DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα



Μηνύματα
103
Reaction score
20
Φίλε Γιώργο εάν πιάνεις 7 σταθμούς μόνο είναι τις ΕΡΤ. Εαν πιάνεις 9 σταθμούς μόνο είναι του DigitalRadio473. Εάν πιάνεις 16 σταθμούς είναι και της ΕΡΤ και του DigitalRadio473 και πάντα μιλάμε για την Αττική.
Ότι βλέπεις + ακόμα έναν σταθμό.
Να είμαι ειλικρινής δεν έχω σετάρει τους σταθμούς. Έτσι το παρέλαβα.
Σε ποια περιοχή είσε? Πρέπει να κάνεις και μια σάρωση μήπως πιάσεις και τον DigitalRadio473.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
7 Σταθμους.....και οπως φαίνεται ειναι της ΕΡΤ.
Θα ξανακατέβω ποιό μετά να σκανάρω....
Πάντως οι σταθμοί αυτοί έχουν χαμηλότερη ένταση απο τους ίδιους των ΦΜ
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
7 Σταθμους.....και οπως φαίνεται ειναι της ΕΡΤ.
Θα ξανακατέβω ποιό μετά να σκανάρω....
Πάντως οι σταθμοί αυτοί έχουν χαμηλότερη ένταση απο τους ίδιους των ΦΜ
Νομίζω εάν είναι touch πρέπει να πατήσεις εκείνο το στρογγυλό με τα βελάκια. Ναι σαν ένταση η ερτ dab+ έχει πιο χαμηλή διαμόρφωση απο τους αντίστοιχους των fm αλλά ο DigitalRadio473 έχει την ίδια ένταση με αυτή των fm μόνο επειδή ακόμα κάνει δοκιμές ανοίγει μόνο τα απογεύματα μέχρι τα μεσανυχτα. Αλλά για να μην μπεις στο κόπο πες μου σε ποια Περιοχή είσε περίπου?
 






Μηνύματα
103
Reaction score
20
Ακούστε στον Digital Radio 473 τον Magic Radio HQ φοβερή ποιότητα. ( Επανασυντονίστε τους δέκτες σας. Χα Χα.)
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλή Εβδομάδα, μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα την πιο κάτω yagi με 17 ευρώ 13 στοιχείων, πολύ καλή για το DAB+ αν μπει σε κάθετη πόλωση. Μπορούν να μπουν και 2 τέτοιες συμφασικές. Όποιος ενδιαφέρετε για τις συμφασικές ας αφήσει μήνυμα να του εξηγήσω.

https://www.markidis.gr/el/keraia-tv-exoteriki-13l-vhf-l-13wa
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Μπορείτε εάν δεν θέλετε να μπείτε στα έξοδα να χρησιμοποιησετε και τις παλιές κεραιες των VHF της τηλεόρασης.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
20
Μετά από δοκιμές που έκανα με δέκτες Dab+ πως μπορεί κανείς να έχει την βέλτιστη λήψη με εσωτερική τηλεσκοπική κεραία σε ότι αφορά το μήκος της. Έχω να προτείνω τα εξής:



  • Για Ert Υμηττού (12C) 32cm
  • Για DigitalRadio473 (8B) 38cm
  • Για Ert Θεσσαλονίκης (5Α) 43cm
  • Για Ert Πάτρας (7Α) 40cm
Αυτά τα μήκη είναι τα λ/4 για την κάθε συχνότητα για όσους ξέρουν. Δοκιμάστε τα και πείτε μου.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Οι 7 σταθμοί του Dab+ της ερτ στον Υμηττό δεν λειτουργούν. Λέτε να κάνουν καμμία αναβάθμιση?
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Νομίζω εάν δεν κάνω κάποιο λάθος δεν λειτουργούν οι 7 σταθμοί dab+ τις ert. Ξέρει κανείς γιατί?
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Γιατί προφανώς έχουν καεί τα πάντα στα βουνά από κεραίες!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Από ότι είδα απο το μεσημέρι της Παρασκευής ξαναδουλεψε το Dab+ της ερτ.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top