CRT κανένας άλλος;

Μηνύματα
159
Reaction score
47
για να τη σπάσω στον @MAD θα αγοράσω έναν sony G90, καλά καλιμπραρισμένο σε καλή κατάσταση ώστε να του τρέχουν τα σάλια και να γίνει ξανά φυσιολογικός άνθωπος.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Άντε βρε! πάντα ήθελα να δω πώς παίζει υλικό UHD, ένας G90!!!!
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Λοιπόν, τον 7άρι τον έφερα πάλι πίσω στη ζωή, η μια απ τις 2 κάρτες δουλεύει σωστά, εγώ διάλεγα λάθος επιλογή από το remote στο input source, γέρασα ποια και τα ηλεκτρονικά με κουράζουν :p
την άλλη κάρτα θα τη πάω πίσω από εκεί που μου την έφτιαξαν, μήπως τη διορθώσουν η θα πάει στον Curt το ποιο πιθανό.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Δηλώνω σημάδια ζωής :gotcha:

Πλέον στη συλλογή έχω :
Barco Cine 7 από τον Γιώργο και άλλους τρείς από τον Ζέρβα, σύνολο 4x Cine 7
Ένα Barco Retroblock D808S (τον ανέβασα αγγελία, σε λίγο δεν θα χωράω :o)
Έναν Cine 6
και τέλος έναν 1209 του Γιώργου, μετά τον έφτιαξε ο Ζέρβας και τέλος κατέληξε σε μένα 8-)
Ο 1209 θερίζει μπορώ να πω, είναι καταπληκτικό μηχάνημα και μάλλον δεν θα τον δώσω, κρίμα που δεν έχω 3-5 μέτρα οθόνη για να απλήσω εικόνα :whistling:

ξέχασα να πω : έχω άπειρες κάρτες, κοντρόλ, ολόκληρα σετ λαμπών, splitter, quadrupler, cpus, neckboards για όσα έχω σχεδόν.
 





MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δεν θέλω να κάνω τον πολύξερο αλλά, ξέρω μόνον ότι έχω διαβάσει, και δοκιμάσει, ο 8άρης μου, έπαιζε ικανοποιητικά στις 110 ίντσες μου με κέρδος 1,5, πρώτον γιατί όλοι οι CRT θέλουν υποχρεωτικά scaler, και δεύτερον θέλουν οθόνες με κέρδος! πιστεύω ότι ο 9άρης θα παίζει πολύ καλά, στις 120-130, όσοι θυμούνται μια έκθεση στην Μεταμόρφωση, ένας φίλος εκθέτης είχε σύστημα με οθόνη κέρδους 2, και ηχοπερατή, τότε όλοι εκθείαζαν το σύστημα (παρ'ότι στράβωνε κυριολεκτικά!), πιστεύω λοιπόν ότι με τέτοια οθόνη ένας 9άρης με UHD υλικό, πραγματικά θα μας εξέπλητε ευχάριστα! λάβετε υπ' όψιν ότι η φωτεινότητα των CRT δεν είναι ίδια με των ψηφιακών, αυτοί έχουν ας πούμε σε όλη την οθόνη 1000 lumen, οι CRT, έχουν 350? αλλά και εδώ είναι η διαφορά, σε σημεία έχουν 1250-1350, δεν ξέρω οι 9άρηδες πόσα βγάζουν!

ΥΓ. Το μόνο που γλύτωσα ήταν η ρυθμίσεις που χρειάζονται πιο συχνά οι CRT, και μην ακούσω για βάρος, γιατί οι τελευταίας τεχνολογίας JVC λέιζερ ζυγίζουν κάτι 40άρια? και είναι μπαουλάκια?
επίσης, όλα αυτά είναι προσωπικά γούστα, μην αρχίσουμε πάλι, τις αντιπαραθέσεις και τις μετρήσεις, που κανείς δεν έχει κάνει με τέτοια συστήματα!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Αγαπητέ mad ,
Εκτίθεσαι ....
Φιλικα πάντα ....
Είχα 9αρη κ το ξερεις ...
Απλα δεν πάνω απο 100 .
Ποσο μαλλον με uhd υλικό που θέλει το διπλό φως ...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αγαπητέ mad ,
Εκτίθεσαι ....
Φιλικα πάντα ....
Είχα 9αρη κ το ξερεις ...
Απλα δεν πάνω απο 100 .
Ποσο μαλλον με uhd υλικό που θέλει το διπλό φως ...
Με τι οθόνη και με τι scaler? έπαιξες με οθόνες κέρδους 1,8? ή 2.0? δεν νομίζω, λοιπόν κανείς δεν ξέρει, ίσως μόνο ο Βαγγέλης, με τους 9άρηδες και τις οθόνες με μεγάλο κέρδος, και τα κατάλληλα μηχανήματα.
Αγαπητέ δεν εκτίθεμαι, αντίθετα, εγώ πιστεύω ότι εκτίθενται όσοι, χωρίς να έχουν δει ένα σύστημα στημένο, κρίνουν! επίσης, και τελειώνω εδώ, κανείς δεν μπορεί να υποδείξει σε κάποιον άλλο, πως πρέπει να βλέπει, ή πώς πρέπει να ακούει, νομίζω? απλά ο καθένας λέει την γνώμη του, έτσι είναι τα forum, ελάχιστοι έχουν τις απαραίτητες γνώσεις, και ακόμα πιο λίγοι, έχουν δοκιμάσει όλα τα συστήματα εικόνας και ήχου!

