Cd κλασικής

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Εδω ο Δημητρης εφτασε στο σημειο στα γεραματα να θελει να μαθει πιανο
για Μαεστρο ξερω εγω, θελει να μαθει και Πιανο; μπραβο!!:) ποτε δεν ειναι αργα και τι γεραματα λες για 50αρη τον βλεπω:wink:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Hungarian Rhapsody No.2 in C sharp minor - Live From Teatro Del Silenzio, Italy / 2007 - YouTube

Ακουγοντας το παραπανω κομματι στο οποιο συνδιαζονται καποια πραγματα. Μελωδια, ρυθμος τεχνικη. Θα λεγαμε οτι ανηκει στα ευκολα ακουσματα. Δηλαδη πιθανο θ αρεσει και σε καποιον που δεν ειναι στενα φιλος της κλασικης.

Αληθεια ποσο πιο πολυ θα μπορουσε να μ αρεσει αν ηξερα να παιζω στο πιανο ακομη καλυτερα απο τον Lang Lang το ιδιο κομματι? Ενταξει θα μου ειχε δημιουργηθει μια πωρωση απο τα πολλα ακουσματα. Αλλα τι διαφοερικτο θα γινοταν αν ακουγα εκατονταδες φορες το ιδιο κομματι οχι με σκοπο να μαθω να το παιζω αλλα απλα επειδη ετσι μ αρεσει.

Ακουστε την παρακατω μελωδια. Δεν ξερω τιποτα περα απο το οτι ειναι ενα μεθυστικο αρωμα ηχων. Δεν θελω να ξερω τιποτα. Φοβαμαι οτι θα χαλασει αυτο το ομορφο δημιουργημα. Μονο ακουω και ταξιδευω.
Evgeny Kissin La Campanella - YouTube
για Μαεστρο ξερω εγω, θελει να μαθει και Πιανο; μπραβο!!:) ποτε δεν ειναι αργα και τι γεραματα λες για 50αρη τον βλεπω:wink:
Ξερω οτι βλεπει ταινια και δεν διαβαζει αυτα που γραφουμε (εκ του ασφαλους γραφω :rofl:)
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ας παμε σ εναν γνωστο καλλιτεχνη σ ολους. Τον Καρλος Σαντανα. Ετσι για να κανουμε πιο κατοητο το σκεπτικο μου.
Μιλουσε σε συνεντευξη για το σολο κιθαρας. Ποσο δυσκολο ηταν καποτε. Τωρα οι κιθαρες λεει, εχουν βελτιωθει και το να κρατησει το σολο ενα κιθαριστας 3 λεπτα ειναι παιχνιδακι. Οταν καποτε πριν χρονια εβγαζαν αυτα τα σολο οι κιθαριστες εμεις εκστασιαζομασταν.
Είπε τέτοιο πράγμα ο σαντανα; Πού;
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Σταυρο, εγω εβαλα εναν δικαναλο και εναν πολυκαναλο ιδιας τιμης περιπου 3000 εβρα
Και η ερωτηξη ηταν εχουν διαφορες στο πως αποδιδουν την Μουσικη παιζωντας δικαναλα
Και αν εχουν ποιες ειναι αν υπαρχουν αν λεω,Απαντηση δεν πηρα
Ο Κωστας εγραψε, οτι ειναι λαθος η ερωτηξη και παραδοξως τιπτα αλλο : :wink:
Ο Δημητρης περιπου το ιδιο χωρις περαιτερω σχολια , αλλος κανεις τιπτα::thumbsdown:
Χρήστο η ερώτηση είναι λάθος γιατί ενώ συγκρίνεις την ίδια λειτουργία τα πράγματα αυτά είναι ανόμοια.
Έχουν απαντηθεί στο παρελθόν αυτά.
Το dedicated είναι καλύτερο.
Ο σχεδιαστής του δικαναλου στην ουσία έχει μεγαλύτερο μπάτζετ και λογικά πετυχαινει καλύτερο αποτέλεσμα.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
edidor επειδη τους ακουσα και του δυο να παιζουν δικαναλα μονο με δυο ηχεια ο δικαναλος επαιζε για τα δικα μου αυτια καλυτερα απ τον πολυκαναλο παντα με τα δικα μου αυτια :) και οχι με μετρητηκα μηχανηματα:rofl: και τα δικα μου cd βεβαιως βεβαιως
μετα ακουσα τον πολυκαναλο, πολυκαναλα με ολα τα ηχεια εντυπωσιακο αποτελεσμα
Μεχρι εκει ομως οχι παραπανω:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πριν απο 15 χρόνια, Μάιο μήνα ξεκινήσαμε road trip απο το Λονδίνο στα Highlands, με την γυναίκα και την κόρη μου, περιπου 18 μηνών.
Καταπληκτική εκδρομή.

