CRT κανένας άλλος;

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Τσεκάρω για χρωματικά φίλτρα, σε 8άρι και 9άρι προβολέα
Αύριο θα δω αν by default υπάρχουν μέσα στο μηχάνημα η είναι εσωτερικά στο φακό.
Στη περίπτωση που είναι clear. Μπορώ να αγοράσω με ειδική παραγγελία από την hoyaoptics ένα color filter η θα μου πάει ακριβότερα με σχέση αν αγόραζα μεταχειρισμένο το ίδιο το φίλτρο ;
 



Μηνύματα
159
Reaction score
47
ο Κουρτ Παλμε ξεπουλάει το μισο μαγαζι του,για δες.
από 1209 δεν έχει πολλά, μόνο SMPS και μερικές port 3, αλλά θα κάνω κίνηση να πάρω τα SMPS.
Από έναν Ιταλό βρήκα τα υπόλοιπα για το RGB θέμα, τις πρώην κάρτες θα τις έχω για να τις στείλω μελλοντικά στον Greg και να τις modάρει καλά :D
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Λοιπόν, πήρα από το Ζέρβα ότι ανταλλακτικό CRT υπήρχε, έχω ένα τόνο από κάρτες αλλά οι περισσότερες είναι για 1209s (και νεότερα μοντέλα, 909 κλπ), ευτυχώς είχε 10 διάφορες κάρτες για το μηχάνημά μου (1209 σκέτο) και μόλις άλλαξα την RGB card έπαιξε αμέσως! :gamer:
Το μοναδικό που δεν έχω είναι C-elements (χρωματικά φίλτρα), έστειλα στον Curt μήπως έχει για 8ιντσό που θέλει συνάδελφος, συν 9ιντσα για μένα, οπότε μείναμε 2 άτομα με CRT (εκτός να μου ξέφυγε κανείς :p).
 



Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
η τεχνολογια CRT ηταν μια τεράστια εφευρεση,αποδειξη πόσα χρόνια κρατησε κατά αρχην ως τηλεόραση, και πόσα χρόνια δουλευουν και αυτα τα τερατάκια.ΟΙ περισσοτεροι περασαν καμμια εικοσαριά χρόνια παρεα με αυτά τα θηρία,τα οποια ηταν ένα κατασκευαστικό θαυμα ηλεκτρομηχανικής.
 


Μηνύματα
159
Reaction score
47
η τεχνολογια CRT ηταν μια τεράστια εφευρεση,αποδειξη πόσα χρόνια κρατησε κατά αρχην ως τηλεόραση, και πόσα χρόνια δουλευουν και αυτα τα τερατάκια.ΟΙ περισσοτεροι περασαν καμμια εικοσαριά χρόνια παρεα με αυτά τα θηρία,τα οποια ηταν ένα κατασκευαστικό θαυμα ηλεκτρομηχανικής.
Ισχύει, εμένα είναι 23 χρονών (Μαϊο του 1995 φτιάχτηκε ο 1209 ). Για την τότε εποχή, 1600x1200 ανάλυση (θα αντέχει και παραπάνω αν κάνω μερικά ακόμη Mods) ήταν ότι είναι σήμερα το 8k+ !
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
θυμάται κανείς πως κάναμε focus calibratin σε CRT tube ? :tongue: με τους πίσω μαγνήτες.
θα δω διαφορά η δεν αξίζει ; :whistling:
BTW @MAD αν θες να ψάξεις τώρα είναι καλή εποχή να βρεις λάμπες για τον G70 σου.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Έχω βρει! αλλά έχω κολλήσει με τον JVC τώρα, και μου φαίνεται ότι μάλλον, θα παραμείνει παροπλισμένος στην αποθήκη! λυπάμαι και να τον αποχωριστώ!
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
χωρις G90 σημερα ειναι σαν να μην ειχες ποτε CRT
Πλέον έχουν βγει μηχανάκια οικονομικά προσιτά, με πολύ καλή εικόνα, γιατί εάν πούμε για τις ίδιες τιμές που είχαν οι CRT, τότε άστα να πάνε τι παίρνεις σήμερα!!!
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Ολα ειχανε την εποχή τους.Ο δικος μου τα εβγαλε τα λεφτα του με το παραπάνω.Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κάνει.Πολλα χρόνια διασκεδασης.Ακομα δουλεύει μια χαρά, ειναι ακομα στη θεση του,τον αναβω καπου -καπου,πολύ σπάνια ,καθε φορά που τον ανάβω αισθάνομαι ένα χαμόγελο,σαν να βρίσκεις ένα παλιό φιλο αλλης εποχής με αναμνήσεις:),,πολύ σπανια πλεον βλέπω καν προτζεκτορα.
 




Μηνύματα
159
Reaction score
47
Ολα ειχανε την εποχή τους.Ο δικος μου τα εβγαλε τα λεφτα του με το παραπάνω.Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κάνει.Πολλα χρόνια διασκεδασης.Ακομα δουλεύει μια χαρά, ειναι ακομα στη θεση του,τον αναβω καπου -καπου,πολύ σπάνια ,καθε φορά που τον ανάβω αισθάνομαι ένα χαμόγελο,σαν να βρίσκεις ένα παλιό φιλο αλλης εποχής με αναμνήσεις:),,πολύ σπανια πλεον βλέπω καν προτζεκτορα.
ποιο μηχάνημα έχεις ;
χωρις G90 σημερα ειναι σαν να μην ειχες ποτε CRT
ο πειραγμένος 1209s που πήρα πρόσφατα με DVI mod, δεν τον λες άσχημο. :p Αν δεν τον είχα πάρει θα έπαιρνα τον Sony.
Απλά εμένα θέλει λίγες πινελιές στο focus και θάνε κομπλέ. Ο 1209 (σκέτος) που έχω είναι καλύτερα σεταρισμένος.
Άμα είχα λίγο ακόμη χώρο θα τους είχα βάλει και τους 2 μαζί να προβάλουν παρέα :laugh:
Να κανεις έναν
Στην χειρότερη νοίκιασε το διπλανό σπίτι
Μπορεί να βάλει και έναν Cine 7 η να δοκιμάσει να τον έχει κάθετα και με έναν καθρέπτη μαζί. Οπότε θα πιάνει μόνο λίγο από το τοίχο. Δεν το έχω τεστάρει αλλά νομίζω έτσι ήταν στο πλανητάριο οι 909 split pack (υπάρχουν ακόμη στο υπόγειο).
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top