Cd κλασικής


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
αχ τι τραβαμε αχ... θ αρχισω να γραφω ως εμπειροτατος την 3 συγχορδια σε Ντο Υφεση και μετα για την 8η γραμμη στο πενταγραμμο της μουσικης και το κλειδι του Φα
μπραβοοοο Ιωαννη με εξεπληξες :drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
"Στο σπίτι μας ακούγεται καλύτερα". Και είχε δίκιο.
"δεν παω μεγαρο θα μεινω με τον παιδαρο" revisited 🐒
Και για όσους δεν γνωρίζουν, το σύστημα του @Abessalom δεν είχε σαμπς :biggrin:

Αλλά και η ακουστική ενός συναυλιακού χωρου δεν είναι πάντα εγγύηση ποιότητας και σημείο αναφοράς. Το Μέγαρο Θεσσαλονίκης για παράδειγμα είναι άθλιο.
Σε άλλες θέσεις ακούς μόνο έγχορδα και σε άλλες μόνο χάλκινα :lolsign:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ο Αμπεσαλομ νομιζω οτι εχει 2 b&w δεν γνωριζω αν εχει προσθεσει υπογουφερ, αλλα ακομα και αυτος δεν νομιζω να αντεξε την πολιορκια, αποτι εχω καταλαβει ειναι παιδαρος παντως, για τον ηχο να βαλει μετρησεις...
edit: να προσθεσω οτι ειναι κριμα για λιγα χρηματα παραπανω και μια μιζα προμηθεια λιγοτερη να μην γινεται σωστη δουλεια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ευχαριστώ για το (προφανώς) πολύτιμο tip. Θα ενημερώσω μερικούς από τους προσβάσιμους φίλους ειδικούς να ενημερωθούν, καθόσον (προδήλως) παραμένουν "αδιάβαστοι".
Εγώ είμαι αρκετά μεγάλος για περισσότερες αλλάγες και πολύ ικανοποιημένος για τη μουσική εικόνα που έχω. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει κάτι καλλίτερο και χαίρομαι που μπορεί να το έχετε...βρει. Απλώς, είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτό που έχω...(και όταν είσαι στη Δύση της ηλικίας σου δεν έχει και πολύ νόημα να επιζητείς μία νέα περίλαμπρη Ανατολή...).
Αγαπητέ @Prince διακρίνω μια ανακολουθία.

Απο την μια προτείνεις σε μέλη που ρωτούν για το πως να προσεγγίσουν την κλασική, να κάνουν Phd στις προαναγεννησιακές μουσικές φόρμες και κατόπιν να μελετούν τι έφαγε ο σκύλος του συνθέτη την ημέρα που ξεκίνησε να γράφει το κάθε έργο, διότι μόνο έτσι μπορεί κάποιος να απολαύσει την ουσία της κλασικής μουσικής.
Αλλιως είναι πολυ επιφανειακή η ακρόαση.

Απο την άλλη αρνείσαι να διαβάσεις ένα μόνο κεφάλαιο περί σωστής αναπαραγωγής (Hi Fidelity) του μπάσου, το οποίο είναι σημαντικότατος παράγων στην απόλαυση ειδικά της κλασικής μουσικής, επικαλούμενος την ηλικία σου.

Δεν μας τα λες καλά. Ή είσαι υπέρ του διαβάσματος ή όχι.

Και αναρωτιέμαι: (προς όλους)
Πως κρίνετε μια ερμηνεία οταν ακούτε την μια νότα 7db πιο δυνατά από όσο την επαιξε πχ ο πιανίστας (η τα κοντραμπάσα, ή το εκκλησιαστικό όργανο, δεν εχει σημασία), και την μεθεπόμενη 7db πιο σιγά; 14db τραμπάλα;
Δεν επηρεάζει αυτό την ερμηνεία;
Ή το κάνουμε αβαβά;
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ευχαριστώ για την αναλυτική ενημέρωση. Δεν μου είναι άγνωστα όλα αυτά. Όταν έκτιζα το σύστημά μου, είχα ενημερώθει για τις εναλλακτικές. Προτίμησα να οικοδομήσω ένα σύστημα όπου όλα τα μέρη να μπορούν να αποδώσουν το όπτιμουμ. Ο τελικός ενισχυτής μου αποδίδει πάρα πολύ καλά "ό,τι είναι κάτω από 120Hz" καθώς και τα ηχεία μου αντίστοιχα. Φυσικά, πάντα υπάρχει το καλλίτερο...
Prince αν δεν ειστε σινεματζης μια χαρα σεταπιον εχετε, μονο με το χωρο ασχοληθειτε
ειναι το 50% που ακουμε
τα αλλα αφηστετα στους σινεματζηδες να γλεπουν υψηλη τεχνη απ τον πατο του χολυγουντ
τα γνωστα δεν χρειαζεται παραπανω αναλυση:drinks:
 




