CD ή SACD ή Tidal or Spotify ή Vinyl ή Flac (γενικα lossless αρχείο) (PC)

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αγαπητοί, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και καιρό και προσπαθώ να αφομοιώσω όσο γίνεται περισσότερη γνώση, την οποία σαφώς πολλοί διαθέτετε. Όμως ο τρόπος που εκφέρονται κάποιες απόψεις (όσο ορθές κι αν είναι αυτές) έχει αρχίσει να μου δημιουργεί αποστροφή. "Το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία" ενδεχομένως να πείτε κάποιοι, και θα είναι σεβαστό. Αν όμως επιθυμείτε να συνεχιστεί η λειτουργία του παρόντος φόρουμ ως βήμα ανταλλαγής απόψεων, κάποιοι θα πρέπει να το πάρετε αλλιώς. Ειδάλλως, φτιάξτε μια κλειστή ομάδα 50, 100, 200 ατόμων, για να μη σας ενοχλούν όσοι έχουν διαφορετική άποψη και για να μη χρειάζεται κι εσείς να καταφεύγετε σε κρίσεις που άπτονται της κοινωνικής/οικονομικής/οικογενειακής κατάστασης του καθενός.
Αφήνοντας στην άκρη βαρείς ή προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, μπορώ να σου πω ότι κι εγώ στην αρχή ένιωθα ¨"κάπως" με τις τοποθετήσεις των Σαλονικαίων ντοκτόρων. Με τον καιρό όμως κατάλαβα ότι απλά έλεγαν ( και λένε ) ξεκάθαρα αυτό που βγαίνει ως συμπέρασμα όταν λένε κάτι που θα ενοχλήσει. Με απλά λόγια, λένε ότι με πορδές δεν βάφονται αβγά. Τα οποία αβγά, αν θελεις να φτιάξεις ομελέτα, θα πρέπει να πιαστεί το χέρι σου να τα σπας ( και θες ποσότητα ). Είναι καλύτερο το να ακούγεται μια σωστά τεκμηριωμένη άποψη απο την γλυκά τοποθετημένα εσφαλμένη. Πολλές φορές για παράδειγμα, ο δόκτωρ διαχύσιος έχει προτείνει την αγορά ηχομπάρας. Αυτό φαντάζει προσβλητικό και ταπεινωτικό. Είναι όμως η αλήθεια: όταν δεν μπορείς να καλύψεις τις προϋποθέσεις για σωστή στεροφωνία, ασ'το να πάει, πάρε ηχομπάρα, πιο καλά θα ακούσεις και με λιγότερα χρήματα, λιγότερο κόπο ( αν και δεν έχω ακούσει ηχομπάρα ). Και επειδή ακριβώς το φόρουμ επισκέπτονται πολλά άτομα που τώρα θα ασχοληθούν με το χόμπι, είναι πιο έντιμο να πάρουν τη τεκμηριωμένα σωστή πρόταση, παρά αυτή που βασίζεται σε κομπασμούς, θαυμασμό των αποκτημάτων μας και στρεβλών απόψεων περί απόδοσης ενός ηχοσυστήματος. Αν δεν ισχύει αυτό που λέω, τι να πω... Πάρτε Bryston μάγκες, τα σπάνε. Δεν τους τη βγαίνει τίποτα ( Bryston έχω, τους λατρεύω, ε, θα αρχίσω κι εγώ να τους προτείνω!! ).
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
View attachment 155076