Στο αυτοκίνητο φυσικά επαιζε συνέχεια κλασική. Και η μικρούλα ήταν πολύ εξοικειωμένη με αυτήν την μουσική, από πιάνο Satie μεχρι μεγάλες όπερες, αυτά άκουγε όλη μέρα.

Κάποια στιγμή ειχα βάλει ένα cd του Pavarotti, με γνωστές άριες.

Στο παρακάτω κομμάτι
η μικρούλα δάκρυσε. Δεν έκλαιγε οπως κλαίνε τα μικρά οταν πεινάνε, νυστάζουν ή θέλουν κάτι. Ηταν σαφέστατη αντίδραση στην μουσική.

Φυσικά δεν ήξερε τίποτα για το έργο, το λιμπρέτο, τον συνθέτη, ούτε ιταλικά.

Και ομως ένιωσε την μουσική ακριβώς όπως γράφτηκε.

Ακούστε το κομμάτι, είναι αρκετά γνωστό. Και διαβάστε και την μετάφραση των ιταλικών στίχων στα αγγλικά.

And the stars were shining,
And the earth was scented.
The gate of the garden creaked
And a footstep grazed the sand...
Fragrant, she entered
And fell into my arms.

Oh, sweet kisses and languorous caresses,
While trembling I stripped the beautiful form of its veils!
Forever, my dream of love has vanished.
That moment has fled, and I die in desperation.
And I die in desperation!
And I never before loved life so much,
Loved life so much!

Αυτά.


για Μαεστρο ξερω εγω, θελει να μαθει και Πιανο; μπραβο!!:) ποτε δεν ειναι αργα και τι γεραματα λες για 50αρη τον βλεπω:wink:
Δυστυχώς δεν υπαρχει χρόνος για να γίνει σωστή δουλειά. Αν είμαι υγιής, και βγω στην σύνταξη, βλέπουμε.
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Χρήστο η ερώτηση είναι λάθος γιατί ενώ συγκρίνεις την ίδια λειτουργία τα πράγματα αυτά είναι ανόμοια.
Έχουν απαντηθεί στο παρελθόν αυτά.
Το dedicated είναι καλύτερο.
Ο σχεδιαστής του δικαναλου στην ουσία έχει μεγαλύτερο μπάτζετ και λογικά πετυχαινει καλύτερο αποτέλεσμα.
Θεωρω παραλογο να εχεις ενα πολυκαναλο συστημα και να το περιρισεις σε δικαναλο ακουσματα. Δηλαδη θεωρω οτι οποιος κι αν εχει ενα τετοιο συστημα (μεσα κι εγω) θα του ηταν αδιαφορη η ερωτηση και ο προβληματισμος σου.
Νομιζω οτι τοσο ο Κωστας οσο και ο Δημητρης εχουν γραψει στο παρελθον για τα πλεονεκτηματα του πολυκαναλου ακομη και σε δικαναλα ακουσματα.

Παντως το μπατζετ ειναι ιδιο οπως αναφερεται πιο πανω. Στη μια εχεις εχεις ενα επτακαναλο συστημα περιπου στην ταξη χρηματων που εχω κινηθει με τα Adam a7X. Και στη αλλη ενα ενα δικαναλο συστημα των 3.000 (βαλε ακομη 500 ευρω να πιασεις ακριβως την αξια του επτακαναλου).
Επειδη προσωπικα ειχα πολυ πιο ακριβο δικαναλο συστημα (ενισχυτες και ηχεια πλησιαζαν τα 20.000 ). Για μενα το πολυκαναλο συστημα εχει σαφες πλεονεκτημα. Ομως υπαρχει και μια ακομη παραμετρος. Σαμπγουφερ. Δεν το βαλαμε στη ζυγαρια. Αρα μ αυτο παμε σε μικροτερη σειρα ηχειων. Δεν ξερω. Νομιζω οτι ο Anton βρισκεται σ αυτη την κατηγορια και στις κρισεις του ηταν σαφης και κατηγορηματικος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ξερουμε αγγλικα κ. Δημητρη αν ξεραμε θα διαβαζαμε και το βιβλιο του τουλ, τοπα καλα;;
:wink:
Συγνωμη κ.Χρήστο.

