DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Παναγιωτη......στα χρηματα αυτα αγοραζεις το ifi nano idsd στην le εκδοση,δεν ξερω αν εχει ερθει Ελλαδα ακομα (καλο θα ηταν φυσικα να το παρεις απο εδω),αλλα απο το Γερμανικο αμαζον το αγοραζεις με 160 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Απλα αυτο θα μπορεις να το δουλεψεις σαν usb dac και σαν ενισχυτη ακουσιτκων,ενω το creative ειναι στην ουσια μια εξωτερικη καρτα ηχου με εισοδους κλπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
60
Reaction score
7
Καλησπέρα. Μπορείτε να προτείνετε κάποιο link του εξωτερικού για αγορά ifi idsd; μήπως αξίζει να περιμένω για mqa decoder;
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιωτη......στα χρηματα αυτα αγοραζεις το ifi nano idsd στην le εκδοση,δεν ξερω αν εχει ερθει Ελλαδα ακομα (καλο θα ηταν φυσικα να το παρεις απο εδω),αλλα απο το Γερμανικο αμαζον το αγοραζεις με 160 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Απλα αυτο θα μπορεις να το δουλεψεις σαν usb dac και σαν ενισχυτη ακουσιτκων,ενω το creative ειναι στην ουσια μια εξωτερικη καρτα ηχου με εισοδους κλπ.
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Το iFi audio-Nano iDSD εδώ το πουλάνε 225 ευρώ ακατέβατα. LE δεν είδα πουθενά να υπάρχει.

Από το Amazon.de όντως παίρνεις το LE με ένα 150άρι συν τα μεταφορικά (κάτω από 10 ευρώ ή το πολύ ένα 10άρικο).

Αν αξίζει αυτό, έναντι του Sound Blaster E5, πρέπει να το ξανασκεφτώ. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το συγκεκριμένο iFi είναι και ενισχυτής ακουστικών.
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
................. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το συγκεκριμένο iFi είναι και ενισχυτής ακουστικών.
Παναγιωτη ειναι ακριβως ιδιο με το πρωτο nano,απλα για να μειωσουν το κοστος εχουν αφαιρεσει την ψηφιακη εξοδο και το ψηφιακο φιλτρο ,αλλα ειναι και ενισχυτης ακουστικων.

http://www.hxoseikona.gr/nea/4847-ifi_nano_idsd.html

http://ifi-audio.com/portfolio-view/nano-idsd-le/
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Καλησπερα ,

αποκτησα ενα marantz hd dac1 προσφατα δινοντας το MF v90 dac με σκοπο να το συνδεσω σε ενεργα ηχεια.Πραγματικα με εντυπωσιασε το αποτελεσμα . Γεματος ηχος, ζεστος,διαχωρισμος οργανων και σκηνη φοβερη ..,αλλα χρηματικα εκανα την υπερβαση . Υπαρχει καποιο πιο οικονομικο μονο σε dac λειτουργια να μου δωσει τετοιο ηχο? Το MF v90 ηταν πολυ καλο , οχι ομως σας το μαραντζ
Δεν με απασχολει τοσο η λεπτομερεια οσο το ισσοροπημενο γεματο ζεστο ηχο
Καντε καμμια προταση για να μην ξεβρακωθω .... ξανα!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Στο massdrop παιζει αυτη τη στιγμη ενα drop για το Teac UD-501 στα 450€ περιπου που νομιζω θα σε καλυψει. Εχει αυτο το γλυκο/ξεκουραστο ηχο που ζητας.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Απο οσα διαβασα φαινεται πολυ καλο και πιστευω με καλυπτει. Δεν το ειχα δει καθολου το συγκεκριμενο
Υπαρχει καποιο αλλο που να μην ειναι ενισχυτης ακουστικων αλλα μονο dac?
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.808
Reaction score
2.223
Παναγιωτη......στα χρηματα αυτα αγοραζεις το ifi nano idsd στην le εκδοση,δεν ξερω αν εχει ερθει Ελλαδα ακομα (καλο θα ηταν φυσικα να το παρεις απο εδω),αλλα απο το Γερμανικο αμαζον το αγοραζεις με 160 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Απλα αυτο θα μπορεις να το δουλεψεις σαν usb dac και σαν ενισχυτη ακουσιτκων,ενω το creative ειναι στην ουσια μια εξωτερικη καρτα ηχου με εισοδους κλπ.
Στην Ελλάδα 149 ευρώ, δωρεάν μεταφορικά:
http://audiosoulstore.com/dacs-pcmac-audio/407-ifi-audio-nano-idsd-le.html
[DOUBLEPOST=1486401321][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα. Μπορείτε να προτείνετε κάποιο link του εξωτερικού για αγορά ifi idsd; μήπως αξίζει να περιμένω για mqa decoder;
Γιατί εξωτερικό?

