Bullying (Kii Audio Three)

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.154
Ο πρωτος που ακουει και αξιολογει στην πραξη ενα μηχανημα ειναι αυτος που το σχεδιαζει !!!
Γιατι οι υποψηφιοι αγοραστες του μηχανηματος του να αγοραζουν χωρις να το ακουσουν?
Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη.
Πρέπει να τα ακούσεις για να έχεις άποψη;
Εσύ όταν βλέπεις το σχεδιάγραμμα ενός phono δεν ξέρεις πως περίπου θα παίξει;
[DOUBLEPOST=1471419312][/DOUBLEPOST]Και για να τελειώνουμε...
Όλοι να ακούσουν πριν αγοράσουν. Μόνο όμως όταν έχουν επιλέξει 2-3 προϊόντα με βάση τις άριστες τεχνικές προδιαγραφές και τις καλες μετρήσεις. Τα λοιπά να μην τα ακούσουν καν....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Ωραίος! Απορία: χρειάζεται να έχουν κλίση "προς τα μέσα" για να "βλέπουν" προς το σημείο ακρόασης ή λόγω των τεχνολογιών που υιοθετούν δεν είναι απαραίτητο;
Regarding toe-in I really don’t understand why heavy toe-in isn’t morepopular.When the axes cross in front of the listener, the time of arrival and intensity cues counteract so you get a kind of stereo image even outside the sweet spot. When the axes cross behind the listener, the two cues reinforce each other so the image collapses on the nearest speaker. I’m not the only one doing that. The Marantz room at the MOC had their speakers crossed at 90 degree angles and they gave the same reason for it. You do need controlled dispersion for thistrick to work of course. I guess some folks like near-zero toe-in because, as Floyd Toole found, lateral reflections are often euphonic (more “space”). I don’t do euphonics as you’ve probably figured.

Μπρουνος τα άνωθεν.
Κι εγώ τα λέω μία δεκαπενταετία..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
τελικα χανεται ισως καπου το νοημα...
Από τη δική μου πλευρά πάντως,τα νοήματα βρίσκονται όλα στην....ενδεδειγμένη τους θέση.

Για τον φίλο @Dimitrisnt που με έκανε πλι όπως λέει και ο geomiat(γκιωνης αντί γκονης) αυτά τα δυο ποστ με είχαν επηρεάσει τον τελευταίο ενα + χρόνο.
Τα Magnepan με τους ογκώδης Krell είχαν "μπουκώσει" κυριολεκτικά το σαλόνι και το ηχητικό αποτέλεσμα δεν ηταν αυτό που θα ήθελα.Υπηρχε ενα μόνιμο "μπουμαρισμα" ,αυτό επηρέαζε αρνητικά όλο το συχνοτικό φάσμα (αυτό τέλος πάντων που ακούω ) και δεν ειχα την διάθεση πλέον να προσπαθήσω να το διορθώσω με δοκιμές-αλλαγές καλωδίων :o,συσκευών....
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να τα πουλήσω( έφυγαν για καλή μου τύχη αμέσως ) και ξεκίνησα την αναζητηση απο λευκή κόλλα η οποία κράτησε ελάχιστα;)
Στην πορεία θα γράψω και αλλα-αφού με προκάλεσε ο geomiat-κυρίως για τους νεότερους στο χόμπι και στο φόρουμ.:drinks:
Η ιστορία έχει ξεκινήσει πριν από αυτά.Ας γίνει εν συντομία η αναδρομή:

Σχόλια του τότε κατόχου σε διαφορετικές χρονικές στιγμές:
http://www.avsite.gr/forum/threads/hangover.130557/page-5#post-1735918

http://www.avsite.gr/forum/threads/hangover.130557/page-13#post-2069383


Το σχετικό με τη μέτρηση σχόλιο του dapost:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Μετρήσεις-χώρου.131137/page-7#post-1740891

Σχετικά σχόλια από τον υποφαινόμενο (σημειωτέον ότι δεν χρειάστηκα να ακούσω το σύστημα ποτέ...):
http://www.avsite.gr/forum/threads/Μετρήσεις-χώρου.131137/page-9#post-1741027