Βρήκα και ελληνικά, για γρήγορο copy paste

Και τ’άστρα έλαμπαν
κι η γη ευώδιαζε,
έτριζε η πόρτα του κήπου
κι η άμμος έφτανε πολύ κοντά.
΄Εμπαινε κείνη αρωματισμένη
κι έπεφτε στην αγκαλιά μου.
Ω γλυκά φιλιά και χαυνωτικά χάδια,
καθώς, ριγώντας, ξεσκέπαζα απ’τα πέπλα την καλλίγραμμη μορφή!
Χάθηκε για πάντα το ερωτικό μου όνειρο.

Η ώρα πέρασε και πεθαίνω απελπισμένος!
Και πεθαίνω απελπισμένος!
Και ποτέ δεν αγάπησα τόσο τη ζωή,
τόσο τη ζωή!
https://lyricstranslate.com
 



Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Δεν ξερουμε αγγλικα κ. Δημητρη αν ξεραμε θα διαβαζαμε και το βιβλιο του τουλ, τοπα καλα;;
:wink:
Maζεψτε ρεφενε οσοι θελετε να σας το μεταφρασω σε pdf. Oλα γινονται αμα υπαρχουν λεφτα...ε, καλη καρδια ηθελο να πω...μπερδευτηκα. :p
 


Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Λοιπον εδω ειμαστε!
Αγαπητε Prince (ειδες αντιγραφω!) πρωτα απ ολα χαιρομαι που γραφεις και μοιραζεσαι τις γνωσεις σου απλοχερα στο φορουμ. Ειναι σιγουρο οτι αυτες ειναι τροφη για σκεψη προβληματισμο αλλα και για πολυ γονιμη συζητηση. Το γεγονος οτι δεν τρωμε μασημενη την τροφη που προσφερεις νομιζω οτι θα το σεβαστεις κι εσυ απο μερους σου.

Βλεπω στην γραφη σου οτι οταν αναφερεσαι στα αλλα ειδη μουσικης εχεις ενα τονο υποτιμητικο. Να για παραδειγμα εδω η αναφορα σου ειναι καπως ...ακομψη! (....Τα απλά και τόσο όμορφα τραγουδάκια όλου του άλλου ρεπερτορίου (ποπ, λαικά, φολκλορικά κλπ.)) Η λεξη "τραγουδακια" μου χτυπαει πολυ ασχημα. Υπαρχουν αριστουργηματα σ ολα τα ειδη μουσικης και δεν μπορω σε καμμια περιπτωση να περασω στο ντουκου την φραση σου. Παμε παρακατω ομως. Δικαιωμα σου να θεωρεις υπερτατη τη κλασικη μουσικη. Αλλωστε και μενα μ αρεσει, αλλα δεν μ αρεσει να συγκρινω διαφορετικα ειδη μουσικης. Εναποκειται στο γουστο του καθενος τι αρεσει περισσοτερο και τι οχι.

Προχωραω στην ουσια ομως....
Εννοείται ότι τα όσα γράφω προσφέρονται για συζήτηση από όποιον ενδιαφερόμενο και ουδόλως τα γράφω ως "έτοιμη τροφή".
Η αναφορά μου σε άλλα είδη μουσικής και δη με τον όρο "τραγουδάκια" έχει να κάνει με το τεχνικό μέρος της σύνθεσής τους σε σχέση ακόμη και με τα τραγούδια της Κλασικής, όπου το τεχνικό μέρος έχει και εκεί σημασία.
Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν αριστουργήματα ένθεν κακείθεν. Εάν έχεις διαβάσει και άλλα ποστ μου, έχω αναφερθεί κάμποσες φορές για την εκτίμησή και αγάπη μου για το American Songbook, το Γαλλικό τραγουδί, τα Κλασικά Μιούζικαλς καθώς και τα έργα των μεγάλων ταγών μας της Ελληνικής μας μουσικής (Χατζιδάκις, Θεοδωράκης κλπ.). Και αυτά γιατί τα γνωρίζω καλλίτερα. Ενίοτε ανακαλύπτω αριστουργήματα και σε άλλα είδη. Το ζήτημα που, όμως, επεσήμανα είναι ότι μπορεί κανείς να λάτρέψει ένα τραγούδι σαν το Something των Beatles χωρίς να γνωρίζει ό,τιδήποτε για αυτό ή τους συντελεστές του. Επίσης, η γραφή του δεν είναι αυστηρή με συγκεκριμένη παρτιτούρα, μπορεί να το απολαύσει κανείς σε οιαδήποτε μορφή, τέμπο, ενορχήστρωση, φωνητικά κοκ. Στο Κλασικό τραγουδάκι του Schubert Die Forelle, ακόμα και εάν μπορεί να "περάσει" σχετικά εύκολα στον ακροατή, για αυτόν που έχει περισσότερη ενημέρωση/πληροφόρηση για το έργο και θα το απολάυσει αλλά και θα κατανοήσει το αλληγορικό του νόημα που εκφράζεται μέσω της συγκαλυμένα σιβυλλικής μουσικής γραφής του συνθέτη.
Δεν έχει σημασία τι θεωρώ εγώ την Κλασική Μουσική αλλά πως θα ήταν προσφορότερο για τον ενδιαφερόμενο ακροατή να την πρσεγγίσει ώστε να κaτανοήσει αυτό που μπορεί να αγαπήσει και να αγαπήσει αυτό που θα θελήσει να κατανοήσει.
Συγνωμη κ.Χρήστο.

