Daphile player (Οδηγός εγκατάστασης)

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά, καταλαβαίνω πως το λέει ο wnet ,άλλωστε κι εγώ καμία φορά χαζεύω στο internet ή γράφω εδώ ενώ ακούω μουσική (αν και σπάνια, συνήθως ακούω μουσική μόνο ). Φυσικά και αν δεν είχα δίπλα μου το λάπτοπ υποθέτω ότι θα μου έλειπε κάτι.

Υ.Γ. Όταν βρω λίγο χρόνο ακόμα, θα εμπλουτισω το παρόν νημα με οδηγίες προσθήκης των προσθέτων για tidal,spotify και YouTube.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ενημέρωση:
Δίπλα στο αναδυόμενο μενού έχει την επιλογή "Configure system settings". Επιλέγοντάς την, έχουμε τη δυνατότητα να παραμετροποιήσουμε το Daphile πριν κάνουμε επανεκκίνηση και τρέξει απο τον δίσκο στο οποίο θα το εγκαταστήσουμε. Αν το παραλείψουμε δεν χάθηκε ο κόσμος, απλά θα κάνουμε εκ των υστέρων τις ρυθμίσεις. Αν το επιλέξουμε, καταλήγουμε σε αυτή την οθόνη:
Αν κινηθούμε με αυτό το τρόπο λοιπόν, κάθε φορά που κάνουμε μια αλλαγή πατάμε στην επιλογή save settings και όταν τις κάνουμε όλες, επιλέγουμε restart.

H aλήθεια είναι ότι χρησιμοποίησα αυτή την επιλογή σήμερα που ετοίμαζα τον οδηγό, συνήθως έκανα επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση και στη συνέχεια έκανα τις ρυθμίσεις μου.
Στο σημείο που επιλέγουμε να κάνουμε εγκατάσταση του λογισμικού στον δίσκο, όπως είπα και στην αρχή του οδηγού, υπάρχει η επιλογή Configure System Settings δίπλα απο το αναδυόμενο μενού που εμφανίζονται τα διαθέσιμα αποθηκευτικά μέσα. Επιλέγοντάς το αυτό λοιπόν και πατώντας install, αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, χωρίς να κάνουμε επανεκκίνηση, μπορούμε να κάνουμε τις παραμετροποιήσεις του συστήματός μας ( π.χ. networking και storage settings ) και όταν τελειώσουμε επιλέγουμε save settings και στη συνέχεια κάνουμε restart. Το δοκίμασα μόλις και λειτουργεί μια χαρά ( άρα γλυτώνουμε δύο επανεκκινήσεις ).
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για το καλύτερη δεν μπορώ να αποκριθώ αρνητικά διότι δεν είμαι αξιολογητής. Είναι όμως προφανές πως έχουμε τελείως διαφορετική άποψη του τι είναι πρακτικό και τι όχι.
Δεν σου φαίνεται πρακτικό να έχεις ένα μίνι πισι στο ρακ σε οριζόντια θέση συνδεδεμένο με την οθόνη που έχεις στο σαλόνι για την εικόνα και την έξοδο ήχου στον ενισχυτή σου ή στο ντακ ότι έχεις και με το ασύρματο ποντίκι στον καναπέ να έχεις όλες τις μουσικές σου με ένα κλικ;
Αν δεν είναι αυτό πρακτικό τι είναι; Το πικάπ;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν σου φαίνεται πρακτικό να έχεις ένα μίνι πισι στο ρακ σε οριζόντια θέση συνδεδεμένο με την οθόνη που έχεις στο σαλόνι για την εικόνα και την έξοδο ήχου στον ενισχυτή σου ή στο ντακ ότι έχεις και με το ασύρματο ποντίκι στον καναπέ να έχεις όλες τις μουσικές σου με ένα κλικ;
Αν δεν είναι αυτό πρακτικό τι είναι; Το πικάπ;
Χμμμ, ένα network player ή στη δική μας περίπτωση, ένα παλιό pc ή ένα mini pc που τρέχει το daphile όπου δεν χρειάζεσαι πληκτρολόγιο, δεν χρειάζεσαι ποντίκι, δεν έχεις καμία φυσική επαφή με το μηχάνημα που παίζει τη μουσικη και το ελέγχεις εξ'αποστάσεως, δικτυακά μέσω κινητού, tablet.
Παράδειγμα απο το δικό μου κινητό:
Screenshot_20200708-125451_Samsung Internet.jpg


