλιασει λέμε...

1614674546932.png
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εξαιρετική ιδέα!:thumbsup:

Εάν την πραγματοποιήσεις, θα σου κάνω δώρο το καλώδιο των ηχείων (περίσσεψε λίγο από το QED XT Evolution reference που χάρισα στο thread).

(κάνε bookmark το συγκεκριμένο post για να μην το ψάχνεις)
Καλό θα ήταν και το σκεφτόμουν πριν λίγες ημέρες να είχα ένα 3BST να οδηγούσε τις ψηλές με ηλεκτρονικό κρος, αλλά κακά τα ψέμματα. Subs χρειάζομαι και ίσως πλάτες hypex να απαλλαγώ του παθητικού κρος και να κάνω σωστό κροσάρισμα των subs συν το απορροφητικό στις πρώτες ανακλάσεις. Οπότε, όσο και αν θα τον γούσταρα τρελά τον αδερφό Καναδό, δυστυχώς ( ή ευτυχώς ) δεν θα πάρω.

Υ.Γ. Αν μου το έλεγε κάποος δύο χρόνια πριν ότι θα έγραφα το παραπάνω ( και θα το εννοούσα ), θα γέλαγα μέχρι να σκάσω. Αν και η αλήθεια είναι ότι τον φοβάμαι λίγο τον Hypex, έχω ακόμα κάποια χαϊεντάδικα κατάλοιπα. Ελπίζω να γίνει μια δοκιμή και να με πείσει ( ή όχι, αλλά μάλλον ναι ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Στους προβολείς άκρη δε βγαίνει αν δε καλιμπραριστούν στα πρότυπα.
Πες ότι έχεις 2 οθόνες ίδιες δίπλα δίπλα, και 2 φρέσκους ακαλιμπραριστους προβολείς να παίζουν την ίδια ταινία.

Ε, ο ένας θα βγάζει πιο κόκκινα τα κόκκινα, ο άλλος πιο πράσινα τα μπλε, κάποιος θα καίει τα λευκά, κάποιος τα μαύρα, μποuρδελο κανονικοτατο, δε βγαίνει άκρη.

Άμα τους κάνεις και τους δύο καλιμπραρισμα στα πρότυπα, να έρθουν τα σωστά χρώματα και το σωστό το γκάμα, η σωστή θερμοκρασία λευκού και το χρωματικό τρίγωνο το όχι πανοράματος, τότε κάτι γίνεται, είναι πλέον εφικτή η σύγκριση, εφόσον βέβαια δεν έχεις κάνα ανοιχτό παράθυρο να μπαίνει μέσα ήλιος να μη φαίνεται τίποτα στην οθόνη προβολής, δηλαδή εφόσον ο χώρος θέασης έχει περιποιηθεί στο φως.

Στον ήχο τώρα, έχουμε στον απεριποίητο ηχητικά χώρο με το ακαλιμπραριστο στέρεο του κάθε φανφάρα να κόβει τα λευκά (μπαϊ μπαϊ μπάσα) και τα πρίμα κουκουρούκου (χαιρέτα μου και τα λευκά) με τονικές αλλοιώσεις βουνών και χαραδρών στο φάσμα (κόκκινα μπλε χάντρες ολέ) και να μας λέει για καβλώδια ρε άνθρωπε, για τις χροιές τις αληθινές στο τρίγωνο του Πανοράματος Θεσσαλονίκης, το τρίγωνο το καλό το αφθεντικώ το σιροπχιαστό.

Γιατί τα αόρατα εξωγήινα μη μετρήσιμα μαγνητικά πεδία θολώνουν τα πρίμα στα καλώδια επειδή τα ηλεκτρόνια τσουγκρίζουν μεταξύ τους σα μεθυσμένα από 2 μπουκάλια τσίπουρο παλαιωμένο που το ήπιαν μονορουφι.

Μάπετ σόου.

Ομοιοπαθητική μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
που τη βρισκω την ορεξη !?
Έλα μωρέ, πανδημία είναι, μέσα είμαστε, καφεδάκι πίνουμε, γράφουμε και κάνα σοκιν ανέκδοτο για καβλωδιολάγνους, σιγά τα ωα.

Οι ανήλικοι ας μη βλέπουν, άντε μετά να κατέβει το κατάρτι.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλό θα ήταν και το σκεφτόμουν πριν λίγες ημέρες να είχα ένα 3BST να οδηγούσε τις ψηλές με ηλεκτρονικό κρος, αλλά κακά τα ψέμματα. Subs χρειάζομαι και ίσως πλάτες hypex να απαλλαγώ του παθητικού κρος και να κάνω σωστό κροσάρισμα των subs συν το απορροφητικό στις πρώτες ανακλάσεις. Οπότε, όσο και αν θα τον γούσταρα τρελά τον αδερφό Καναδό, δυστυχώς ( ή ευτυχώς ) δεν θα πάρω.

Υ.Γ. Αν μου το έλεγε κάποος δύο χρόνια πριν ότι θα έγραφα το παραπάνω ( και θα το εννοούσα ), θα γέλαγα μέχρι να σκάσω. Αν και η αλήθεια είναι ότι τον φοβάμαι λίγο τον Hypex, έχω ακόμα κάποια χαϊεντάδικα κατάλοιπα. Ελπίζω να γίνει μια δοκιμή και να με πείσει ( ή όχι, αλλά μάλλον ναι ).
Βασικά, κάτι σε genelec χρειάζομαι παρέα με τα subs τους, αλλά μέχρι να μπορώ να τα πάρω, ας ασχοληθώ με τα ηχεία που ήδη έχω. :p
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
στο παραδειγμα με τη Τσοκοντα, οι φιδοκαλωδιολαγνοι σιγουρα θα ισχυριστουν οτι ειναι πχιο φυσικη(αληθινη) απο την φωτογραφια... 🤭
Άντε να δεχτούν ισοπαλία αν η φωτογραφία είναι φιλμάτη, αναλογική. Αν είναι ψηφιακή ...οξαποδώ!
81356334-man-hand-showing-cross-with-his-fingers-isolated-on-white-background.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Ωχ, μπήκε και η ψηφιακή φωτογραφία στο παιχνίδι, λες και δε μας έφταναν τα Στραντιβάριους..

Του Αγίου ανήμερα θα τελειώσει το καβλωδιοθέμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top