Βρήκα και ελληνικά, για γρήγορο copy oaste

Και τ’άστρα έλαμπαν
κι η γη ευώδιαζε,
έτριζε η πόρτα του κήπου
κι η άμμος έφτανε πολύ κοντά.
΄Εμπαινε κείνη αρωματισμένη
κι έπεφτε στην αγκαλιά μου.
Ω γλυκά φιλιά και χαυνωτικά χάδια,
καθώς, ριγώντας, ξεσκέπαζα απ’τα πέπλα την καλλίγραμμη μορφή!
Χάθηκε για πάντα το ερωτικό μου όνειρο.
Η ώρα πέρασε και πεθαίνω απελπισμένος!
Και πεθαίνω απελπισμένος!
Και ποτέ δεν αγάπησα τόσο τη ζωή,
τόσο τη ζωή!
https://lyricstranslate.com
Για όσους δεν το εντόπισαν ακόμη είναι η πασίγνωστη άρια E lucevan le stelle από την Tosca του Puccini, για τον οποίο όταν ο Shostakovich συζητούσε με τον φίλο του Britten, o τελευταίος είπε: "I think his Operas are dreadful", για να απαντήσει ό πρώτος "Νο Ben, you are wrong. He wrote marvellous Operas but dreadful music!".
Η σχετικότητα του συναισθήματος par excellence.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εν μερη συμφωνω με Πριγκιπα, εν μερη διαφωνώ.... τεσπα υπερβολικη αξια δινουμε καποιες φορες(σε καποιες εννοιες), και εκει εντοπιζω οτι σφαλουμε. 🐒
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Δε χρειαζεται να απλωσει κανεις τις περγαμηνες του για να προσδωσει βαρυτητα στις αποψεις του. Επιπλεον, υπαρχουν πολλοι ανθρωποι εδω που ασχολουνται με τη μουσικη, οχι μονο ως ακροατες. Δεν εχει σχεση λοιπον η απολαυση της ακροασης της μουσικης με την οποιαδηποτε πληροφορια για το εργο ή τον καλλιτεχνη που την αφορά. Νομιζει καποιος οτι οταν ακουω Camel ή Μπαχ, με νοιαζει αν οι καλλιτεχνες εμπνευστηκαν τη συνθεση σε στιγμη ερωτικης απογοητευσης ή σε στιγμη μοναξιας στην... τουαλετα; Οχι. Αυτο που εχει σημασια, κυριως στην Κλασικη, ειναι να ακουγεται με πολλα πολλα...σαμπς!! Σε διαφορετικη περιπτωση δεν ακουγονται ουτε τα μισα. Τα οργανα εχουν ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ φασαρια, μπασο και ογκο κι αυτα εξαφανιζονται στο σπιτι μας...
Φυσικά...ότι αρκεί στον καθένα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Maζεψτε ρεφενε οσοι θελετε να σας το μεταφρασω σε pdf. Oλα γινονται αμα υπαρχουν λεφτα...ε, καλη καρδια ηθελο να πω...μπερδευτηκα. :p
Κανε τη μεταφραση μρε Ροζι να δουμε κι εμεις οι καψερες οι δικαναλες τι διαλο λεει αυτος ο τουλ
Μετα θα αντιμετωπιζουμε το μεγαλο αυτι στο γηπεδο του θα τον κατατροπωσουμε τον, δεν γραφω παρακατω γιατι δεν θα με ξεπλενει ο Αχερωντας :drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top