Στην Ελλάδα έχει τις καλύτερες τιμές:
http://www.avsite.gr/forum/threads/ifi-end-of-life-items-sale.156019/
[DOUBLEPOST=1486401438][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Το iFi audio-Nano iDSD εδώ το πουλάνε 225 ευρώ ακατέβατα. LE δεν είδα πουθενά να υπάρχει.

Από το Amazon.de όντως παίρνεις το LE με ένα 150άρι συν τα μεταφορικά (κάτω από 10 ευρώ ή το πολύ ένα 10άρικο).

Αν αξίζει αυτό, έναντι του Sound Blaster E5, πρέπει να το ξανασκεφτώ. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το συγκεκριμένο iFi είναι και ενισχυτής ακουστικών.
Στην Ελλάδα διατίθεται κανονικά και με δωρεάν μεταφορικά:
http://www.avsite.gr/forum/threads/ifi-end-of-life-items-sale.156019/

Περιλαμβάνει απόδειξη 24% ΦΠΑ και δυνατότητα αγοράς με πιστωτική κάρτα.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους.
Μετά την προτροπή του tanto μας:
Παναγιωτη......στα χρηματα αυτα αγοραζεις το ifi nano idsd στην le εκδοση,δεν ξερω αν εχει ερθει Ελλαδα ακομα (καλο θα ηταν φυσικα να το παρεις απο εδω),αλλα απο το Γερμανικο αμαζον το αγοραζεις με 160 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. Απλα αυτο θα μπορεις να το δουλεψεις σαν usb dac και σαν ενισχυτη ακουσιτκων,ενω το creative ειναι στην ουσια μια εξωτερικη καρτα ηχου με εισοδους κλπ.
...και μετά την παρέμβαση-προσφορά του εδώ αντιπροσώπου:
Στην Ελλάδα 149 ευρώ, δωρεάν μεταφορικά:
http://audiosoulstore.com/dacs-pcmac-audio/407-ifi-audio-nano-idsd-le.html
...δεν το πολυσκέφθηκα. Αγόρασα το iFi nano iDSD.

Εδώ αρχίζουν τα ερωτήματα.

Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό DAC, με σύνδεση USB και μόνο, παρεμβαλλόμενο μεταξύ PC (ή μεταξύ κάποιου media player) από τη μια μεριά και προενισχυτή από την άλλη. Ως media player σκέφτομαι να χρησιμοποιώ τον HDI Dune Prime 3.0 και εναλλακτικά τον δορυφορικό δέκτη AZBox Premium HD, αν και για τον δεύτερο δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να διαβάσει εξωτερικούς δίσκους ήδη διαμορφωμένους σε περιβάλλον Windows, όπως μπορεί ο Dune.

Ωστόσο, αυτό που ενδιαφέρει είναι η χρήση του DAC, αυτού καθεαυτού, ως DAC που θα επεξεργάζεται αρχεία audio με τη μέγιστη δυνατή ανάλυση, είτε αυτά είναι αποθηκευμένα σε σκληρό δίσκο με κάποια μη συμπιεσμένη μορφή είτε είναι αρχεία σε οπτικό δίσκο CD ή μουσικό DVD (ή DVD-Audio). Για δίσκους SACD δεν μπορώ να μιλήσω, διότι ελάχιστα και πολύ ακριβά SACD players (πιθανόν να) διαθέτουν ψηφιακή έξοδο USB, από την οποία να επιτρέπουν να διέρχονται δεδομένα μουσικών αρχείων DSD. Και δυστυχώς, η Sony έχει πολύ καλά προστατέψει το προϊόν της, μην επιτρέποντάς του να εισέλθει στον κόσμο των consumer υπολογιστών, με οπτικούς οδηγούς, που θα μπορούν να διαβάζουν δίσκους SACD. Για την αναπαραγωγή των τελευταίων οπτικών δίσκων (SACD) με καλύπτει απόλυτα το Sony SCD-XA777ES SACD Player αναφοράς που έχω, επομένως αυτά δεν μπαίνουν στη συζήτηση για το iFi nano.

Πάμε παρακάτω.

