CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
2.336
Reaction score
4.896
Ακούστε το κομμάτι Curse της Agnes Obel σε Spotify και Tidal premium και στο αντίστοιχο αυθεντικό Flac και πείτε μου..
Δεν έχω το συγκεκριμένο κομμάτι, αλλά εκείνο που ξέρω είναι ότι σχεδόν οποιοδήποτε κομμάτι έχω ακούσει συγκριτικά, ακούγεται σαφώς καλύτερα μέσω του CD player (δυναμικά, συχνοτικό φάσμα, αέρας, καθαρότητα κ.λ.π) σε σχέση με το Spotify premium που είμαι συνδρομητής.
Η 24bit έκδοση εξαρτάται. Συνήθως ακούγεται πολύ καλά, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που απογοητεύει.
Απλά για τα 7 ευρώ το μήνα, το spotify είναι αξεπέραστο όσον αφορά την μουσική ποικιλία/ανακάλυψη μουσικής!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
872
Reaction score
806
Συμφωνώ 100% και στο τελευταίο σκέλος.
BTW - υπάρχει κάτι το οποίο ακουμπάει κατά 95% τα καλά CD players / transport + dac.
Και το όνομα αυτού - Qobuz
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Τέτοια άκουγε ο παππούς μου θεός σχωρέστον.
Δεν νομίζω να είχε ακούσει ποτέ ο παππούς σου 45 αρι της anologue productions, όπως και εσύ επίσης, δεν υπάρχει χειρότερο από την ημιμάθεια και την αμετροεπεια.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εγώ σίγουρα δεν έχω ακούσει.
Σέβομαι τον καθένα που αγαπάει κάτι και το υποστηρίζει, για εσάς μπορεί να είναι το καλύτερο μέσο για να απολαμβάνετε τη μουσική και θεωρείτε τον ήχο του μαγευτικό για άλλους όμως είναι κάτι δύσχρηστο και απαιτεί ρυθμίσεις και γνώσεις από τον χρήστη για να παίξει σωστά πέρα του ότι σήμερα τα πάντα είναι ψηφιακά και το streaming βάζει στο περιθώριο οτιδήποτε άλλο.
Αν είναι να μιλήσουμε τελείως ψυχρά και "τεχνοκρατικά" το βινύλιο συνεχίζει να παράγεται σε ένα μικρό ποσοστό μόνο για τις γενιές που μεγάλωσαν με αυτό (και που δεν το έχουν απαρνηθεί ως τώρα) και για κάποιους νέους σε ηλικία που το έχουν κάνει μόδα, δυστυχώς όμως και οι παλιές γενιές φεύγουν και οι μόδες κάποτε περνούν, είναι ωραίο να είσαι ρομαντικός αλλά ακόμη καλύτερο να είσαι ρεαλιστής.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Aγαπητοι φίλοι, ένα καλοστημένο βινύλιακο σετ της τάξης των15. 000 δεν μπορεί να συγκριθεί με τίποτα άλλο, όποιος έχει ακούσει κάτι τέτοιο σε διαμορφωμένο χώρο και όχι σε δωμάτιο ξενοδοχείου μπορεί να καταλάβει τι εννοώ.

Εννοείτε 15.000 η αξία του πικαπ?
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Συμπληρωνοντας ότι θα ήταν το απόλυτο με ένα καλογραμμένο 45αρι.
Επειδή φαίνεστε γνώστης, να ρωτήσω: με την ταχύτητα των δίσκων παίζει ό,τι και με τα ψηφιακά αρχεία, δηλαδή όσο μεγαλύτερο νούμερο, τόσο καλύτερα? Πχ 44.1 vs 192Khz, 16 vs 24bit κλπ.

Αλήθεια ρωτάω.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
949
Φίλε μου σχετικά με τους δίσκους,το 33 σημαίνει ότι ο δίσκος περιστρέφεται 33 φορές το λεπτό.Ενω όταν είναι 45αρι σημαίνει ότι περιστρέφεται 45 φορές το λεπτό.Δεν έχει να κάνει με τα ψηφιακά
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Επειδή φαίνεστε γνώστης, να ρωτήσω: με την ταχύτητα των δίσκων παίζει ό,τι και με τα ψηφιακά αρχεία, δηλαδή όσο μεγαλύτερο νούμερο, τόσο καλύτερα? Πχ 44.1 vs 192Khz, 16 vs 24bit κλπ.