Αυτό είναι το leavingroom του κ. Θέμη? Ενδιαφέρον :biggrin:
απλως για να τελειωνουμε το σπιτι μου υπερβαινει τα 300τμ,απλως απομονωσα ενα χωρο στον τελευταιο οροφο 20 τμ.
για να ακουω με ησυχια,χωρις παιδια κλπ.
το συστημα μου υπερβαινει τις 80.000 και φυσικα εχει ενοχλησει πολλους εξυπνακηδες και φτωχους απο την παρεα σας....ντρεπομαι για τη συμπεριφορα πολλων μελων σας,μπορειτε να συνεχισετε να μαζευετε διαφημιστικα φυλλαδια απο τις εκθεσεις και να ονειρευεστε αυτο που εχω ,μοινο ο πινακας αριστερα κοστιζει 20.000 us.
Περαστικα και χαιρετε..............
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Αφήνοντας στην άκρη βαρείς ή προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, μπορώ να σου πω ότι κι εγώ στην αρχή ένιωθα ¨"κάπως" με τις τοποθετήσεις των Σαλονικαίων ντοκτόρων. Με τον καιρό όμως κατάλαβα ότι απλά έλεγαν ( και λένε ) ξεκάθαρα αυτό που βγαίνει ως συμπέρασμα όταν λένε κάτι που θα ενοχλήσει. Με απλά λόγια, λένε ότι με πορδές δεν βάφονται αβγά. Τα οποία αβγά, αν θελεις να φτιάξεις ομελέτα, θα πρέπει να πιαστεί το χέρι σου να τα σπας ( και θες ποσότητα ). Είναι καλύτερο το να ακούγεται μια σωστά τεκμηριωμένη άποψη απο την γλυκά τοποθετημένα εσφαλμένη. Πολλές φορές για παράδειγμα, ο δόκτωρ διαχύσιος έχει προτείνει την αγορά ηχομπάρας. Αυτό φαντάζει προσβλητικό και ταπεινωτικό. Είναι όμως η αλήθεια: όταν δεν μπορείς να καλύψεις τις προϋποθέσεις για σωστή στεροφωνία, ασ'το να πάει, πάρε ηχομπάρα, πιο καλά θα ακούσεις και με λιγότερα χρήματα, λιγότερο κόπο ( αν και δεν έχω ακούσει ηχομπάρα ). Και επειδή ακριβώς το φόρουμ επισκέπτονται πολλά άτομα που τώρα θα ασχοληθούν με το χόμπι, είναι πιο έντιμο να πάρουν τη τεκμηριωμένα σωστή πρόταση, παρά αυτή που βασίζεται σε κομπασμούς, θαυμασμό των αποκτημάτων μας και στρεβλών απόψεων περί απόδοσης ενός ηχοσυστήματος. Αν δεν ισχύει αυτό που λέω, τι να πω... Πάρτε Bryston μάγκες, τα σπάνε. Δεν τους τη βγαίνει τίποτα ( Bryston έχω, τους λατρεύω, ε, θα αρχίσω κι εγώ να τους προτείνω!! ).
Κατανοώ απόλυτα τι λες: Πριν τρεις μέρες πρότεινα κι εγώ σε κάποιο νέο μέλος να αγοράσει ακουστικά, αντί να επενδύσει ένα χιλιάρικο σε μηχανήματα που στον χώρο του μόνο χώρο θα έπιαναν - και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι ο άνθρωπος με παρεξήγησε, εκλαμβάνοντας την προτροπή μου ως απαξιωτική. Όμως εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι άλλο, ειδικά όταν εκτοξεύονται χαρακτηρισμοί για συντρόφους μελών. Και για να το κλείσω: όταν κάποιος παίρνει το θάρρος να ποστάρει φωτογραφία από τον χώρο του, νιώθω ότι με βάζει σπίτι του. Τα υπόλοιπα είναι αυτονόητα, θεωρώ.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145


Κύριε Θέμη, για να συμπληρώσω λιγάκι το παζλ, το διπλανό δωμάτιο, το μεγάλο, το γκραν λιβινγκρούμ, με τί το έχει γεμίσει η κάργια; Με σκρίνια, φοντανιέρες, χαυλιόδοντες και λουί σαιζ-λόνγκ;
ντροπη σου ξεφτιλα
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό.
Το "αποστροφή" φιλτατε είναι η άλλη λέξη για το "αηδία". Εγώ προτιμώ την δεύτερη.
Επίσης δεν βλέπω να εκφέρει άποψη η διοίκηση.
Τελικά το επίπεδο δεν το ανεβάζουν τα ακριβά μηχανήματα, αυτοκίνητα, πτυχια, γνώσεις κλπ.
Αηδία.
 


Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Κατανοούμε όλους αυτούς που πληγώθηκαν άγρια από μια γυναίκα,
όλους αυτούς που πρωτοπήδηξαν καθυστερημένα,
ακόμα και αυτούς που δεν έχουν πηδήξει και γράφουν εδώ μέσα (και από ότι φαίνεται δεν πρόκειται).


Με το #235 καταλαβαίνει κανείς γιατί σε κάποιους τους αξίζει να είναι μίζεροι !

.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
απλως για να τελειωνουμε το σπιτι μου υπερβαινει τα 300τμ,απλως απομονωσα ενα χωρο στον τελευταιο οροφο 20 τμ.
για να ακουω με ησυχια,χωρις παιδια κλπ.
το συστημα μου υπερβαινει τις 80.000 και φυσικα εχει ενοχλησει πολλους εξυπνακηδες και φτωχους απο την παρεα σας....ντρεπομαι για τη συμπεριφορα πολλων μελων σας,μπορειτε να συνεχισετε να μαζευετε διαφημιστικα φυλλαδια απο τις εκθεσεις και να ονειρευεστε αυτο που εχω ,μοινο ο πινακας αριστερα κοστιζει 20.000 us.
Περαστικα και χαιρετε..............
Κάπου γράψατε ότι είχατε πολύ μπάσο και το μαζέψατε, με ενδιαφέρει το πως.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Αγαπητέ φιλε

Εχεις ενα συμπαθητικό μικρό συστηματάκι, μια χαρούλα μπροστά σε άλλα που έχουμε δει απο άλλους “έμπειρους γνώστες” εδώ μέσα, να το χαίρεσαι. Φαίνεσαι και μερακλής.

Καλά θα κάνεις ομως να κόψεις τις κούφιες αλαζονείες για αλεπούδες, κρεμαστάρια και αστακούς, και την υβριστική συμπεριφορά (“νούμερα”), γιατί εδώ δεν περνάνε. Θα σου γυρίζουν μπούμεραγκ συνεχώς.
μηπως θα ηθελες να μου πεις τη δικη σου συστηματαρα η και να την δειξεις για να σε πιστεψουμε;
το ποιο ευκολο πραγμα οταν δεν εχεις ειναι να ειρωνευσε αυτους που εχουν,εμπρος λοιπον.....για να σε δω.....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν όμως επιθυμείτε να συνεχιστεί η λειτουργία του παρόντος φόρουμ ως βήμα ανταλλαγής απόψεων
Όχι, κατά βάση δεν είναι επιθυμητό κάτι τέτοιο, όσον αφορά "υποκειμενισμό" σε ένα αμιγώς τεχνικής φύσεως αντικείμενο.

"Απόψεις", καλώς ή κακώς δε χωρούν, εφόσον είναι κατά βάση υποκειμενικές, χωρίς χειροπιαστά τεχνικά επιχειρήματα που να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές, να είναι μετρήσιμο και επαναλήψιμο, στα πλαίσια της επιστήμης.

Η αντικειμενική πραγματικότητα όπως αποτυπώνεται επιστημονικά στο όντιο και εν γένει τα ισχύοντα δεδομένα του όντιο, δεν επηρεάζονται ούτε ενδιαφέρονται για τις απόψεις κανενός.

Η ροή του εδώ φόρουμ, αφού πέρασε στην πορεία των ετών από διάφορα στάδια, ακολουθεί πλέον μια προσέγγιση αντικειμενική και τεχνοκρατική πάνω στο όντιο, όπως ακριβώς και σε άλλα φορουμς τεχνοκρατών.

Εδώ ας πούμε, έχουμε για κωλοχαρτο το τας και το γουατ Χάι φάι, κι άλλα ανάλογα που λεν ποίηση στη θέση κριτικής μηχανημάτων.

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα φόρουμ, όπου η κάθε υποκειμενική άποψη είναι σεβαστή, κι ας είναι δεκάδες αντίθετες μεταξύ τους απόψεις για το ίδιο θέμα.

Νομίζω ότι υπάρχουν και φορουμς για την επίπεδη γη, για τον ψεκασμό, για διάφορα τελοσπαντων, όπου αυτές και άλλες απόψεις είναι σεβαστές.

Ε, εδώ δεν είναι. Από πολλούς. Κλίκα; Κλίκα, όπως θες πες το.