http://www.avsite.gr/forum/threads/Μετρήσεις-χώρου.131137/page-39#post-1756409

http://www.avsite.gr/forum/threads/Μετρήσεις-χώρου.131137/page-38#post-1756154

Μολαταύτα,όταν ο gonis μου απηύθυνε ερώτημα για τα Kii στο ΄΄Μόναχο...κατόπιν εορτής΄΄,ήμουν λίαν επιφυλακτικός στην απάντηση, διότι αφενός μεν η ακροαματική απόδοση σε σχέση με την πρότερη κατάσταση θα τον μετέφερε σε εντελώς διαφορετική κατάσταση-για την οποία ίσως να μην ήταν απολύτως έτοιμος- αφετέρου δε τείνω να είμαι εκατό φορές πιο φειδωλός όποτε εμπλέκονται χρήματα που δεν διαχειρίζομαι ο ίδιος...
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στα κινητά τηλέφωνα λόγου χάριν........
.........εδω στην γειτονια μου εχει ενα μικρο καταστημα κινητων και οταν θελω να παρω ενα η να αλλαξω το δικο μου με κατι "αξιολογο" , μου δανειζει ενα ντεμο για μια βδομαδα και αναλογα αποφασιζω αν μου κανει η οχι.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Aυτές οι βάσεις μοιάζουν με αυτές που μου έφτιαξε ο Μελίδης ολόιδιες ,μόνο που έχουν 2 κολώνες αντί για μία, πως δεν το είχαμε σκεφτεί να βάλουμε και μείς και πόσο μπροστά είμασταν τελικά τότε.:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
.........εδω στην γειτονια μου εχει ενα μικρο καταστημα κινητων και οταν θελω να παρω ενα η να αλλαξω το δικο μου με κατι "αξιολογο" , μου δανειζει ενα ντεμο για μια βδομαδα και αναλογα αποφασιζω αν μου κανει η οχι.
Είσαι εντελώς χαϊεντάς.

(Δε σε κολακεύω)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη.
Πρέπει να τα ακούσεις για να έχεις άποψη;
Εσύ όταν βλέπεις το σχεδιάγραμμα ενός phono δεν ξέρεις πως περίπου θα παίξει;
Για να εχω αποψη πως ακουγεται , ναι πρεπει να το ακουσω.
Οσον αφορα το σχεδιαγραμμα ενος phono, εχω δει σχεδιαγραμματα του ΙΔΙΟΥ phono με μικροαλλαγες που δεν περιμενα να ακουσω διαφορα και ομως την ακουσα.
Και δεν περιμενω κανεναν να αγορασει phono που ενδεχομενως να πουλω χωρις να το ακουσει επειδη εχει τεραστιο και φλατ fr η χαμηλες παραμορφωσεις και θορυβους.
Και σαφως δεν θα προσεβαλλα την αποψη του επειδη ισως διαφωνει με την δικη μου η οποια(αποψη μου) παρεμπιπτοντως , αφου αναφερες και το phono (οχι απο λαθος νομιζω/φανταζομαι) ειναι απολυτα βασισμενη στην τεχνικη συμπεριφορα του,η οποια εξ'αλλου δημοσιευεται/κρινεται απο την αρχη της υπαρξης του.
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.154
Όταν δεις το σχεδιάγραμμα ενός phono ξέρεις περίπου πως ακούγεται;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Είσαι εντελώς χαϊεντάς.

(Δε σε κολακεύω)
Δεν ενιωσα ποτε οτι με κολακευεις με τα σχολια σου.
Το ειπα πολεες φορες να το πω και τωρα.Αξια δεν εχει το τι λεει καποιος "αναλυοντας" ενα pdf.Ολοι μπορουν να το κανουν αυτο κι ας μην συμφωνουν οτι αυτο (το pdf) ειναι και το απολυτο κριτηριο για μια ενδεχομενη αγορα ενος μηχανηματος.
Αξια θα ειχε ακομη και για μενα :D αν οι γνωσεις μερικων,μεταφεροταν στην αρενα της αγορας. Και δεν σε κολακευω ;)
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Όλοι να ακούσουν πριν αγοράσουν. Μόνο όμως όταν έχουν επιλέξει 2-3 προϊόντα με βάση τις άριστες τεχνικές προδιαγραφές και τις καλες μετρήσεις. Τα λοιπά να μην τα ακούσουν καν....
Δηλαδη αυτοι που δεν μπορουν να διαθεσουν 10 χιλιαρικα στερουνται του "προνομιου" να ακουσουν κατι αλλο???
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.154
Δηλαδη αυτοι που δεν μπορουν να διαθεσουν 10 χιλιαρικα στερουνται του "προνομιου" να ακουσουν κατι αλλο???
Τι συμπέρασμα είναι πάλι αυτό; Δεν υπάρχουν οικονομικά ηχεία που μετράνε καλά;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τι συμπέρασμα είναι πάλι αυτό; Δεν υπάρχουν οικονομικά ηχεία που μετράνε καλά;
Αυτο ακριβως εννοω !!!!!!!!!!!!!!!
Υπαρχουν.Και αυτα πρεπει να κριθουν απο τον υποψηφιο αγοραστη στη πραξη οχι στο χαρτι.Και για να απαντησω και σε προηγουμενο σχολιο σου,να τα ακουσουν και στον χωρο τους αν ειναι δυνατον.
[DOUBLEPOST=1471421300][/DOUBLEPOST]
Όταν δεις το σχεδιάγραμμα ενός phono ξέρεις περίπου πως ακούγεται;
Εσυ ξερεις?
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Τα συγκεκριμένα ηχεία τι ηχεία θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν;
Κάποιος σαν κι εμένα που ακούει ροκ την μποτιά θα την νιώσει στο στομάχι; Αν βάλω να ακούσω την Μυθωδία θα νιώσω το μεγαλείο της ορχήστρας;
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι για αλλαγή των ηχείων μου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.906
Reaction score
77.522
η πίσω όψη με τις ρυθμίσεις ειναι τόσο μικρή που λες οτι απευθύνεται μόνο σε μικροκαμωμένους... χειρουργούς... Ασιάτες :roflmao:
Πες το απλά ....
:whistling::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:


Καλορίζικα και να είσαι γερός να τα ακούς.....μην ξεχάσεις να τα δηλώσεις στο ψηφιακό περιουσιολόγιο:p:D:D:D:D


Υ.Γ. Ξέρω δεν τα έχεις ακούσει ακόμα αλλά γενικά...η τζαμαρία στο χώρο σου πόσο επηρεάζει τις ακροάσεις?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Υ.Γ. Ξέρω δεν τα έχεις ακούσει ακόμα αλλά γενικά...η τζαμαρία στο χώρο σου πόσο επηρεάζει τις ακροάσεις?
Επειδή εσύ είσαι καμένος απο την κρυσταλλιερα θα έχουν όλοι τον ίδιο καημό νομίζεις;:p
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Πάντως Δημήτρη η γνώμη αυτών που αγοράζουν δεν θα είναι ποτέ υποκειμενική.
Από τώρα σου λέω πως όλοι θα γράψουν διθυράμβους και πολλοί μετά θα μετανιώσουν....
Ειναι πολλες οι πιθανοτητες να εχεις δικιο
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Οι προδιαγραφες και τα χαρακτηριστικα ενος ηχειου για εμενα θα ταν οδηγος για το τι θα παω να ακουσω
Να πω επισης για να μαι δικαιος και να αυτοτρολαριστω κιολας :D πως αγορασα πριν 2 μηνες ηχεια 11000€(καταλογο) χωρις ν τα ακουσω, ειχα ακουσει ομως κ ετσι μπηκα στο τρυπακι να αλλαξω γενικα ηχεια το προηγουμενο μοντελο
Τελος παρατηρω απο την αναδρομη και τις τελευταίες φωτο του Γκωνη αλλαγη του χωρου?
Δηλαδη μηπ ς η προηγουμενη συστηματαρα του δεν εκανε απλα στο χωρο κ ετσι ηρθαν τα kii
Δηλ μηπως το επεβαλαν οι συνθηκες?
 
  • Like
Reactions: vet

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.118
Reaction score
20.626
Regarding toe-in I really don’t understand why heavy toe-in isn’t morepopular.When the axes cross in front of the listener, the time of arrival and intensity cues counteract so you get a kind of stereo image even outside the sweet spot. When the axes cross behind the listener, the two cues reinforce each other so the image collapses on the nearest speaker. I’m not the only one doing that. The Marantz room at the MOC had their speakers crossed at 90 degree angles and they gave the same reason for it. You do need controlled dispersion for thistrick to work of course. I guess some folks like near-zero toe-in because, as Floyd Toole found, lateral reflections are often euphonic (more “space”). I don’t do euphonics as you’ve probably figured.

Μπρουνος τα άνωθεν.
Κι εγώ τα λέω μία δεκαπενταετία..
kii3fr.gif


Βάσει των μετρήσεων που δημοσιεύει το Audio, η ορθότητα των οποίων είναι μάλλον δεδομένη, συγκρινομένη μ' αυτήν επί του άξονος, η απόκριση αυτού του ηχείου σε οριζόντιο off-set 45 μοιρών παρουσιάζει πτώση της τάξης των 3-4dB από τα 300Hz, η οποία συναρτήσει της συχνότητας βαίνει αύξουσα -δηλαδή επιδεινώνεται, φθάνοντας κάπου στα 8-9dB στο ωφέλιμο όριο των 13KHz. Δηλαδή, στρέφοντας τα ηχεία προς τα έσω, αυτά μπασσάρουν -μπασσάρισμα το οποίον καθίσταται αντιληπτό ακόμη και από ανεκπαίδευτο άτομο, με το κατάλληλο ρεπερτόριο, βεβαίως. Το φαινόμενο αυτό συμβαίνει νομοτελειακά, αφού τα διαφράγματα κινούνται αξονικά και όχι ακτινικά.

Αυτό θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει ευφωνία και να του τη βγει του Μπρούνο, άλλως θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει και παθητική αύξηση των μπάσων, βάσει του γούστου. Εν πάση περιπτώσει, εγώ προσωπικά το βρίσκω χαζό, από τη μια κάποιος να παλεύει να επιτύχει υψηλής ακριβείας ευθεία απόκριση επί του άξονος, αποπνέοντας μάλιστα δημοσίως μια αύρα ορθολογιστού τεχνοκράτου και από την άλλη να υποστηρίζει δημοσίως τα περί toe-in, όπου η ευθεία απόκριση έχει πάει τη βόλτα της στο πάρκο (που θά 'λεγε κι ο αείμνηστος Κούμπας).
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.488
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top