Το σύστημά μου ήδη διαθέτει δύο τουλάχιστον συσκευές, που μπορούν να διαδραματίσουν το ρόλο εξωτερικού ποιοτικού DAC, αν και οι δύο τα έχουν τα χρονάκια τους, από άποψη χρονολογίας κατασκευής και όχι από άποψη φθοράς λόγω χρόνου, φυσικά. Η μία είναι το πάλαι-ποτέ DVD Player αναφοράς Denon DVD-A1, που είναι ταυτόχρονα και DVD-Audio Player και διαθέτει είσοδο SPDIF Coaxial και Optical, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως εξωτερικό DAC από άλλη πηγή. Η άλλη είναι το εξειδικευμένο DAC και ADC Impact Twin της TC Electronics, για το οποίο έχει γίνει τόση κουβέντα εδώ μέσα.

Η πρώτη συσκευή, μολονότι επιτραπέζια και επομένως εύχρηστη σε κάποιο σύστημα με επιτραπέζιες συσκευές, καθίσταται δύσχρηστη (δεν μετακινείται εύκολα και έχει όλα τα μειονεκτήματα της μεγάλης συσκευής - 20 κιλά πάει), προκειμένου να συνδεθεί σε υπολογιστή ή να πραγματοποιήσει άλλη σύνδεση, πλην της SPDIF (ομοαξονικής ή οπτικής).

Η δεύτερη έχει τις ιδιαιτερότητές της. Η ψηφιακή σύνδεση που προσφέρει είναι μόνο FireWire, ενώ το interface είναι σχετικά δύσχρηστο, απαιτεί εξάσκηση και πειραματισμό και βέβαια το ειδικό πρόγραμμα που την συνοδεύει. Από την άλλη, προσφέρεται για σύνδεση με υπολογιστή, αν αυτός διαθέτει έξοδο FireWire, ενώ ταυτόχρονα είναι, όπως είπαμε, και πολύ καλό ADC, για κάποιον που επιθυμεί ψηφιοποίηση κάποιων αναλογικών μουσικών αρχείων.

Τα παραπάνω κενά και αδυναμίες καλείται να καλύψει το iFi nano iDSD.

Το ερωτηματικό μου είναι το πως αυτό συγκρίνεται ως DAC με άλλα εξωτερικά επιτραπέζια DACs, έστω κι αν αυτά είναι παλιότερα, όπως π.χ. αυτό που αναφέρω για το Denon DVD-A1. Και βέβαια, πόσο εύκολη είναι η χρήση του με υπολογιστή και ποιό πρόγραμμα αναπαραγωγής πρέπει να το συνοδεύει.

Ευχαριστώ και αναμένω γνώμες.

(Δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλο το νήμα και ενδεχομένως κάποιες απαντήσεις να βρίσκονται ήδη γραμμένες εδώ. Θα εκτιμούσα να τις συνοψίζαμε περιληπτικά. Επίσης πρέπει να πως ότι συζητάω το θέμα και στο διπλανό φόρουμ, αλλά με ενδιαφέρουν ασφαλώς και οι γνώμες των φίλων του AVSite).
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Η χρηση ειναι πανευκολη,απλατην πρωτη φορα απλα περνας drivers και αυτο λογω της δυνατοτητας αναπαραγωγης hd αρχειων (πανω απο 24/96 αναλυση) και dsd. Προγραμματα το ελευθερο foobar ή το JRIVER (με πληρωμη). Για συσκευες android θα χρειαστει καποια application (usb audio player pro η πιο γνωστη) και ενα καλωδιο OTG ,ενω για συσκευες ios θα χρειαστεις το camera kit connector. Δεν θα χρειαστεις καλτι αλλο.
Τωρα το πως παιζει σε σχεση με επιτραπεζια dac.......εγω δεν πιστευω σε "μαγικες" συσκευες,οτι πληρωνεις παιρνεις. Παντως ειναι το καλυτερο στα χρηματα του και πολυ καλο με απολυτα κριτηρια . Απο την στιγμη που εχεις καλα επιτραπεζια dac δεν χρειαζεσαι κατι αλλλο,φυσικα θα μπεις στον πειρασμο να το συνδεσεις σαν βασικο dac στο συστημα σου και εκει θα δεις αν πραγματικα ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο αυτα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Η χρηση ειναι πανευκολη, απλα την πρωτη φορα απλα περνας drivers και αυτο λογω της δυνατοτητας αναπαραγωγης hd αρχειων (πανω απο 24/96 αναλυση) και dsd. Προγραμματα το ελευθερο foobar ή το JRIVER (με πληρωμη). Για συσκευες android θα χρειαστει καποια application (usb audio player pro η πιο γνωστη) και ενα καλωδιο OTG ,ενω για συσκευες ios θα χρειαστεις το camera kit connector. Δεν θα χρειαστεις κατι αλλο.
Ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες. Υποθέτω ότι με τη σύνδεση της συσκευής στο PC, αυτό θα την αναγνωρίσει και θα αναζητήσει ή θα κατεβάσει τους drivers από μόνο του, τουλάχιστον έτσι κάνει σχεδόν σε όλες τις συσκευές, στα Windows 10, μέχρι σήμερα. Αν όχι, μάλλον θα πρέπει να τους ψάξω στο site του κατασκευαστή.