Screenshot_20200708-125457_Samsung Internet.jpg





Screenshot_20200708-125507_Samsung Internet.jpg



:p :p :p
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Χμμμ, ένα network player ή στη δική μας περίπτωση, το daphile όπου δεν χρειάζεσαι πληκτρολόγιο, δεν χρειάζεσαι ποντίκι, δεν έχεις καμία φυσική επαφή με το μηχάνημα που παίζει τη μουσικη και το ελέγχεις εξ'αποστάσεως, δικτυακά μέσω κινητού, tablet.
Παράδειγμα απο το δικό μου κινητό:
View attachment 172339

View attachment 172338




View attachment 172341


:p :p :p
Δεν ξέρω ρε φίλε, δοκίμασα πρόσφατα να διαχειριστώ το ρουν από τάμπλετ αλλά δεν είχε την αμεσότητα (ταχύτητα εκτέλεσης εντολής) όπως από το πισι.
άσε που κάνεις και 500 άλλα πράγματα μαζί ;) :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν ξέρω ρε φίλε, δοκίμασα πρόσφατα να διαχειριστώ το ρουν από τάμπλετ αλλά δεν είχε την αμεσότητα (ταχύτητα εκτέλεσης εντολής) όπως από το πισι.
άσε που κάνεις και 500 άλλα πράγματα μαζί ;) :p
Το ξέρω ότι δεν είναι το daphile που σε απασχολεί, αλλά μόλις δοκίμασα να δώσω εντολές απο το κινητό μου ( ενώ το daphile τρέχει σε virtual machine ), η ανταπόκριση είναι άμεση.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν σου φαίνεται πρακτικό να έχεις ένα μίνι πισι στο ρακ σε οριζόντια θέση συνδεδεμένο με την οθόνη που έχεις στο σαλόνι για την εικόνα και την έξοδο ήχου στον ενισχυτή σου ή στο ντακ ότι έχεις και με το ασύρματο ποντίκι στον καναπέ να έχεις όλες τις μουσικές σου με ένα κλικ;
Αν δεν είναι αυτό πρακτικό τι είναι; Το πικάπ;
Από τη στιγμή που θα χρειαστώ κάτι περισσότερο από το κινητό μου για μένα είναι μη πρακτικό. Ξέρω πως είμαι ίσως λίγο υπερβολικός αλλά ακόμα και το pc δε σκύβω να πατήσω το power on, όλα από το κινητό ή άνοιγμα-κλείσιμο με χρονοδιακόπτες.
Χμμμ, ένα network player ή στη δική μας περίπτωση, ένα παλιό pc ή ένα mini pc που τρέχει το daphile όπου δεν χρειάζεσαι πληκτρολόγιο, δεν χρειάζεσαι ποντίκι, δεν έχεις καμία φυσική επαφή με το μηχάνημα που παίζει τη μουσικη και το ελέγχεις εξ'αποστάσεως, δικτυακά μέσω κινητού, tablet.
Παράδειγμα απο το δικό μου κινητό:
View attachment 172339

View attachment 172338




View attachment 172341


:p :p :p
Τι εφαρμογή είναι αυτή, δεν τη βρήκα όταν το έψαξα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Από τη στιγμή που θα χρειαστώ κάτι περισσότερο από το κινητό μου για μένα είναι μη πρακτικό. Ξέρω πως είμαι ίσως λίγο υπερβολικός αλλά ακόμα και το pc δε σκύβω να πατήσω το power on, όλα από το κινητό ή άνοιγμα-κλείσιμο με χρονοδιακόπτες.
Παρομοίως. Συνήθως ανάβω το nuc με wake on lan κι ας είναι πάνω στο ρακ. :p
Τι εφαρμογή είναι αυτή, δεν τη βρήκα όταν το έψαξα.
Δεν είναι εφαρμογή, ωραία η απορία σου, μάλλον δεν έκανα σαφή τη λειτουργία του daphile. Για να το χειριστούμε, ανοίγουμε τον browser του κινητού μας, πληκτρολογούμε στη γραμμή διευθύνσεων την ip που ορίσαμε στο daphile κατά την εγκατάσταση ( απο τη καρτέλα networking, το πρώτο πεδίο ) όπως γράφουμε κάποια σελίδα που θέλουμε να επισκεφτούμε και μπαίνουμε στο interface του daphile.

