DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Δυστυχώς όχι! Δεν έχει εσωτερικές κεραίες!

View attachment 146346
Καλημέρα. Μην παραπλανείτε τον κόσμο, δεν είναι κριτήριο στην αγορά ενός δέκτη αν συμπεριλαμβάνεται στην συσκευασία εσωτερική κεραία! Ο συγκεκριμένος δέκτης είναι κατάλληλος και πολύ καλός μιας και έχει και εξόδους XLR. Απλά είναι ειδικής σχεδίασης αφού είναι ρακάτος. Αν μπορεί να "κολλήσει" εμφανησιακά στο σύστημά σας αγοράστε τον είναι, προς το παρόν, και future proof!
Όσο αφορά την εσωτερική κεραία, ισχύει για όλους τους δέκτες και FM, μια εσωτερική ειναι η minimum λύση, απλά για να ακούγεται. Η εξωτερική είναι η βέλτιστη και ποιοτική.
Γιάννης
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλό Σαββατοκύριακο. Χρόνια Πολλά στους Αντώνηδες και στους Θανάσηδες. Μετά απο μία σάρωση στην μπάντα των DAB ξανακουσα βελτιωμένο το DigitalRadio 473 ΣΤΟ 8Β ΜΕ 14 ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ. ΚΑΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Σο
Σήμα που πάει και έρχεται, όπως και οπότε γουστάρει.
Ήχος καθαρός και γεμάτος, αλλά, ένταση ανεπαρκής.
Διαφορά 15 κλικ στο ποτενσιόμετρο για να έχει ίδια απόδοση με την μετάδοση στα FM.
Το πρώτο κανάλι μεταδίδεται σε 136kbps, όλα τα υπόλοιπα σε 128kbps.
View attachment 87173 View attachment 87174
Σοβαρή ποιότητα!!!
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ok, 128 KBit/s αλλά με internet radio έχεις και 192 και 256 και 320 και χιλιάδες σταθμούς από όλο τον κόσμο, εγώ δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο να καταργήσουν τα fm, όλα τα μελλοντικά αυτοκίνητα θα έχουν πρόσβαση στο internet και σε χιλιάδες ραδιοφωνικούς σταθμούς και μπορεί το κόστος δεδομένων για αυτή τη χρήση να είναι μειωμένο η μηδενικό ποιος ξέρει... Για οικιακή χρήση δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να ακούει dab και όχι internet radio..
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Ok, 128 KBit/s αλλά με internet radio έχεις και 192 και 256 και 320 και χιλιάδες σταθμούς από όλο τον κόσμο, εγώ δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο να καταργήσουν τα fm, όλα τα μελλοντικά αυτοκίνητα θα έχουν πρόσβαση στο internet και σε χιλιάδες ραδιοφωνικούς σταθμούς και μπορεί το κόστος δεδομένων για αυτή τη χρήση να είναι μειωμένο η μηδενικό ποιος ξέρει... Για οικιακή χρήση δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να ακούει dab και όχι internet radio..
Δεν είναι ακόμα δωρεάν τα Data στην κινητή τηλεφωνία αμά γίνουν απεριόριστα σε χαμηλή τιμή τα ξαναλέμε.
 