Αλήθεια ρωτάω.
Ξέρω ότι αυτό ισχύει στα μπομπινόφωνα. Λογικά και στα βινύλια. Ανά μονάδα χρόνου γράφεται ( και διαβάζεται ) μεγαλύτερη ποσότητα πληροφοριών.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.114
Reaction score
26.577
Επειδή φαίνεστε γνώστης, να ρωτήσω: με την ταχύτητα των δίσκων παίζει ό,τι και με τα ψηφιακά αρχεία, δηλαδή όσο μεγαλύτερο νούμερο, τόσο καλύτερα? Πχ 44.1 vs 192Khz, 16 vs 24bit κλπ.

Αλήθεια ρωτάω.
Ξέρω ότι αυτό ισχύει στα μπομπινόφωνα. Λογικά και στα βινύλια. Ανά μονάδα χρόνου γράφεται ( και διαβάζεται ) μεγαλύτερη ποσότητα πληροφοριών.
Η ίδια ποσότητα πληροφορίας ανά μονάδα χρόνου, λιγότερη ανά μονάδα μήκους
Η διαφορά είναι πολύ μικρή, πολύ μικρότερη από αυτήν στα μπομπινόφωνα, ουσιαστικά ασήμαντη.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.388
Reaction score
1.842
Σωστά. Το πλεονέκτημα δεν έγκειται τόσο στην χαμηλότερη "πυκνότητα πληροφορίας" ανά μονάδα μήκους, όσο στα αραιότερα αυλάκια και κυρίως στην ηπιότερη διαμόρφωση της χάραξης, ιδίως προς το κέντρο του δίσκου όπου γίνεται και πιο ακουστό.
 
Last edited:

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Εννοείτε 15.000 η αξία του πικαπ?
Δυστυχως ναι,φυσικα περιλαμβανει πλατω,βραχιονα,κεφαλη και phono ,ακουγεται τρελλο αλλα αν δεν ακουσεις δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη.
Εγώ σίγουρα δεν έχω ακούσει.
Σέβομαι τον καθένα που αγαπάει κάτι και το υποστηρίζει, για εσάς μπορεί να είναι το καλύτερο μέσο για να απολαμβάνετε τη μουσική και θεωρείτε τον ήχο του μαγευτικό για άλλους όμως είναι κάτι δύσχρηστο και απαιτεί ρυθμίσεις και γνώσεις από τον χρήστη για να παίξει σωστά πέρα του ότι σήμερα τα πάντα είναι ψηφιακά και το streaming βάζει στο περιθώριο οτιδήποτε άλλο.
Αν είναι να μιλήσουμε τελείως ψυχρά και "τεχνοκρατικά" το βινύλιο συνεχίζει να παράγεται σε ένα μικρό ποσοστό μόνο για τις γενιές που μεγάλωσαν με αυτό (και που δεν το έχουν απαρνηθεί ως τώρα) και για κάποιους νέους σε ηλικία που το έχουν κάνει μόδα, δυστυχώς όμως και οι παλιές γενιές φεύγουν και οι μόδες κάποτε περνούν, είναι ωραίο να είσαι ρομαντικός αλλά ακόμη καλύτερο να είσαι ρεαλιστής.
Δυστυχως το high end η χαλια εντ που ονομαζουν αυτοι που δεν το ξερουν ειναι ενα ακριβο αθλημα που απευθυνεται
στους λιγους εχοντες και κατεχοντες.Μπορει ομως να στηθει αξιοπρεπως μεσα σε ενα χρονικο διαστημα και πιστεψε με
το ηχητικο αποτελεσμα μπορει να σε καθηλωσει.
Αν αναλογιστεις τα χρηματα που ξοδευει ενασ καπνιστης σε μια 10ετια σε ποτα ,καφεδες και τσιγαρα ενα βινυλιακο ηχοσυστημα της ταξης των 15-20.000 δεν ειναι τραγικο.
Επειδη αντιλαμβανομαι το νεαρο της ηλικιας σου ,σου λεω οτι ολα δεν γινονται αμεσως αλλα με υπομονη,γνωση και σιγα-σιγα ειναι εφικτο.Ζουμε στην εποχη του εδω και τωρα, αλλα τα αγαθα κοποις κτωνται, αλλα αποζημιωνουν τα μεγιστα.
Διαλεγουμε και περνουμε,σεβομαι τους παντες για την επιλογη τους αλλα δεν δεχομαι την ημιμαθεια και την αστοχη
εκφορα γνωμης για κατι που δεν γνωριζουμε.Καλες ακροασεις !!!!!!!!!
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Δυστυχως ναι,φυσικα περιλαμβανει πλατω,βραχιονα,κεφαλη και phono ,ακουγεται τρελλο αλλα αν δεν ακουσεις δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη.