Ομοίως και στο φόρουμ του ASR, εκεί να δεις κλίκα, θα σε πάρουν με τις πέτρες αν πας να πεις τίποτα για καλώδια, εκεί να δεις κλίκα και υποτίμηση που θα φας, ξύλο κανονικά. Εδώ είμαστε παράδεισος σε σχέση με κείνους.

Όμως ο τρόπος που εκφέρονται κάποιες απόψεις (όσο ορθές κι αν είναι αυτές) έχει αρχίσει να μου δημιουργεί αποστροφή
Αν θες να σου κάνω μια λίστα από θρεντς στο ASR να δεις πραγματικά τι πα να πει "προσβλητικός" και "κοροϊδευτικός" τρόπος γραφής για απόψεις υποκειμενιστών.
Εκεί να δεις γέλιο που πέφτει, ξύλο και θαψιμο μαζί.

Εδώ, ευθέως χαρακτηρίστηκα "νούμερο". Λυπάμαι, αλλά αν προσέξεις, προσωπικά δε χαρακτήρισα κανέναν με κανένα τρόπο.
Χαρακτηρίζω απόψεις και μηχανήματα, λέω ότι είναι χάλια το ταδε φόνο στειτζ και εξηγώ με μετρήσεις το γιατί.

Ωστόσο, δε χαρακτήρισα κανέναν, αλλά χαρακτηρισμό επί προσωπικού, εισέπραξα πρώτος.

Δεν έκανα "αντεπίθεση", ούτε καν ασχολήθηκα.

Αλλά να μου πεις για το καλώδιο και το ρακ; Θα σου πω γενικά τι έχεις χάσει και που παν τα 4.
Ξέρω, θυμώνεις, θιγεσαι γιατί θίγονται τα μηχανάκια σου, τα οποία είναι προέκταση ενός πουλιού, πιθανώς δυσλειτουργικού. Φακτς οφ λάιφ.
 

P

PMC

Guest
Το μπουλινγκ το έχω ζήσει και γω.
Όταν μάλιστα ο ακαρλ με έβριζε με τα χειρότερα λόγια, ο κ.Κογιας τον δικαιολογούσε λέγοντας ότι δεν πειράζει μωρε .....μπορεί να έχει πιει και κανα ποτήρι παραπάνω......
Δηλαδή να εκφραζόμαστε δημόσια όπως γουστάρει ο καθένας και μετά να λέμε.....ελα μωρε.....δεν πειράζει!

Προσοχή τι λέτε και πως εκφράζεστε....είναι βασικό να υπάρχει σεβασμός προς όλους.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Όχι, κατά βάση δεν είναι επιθυμητό κάτι τέτοιο, όσον αφορά "υποκειμενισμό" σε ένα αμιγώς τεχνικής φύσεως αντικείμενο.

"Απόψεις", καλώς ή κακώς δε χωρούν, εφόσον είναι κατά βάση υποκειμενικές, χωρίς χειροπιαστά τεχνικά επιχειρήματα που να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές, να είναι μετρήσιμο και επαναλήψιμο, στα πλαίσια της επιστήμης.

Η αντικειμενική πραγματικότητα όπως αποτυπώνεται επιστημονικά στο όντιο και εν γένει τα ισχύοντα δεδομένα του όντιο, δεν επηρεάζονται ούτε ενδιαφέρονται για τις απόψεις κανενός.

Η ροή του εδώ φόρουμ, αφού πέρασε στην πορεία των ετών από διάφορα στάδια, ακολουθεί πλέον μια προσέγγιση αντικειμενική και τεχνοκρατική πάνω στο όντιο, όπως ακριβώς και σε άλλα φορουμς τεχνοκρατών.

Εδώ ας πούμε, έχουμε για κωλοχαρτο το τας και το γουατ Χάι φάι, κι άλλα ανάλογα που λεν ποίηση στη θέση κριτικής μηχανημάτων.

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα φόρουμ, όπου η κάθε υποκειμενική άποψη είναι σεβαστή, κι ας είναι δεκάδες αντίθετες μεταξύ τους απόψεις για το ίδιο θέμα.