K

kimon

Guest
Καλημέρα. Μην παραπλανείτε τον κόσμο, δεν είναι κριτήριο στην αγορά ενός δέκτη αν συμπεριλαμβάνεται στην συσκευασία εσωτερική κεραία! Ο συγκεκριμένος δέκτης είναι κατάλληλος και πολύ καλός μιας και έχει και εξόδους XLR. Απλά είναι ειδικής σχεδίασης αφού είναι ρακάτος. Αν μπορεί να "κολλήσει" εμφανησιακά στο σύστημά σας αγοράστε τον είναι, προς το παρόν, και future proof!
Όσο αφορά την εσωτερική κεραία, ισχύει για όλους τους δέκτες και FM, μια εσωτερική ειναι η minimum λύση, απλά για να ακούγεται. Η εξωτερική είναι η βέλτιστη και ποιοτική.
Γιάννης
Ποιον κόσμο παραπλανώ Γιάννη; Ο άνθρωπος ρώτησε αν ο τάδε δέκτης "έχει ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ κεραίες μέσα" , δηλώνοντας ταυτόχρονα ότι δεν γνωρίζει από συνδέσεις κεραιών (ποστ #92). Αυτό, ως έκφραση είναι τελείως διαφορετικό από εκφράσεις του τύπου "συνοδεύεται και από τις κατάλληλες εσωτερικές κεραίες; " ή "στη συσκευασία υπάρχουν οι κατάλληλες κεραίες; ". Κατάλαβα λοιπόν ότι ρωτάει να μάθει αν μέσα στο σασσί του δέκτη υπάρχουν οι σχετικές κεραίες, όπως φερ' ειπείν συμβαίνει σε ένα κινητό. Η, για να θυμηθούμε παλαιότερες εποχές, λίγοι ήταν οι δέκτες με ενσωματωμένες κεραίες ΑΜ; Η απάντησή μου ήταν ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, που είναι και η αλήθεια (πρόσθεσα μάλιστα και την φωτογραφία της πίσω όψης, όπου φαίνονται οι υποδοχές σύνδεσης των κεραιών). Δυο ποστ παρακάτω ειπώθηκε ότι συνοδεύεται από τις συνήθεις εσωτερικές (με μορφή καλωδίου) κεραίες.
Το έχω ξαναγράψει και το επαναλαμβάνω: δεν είναι και προς θάνατον η ατελής (ενίοτε) κατανόηση καποιων γραφομένων στα διάφορα ποστ. Ο διάλογος ξεκαθαρίζει τα πράγματα μια χαρά, αν χρειαστεί, και καλό είναι να τον προτιμούμε, αντί να αμολάμε μειωτικές κρίσεις για τους άλλους υπό μορφήν καφενειακής παρόλας.
Δεν θέλω να γράψω περισσότερα, γιατί γνωριζόμαστε και πραγματικά τέτοια συμβάντα είναι λυπηρά.
ΥΓ.
Θα ήθελα να ζητήσω από τον φίλο vinyllover, αν πέσει στην αντίληψή του αυτό το ποστ (και δεν του κάνει κόπο), να μας πει αν παραπλανήθηκε από την απάντησή μου.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλό μεσημέρι. Φίλε μου Κίμων ο τρόπος που ο καθένας σκέφτεται και ειδικά σε τεχνικά θέματα είναι ίσως μοναδικός και σίγουρα διαφορετικός από του άλλου. Άλλο το "ενσωματωμένο" και άλλο το "εμπεριέχεται" Ναι, στους δέκτες FM full size 2 din οι κεραίες δεν είναι ενσωματωμένες στο σασί της συσκευής και στην συντρηπτική πλειοψηφία τους εμπεριέχονται στην συσκευασία. Ο φίλος vinylover ρώτησε αν οι κεραίες είναι "μέσα" εννοώντας στη συσκευασία (έτσι το κατάλαβα εγώ) και πήρε απάντηση ότι όχι, δεν είναι ενσωματωμένες. Δεν πολυταιριάζουν αυτά τα δύο. Στ post #97 βέβαια τα πράγματα ξεκαθαρίστηκαν με την φωτογραφία του τι περιλαμβάνει η συκευασία. Το τι εννοούμε εμείς οι γνωρίζοντες (και οι τεχνικοί) είναι τελείως διαφορετικό από το τι εννοούν οι "άσχετοι" με τέτοια θέματα. Εξ ου και τέτοιες παρανοήσεις. Θα μπορούσε βέβαια, δυνητικά, μια λάθος απάντηση να απέτρεπε τον φίλο μας να αγοράσει το συγκεκριμένο δέκτη.
Τέλος ο όρος "παραπλάνηση" ειπώθηκε από εμένα "αθώα" αλλά παρόλλα αυτά τον ανακαλώ. Και βέβαια, δεν θέλω να δώσουμε παραπάνω συνέχεια σε κάτι τόσο απλό και ασήμαντο.
Φιλικά,
Γιάννης
 

