Dedicated Home Cinema

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Dedicated Home Cinema

μπραβο στελιο, εγω δεν εχω κουραγιο να γραφω τοσες σειρες (για το πως εφτιαξα τους δικους μου)
για πες μας ρε Αναργυρε........

ποιο προγραμμα χρησιμοποιησες εσυ και σε ποια hz δουλευουν οι διαχυτες σου....?

ααααα......και πως καταλαβες σε ποιες συχνοτητες πρεπει να ειναι ?

με τα αυτια σου...?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Κωστα οπως εξηγησα στον στελιο στο νετ τρεχουν πολλα προγραματα , λογο
χρονου
διαθεσης
κοστους
δοκιμων
Αποφασισα να κανω πραξη τον δευτερο που βρηκα μπροστα μου.Δεν ξερω και μαλλον δεν θα μαθω ποτε αν ειναι ο ιδανικος στα αυτια μου.Αλλα η εννοια του διαχυτη ειναι να δινει βαθος στο χωρο.Εφτιαξα λοιπον απο σουηδικη ελατη , κατι σαν του χρηστου με διαφορετικη μορφη.βαμενους με σπρει, και με πλατη για να αναρτηθουν σε καδρονακια που <ακουμπουν> τοιχο και πατανε πατωμα.
Το ξυλο μου απο οτι ειπε ο στελιος ειναι λιγο πιο ελφρυ απο το δικο του.
Το αποτελεσμα δεν ξερω αν θα ηταν το ιδιανικο στα αυτια μου σε σχεση με οποιοδηποτε προγραμα , εξαλλου δεν εχω την πολυτελεια των δοκιμων.Τα ξυλα τα εκοψα μονος μου με δισκοπριονο (που εχω) και τα φυνιρισα με λιαντικο.Κολλα η γνωστη , ουπα εσωτερικης εκτονωσης (μεταλικα) και βιδες ανοξοιδωτες.
Αν το αποτελεσμα δεν μου αρεσε 6 βιδες ειναι ο καθενας , τους κατεβαζω (μαζι με τα καδρονακια) σε λιγα λεπτα.
Οταν φτιαξω και ενα για πισω (2x2 m) και προσθεσω μερικους ετοιμους στο νταβανι.θα εχω νταβανωσει με την φροντιδα....
( και μια μεγαλυτερη μοκετα).............
Κοστος κανα 50ρικο (ο ενας) ολα μαζι (ξυλα μπογιες κολλες) ο ενας 40cm x 70cm περιπου...
.(4 εφτιαξα -δυο ανα πλευρα πισω απο καθε ηχειο.)(και 200σαρι σκαρτο σε ποσο)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

και επειδη τον χωρο μου τον κουρδισα αναλογα με τα γουστα μου (κοινος γνωστος μου ειπε,
απο λιγο λεπτα ακροασης να κανω μεγαλυτερο roll off)
απο λιγες και μονο κουβεντες της γιοβοβιτς, χωρις ανα αναρωτηθει αν φταιει η ταινια ,ή τα γουστα του,
εφτιαξα κομματι κομματι τον ηχο μου.Καμμια σχεση με αυτα που ακουσες, μακρια απο αυτο που ακουσε ο ζιζικ.
Λιγο βαθος θελω να δωσω πισω και ειμαι υπερ ευτυχης.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.500
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top