Νομίζω ότι υπάρχουν και φορουμς για την επίπεδη γη, για τον ψεκασμό, για διάφορα τελοσπαντων, όπου αυτές και άλλες απόψεις είναι σεβαστές.

Ε, εδώ δεν είναι. Από πολλούς. Κλίκα; Κλίκα, όπως θες πες το.

Ομοίως και στο φόρουμ του ASR, εκεί να δεις κλίκα, θα σε πάρουν με τις πέτρες αν πας να πεις τίποτα για καλώδια, εκεί να δεις κλίκα και υποτίμηση που θα φας, ξύλο κανονικά. Εδώ είμαστε παράδεισος σε σχέση με κείνους.



Αν θες να σου κάνω μια λίστα από θρεντς στο ASR να δεις πραγματικά τι πα να πει "προσβλητικός" και "κοροϊδευτικός" τρόπος γραφής για απόψεις υποκειμενιστών.
Εκεί να δεις γέλιο που πέφτει, ξύλο και θαψιμο μαζί.

Εδώ, ευθέως χαρακτηρίστηκα "νούμερο". Λυπάμαι, αλλά αν προσέξεις, προσωπικά δε χαρακτήρισα κανέναν με κανένα τρόπο.
Χαρακτηρίζω απόψεις και μηχανήματα, λέω ότι είναι χάλια το ταδε φόνο στειτζ και εξηγώ με μετρήσεις το γιατί.

Ωστόσο, δε χαρακτήρισα κανέναν, αλλά χαρακτηρισμό επί προσωπικού, εισέπραξα πρώτος.

Δεν έκανα "αντεπίθεση", ούτε καν ασχολήθηκα.

Αλλά να μου πεις για το καλώδιο και το ρακ; Θα σου πω γενικά τι έχεις χάσει και που παν τα 4.
Ξέρω, θυμώνεις, θιγεσαι γιατί θίγονται τα μηχανάκια σου, τα οποία είναι προέκταση ενός πουλιού, πιθανώς δυσλειτουργικού. Φακτς οφ λάιφ.
αυτο με το δυσλειτουργικο πουλι αφορα τον εαυτο σας η καποιον αλλο συγκεκριμενα;
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Η ροή του εδώ φόρουμ, αφού πέρασε στην πορεία των ετών από διάφορα στάδια, ακολουθεί πλέον μια προσέγγιση αντικειμενική και τεχνοκρατική πάνω στο όντιο, όπως ακριβώς και σε άλλα φορουμς τεχνοκρατών.
Καμία αντίρρηση, και μάλιστα αυτά που έχω διαβάσει και μάθει εδώ μού έχουν καταρρίψει πολλούς βολικούς για τους εμπόρους μύθους. Η αντικειμενικότητα όμως καλό είναι να μην εξαντλείται στις μετρήσεις και να προεκτείνεται και στη μεταξύ μας επικοινωνία. Το ότι επικαλείσθε το ASR δεν μου λέει κάτι - το ότι μετράει σωστά ο Amir δεν ισοφαρίζει το κλίμα ζούγκλας που επικρατεί εκεί μέσα (επαναλαμβάνω: δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό). Τέλος, επειδή εγώ δεν είμαι αντικειμενικός, θα τολμήσω την εκτίμηση ότι αν ο χαρακτηρισμός που διατυπώθηκε είχε διαφορετικό αποστολέα και παραλήπτη, η στάση της διοίκησης του σάιτ θα ήταν κι αυτή διαφορετική.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
απλως για να τελειωνουμε το σπιτι μου υπερβαινει τα 300τμ,απλως απομονωσα ενα χωρο στον τελευταιο οροφο 20 τμ.
για να ακουω με ησυχια,χωρις παιδια κλπ.
το συστημα μου υπερβαινει τις 80.000 και φυσικα εχει ενοχλησει πολλους εξυπνακηδες και φτωχους απο την παρεα σας....ντρεπομαι για τη συμπεριφορα πολλων μελων σας,μπορειτε να συνεχισετε να μαζευετε διαφημιστικα φυλλαδια απο τις εκθεσεις και να ονειρευεστε αυτο που εχω ,μοινο ο πινακας αριστερα κοστιζει 20.000 us.
Περαστικα και χαιρετε..............
To ότι έχετε 300 τ.μ. σπίτι, σύστημα 80.000€ και πίνακα 20.000€, ποσώς αφορά οποιονδήποτε εδώ μέσα. Επίσης, η προσβολή που δεχτήκατε απο τον κύριο Κόγια ( με την οποία διαφωνώ, εφ'όσον δεν υπάρχει τέτοια οικειότητα που να δικαιολογεί τέτιου είδους χαρακτηρισμούς ), δεν αλλάζει - αντικειμενικά και μετρήσιμα - τα δεδομένα για τα οποία συζητάμε σε αυτό το νήμα.

