DAC (ει δυνατόν με προενίσχυση) με USB σύνδεση.






Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
To ZEN DAC παίζει και με 2.0 & με 3.0 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Η uSB θύρα του, είναι συμβατή και με τα δυο.
προφανώς και παίζει,αλλά πως θα συνδεθει? Η είσοδος usb στο zen ειναι usb 3,το καλώδιο που μάλλον έχει αγοράσει ο φίλος μας ειναι B type αλλά usb 2,απλά δεν μπορεί να συνδεθεί στο zen.



μπορεί να δεχθεί σήμα απο καλώδιο usb 2.0 type B?
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχω είδη αγοράσει ένα καλώδιο 1,5 μ. (83 €) USB A σε USB B για να συνδέσω το DAC.
Με πολύ καλές μετρήσεις απο τον δόκτωρα Αμίρ, SMSL M500.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
προφανώς και παίζει,αλλά πως θα συνδεθει? Η είσοδος usb στο zen ειναι usb 3,το καλώδιο που μάλλον έχει αγοράσει ο φίλος μας ειναι B type αλλά usb 2,απλά δεν μπορεί να συνδεθεί στο zen.



μπορεί να δεχθεί σήμα απο καλώδιο usb 2.0 type B?
To USB 3.0 στο ΖΕΝ , δέχεται και USB 2.0 type B..
Κι εμείς έτσι το χρήσιμοπούμε με καλώδια Wireworld USB2.0 & 3.0 (type B στο dac, type A στο transport/υπολογιστή.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
To USB 3.0 στο ΖΕΝ , δέχεται και USB 2.0 type B..
Κι εμείς έτσι το χρήσιμοπούμε με καλώδια Wireworld USB2.0 & 3.0 (type B στο dac, type A στο transport/υπολογιστή.
Το έχω από τον Ιούνιο και πότε δεν σκέφτηκα να δοκιμάσω να το συνδέσω με ένα καλό audioquest που έχω,αλλά είναι type B usb 2.0. H χρήσιμη πληροφορία όχι μόνο της ημέρας,αλλά του εξαμήνου!!!!!
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Αυτό φαίνεται καλύτερο στα σημεία (είδατε την παραμόρφωση που λέει)
Μάλλον έχω βρει νικητή .✌ (Μ` αρέσει και η επιλογή που δίνει να ρυθμήζεις την εξοδό του σε άλλη στάθμη από την εξοδό των ακουστικών.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αυτό φαίνεται καλύτερο στα σημεία (είδατε την παραμόρφωση που λέει)
Μάλλον έχω βρει νικητή .✌ (Μ` αρέσει και η επιλογή που δίνει να ρυθμήζεις την εξοδό του σε άλλη στάθμη από την εξοδό των ακουστικών.
Το θέμα δεν είναι ότι αναφέρει τέτοιες τιμές, αλλά ότι επιβεβαιώνονται και στις μετρήσεις. Διάβασε λίγο εδώ:

 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Η διαφορά τιμής από 150€ στα 399€ (+μεταφορικά?) ..δεν είναι όμως στα σημεία., αλλά x 2,5
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σαφώς. Μαζί με μεταφορικά βγαίνει στα 415~424 ευρώ, τελική τιμή.
 
Last edited:

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Η παραπομπή του αστροναύτη με οδήγησε περισσότερο υπέρ παρά κατά του.
Όσο για την τιμή συμφωνώ αλλά δεν είναι και η τάξη μεγέθους τέτοια για να κάνει την διαφορά .
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε συσκευές με τόσο μεγάλη διαφορά τιμής. Εναλλακτικές υπάρχουν στα χρήματα που κοσίζει το zen.
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το πιο εύκολο για κάποιον είναι να προτείνει αυτό που διαθέτει και έτσι να ευλογήσει τα γένια του, u know. Έχω εντυπωσιαστεί όμως με την απόδοση του dac, οι μετρήσεις του είναι θαυμάσιες ( αποδεδειγμένα και όχι στα χαρτιά ) και το κόστος γι'αυτό που προσφέρει ( ένα καλό dac με balanced μεταβλητής στάθμης εξόδους ) το βρίσκω πολύ μικρό. Συν το γεγονός ότι έχει αυτόνομη τροφοδοσία, άρα δεν θα χρειαστεί ο κάτοχός του να ασχοληθεί με μελλοντικές βελτιώσεις του τύπου "εξωτερικό τροφοδοτικό". Πολυεργαλείο!!

Το PC μου έχει USB 3 1 6 & USB 3 1 type A2, υποτίθεται ότι όλα τα USB είναι backwards compatible αλλά κατά καιρούς έχω αντιμετωπίσει διάφορα προβλήματα.
Και το δικό μου pc ( nuc ) έχει Usb3.0, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με συσκευές USB2.0 ( εξωτερικό usb interface και τα δύο dacs, Teac UD501 & SMSL M500 ). Άρα, μη σε απασχολεί αυτό.
Τι προβλήματα αντιμετώπισες στο παρελθόν;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top