K

kimon

Guest
Καλό μεσημέρι. Φίλε μου Κίμων ο τρόπος που ο καθένας σκέφτεται και ειδικά σε τεχνικά θέματα είναι ίσως μοναδικός και σίγουρα διαφορετικός από του άλλου. Άλλο το "ενσωματωμένο" και άλλο το "εμπεριέχεται" Ναι, στους δέκτες FM full size 2 din οι κεραίες δεν είναι ενσωματωμένες στο σασί της συσκευής και στην συντρηπτική πλειοψηφία τους εμπεριέχονται στην συσκευασία. Ο φίλος vinylover ρώτησε αν οι κεραίες είναι "μέσα" εννοώντας στη συσκευασία (έτσι το κατάλαβα εγώ) και πήρε απάντηση ότι όχι, δεν είναι ενσωματωμένες. Δεν πολυταιριάζουν αυτά τα δύο. Στ post #97 βέβαια τα πράγματα ξεκαθαρίστηκαν με την φωτογραφία του τι περιλαμβάνει η συκευασία. Το τι εννοούμε εμείς οι γνωρίζοντες (και οι τεχνικοί) είναι τελείως διαφορετικό από το τι εννοούν οι "άσχετοι" με τέτοια θέματα. Εξ ου και τέτοιες παρανοήσεις. Θα μπορούσε βέβαια, δυνητικά, μια λάθος απάντηση να απέτρεπε τον φίλο μας να αγοράσει το συγκεκριμένο δέκτη.
Τέλος ο όρος "παραπλάνηση" ειπώθηκε από εμένα "αθώα" αλλά παρόλλα αυτά τον ανακαλώ. Και βέβαια, δεν θέλω να δώσουμε παραπάνω συνέχεια σε κάτι τόσο απλό και ασήμαντο.
Φιλικά,
Γιάννης
Λυπούμαι αν σε έθιξα χρησιμοποιώντας εκφράσεις οξύτερες από ό,τι συνηθίζω, αλλά ...είναι κάποιοι εδωμέσα που δημιουργούν ένα κλίμα που δεν σ' αφήνει ν' αγιάσεις.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Και κεραίες να μην έχει μέσα σιγά... είναι κάτι τόσο απλό και φτηνό που το παίρνει όποτε θέλει, το θέμα είναι αν θα προχωρήσει το DAB+ γιατί με το internet radio και με τους χιλιάδες σταθμούς από όλο τον κόσμο το βλέπω λίγο δύσκολο, θα δούμε..
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλό ΣαββατοΚύριακο,
Μετά απο ενημέρωση που είχα απο αυτόν που έχει τον DigitalRadio473 (Κανάλι 8Β) εκπομπές θα γίνονται καθημερινά απο τις 17:00 έως τις 24:00 όποτε είναι τεχνικά αυτό δυνατό. Η ισχύς είναι αρκετή ώστε να καλύψει μεγάλο μέρος του Λεκανοπεδίου Αττικής ειδικά για όσους έχουν εξωτερική κεραία ή βρίσκονται σε ψηλά σημεία με εσωτερική κεραία. Ηδη υπήρχαν αναφορές λήψεις ακόμα και απο την Ηλιούπολη και τον Αγιο Δημήτριο με εσωτερική κεραία σε ψηλά σημεία. Μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα του δέκτη και της κεραίας λήψης. Απο ότι μου είπε η πόλωση είναι κάθετη και κέντρο εκπομπής στα Βόρεια Προάστεια Αττικής.
ΚΑΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Ο DigitalRadio473 όπως μου είπε λόγω του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ θα εκπέμπει απο εδώ και πέρα σε 24ωρη βάση. Για να περάσουμε ευχάριστα αυτές τις ώρες.
Φτηνό δέκτη dab+ 24 ευρώ μπορείτε να βρείτε εδώ. Technisat
 



Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλή Ανάσταση με υγεία.



Χωρίς να θέλω να γίνομε βαρετός θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρουσίαση του Digital Radio 473. Είναι μια προσπάθεια των φίλων του καλού και ποιοτικού ψηφιακού ραδιοφώνου που μετά από δοκιμές εκπέμπει σε 24ωρη βάση όποτε είναι αυτό τεχνικά δυνατό, από τα Βόρεια Προάστια της Αττικής με 14 ράδια στο κανάλι 8Β (197,6 Mhz) σε DAB+. Συγκεκριμένα μεταδίδει :



1) To 1st Greek New Age Radio με New Age κυρίως μουσική σε 128 kBit/s.