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ο, οικονομικά υποφερτό, πολυκάναλο σύστημα.
Δεν υπαρχει υποφερτο πολυκαναλο συστημα, πλην του μεγαλου αυτιου που εχει και καλο χωρο
το cd το εχω μρε μαιμουμου, τα εργαλεια ειναι ορθοπεδικα ;;ειναι εε!! θα με πονεσει;;
δε νομιζω θα με προσεξει ο κ. Δημητρης :drinks:
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Πόσες χαμήλες έχει ή χρειάζεται ένα Πιάνο, ένα Τσέλο, μία Κιθάρα ή έστω ένα Κοντραμπάσο? Πόσες χαμηλές χρειάζεται ένα Κουαρτέτο Έγχόρδων για να ακουστεί ρεαλιστικά (στις συναυλίες εάν κάθεσαι λίγο πίσω, μόλις που διακρίνεις τις χαμηλές του τσέλου ή έχεις μία "δυνατή" σε ήχο εικόνα)?
Θα σου απαντούσα με το σχετικό σχεδιάγραμμα, αλλά με πρόλαβαν.
Δεν υπαρχει υποφερτο πολυκαναλο συστημα, πλην του μεγαλου αυτιου που εχει και καλο χωρο
Πλανάσαι πλάνη οικτρά.
 

Μηνύματα
6.845
Reaction score
5.948
Prince αν δεν ειστε σινεματζης μια χαρα σεταπιον εχετε, μονο με το χωρο ασχοληθειτε
ειναι το 50% που ακουμε
τα αλλα αφηστετα στους σινεματζηδες να γλεπουν υψηλη τεχνη απ τον πατο του χολυγουντ
τα γνωστα δεν χρειαζεται παραπανω αναλυση:drinks:
Το πρώτο πράγμα που ασχολήθηκα (με τους "αδιάβαστους" ειδικούς) ήταν ο χώρος που θα στηθεί το σύστημα. Ως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι...I've got the best out of it.
 


Μηνύματα
6.845
Reaction score
5.948
Αγαπητέ @Prince διακρίνω μια ανακολουθία.

Απο την μια προτείνεις σε μέλη που ρωτούν για το πως να προσεγγίσουν την κλασική, να κάνουν Phd στις προαναγεννησιακές μουσικές φόρμες και κατόπιν να μελετούν τι έφαγε ο σκύλος του συνθέτη την ημέρα που ξεκίνησε να γράφει το κάθε έργο, διότι μόνο έτσι μπορεί κάποιος να απολαύσει την ουσία της κλασικής μουσικής.
Αλλιως είναι πολυ επιφανειακή η ακρόαση.

Απο την άλλη αρνείσαι να διαβάσεις ένα μόνο κεφάλαιο περί σωστής αναπαραγωγής (Hi Fidelity) του μπάσου, το οποίο είναι σημαντικότατος παράγων στην απόλαυση ειδικά της κλασικής μουσικής, επικαλούμενος την ηλικία σου.

Δεν μας τα λες καλά. Ή είσαι υπέρ του διαβάσματος ή όχι.