Σωστά;

Για χρήση με κινητά τηλέφωνα ή με Mac, δεν τίθεται θέμα, ούτε σκοπεύω να το κάνω. Και δεν έχω και Mac.
Τωρα το πως παιζει σε σχεση με επιτραπεζια dac.......εγω δεν πιστευω σε "μαγικες" συσκευες,οτι πληρωνεις παιρνεις. Παντως ειναι το καλυτερο στα χρηματα του και πολυ καλο με απολυτα κριτηρια . Απο την στιγμη που εχεις καλα επιτραπεζια dac δεν χρειαζεσαι κατι αλλλο,φυσικα θα μπεις στον πειρασμο να το συνδεσεις σαν βασικο dac στο συστημα σου και εκει θα δεις αν πραγματικα ειναι καλυτερο ή χειροτερο απο αυτα.
Κι εδώ με κάλυψες. Είμαι ένας από αυτούς που περιγράφεις, που δεν πιστεύουν σε μαγικές λύσεις. Όμως η σύγκριση καθίσταται αναγκαία - και αναπόφευκτη - προκειμένου να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

Εν τούτοις, η σύγχρονη συνδεσιμότητα με USB, που δεν έχουν τα άλλα DACs αφενός και η φορητότητά του αφετέρου (μικρό μέγεθος σε συνδυασμό με τη σύνδεση USB), το καθιστούν ανταγωνιστικό έναντι των άλλων, έστω κι αν θα υπάρξει διαφορά στην ποιότητα (πράγμα που ελέγχεται μετά τη δοκιμή).

Συνεχίζοντας και προκειμένου να το χρησιμοποιήσω εκμεταλλευόμενος τις δυνατότητές του στον καλύτερο δυνατό βαθμό, μου χρειάζονται κάποιες ακόμα πληροφορίες.

Όπως έγραψα και πριν, σκοπός μου είναι να το χρησιμοποιήσω συνδεδεμένο σε PC ή σε media player. Και οι δυο λύσεις απαιτούν κάποιον αποθηκευτικό χώρο, που θα δεχθεί τα μουσικά αρχεία υψηλής ανάλυσης, είτε αυτά είναι αγοραστά/κατεβασμένα από ηλεκτρονικά μαγαζιά που τα πουλάνε είτε προέρχονται από άλλη πηγή, π.χ. από ψηφιοποίηση βινυλίων ή από προμήθεια έτοιμων αρχείων από φίλους, γνωστούς κλπ.

Και καλά, σε ένα PC ίσως υπάρχει η δυνατότητα να αποθηκεύσει κάποιος τέτοιου είδους αρχεία σε κάποιον έξτρα εσωτερικό σκληρό μεγάλου μεγέθους. Όμως σε σε ένα media player, απαιτείται κατά κανόνα κάποιος εξωτερικός σκληρός, όπου θα αποθηκεύονται τα αρχεία. Επομένως, πρέπει να εξασφαλίσω αυτό το μέσον αποθήκευσης από τώρα. Και το ερωτηματικό μου σχετίζεται με τη χωρητικότητά του, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι περίπου το μέγεθος ενός μουσικού αρχείου υψηλής ανάλυσης (έτοιμου ή δημιουργημένου από ψηφιοποίηση), ώστε να καθορίσω την επιλογή μου σε σχέση με τον εξωτερικό σκληρό.

Λ.χ., ξέρουμε τι χώρο καταλαμβάνει ένα τυπικό μουσικό αρχείο, διάρκειας π.χ. 4 λεπτών, με ανάλυση ας πούμε 24/192 και με περιεχόμενο κάποιου τυπικού κομματιού κλασσικής μουσικής;

Μια τέτοια πληροφορία θα μου έδειχνε χοντρικά το δρόμο, για να καθορίσω την επιλογή μου σε εξωτερικό σκληρό ή σκληρούς.

Ευχαριστώ.