2) Το Classic Rock Florida με Rock μουσική σε 128 kBit/s.



3) Το Envy Radio με Pop μουσική σε 128 kBit/s.



4) To Radio Gold με Rock μουσική σε 64 kBit/s.



5) To Greek Oldies με παλιές Ελληνικές επιτυχίες σε 128 kBit/s.



6) To Soul Central με Soul μουσική σε 128 kBit/s.



7) To Melody Vintage με Γαλλική μουσική σε 128 kBit/s.



8) To More 103 με 80's επιτυχίες σε 128 kBit/s.



9) To Radio 2.0 με Ιταλική κυρίως μουσική σε 128 kBit/s High Quality.



10) To Radio Stad με Pop μουσική σε 128 kBit/s.



11) To Sok 104.8 με Ελληνική μουσική σε 128 kBit/s.



12) To Swiss Jazz με Jazz μουσική σε 128 kBit/s.



13) To Velvet Radio με Ξένες Oldies επιτυχίες σε 128 kBit/s.



14) Viva Radio με Ελληνικά Λαικά κυρίως τραγούδια σε 128 kBit/s.



Όπως μου είπαν οι διαχειριστές αυτού του εγχειρήματος ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΚΤΗ DAB+ να δώσουν αναφορές λήψης απαντώντας σε αυτό το μήνυμα.



Καλό Πάσχα και ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ.
 

Attachments



Μηνύματα
62
Reaction score
78
Καλή Ανάσταση με υγεία.



Χωρίς να θέλω να γίνομε βαρετός θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρουσίαση του Digital Radio 473. Είναι μια προσπάθεια των φίλων του καλού και ποιοτικού ψηφιακού ραδιοφώνου που μετά από δοκιμές εκπέμπει σε 24ωρη βάση όποτε είναι αυτό τεχνικά δυνατό, από τα Βόρεια Προάστια της Αττικής με 14 ράδια στο κανάλι 8Β (197,6 Mhz) σε DAB+. Συγκεκριμένα μεταδίδει :



1) To 1st Greek New Age Radio με New Age κυρίως μουσική σε 128 kBit/s.



2) Το Classic Rock Florida με Rock μουσική σε 128 kBit/s.



3) Το Envy Radio με Pop μουσική σε 128 kBit/s.



4) To Radio Gold με Rock μουσική σε 64 kBit/s.



5) To Greek Oldies με παλιές Ελληνικές επιτυχίες σε 128 kBit/s.



6) To Soul Central με Soul μουσική σε 128 kBit/s.



7) To Melody Vintage με Γαλλική μουσική σε 128 kBit/s.



8) To More 103 με 80's επιτυχίες σε 128 kBit/s.



9) To Radio 2.0 με Ιταλική κυρίως μουσική σε 128 kBit/s High Quality.



10) To Radio Stad με Pop μουσική σε 128 kBit/s.



11) To Sok 104.8 με Ελληνική μουσική σε 128 kBit/s.



12) To Swiss Jazz με Jazz μουσική σε 128 kBit/s.



13) To Velvet Radio με Ξένες Oldies επιτυχίες σε 128 kBit/s.



14) Viva Radio με Ελληνικά Λαικά κυρίως τραγούδια σε 128 kBit/s.



Όπως μου είπαν οι διαχειριστές αυτού του εγχειρήματος ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΚΤΗ DAB+ να δώσουν αναφορές λήψης απαντώντας σε αυτό το μήνυμα.



Καλό Πάσχα και ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ.
Στα Νότια Προάστια και στην περιοχή Κορωπίου - Βάρης, δοκίμασα με δέκτη DAB+ αυτοκινήτου χωρίς δυστυχώς λήψη.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
20
Τελικά από ότι είδα στον DigitalRadio 473 μπήκαν 9 ράδια όλα στα 192 kBit/s DAB+. Με καλλίτερο σε ποιότητα τον JB-RADIO 2. Όσοι μένετε κυρίως στα Βόρεια Προάστια ακούστε τον έχει φοβερή ποιότητα. Περιμένω τις απόψεις σας.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top