Dedicated Home Cinema

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

βαζε συ βαζε...........dangereux
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.384
Reaction score
74.636
Κορίτσια? Τι είπαμε? :601:

Θα φάτε ξυλιές στον πωπό.
 


Μηνύματα
482
Reaction score
19
Λοιπον ειναι ωραιο να "σφαζονται" για σενα χωρις εσενα. :116:

Με τη διαταξη των ηχειων δεν εχω θεμα, αλλα μπορει να υπαρχει και καλυτερη. Αργυρη μου ακουω ή μαλλον βλεπω την προταση σου. Το βραδυ υποσχομαι να τη δοκιμασω και να σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου. :107:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

μα δεν προτεινα κατι, ειπα οτι κατα thx και κατασκευαστικα (γιαμο ) ειναι λαθος, το αν θα σου αρεσει αν στηθουν κατα thx=οπως σχεδιαστηκαν για να δουλευουν ειναι κατι το διαφορετικο.............
οταν ξαναρθεις σπιτι θα ανασυρω απο το αρχειο μου το μανουαλι του pioneer ax10 που εδειχνε πως ηταν η τοτε προδιαγραφη και πως στηνονταν τα ηχεια τοτε
και εξηγει το γιατι .....................................

στην πορεια κατι αλλαξε , οχι ομως και ο σχεδιασμος των ηχειων σου...............

αν θες συμβουλες πες μου
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

αυτο περι παραλληλοτητας , τα αλλα απο κοντα γιατι δεν τρεχουν στο δυκτιο .....
υψη σημεια κλπ....................
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Εχθές έκανα επίσκεψη στον Στέλιο, γιά να δω και να ακούσω τις αλλαγές που έχει κάνει στο σύστημά του.

Ο χώρος είναι κατασκευασμένος ειδικά γιά HC, με πολύ καλή ηχομόνωση ώστε να παίζει δυνατά όποτε θέλει και να μην ενοχλεί.



Οθόνη Stewart, ηχεία Jamo THX ultra 2* D7, γιατι υπηρχαν και τα D6 THX ulra(χωρις 2) , sub SVS Ultra.

*μονο αυτο
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Απο οτι καταλαβαινω αναφορικα με τα L,R η επισημανση σου εχει να κανει με την αποσταση απο το τοιχο της οθονης και με τη κλιση προς τις δυο θεσεις ακροασης.

Σωστα ; ή ειναι και τιποτα αλλο
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Κορίτσια? Τι είπαμε? :601:

Θα φάτε ξυλιές στον πωπό.
Εσυ καλε γιατι μαλωνεις τα παιδια; Χωρις αυτα το forum θα ηταν στεγνο και αναλατο...κατι σαν βαρετο σεμιναριο δηλαδη. :116:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

lrc ιση αποσταση απο τον πισω τοιχο, 15-20 cm
κοντυτερα των 5cm ενεργοποιεις το bc απο τον ανθεμ
παραλληλα μεταξυ τους , υψος οσο το δυνατο ψηλοτερα προς το <τελαρο> της οθονης ,
τα ηχεια να πατουν απευθειας στις βασεις , χωρις το υλικο <ρυζε>......
ελαφρια κληση προς τα πανω
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Dedicated Home Cinema

Εσυ καλε γιατι μαλωνεις τα παιδια; Χωρις αυτα το forum θα ηταν στεγνο και αναλατο...κατι σαν βαρετο σεμιναριο δηλαδη. :116:

δεν μαλωνουμε only buggin.......
 
Last edited by a moderator:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Dedicated Home Cinema

αν νομιζεις οι σου λειπουν <αλλα> πραματα ή εχεις χρονο για δοκιμες μου λες να σου .................
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

τα ηχεια σου αν στηθουν και ισοσταθμιστουν σωστα γινονται ενα πανελ, απο ακρη σε ακρη.
Ρωτα το μανωλη τι καναν στο πανω χωρο μου (κουλο) το 07 οταν τους εβαλα για πρωτη φορα το audyssey...........
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Dedicated Home Cinema

lrc ιση αποσταση απο τον πισω τοιχο, 15-20 cm
κοντυτερα των 5cm ενεργοποιεις το bc απο τον ανθεμ
παραλληλα μεταξυ τους , υψος οσο το δυνατο ψηλοτερα προς το <τελαρο> της οθονης ,
τα ηχεια να πατουν απευθειας στις βασεις , χωρις το υλικο <ρυζε>......
ελαφρια κληση προς τα πανω
Το ρυζε υλικο εχει αντικατασταθει απο ξυλο (πευκο) για να δωσω λιγο υψος ακομα.

