CLASS D CLUB!


Μηνύματα
27.724
Reaction score
26.046
Πάρεδρος θα γίνει όποιος απαντήσει σωστά στην παρακάτω ερώτηση.

Αν το σήμα εισόδου στην διαμόρφωση PWM είναι ημίτονο π.χ 1 kHz, τότε η πρώτη αρμονική της εξόδου είναι επίσης ένα σήμα συχνότητας 1 kHz. Ίδιας συxnότητας όμως πρώτη αρμονική, έχει και ένας τετραγωνικός παλμός συχνότητας 1 kHz. Ποιο είναι το πλεονέκτημα της PWM? :rolleyes: :whistling:

Πως θα είναι πρώτη αρμονική με ίδια συχνότητα με την θεμελιώδη ρε Γιάννη?
 

Y

Yiannis_B

Guest
Πως θα είναι πρώτη αρμονική με ίδια συχνότητα με την θεμελιώδη ρε Γιάννη?
Έχεις εν μέρη δίκιο. Την θεμελιώδη εννοώ, που συχνά την ονομάζουμε και πρώτη αρμονική.

"The fundamental frequency, often referred to simply as the fundamental, is defined as the lowest frequency of a periodic waveform. In terms of a superposition of sinusoids (e.g. Fourier series), the fundamental frequency is the lowest frequency sinusoidal in the sum. In some contexts, the fundamental is usually abbreviated as f0 (or FF), indicating the lowest frequency counting from zero.[1][2][3] In other contexts, it is more common to abbreviate it as f1, the first harmonic.[4][5][6][7][8] (The second harmonic is then f2 = 2⋅f1, etc. In this context, the zeroth harmonic would be 0 Hz.)"

http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamental_frequency
 

Μηνύματα
27.724
Reaction score
26.046
Τι λες ρε παιδί μου ? έχει προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία , μέχρι που άλλαξε και η ορολογία?
Κάνει και ρίμα.
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Αναμονή τέλος!
Σαν καλός τραμπαδόρος που είμαι, οι NCORE άλλαξαν χέρια σε χρόνο ρεκόρ (1μήνα)!
Δεν άλλαξα όμως club σαν ιδρυτής που είμαι....
Πάλι class D, αλλά πακέτο με τον προενισχυτή τους με λαμπάτο bafer και προγαμιαίο συμβόλαιο, να μην τους αλλάξω τουλάχιστον για 2 χρόνια!!
Ο λόγος που τους άλλαξα, δεν ήταν ότι δεν μου άρεσαν, αλλά επειδή τον τελικό τον είχα ακούσει πρώτο και μου άρεσε πολύ, ψάχνοντας για προενισχυτή είπα να τα πάρω πακετάκι...
Απο ήχο το σετάκι ξεσκίζει!!! απο οφθαλμόλουτρο δέ μαμάει...

IMG_8665.jpeg
 



Y

Yiannis_B

Guest
Αναμονή τέλος!
Ο λόγος που τους άλλαξα, δεν ήταν ότι δεν μου άρεσαν, αλλά επειδή τον τελικό τον είχα ακούσει πρώτο και μου άρεσε πολύ, ψάχνοντας για προενισχυτή είπα να τα πάρω πακετάκι...
Απο ήχο το σετάκι ξεσκίζει!!! απο οφθαλμόλουτρο δέ μαμάει...
...κι εγώ τα 'χα πρωτοφτιάξει στο δημοτικό με την Ελενίτσα και μου άρεσε πολύ...:rolleyes: ...την ξαναείδα πρόσφατα, φρεσκοχωρισμένη, κουκλάρα, και με δυο παιδιά....:laugh:...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
27.724
Reaction score
26.046
...κι εγώ τα 'χα πρωτοφτιάξει στο δημοτικό με την Ελενίτσα και μου άρεσε πολύ...:rolleyes: ...την ξαναείδα πρόσφατα, φρεσκοχωρισμένη, κουκλάρα, και με δυο παιδιά....:laugh:...
Aντε τι κάθεσαι? Και τα παιδιά έτοιμα, στρωμένα. Όλα στο χέρι τα θες ρε μπαγασάκο .
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Τα NCORE μαζί με το καταπληκτικό dac της CHORD είναι που δεν σκέφτομαι με τίποτα να αλλάξω γιατί σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει συναγωνισμός
:cautious: :rolleyes: :geek:

