Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
να ρθω κι εγω? με θελετε? ειδα φως, φωτογραφιες, και μπηκα. γιατι παρα ειμαι μαλακος στη φωτογραφια, αν αρχισω να λεω και να γραφω αυτα που πρεπει, οπως θα πρεπε να ναι, δε νομιζω να μεινει κ κανενας στη φωτογραφια, μονος μου θα χαιρομαι μαλλον! :roflmao: 8-)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
καποιος να μου ανοιξει το email...και να μου πει ποιος με ψαχνει και τι καραγκιοζιλικι εχω κανει... (δεν ξερω για σας αλλα εγω ειμαι σε μονιμη καραντινα τουγκεδα με μπολικη δουλιτσα εδω και αρκετα χρονια)...βεβαια και στον 3ο (διπλο) καφε...
μονο Τζον Κ. επιτρεπω να με βγαζει φωτογραφια.. (και με μια χαρτοσακουλα στο κεφαλι μη παθει τιποτα ο φακος) 🐒

υγ: πηρα(edit: που το βρηκα το) θαρρος και ανοιξα το email... ευτυχως τιποτα ανησυχητικο...ωρα για ακομα ενα τσιγαρακι... :smoke:
 
Last edited:

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Το πιο αστείο είναι να μη προσπαθείς να ξεχωρίσεις την αυθεντική Τζοκόντα από ένα πιστό αντίγραφο, αλλά από ένα αντίγραφο που έχει μικροδιαφοροποιήσεις στα χρώματα, σχεδόν ανεπαίσθητες, στο ίσα ίσα.
Ανθρώπινο μάτι -> μέχρι 10 εκατομμύρια χρώματα (στην καλύτερη περίπτωση)
Εικόνα 24 bit -> ~ 16,7 εκατομμύρια χρώματα
Εικόνα 30 bit -> ~ 1 δισεκατομμύριο χρώματα
Εικόνα 48 bit -> ~ 281 τρισεκατομμύρια χρώματα

Μία τυπική τεχνική στεγανογραφίας είναι να κρύβεις ολόκληρα κρυφά αρχεία (κειμένου ή ακόμα και εικόνες) μέσα σε άλλες εικόνες, χρησιμοποιώντας τα "extra" bits που δεν μπορεί να ανιχνεύσει το μάτι. Ακόμα και σε 24bit μέσο μεταφοράς, μπορείς να κρύψεις υλικό (~300kB πληροφορίας σε εικόνα 24 bit, 1024x768 pixels) ώστε οι δύο εικόνες (αρχική και με κρυμμένο μήνυμα) να μην είναι ανιχνεύσιμες με το γυμνό μάτι, παρά μόνο με ειδικό software.
Αντίστοιχες τεχνικές (περισσότερες, καθώς αξιοποιούν echo, phase space, τα LSB όπως παραπάνω ή και τα άκρα των συχνοτήτων) χρησιμοποιούνται και στον ήχο, φυσικά, εκμεταλλευόμενες τους εγγενείς περιορισμούς της ανθρώπινης ακοής.
 


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Ανθρώπινο μάτι -> μέχρι 10 εκατομμύρια χρώματα (στην καλύτερη περίπτωση)
Εικόνα 24 bit -> ~ 16,7 εκατομμύρια χρώματα
Αν θυμάμαι καλά όμως, είχα διαβάσει ότι η ευαισθησία του ματιού είναι μεγαλύτερη σε συγκεκριμένες περιοχές του φάσματος, οπότε τα 10 εκατομμύρια χρώματα δεν είναι όλα μέσα στα 16,7 εκατομμύρια χρώματα.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
91
τρεινμαν...φαίνεσαι μορφωμένο παιδί
δώσε μας σε παρακαλώ λινκ για όλα αυτά
* Συνδυασμός βερνικιών: https://cordis.europa.eu/article/id/31556-study-reveals-secret-of-stradivaris-varnishes
* Όχι βερνίκια, αλλά φυσική ή τεχνητή χημική επεξεργασία του ξύλου: https://www.nytimes.com/2016/12/20/science/stradivari-violin-wood.html
* "Κρυογένεση" :-D : https://www.deseret.com/2003/12/11/19800591/stradivarius-secret-climate
* Μύκητες: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0002554
* Πυκνότητα ξύλου και αντίγραφα: https://www.tovima.gr/2011/11/29/science/strantibarioys-se-pista-antigrafa/
 




Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Αν θυμάμαι καλά όμως, είχα διαβάσει ότι η ευαισθησία του ματιού είναι μεγαλύτερη σε συγκεκριμένες περιοχές του φάσματος, οπότε τα 10 εκατομμύρια χρώματα δεν είναι όλα μέσα στα 16,7 εκατομμύρια χρώματα.
Σε αυτά τα ~10 εκατομμύρια unique colors που μπορούμε να διακρίνουμε, υπάρχει περισσότερη έμφαση σε κόκκινα και πράσινα χρώματα (έναντι των μπλε) - εικάζεται για εξελικτικούς λόγους. Όπως επίσης υπάρχουν και διαφορές μεταξύ των φύλων. Αλλά αυτό δεν έχει και τόση σημασία στη συζήτηση που κάνουμε.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
91
Το θέμα δεν είναι αν ακούμε διαφορές απο τα καλώδια ( που ακούγονται, δεν νομίζω ότι έχει πει κανείς το αντίθετο )
Οι διαφορές είναι στο κεφάλι σου.
Δεν υπάρχουν διαφορές.
Είτε χρησιμοποιήσεις το μαύρο interconnect του 1,5 ευρώ, είτε ένα ασημένιο των 150 ευρώ, θα ακούσεις το ίδιο.
Ρώτα και την Τζοκόντα με το καφεδάκι.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οι διαφορές είναι στο κεφάλι σου.
Δεν υπάρχουν διαφορές.
Είτε χρησιμοποιήσεις το μαύρο interconnect του 1,5 ευρώ, είτε ένα ασημένιο των 150 ευρώ, θα ακούσεις το ίδιο.
Ρώτα και την Τζοκόντα με το καφεδάκι.
Να το θέσω πιο σωστά: έχω την εντύπωση ότι έχω ακούσει μικροδιαφορές με τα καλώδια που τώρα πια απαξιώνω. Τα περισσότερα ακριβά καλώδια τα έχω πουλήσει, ένα μου μένει και αυτό επιδεικτικά το έχω στο κουτί του. Αν δεν φύγει, απλά θα το κάνω xlr να μην έχω τόσες εκατοντάδες ευρώ να κάθονται.
 



Μηνύματα
594
Reaction score
47
Δύσκολο θέμα. Δεν θα έπρεπε να ακούγονται διάφορες αλλά εγώ προσωπικά ακούω. Από την άλλη και αλλάζοντας πυκνωτές με τα ίδια χαρακτηριστικά δεν θα έπρεπε να ακούω διάφορες.
Επίσης καθώς διάβασα για placebo, αν δουλεύει το placebo το συνεχίζουμε. Κι είναι όλοι χαρούμενοι.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
αν δουλεύει το placebo το συνεχίζουμε
Α να γεια σου.
Μπήκες σωστά στο πνεύμα.
Αυτή είναι η βασική αρχή στις θρησκείες.
Αιώνες τώρα, μη σου πω χιλιετίες.
Δουλεύει σωστά το πράγμα, τσεκαρισμένα.
Δέντρα ματώνουν, εικόνες κλαίνε, χαμός.
Το γλύφουν το κουταλάκι.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
παντως αν καναμε τεστ χωρις να ακουμε αλλους.....δεν ειμαι σιγουρος για τι αποτελεσματα θα ερχονταν... 🐒
Κάνε ένα (υποχρεωτικά blind) test στην προσευχή, γιατί Θεό δε θα δεις μπροστά σου (άμα δεις πάνε να πάρεις χάπια).


Προσευχήσου σε όλους τους γνωστούς στον κόσμο θεούς, ένα προς ένα, μια προσευχή στον καθένα, να ζητάς κάτι διαφορετικό.

Όποιος βγει σωστός, και σου'ρθει ως δια μαγείας αυτό που ζήτησες, είναι ο σωστός θεός για σένα.

Ξανακανε το πείραμα άλλες 5 φορές για επιβεβαίωση. Θα πρέπει πάντα ο ίδιος θεός να σου βγαίνει σωστός, ειδάλλως χάνει, κερδάει η μάνα.

Σα το καζίνο ένα πράμα.
Όπου κερδάει η μάνα.


Στο τέλος πάνε να κρυφτείς
ανάμεσα στα πόδια της Rosinante
Ή τελοσπαντων ανάμεσα σε κάποια πόδια, κάποια θα βρεις (χωρίς πουλί καλύτερα) να ξεφύγεις από το Χάι Ενδ πριν σε καταβροχθίσει, καλύτερα να σε φάει ζωντανό αυτό που σέρνει καράβι.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top