@diskohead Απο αντιπαραθέσεις, πολλές να δουν τα μάτια σου. Ποια είναι η ουσία όμως: Έχω υπάρξει νέος σε αυτό το forum και θυμάμαι ότι μπήκα με το σκεπτικό ότι θα έβρισκα γνώστες των ζητημάτων που με απασχολούσαν. Ότι θα έπαιρνα μια σοβαρή απάντηση στο κάθε ζήτημα, στα Ελληνικά, χωρίς να χρειάζεται να ψάχνομαι στις μεταφράσεις ( αν και, αν σου απαντήσει ο Μπούτχιας, τη μετάφραση την χρειάζεσαι συνήθως :p ).
Και κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ σοβαρό το ζήτημα για να γίνονται υποκειμενικές τοποθετήσεις, με βάση τα γούστα του καθένα απο εμάς. Ο νέος χρειάζεται σωστή και τεκμηριωμένη καθοδήγηση, χωρίς ρομαντισμούς, χωρίς πάθη, χωρίς κομπασμούς για τα αποκτήματά μας. Γιατί, εμείς θα ικανοποιηθούμε και θα νιώσουμε γ@μάτοι μεν, αλλά ο άλλος θα ξοδέψει απο το υστέρημά του για κάτι που οι περισσότεροι θα του το προτείνουν για σωστό, με βάση τις δικές τους ιδεοληψίες.
Απο πλευράς CostasEar για παράδειγμα, δεν διακρίνω καμία ιδεοληψία. Πέρασε απο τα δικάναλα high end σαν τα δικά μας, τα έφτυσε κατάμουτρα, έκατσε διάβασε, πειραματίστηκε και έστησε απο την αρχή ένα σύστημα που αποδεδειγμένα μετράει ( άρα και παίζει ) ΣΩΣΤΑ. Και δείχνει κάθε φορά που απαντά ότι ξέρει να το λύσει και να το δέσει. Ε, κάποιος που είναι σε θέση να διαχειριστεί ( και όχι απλά να ψωνίσει ) ένα τέτοιο σύστημα, μπορεί να δώσει ασφαλή απάντηση για πολλά περισσότερα συστήματα. Eϊναι σαν ένα κατασκευαστή αυτοκινήτων που εμπλέκεται σε αγώνες ταχύτητας και αξιοπιστίας ( π.χ. Formula 1 ). Σαφώς και ξέρει περισσότερα απο π.χ. την Opel. Πως να το κάνουμε.
Τέλος, επειδή εγώ δεν είμαι αντικειμενικός, θα τολμήσω την εκτίμηση ότι αν ο χαρακτηρισμός που διατυπώθηκε είχε διαφορετικό αποστολέα και παραλήπτη, η στάση της διοίκησης του σάιτ θα ήταν κι αυτή διαφορετική.