Και αναρωτιέμαι: (προς όλους)
Πως κρίνετε μια ερμηνεία οταν ακούτε την μια νότα 7db πιο δυνατά από όσο την επαιξε πχ ο πιανίστας (η τα κοντραμπάσα, ή το εκκλησιαστικό όργανο, δεν εχει σημασία), και την μεθεπόμενη 7db πιο σιγά; 14db τραμπάλα;
Δεν επηρεάζει αυτό την ερμηνεία;
Ή το κάνουμε αβαβά;
Δεν αρνούμαι να διαβάσω το εν λόγω κεφάλαιο, αγαπητέ Dimi. Απλώς, δεν μου χρειάζεται. Εφόσον είμαι μουσικά ικανοποιημένος με αυτό που έχω, it's OK with me.
Παραβλέπω τις υπερβολές σου για τα περί Phd κλπ. Δεν χρειαζόνταν όλα αυτά. Μίλησα μόνον για κάποια μέθοδο προσέγγισης για την κατανόηση της αρκετά "συντεταγμένης" αυτής Μουσικής.
Το κριτήριο της ικανοποίησης στη Μουσική αυτή δεν είναι το πως ακούγεται το κάθε όργανο σε σχέση με τα db, αλλά η μουσικότητα της ερμηνείας. (Σε κάθε περίπτωση, το σύστημα μου δεν παρουσιάζει τέτοιου είδους διακριτές αποκλίσεις). Η σύγκρισή μου ως προς το τι είναι κοντά στο "ρεαλισμό" της αναπαραγωγής του ηχογραφημένου υλικού έχει να κάνει με το τι ακούω σε μία συναυλία. Δεδομένης της σχετικότητας του ακούσματος με βάση τη θέση μου στο συναυλιακό χώρο, οι όποιοι συμβιβασμοί βγαίνουν στην επιφάνεια είτε από την ούτως ή άλλως συμβιβασμένη (ουκ ολίγες φορές) ηχογράφηση είτε από τους όποιους περιορισμούς του συστήματος ή/και του χώρου ακρόασης μου είναι αποδεκτοί, εφόσον το "τελικο" άκουσμα μου δίνει το...μουσικό αποτέλεσμα.
Μη ξεχνάμε ότι κορυφαίες ηχογραφήσεις του αιώνα είναι από χέρι συμβιβασμένες λόγω μη υπάρξης των τεχνικών δυνατοτήτων την εποχή της ηχογράφησης και όχι μόνον. Μολαταύτα, πλήθος μουσικόφιλων (περιλαμβανομένων και αγαπητών μελών του φορούμ αυτού) κυνηγούν μετά ειλικρινούς ενδιαφέροντος και συνέπειας τις ερμηνείες αυτές και τις...απολαμβάνουν τα μέγιστα, ως φαίνεται από τα σχετικά ποστ.
Τούτων λεχθέντων, ουδόλως αμφισβητώ την υπεραξία ενός συστήματος πολυκάναλου with all the..."trimmings".
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
k. Δημητρη :hi: εισασταν μεσα σ αυτη την συναυλια; πολυ καλα την ακουω ηχοληπτικος:drinks:
εχει γουστο να μου πεις οτι ηταν και το μεγαλο αυτι:party:
Οταν πήγαμε ομαδικώς ακούσαμε Beethoven. Νομίζω ο Εαρ δεν είχε έρθει.
Μετά πήγαμε για μπύρες και κοψίδια.

Δεν θυμάμαι να εχω ακούσει Requiem στο Μέγαρο. Μπορεί.
Το εχω κόψει εδώ και τρία χρόνια, εχω αγανακτήσει απο την ακουστική.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Τούτων λεχθέντων, ουδόλως αμφισβητώ την υπεραξία ενός συστήματος πολυκάναλου with all the..."trimmings".
Αμφισβητουμε ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕ μεχρι να ακουσουμε το σεταπιον του μεγαλου Αυτιου;):rofl::party:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το κριτήριο της ικανοποίησης στη Μουσική αυτή δεν είναι το πως ακούγεται το κάθε όργανο σε σχέση με τα db, αλλά η μουσικότητα της ερμηνείας. .
Η μουσικότητα σχετίζεται άμεσα με τα dB. Αν κάνουμε το f να ακούγεται σαν p, έχουμε αλλάξει όλη την ερμηνεία.
Σε κάθε περίπτωση, το σύστημα μου δεν παρουσιάζει τέτοιου είδους διακριτές αποκλίσεις
Χωρίς σαμπ και ισοστάθμιση, αμφιβάλλω.
Ελπίζω να έχετε μετρήσεις που να το αποδεικνύουν. Γιατί πολλοί έχουν δει την πικρή αλήθεια στις μετρήσεις να διαψεύδει τις ακουστικες τους εντυπώσεις, μάλιστα κάποιοι συμμετέχουν στην συζήτηση :biggrin:....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top