Πως χτυπάμε δηλαδή την ip για να μπούμε στις ρυθμίσεις του ρούτερ μας ( π.χ. 192.168.1.1 )? Ε, για να μπούμε στο περιβάλλον χρήσης του daphile, χτυπάμε ( απο το κινητό μας ) την ip που του έχουμε ορίσει ( π.χ. 192.168.1.9 ).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Η πιο πρακτική χρήση που βρήκα για το daphile όταν το είχα δοκιμάσει, ήταν να τρέχει σε virtual machine στο NAS... που σημαίνει πως θα ήταν πάντα ανοιχτό μιας και το NAS δεν κλείνει ποτέ. Έτσι θα μπορούσα να έχω μια εναλλακτική να ακούω μουσική όταν (σπάνια) δε θα ήταν ανοιχτό το PC ή θα έκανε ζόρικα πράγματα (compile/rendering) που επηρεάζουν και τον ήχο.... Δυστυχώς δεν πήγε πολύ καλά μιας και έκανε κάποια σπασιματάκια στον ήχο που δε μπόρεσα να λύσω... υπάρχει ακόμα στημένο, αν δε βαρεθώ κάποια στιγμή θα το ξαναδώ...
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
οπ! ενδιαφερων (τσεκαρω) ...θενκς... ακουγα bloodgrass πολυ πριν γινουν μοδα..
Χμμμμ, αν ψηθείς για daphile, τσέκαρε το πρόσθετο που ανέφερα ( live music archive ), Μιλάμε για πολύυυυυ υλικό!! Το συγκεκριμένο μέσω του πρόσθετου παίζει σε 189kbps vbr.

[ χαχαχαχα, καλόοοο!!! Μόλις πήρα το λινκ απο το Late November flac αρχείο του φακέλου, το έβαλα στο tune in url του daphile και παίζει κανονικότατα! Αααα, μαθαίνω, μαθαίνω!!!

1594208240107.png
]


Η πιο πρακτική χρήση που βρήκα για το daphile όταν το είχα δοκιμάσει, ήταν να τρέχει σε virtual machine στο NAS... που σημαίνει πως θα ήταν πάντα ανοιχτό μιας και το NAS δεν κλείνει ποτέ. Έτσι θα μπορούσα να έχω μια εναλλακτική να ακούω μουσική όταν (σπάνια) δε θα ήταν ανοιχτό το PC ή θα έκανε ζόρικα πράγματα (compile/rendering) που επηρεάζουν και τον ήχο.... Δυστυχώς δεν πήγε πολύ καλά μιας και έκανε κάποια σπασιματάκια στον ήχο που δε μπόρεσα να λύσω... υπάρχει ακόμα στημένο, αν δε βαρεθώ κάποια στιγμή θα το ξαναδώ...
Σπασιματάκια μου κάνει μόνο αν του ζητήσω να παίξει μέσω δικτύου κανένα DSD αρχείο ( απο τον μέσα υπολογιστή δηλαδή ). Σε αυτή τη περίπτωση και με δεδομένο ότι έχω υπεραρκετή διαθέσιμη ram στο nuc, φορτώνω στη ραμ ( άλλά μέσω δικτύου ειδικά, παίρνει αρκετό χρόνο ).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
θενκ γιου μιστερ (ανω τελεια)- να πω καμμια αλληθεια .. δεν ειμαι τοσο ενθουσιωδης... ισως και να ειμουν καποτε (στο προνηπιο, αντε και μεχρι το γυμνασιο...αντε καλι λιγο μετα.. κατα καιρους...κατα στιγμες...πλεων...ξηρασια)... πλεων η μουσικη ερχεται μονη της ... ασε για τα απειρα κενα που εχω ειδη/ηδη...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.113
Reaction score
30.056
Δεν σου φαίνεται πρακτικό να έχεις ένα μίνι πισι στο ρακ σε οριζόντια θέση συνδεδεμένο με την οθόνη που έχεις στο σαλόνι για την εικόνα και την έξοδο ήχου στον ενισχυτή σου ή στο ντακ ότι έχεις και με το ασύρματο ποντίκι στον καναπέ να έχεις όλες τις μουσικές σου με ένα κλικ;
Αν δεν είναι αυτό πρακτικό τι είναι; Το πικάπ;

Εκεί που έχω το ηχοσύστημα δεν έχω εικόνα.
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top