Πολύ καλή ερώτηση. Εγώ αναρωτιέμαι εάν αυτός ο χαρακτηρισμός διατυπωνόταν απο τον @themis1958 , αν θα υπήρχε τέτοια αντίδραση απο όσους αντέδρασαν.
Edit: Ο @jiovani75 εξαιρείται απο τον παραπάνω συλλογισμό.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Με απλά λόγια, λένε ότι με πορδές δεν βάφονται αβγά. Τα οποία αβγά, αν θελεις να φτιάξεις ομελέτα, θα πρέπει να πιαστεί το χέρι σου να τα σπας ( και θες ποσότητα ).
Σωστά... Μόνο που... δε θέλουν όλοι να φτιάξουν ομελέτα... κάποιοι θα είναι ευτυχισμένοι αν μπορέσουν να βράσουν ένα αυγό... :p
Με απλά λόγια, λένε ότι με πορδές δεν βάφονται αβγά. Τα οποία αβγά, αν θελεις να φτιάξεις ομελέτα, θα πρέπει να πιαστεί το χέρι σου να τα σπας ( και θες ποσότητα ).
Σωστά... Μόνο που... δε θέλουν όλοι να φτιάξουν ομελέτα... κάποιοι θα είναι ευτυχισμένοι αν μπορέσουν να βράσουν ένα αυγό... :p
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Off Topic, μπας και κουλάρετε:

. . . Eϊναι σαν ένα κατασκευαστή αυτοκινήτων που εμπλέκεται σε αγώνες ταχύτητας και αξιοπιστίας ( π.χ. Formula 1 ). Σαφώς και ξέρει περισσότερα απο π.χ. την Opel. Πως να το κάνουμε.
Τσου! Η Opel ξέρει
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σωστά... Μόνο που... δε θέλουν όλοι να φτιάξουν ομελέτα... κάποιοι θα είναι ευτυχισμένοι αν μπορέσουν να βράσουν ένα αυγό...
Τότε τους προτείνεις ένα μπρύκι και τελείωσε το πανηγύρι. Τους ξεκαθαρίζεις όμως ότι θέλουν ( και θα μπορούν ) να βράσουν ένα αβγό. Δεν θα μπορούν να το τηγανίσουν, ούτε θα μπορούν να φτιάξουν μια σούπα.
Off Topic, μπας και κουλάρετε:



Τσου! Η Opel ξέρει
Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτηκα. Αλλά δεν μου ερχόταν άλλη. :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καμία αντίρρηση, και μάλιστα αυτά που έχω διαβάσει και μάθει εδώ μού έχουν καταρρίψει πολλούς βολικούς για τους εμπόρους μύθους. Η αντικειμενικότητα όμως καλό είναι να μην εξαντλείται στις μετρήσεις και να προεκτείνεται και στη μεταξύ μας επικοινωνία. Το ότι επικαλείσθε το ASR δεν μου λέει κάτι - το ότι μετράει σωστά ο Amir δεν ισοφαρίζει το κλίμα ζούγκλας που επικρατεί εκεί μέσα (επαναλαμβάνω: δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό). Τέλος, επειδή εγώ δεν είμαι αντικειμενικός, θα τολμήσω την εκτίμηση ότι αν ο χαρακτηρισμός που διατυπώθηκε είχε διαφορετικό αποστολέα και παραλήπτη, η στάση της διοίκησης του σάιτ θα ήταν κι αυτή διαφορετική.
Συμφωνώ σε όλα.
Και όλα αυτά είναι δικαιολογημένα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
Η συμμετοχή του καθενός στο φόρουμ εδώ ή στο φόρουμ του γκιαρσλατζ ή στο φόρουμ της τρινοβ και της τζενελεκ και του asr, είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.
αυτο με το δυσλειτουργικο πουλι αφορα τον εαυτο σας η καποιον αλλο συγκεκριμενα;
Αφορά μια τυπική εικόνα χαϊεντά που έχω στο μυαλό μου καρφιτσωμένη, ένα χοντρό (έστω μπόλικα αφράτο) κυριούλη με ακριβά καλώδια στο ρακ, συνήθως αγράμματο ή έστω ιδιαίτερα αμόρφωτο στις θετικές επιστήμες και στην γλώσσα (τυπικά πολλά ορθογραφικά λάθη) και γενικά χαμηλού iq, πονηρό μεν, αλλά χαζούλη.

Αυτόν.

Που θίγεται όταν του λες πως τα πολύτιμα καβλώδιά του είναι σύρματα αμφιβόλου προέλευσης, και πολύ υποδεέστερα από ένα μπελντενάκι ή ένα μογκαμάκι.

Αυτόν που θίγεται όταν του θίξεις το καβλώδιο.
 
Last edited:

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top