ΥΓ. Είχες SONY G90? γιατί οι BARCO έχουν το μισό φώς! ήρθε μια φορά ο Ζέρβας στο σπίτι, και μου λέει ''τι εικόνα είναι αυτή ρε παιδί μου, αυτοί οι SONY είναι άλλο πράμα'' όσο για το UHD δεν ανεβάζουν 4Κ, μέχρι 2 καλά είναι! όμως δεν θα βρούμε άκρη, ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του προτιμήσεις, αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσα διαφορετικά προϊόντα!
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.882
Άντε βρε, όταν βάλετε έναν 9άρη με UHD υλικό, φωνάξτε μας να γελάσουμε. :D
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Ποιός είναι ο Γιώργος;
Ένας παλιός που έμπαινε εδώ, γνώστης και άξιο παλικάρι, πλέον έχει πάρει σύνταξη :D, μπαίνει πολύ σπάνια. Έχει έναν Cine 8 αυτή τη στοιγμή (και έναν δεύτερο Cine 8 για parts). Ακόμη και σήμερα με CRT είναι, άρα είμαστε 2 :roflmao:
Είχα 9αρη κ το ξερεις ...
Απλα δεν πάνω απο 100 .
Ποσο μαλλον με uhd υλικό που θέλει το διπλό φως ...
Ποιόν 9άρι είχες ;

Θέλουμε νέους (27άρηδες και μικρότερους) σαν εμένα να προλάβουν να δούν CRT και η επόμενη γενιά, πως θα περάσουμε τις ρίζες της original εικόνας ; ευτυχώς το φορητό reel με τις λάμπες και την 1/4 inch ταινία καλά κρατεί :thumbsup:
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Είχα 1209s
Crystalio όλα τα μοντέλα είχαν περάσει από πάνω του με sdi , χωρίς , με κάρτα dvi με λουματζεν κλπ
Με Στιούαρτ οθόνη 130
Πίστεψε με είχα παρει το μέγιστο τότε με πηγή 103 oppo
Κοινώς τον είχα ξεζουμίσει...
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Σπουδές αρχαιολογίας να υποθέσω; :D
Προτιμώ τις κοπέλες από τη νομική :D:laugh:
Είχα 1209s
Crystalio όλα τα μοντέλα είχαν περάσει από πάνω του με sdi , χωρίς , με κάρτα dvi με λουματζεν κλπ
Με Στιούαρτ οθόνη 130
Πίστεψε με είχα παρει το μέγιστο τότε με πηγή 103 oppo
Κοινώς τον είχα ξεζουμίσει...
Μια χαρά, έχω κάνει μια σκέψη να βάλω 2x 1209s για μεγαλύτερη εικόνα+ανάλυση. :o
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Μια χαρά, έχω κάνει μια σκέψη να βάλω 2x 1209s για μεγαλύτερη εικόνα+ανάλυση. :o
αν δεν εχεις κανει αυτο δεν εχεις δει τιποτα ακομα ....
[DOUBLEPOST=1505482924][/DOUBLEPOST]
Είχα 1209s
Crystalio όλα τα μοντέλα είχαν περάσει από πάνω του με sdi , χωρίς , με κάρτα dvi με λουματζεν κλπ
Με Στιούαρτ οθόνη 130
Πίστεψε με είχα παρει το μέγιστο τότε με πηγή 103 oppo
Κοινώς τον είχα ξεζουμίσει...
ποιος τα ειχε σεταρει ολα αυτα maki ;
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
αν δεν εχεις κανει αυτο δεν εχεις δει τιποτα ακομα ....
[DOUBLEPOST=1505482924][/DOUBLEPOST]

ποιος τα ειχε σεταρει ολα αυτα maki ;
3 άτομα είχαν βαλει χέρι συνολικά στο συστημα εικόνας
Βαγγέλης Καστρουνης ζερβας
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.894
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top