Για να ειναι παραλληλα μεταξυ τους πρεπει ειτε τα L,R να ερθουν στην ιδια ευθεια με το κεντρικο κατω απο την οθονη οπου εδω δεν χωρα το R λογω του sub ή να μπουν εκατερωθεν της οθονης και ψηλοτερα. Σε αυτη τη περιπτωση ειναι πολυ κοντα στους πλαινους τοιχους (περιπου 20 cm) το οποιο δεν προτεινεται απο τον κατασκευαστη για το συγκεκριμενο ηχειο.

Καθε διαταξη απαιτει ενα συμβιβασμο. Το θεμα ειναι ποιος ειναι αυτος με τις μικροτερες επιπτωσεις.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

εγω τα ειχα πιο λιγο,και παιζαν μια χαρα, και το συστηνεται δεν λαμβανε υποψιν του μελλοντικη χρηση ισοσταθμισης..........
κατα τα αλλα το ηχειο να πατα σε ακιδα.......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema




αυτο που βλεπω (αν βλεπω καλα)
λεω
το αριστερο ηχειο να ερθει χαμηλοτερα (η κατω πλευρα του να ειναι παραλλληλη με την κατω πλευρα της οθονης)
και η δεξια καθετη πλευρα του να εφαπτεται με την καθετη αριστερη της οθονης
το κετρνικο να ανεβει 4-5 ποντους (στην μεση του τελαρου της οθονης,
και το δεξι να ερθει αριστερα να γλυφει τελαρο , και χαμηλα παραλληλα με αυτο........
σηκωνουν και τα δυο (lr) να μπουν στη μεσοτοιχια του τελαρου......
βγαλε το φρουφρου που πατα το σαμπ , ή βαλε απο πανω του αλλο ενα μαρμαρο....και <κλειστο> να βλεπεις κωνο φατσα καρτα......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

στελιο τα ηχεια σου λογο κλειστης καμπινας εχουν μικροτερο gain απο οτι να ειχαν καποιο bass reflex,
μεσα ειναι τιγκα στο μονωτικο, με το ζορι βρισκεις τα κροσοβερ,
το bc λογο thx επρεπε να υπαρχει,
ειτε με διακοπτη (λεγε με atlantic technology)
ειτε με τις μπορνες (jamo)
το μετρησιμο gain οταν τα ειχα κρεμασμενα , με το να ηταν στις βασεις τους, (15 cm τοιχο ) ηταν μη αξιο λογου.
Αν θες να παρεις το μεγιστο του ηχειου.
1 κρεμασε τα με πατεντα στον τοιχο. (γινεται ) οπως κρεμασα εγω τους διαχυτες μου)
2 να πατουν σε ακιδες οι βασεις να ειναι γιωματες (σκαγια ή atabites) , και οι ακιδες των βασεων να πατουν σε ανοξοιδωτα πλακακια που απο κατω να εχουν θερμοκολλα, αυτο μου ειχε δουλεψει καλυτερα απο καθε αλλο πιθανο συνδιασμο.
Βεβαια τοιχος rulez..............
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

stelio ζυγοσταθμιστηκες ευθυγραμμιστηκες ?
ή ακομα ?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

οπως εχω ξαναπει το ηχειο αρχικα το ειχα κρεμασμενο στον τοιχο, με βασεις vogels που παιζαν προς παντου.
Οταν tiltαρες το ηχειο ελαφρα σουζε , επαιζε παπαδες, ειδικα το κεντρικο....
οτν το επαιζες φλατ , εχανε τον υψηλο του αγερα..........
Μετα ηρθαν οι 3 καμπαλερος* της γιαμο, και βιδωθηκαν ...........μετα ξεβιδωθηκαν και τις πηρε πακετο με τα 3 μπροστινα ο gio pol
..........

* βασεις
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.306
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top