DAC (ει δυνατόν με προενίσχυση) με USB σύνδεση.

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Ψάxνω DAC με το ποτενσιόμετρο του να ελέγχει την στάθμη εξόδου του ( σε RCA ).
Το πρόβλημα μου είναι ότι το Desktop μου δίνει όπως ακριβώς λέει το motherboord του
1607167506534.png

όταν το δώσω αυτό σε DAC με USB A σε USB B, αυτό δεν το συμπιέζει σε 2 κανάλια όπως το θέλω για περεταίρο ενίσχυση σε τελικό.
Ξέρετε κάποια λύση;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Επειδη εχω την εντυπωση οτι εχετε μπερδευτει, μας τα εξηγειτε λιγο καλυτερα?
Η καρτα ηχου αυτη του υπολογιστη , ειναι στην ουσια ενα dac, εχει ηδη αναλογικες εξοδους, 7.1 απ οτι καταλαβαινω.

Απο την usb του υπολογιστη θελετε να παρετε εξοδο για αλλο dac?
 


Μηνύματα
45
Reaction score
26
Η motherboord του υπολογιστή λέει το (παράξενο) 8 channel (εκτός αν εννοεί 7,1), δεν έχω κάρτα ήχου, θέλω ένα DAC για να οδηγήσω το σήμα σε τελικό. Το DAC το θέλω καθώς το DAC του υπολογιστή δεν θα δίνει και την ίδια ποιότητα.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Η motherboord του υπολογιστή λέει το (παράξενο) 8 channel, δεν έχω κάρτα ήχου, θέλω ένα DAC για να οδηγήσω το σήμα σε τελικό.
Το λέει γιατι μάλλον ενσωματωμένη καρτα ηχου που εχει ειναι 8 καναλιων. Δεν μετατρεπει καθε αρχειο ηχου σε 8καναλο. Απλα αν παρει 7.1 εισαγωγη ηχου μπορει να το στειλει στα αναλογα ηχεια μεσω του πολυκαναλου ενισχυτη. Τωρα αυτο που θες με το DAC .....νομιζω ειναι αυτο που κανουμε ολοι. Παιρνεις την πηγη ηχου και μεσω του DAC το στελνεις στο δικαναλο ηχοσυστημα. Η μηπως καταλαβα λάθος?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η motherboord του υπολογιστή λέει το (παράξενο) 8 channel (εκτός αν εννοεί 7,1), δεν έχω κάρτα ήχου, θέλω ένα DAC για να οδηγήσω το σήμα σε τελικό. Το DAC το θέλω καθώς το DAC του υπολογιστή δεν θα δίνει και την ίδια ποιότητα.
Οι περισσότερες on board κάρτες είναι πολυκάναλες για τα παιχνίδια και άλλες εφαρμογές, δεν είναι καθόλου παράξενο.
Εσύ που θες να πας; Σε av ενισχυτή ή σε stereo ;
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Γίνεται αυτό αν πάρω από USB του PC τον ήχο;
Το ρωτώ γιατί στις προδιαγραφές το DAC Magic π.χ. που διάβασα λέει ότι πρέπει να του δώσεις 2 κανάλια στην είσοδο αλλιώς δεν δουλεύει.
Θέλω να δώσω σε στερεοφωνικό τελικό.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Γιατί δεν ξεκινάς με το πιο απλό;
Ένα καλώδιο από μικρό καρφί που θα μπει στο πράσινο βύσμα πάνω στη μητρική σου (που έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου 8 καναλιών) και θα καταλήγει σε 2 RCA που θα μπουν στον ενισχυτή σου.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Δυο προτασεις με την δευτερη λιγο καλυτερη ηχητικα, maudio air hub ,και focusrite scarlett solo.
 



Μηνύματα
45
Reaction score
26
Αυτό φαίνεται εξαιρετικό και έχει και τις εξόδους που χρειάζομαι, είναι επίσης πολύ οικονομικό.
Πιστεύετε ότι με 4-5 κατοστάρικα θα κάνω κάτι καλύτερο;
(αν και νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφορά).
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Αυτό φαίνεται εξαιρετικό και έχει και τις εξόδους που χρειάζομαι, είναι επίσης πολύ οικονομικό.
Πιστεύετε ότι με 4-5 κατοστάρικα θα κάνω κάτι καλύτερο;
(αν και νομίζω ότι δεν υπάρχει διαφορά).
Υπάρχει!!!! Το fi zen dac όμως είναι εξαιρετικό για τα χρήματα που κοστίζει,αλλά κυρίως για άσα μπορεί να κάνει. Ποιός είναι ο ενισχυτής και τα ηχεία?
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ενισχυτής ADCOM GFA6002 ηχεία KEF Q750 .
Πίσω έχει ένα διακοπτάκι που λέει VARIABLE -FIXED.
Που πρέπει να το έχω;
Αν εννοείς πως το zen έχει αυτό το διακοπτακι, θα το βάλεις στο variable και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top