Δυστυχως το high end η χαλια εντ που ονομαζουν αυτοι που δεν το ξερουν ειναι ενα ακριβο αθλημα που απευθυνεται
στους λιγους εχοντες και κατεχοντες.Μπορει ομως να στηθει αξιοπρεπως μεσα σε ενα χρονικο διαστημα και πιστεψε με
το ηχητικο αποτελεσμα μπορει να σε καθηλωσει.
Αν αναλογιστεις τα χρηματα που ξοδευει ενασ καπνιστης σε μια 10ετια σε ποτα ,καφεδες και τσιγαρα ενα βινυλιακο ηχοσυστημα της ταξης των 15-20.000 δεν ειναι τραγικο.
Επειδη αντιλαμβανομαι το νεαρο της ηλικιας σου ,σου λεω οτι ολα δεν γινονται αμεσως αλλα με υπομονη,γνωση και σιγα-σιγα ειναι εφικτο.Ζουμε στην εποχη του εδω και τωρα, αλλα τα αγαθα κοποις κτωνται, αλλα αποζημιωνουν τα μεγιστα.
Διαλεγουμε και περνουμε,σεβομαι τους παντες για την επιλογη τους αλλα δεν δεχομαι την ημιμαθεια και την αστοχη
εκφορα γνωμης για κατι που δεν γνωριζουμε.Καλες ακροασεις !!!!!!!!!

Επειδή ψάχνω να πάρω κάτι τέτοιο ( καλό βινιλιακο σύστημα ) θα θέλατε να μου προτείνεται κάτι συγκεκριμένο ?
Φυσικά λόγο του ότι ασχολούμαι με τον αθλητισμό δεν έχω καπνίσει ποτέ και δεν έχω πιει ποτέ καφέ. Επίσης το αλκοόλ πάντα με μέτρο.
Ευχαριστώ.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
..... ωχ-μονο εμοτικον εχω κανει, δεν εχω συμβαλει - .. λοιπον προτιμω mp3, για τον εαφτο μου (και κατα κυριο λογο αυτο πρατω), για τους αλλους προτεινω να πανε σε καποια εκδοση στριμιν που να τους βολευει.
(βεβαια μιλαει ων το οποιο αγαπημενο φορματ δηλωνει τη κασσετα ενω στη πραγματικοτητα ειναι το 10"...)
-ανεξαρτητου κοστους τωρα- Καποια αλμπουμ (εξαρταται απο το ηχητικο).. τα προτιμω σε cd, αλλα σε εκδοση δισκου, αλλα σιγουρα ολα τα θελω σε μπ3(καποια και σε φλακ).
... αξιζει τελος να σημειωθει οτι ειμαι οργιζμενο νιατο , και εναντια στη χαλιεντιλα, και δε με ενδιαφερει κατι που να λεγεται "πχοιοτικη μουσικη".
στην αντιφατικοτητα του ολου πραματως, το συστημα των ονειρων μου ειναι χαλιεντ (γερμανικης εταιριας με πολυχρωμες κορνες), βεβαια το τελειο για μενα ειναι τα ενεργα καταμαυρα ηχεια που εχει ο Νταποστ....
βεβαια ο χωρος ειναι θολωτος :
 
Last edited:






Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.531
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top