(Σημ.: Να προσθέσω ότι ένα αρχείο υψηλής ανάλυσης που έχω - και για το οποίο δεν γνωρίζω την ανάλυση, μου το έστειλε φίλος - διάρκειας περίπου 16 λεπτών, καταλαμβάνει συνολικό χώρο περίπου 1GB, αν κάτι λέει αυτό)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
έρουμε τι χώρο καταλαμβάνει ένα τυπικό μουσικό αρχείο, διάρκειας π.χ. 4 λεπτών, με ανάλυση ας πούμε 24/192 και με περιεχόμενο κάποιου τυπικού κομματιού κλασσικής μουσικής;
Βρήκα πρόχειρα ενα: 155,1MB στα 4:35 λεπτά
 


Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Παναγιωτη θα χρειστει να κατεβασεις drivers σπο την ιστοσελιδα του κατασκευαστη.Καπου στο προηγουμενο μηνυμα σου,λες οτι θελεις να το συνδεσεις με media player,αλλα αυτο δεν μπορει να γινει,μιας και το συγκεκριμενο ειναι μονο usb dac,δεν εχει δηλαδη αλλη ψηφιακη εισοδο (coaxial ή οπτικη).
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιωτη θα χρειστει να κατεβασεις drivers σπο την ιστοσελιδα του κατασκευαστη.Καπου στο προηγουμενο μηνυμα σου,λες οτι θελεις να το συνδεσεις με media player,αλλα αυτο δεν μπορει να γινει,μιας και το συγκεκριμενο ειναι μονο usb dac,δεν εχει δηλαδη αλλη ψηφιακη εισοδο (coaxial ή οπτικη).
Καλησπέρα και πάλι (με την ευκαιρία του διαλείμματος του ημιχρόνου της ευρωλίγκας - είμαι ένθερμος φαν του αθλήματος, τι να κάνουμε).
Έγραψα:
Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό DAC, με σύνδεση USB και μόνο, παρεμβαλλόμενο μεταξύ PC (ή μεταξύ κάποιου media player) από τη μια μεριά και προενισχυτή από την άλλη. Ως media player σκέφτομαι να χρησιμοποιώ τον HDI Dune Prime 3.0 και εναλλακτικά τον δορυφορικό δέκτη AZBox Premium HD, αν και για τον δεύτερο δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να διαβάσει εξωτερικούς δίσκους ήδη διαμορφωμένους σε περιβάλλον Windows, όπως μπορεί ο Dune.
Οι δυο συγκεκριμένες συσκευές διαθέτουν σύνδεση USB, με την οποία ο χρήστης μπορεί να αναπαράγει αρχεία από εξωτερική πηγή (π.χ. εξωτερικό σκληρό). Μάλιστα και οι δύο διαθέτουν δυο συνδέσεις USB. Φαντάζομαι, ειδικά για τον Dune, ότι ένας εξωτερικός σκληρός συνδεδεμένος μέσω ενός USB hub, πάνω στο οποίο μπορεί να συνδεθεί και το iFi nano, θα μπορέσει να στείλει το ψηφιακό σήμα αναπαραγωγής σε αυτό και από την αναλογική έξοδο του nano να πάρω αναλογικό σήμα, που θα πάει στο υπόλοιπο σύστημα (προ και τελικός).

Τα λέω σωστά ή όχι;

Σε σχέση με τον ζητούμενο αποθηκευτικό χώρο, μίλησα με κάποιον φίλο, που επιδίδεται στην ψηφιοποίηση βινυλίων με high resolution και μου είπε ότι ο μέσος χώρος που καταλαμβάνει η ψηφιοποίηση ενός πλήρους άλμπουμ LP, είναι περίπου 3GB, για ανάλυση 24/192. Με λίγα λόγια, σε 1TB χωράνε πάνω-κάτω γύρω στα 300 με 330 άλμπουμ.

Καλό βράδυ. Πάω να δω το Β' ημίχρονο.
-
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Οχι Παναγιωτη,τα media players πουα αναφερεις εχουν ομοαξονικη και οπτικη ψηφιακη εξοδο και μονο ετσι μπορουν να συνδεθουν με καποιο dac. Οι usb συνδεσεις ειναι για να διαβαζουν υλικο απο δισκους και οχι να στελνουν ψηφιακο σημα. Το ifi σε αυτη τη περιπτωση θα σου ειναι αχρηστο,μονο με υπολογιστη μπορει να συνεργαστει και με smartphone-tablet. Mπορεις φυσικα τα media players που εχεις να τα συνδεσεις στα dac που ηδη εχεις,κατι που προφανως εχεις ηδη κανει.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ευχαριστώ. Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί, αλλά επειδή ποτέ μου δεν είχα την ευκαιρία να πειραματιστώ για να το διαπιστώσω, έκανα προφανώς λάθος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.523
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top