Αναμονή τέλος! Σαν καλός τραμπαδόρος που είμαι, οι NCORE άλλαξαν χέρια σε χρόνο ρεκόρ (1μήνα)! Δεν άλλαξα όμως club σαν ιδρυτής που είμαι....Πάλι class D, αλλά πακέτο με τον προενισχυτή τους με λαμπάτο bafer....και προγαμιαίο συμβόλαιο, να μην τους αλλάξω τουλάχιστον για 2 χρόνια!
Τώρα σε πιστέψαμε.....τα ξαναλέμε σε κανένα μήνα πάλι....:rolleyes: :D :laugh: :roflmao:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
...κι εγώ τα 'χα πρωτοφτιάξει στο δημοτικό με την Ελενίτσα και μου άρεσε πολύ...:rolleyes: ...την ξαναείδα πρόσφατα, φρεσκοχωρισμένη, κουκλάρα, και με δυο παιδιά....:laugh:...
Σε πήραν χαμπάρι ότι έχεις μεγάλη συλλογή από μηχανήματα.....:prankster: :gotcha:
 

Μηνύματα
1.140
Reaction score
370
Αναμονή τέλος!
Σαν καλός τραμπαδόρος που είμαι, οι NCORE άλλαξαν χέρια σε χρόνο ρεκόρ (1μήνα)!
Δεν άλλαξα όμως club σαν ιδρυτής που είμαι....
Πάλι class D, αλλά πακέτο με τον προενισχυτή τους με λαμπάτο bafer και προγαμιαίο συμβόλαιο, να μην τους αλλάξω τουλάχιστον για 2 χρόνια!!
Ο λόγος που τους άλλαξα, δεν ήταν ότι δεν μου άρεσαν, αλλά επειδή τον τελικό τον είχα ακούσει πρώτο και μου άρεσε πολύ, ψάχνοντας για προενισχυτή είπα να τα πάρω πακετάκι...
Απο ήχο το σετάκι ξεσκίζει!!! απο οφθαλμόλουτρο δέ μαμάει...

View attachment 30586
Μεγιές!!!Καλοάκουστα!!
 



Μηνύματα
27.724
Reaction score
26.046
Είπαμε...'εχω υπογράψει προγαμιαίο συμβόλαιο!!!
Αηντε να σε δούμε , τι δικαιολογία θα βρείς για να το σπάσεις. Το προγαμιαίο εννοώ.
Και από μένα καλοάκουστα.
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.262
Reaction score
11.611
...κι εγώ τα 'χα πρωτοφτιάξει στο δημοτικό με την Ελενίτσα και μου άρεσε πολύ...:rolleyes: ...την ξαναείδα πρόσφατα, φρεσκοχωρισμένη, κουκλάρα, και με δυο παιδιά....:laugh:...
Και σκεφτηκε η Ελενιτσα η εμπειρη,η προστυχη η ξεκ....:
Μηπως τωρα που βγηκα απο τον ενα κουβα να μπω στον αλλον;;)
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
942
Reaction score
296
Αναμονή τέλος!
Σαν καλός τραμπαδόρος που είμαι, οι NCORE άλλαξαν χέρια σε χρόνο ρεκόρ (1μήνα)!
Δεν άλλαξα όμως club σαν ιδρυτής που είμαι....
Πάλι class D, αλλά πακέτο με τον προενισχυτή τους με λαμπάτο bafer και προγαμιαίο συμβόλαιο, να μην τους αλλάξω τουλάχιστον για 2 χρόνια!!
Ο λόγος που τους άλλαξα, δεν ήταν ότι δεν μου άρεσαν, αλλά επειδή τον τελικό τον είχα ακούσει πρώτο και μου άρεσε πολύ, ψάχνοντας για προενισχυτή είπα να τα πάρω πακετάκι...
Απο ήχο το σετάκι ξεσκίζει!!! απο οφθαλμόλουτρο δέ μαμάει...

View attachment 30586
Καλοάκουστα Jim !! Τι έκανες πάλι ρε θηρίο.....ο Γιάννης τι σου έκανε μάγια με το "λιλά" χρώμα του!!

Θα έρθω να ακούσω....
 


loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
942
Reaction score
296


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.264
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top