Dedicated Home Cinema


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Σημερα πηγα για καφε στον Στελιο και τραβηξα και καναδυο φωτο τους διαχυτες που εφτιαξε......

απο τα ηχεια και μετα...εχουν τοποθετηθει 2 διαχυτες skyline σε καθε τοιχο...







 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Στελαρα πιστευω οτι εισαι στον σωστο δρομο ......:615:

.....πως ηταν τα κλιπς που ειχες με τον ονκυο οταν γνωριστηκαμε.
εεεε.....καμια σχεση...:105:

......μας χαλασε βεβαια λιγο τον ηχο αφου δεν ειχε βαψει ολους του διαχυτες.......αλλα τεςπα...:142:

καλη συνεχεια βρε......

Πες μας ομως πως τα εφτιαξες και ποσο στοιχισαν ?

.......και φυσικα τις δικες σου εντυπωσεις μιας και το ζεις καθημερινα .....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Σημερα πηγα για καφε στον Στελιο και τραβηξα και καναδυο φωτο τους διαχυτες που εφτιαξε......

απο τα ηχεια και μετα...εχουν τοποθετηθει 2 διαχυτες skyline σε καθε τοιχο...







στελιο την <θεση> των ηχειων την <εφτιαξες> ? ????
μαλλον οχι ......
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Αργυρη δοκιμασαμε με τον Κωστα να βαλουμε παραλληλα τα L,R με το C και το αποτελεσμα ηταν να μειωθουν 7-10 db οι συχνοτητες απο 4K και πανω! ενω στις μεσσαιες το αποτελεσμα ηταν πολυ μικρο με μειωση περιπου 1 db (μετρηση με το XTZ). Η αισθηση ενος πανελ οπως την εχεις περιγραψει υπαρχει με την τωρινη διαταξη (αν και η φωτο δεν ειναι τωρινη και δεν δειχνει καποιες μικρο επεμβασεις στη τοποθετηση των ηχειων οπως τις εχω ηδη αναφερει). Ακουστικα δεν εντοπιστηκαν προβληματα ομοιογενειας, κενων περιοχων ή αληθοφανειας (ταυτισης ηχητικης πληροφοριας με τη φυση του ακουστικου σηματος, δηλαδη να ακους θαλασσα αλλα να μην ειναι ξεκαθαρο αυτο στην αντιληψη σου). Ο περιφερειακος ηχος ειναι ξεκαθαρος και εντοπισμενος οπου απαιτειται με χαρακτηριστικο παραδειγμα τα βηματα στο πανω πατωμα (καταστρωμα) στο master & com. Τα αναφερω ολα αυτα γιατι πριν τη ρυθμιση του Μανωλη υπηρχαν θεματα που τουλαχιστον στο ακουστικο μου συστημα (και οχι μονο) ηταν ανιχνευσιμα.

Σαφεστατα ο χωρος παρουσιαζει καποια προβληματα που οταν εχω ορεξη και χρονο θα ασχοληθω μαζι τους. Κατα τα φαινομενα ειναι ο περισσοτερο αδυναμος κρικος του συστηματος.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Mια ερωτηση

ακους μεσο xtz Και καθε xtz ή με τα αυτια σου ?

και αν θες ακομα μια
το καθε χρεπι μετρα την στερεοφωνικη εικονα ?

και μια τριτη
εκανες ισοσταθμιση μετα την τοποθετηση των ηχειων στην νεα θεση ?
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Σε περιπτωση που καποιος επιθυμει να κατασκευασει ενα τετοιου τυπου διαχυτη παραθετω παρακατω την αναλυση του κοστους του καθως τα μεσα και τη μεθοδολογια που εγω θεωρησα ορθοτερα. Ο διαχυτης κατασκευαστηκε με συγκολληση και οχι βιδες για να αποφυγω τη καταπονηση του ξυλου και για μεγαλυτερη στοιβαροτητα. Δεν χρησιμοποιησα πλατη αφοσον ο καθε ενας απο αυτους θα εφαπτοταν με τον τοιχο. Το τελικο βαρος ειναι 30,5 Kgr.

Το κοστος του συνολου των υλικων για ενα τετοιο διαχυτη ειναι περιπου στα 110 ευρω χωρις πλατη. Ο χρονος κατασκευης ειναι περιπου 5 ωρες για την κοπη του ξυλου και περιπου 25 ωρες για την συγκολληση τους. Το συντηρητικο (δηλητηριο) για προστασια του ξυλου απαιτει περιπου 1-2 ωρες και το τελικο βαψιμο τουλαχιστον για 2 χερια επιστρωσης αλλες 4 ωρες.

Τα υλικα που απαιτουνται εκτος του ξυλου (πευκο στην περιπτωση μου) ειναι κολλα ξυλου τυπου ατλακολ (περιπου με τις απωλειες 1 Kgr ανα διαχυτη), συντηρητικο ξυλου περιπου 1 Kgr, χρωμα περιπου 1/2 Kgr (δεν προτεινω σπρει αφενος μεν γιατι πολλαπλασιαζει το κοστος αφου απαιτουνται τουλαχιστον 4-5 τεμ αφετερου γιατι η ματ αποχρωση του ειναι περισσοτερο γυαλιστερη απο το (μαυρο) βασικο πλαστικο χρωμα), πανια για το καθαρισμο της κολλας.

Τα εργαλεια και μεσα που χρειαζονται ειναι.
1. Το βασικοτερο ολων ενας ισιος παγκος με μεγεθος τουλαχιστον διπλης της διαστασης του διαχυτη ωστε να μπορει να περιστρεφεται κατα την κατασκευη του και να ελεγχεται η διαδικασι συγκολλησης.
2. Ενα κοπτικο εργαλειο ξυλου (σεγα, δισκοπριονο κλπ) με καλυτερη επιλογη ενος δισκοπριονου με βαση (οχι χειρος) για μεγαλυτερη σταθεροτητα και ακριβεια κοπης.
3. Νταβιδια τουλαχιστον 4 μικρα (20-30 εκατοστων) και 4 μεγαλα (1 μετρου). Εγω χρησιμοποιησα περιπου 24 νταβιδια.
4. Πινελα 3-4 τεμ μικρα (1/2 - 1 ιντσα) και μεγαλυτερα 1-2 τεμ (1.1/2 & 2 ιντσων) για τη βαφη.
5. Ξυστρες και φαλτσετα για το καθαρισμο της κολλας που ρεει εκτος της προς συγκολλησης επιφανειας.
6. Τουλαχιστον 1 Kgr πανια για το καθαρισμο της κολλας.
7. Καποια(ες) λαμες ή στρατζαριστα μεγιστου μηκους οση και η καθε πλευρα του καθε διαχυτη.

Διαδικασια.

Μετα την κοπη και τον καθαρισμο των ξυλινων τεμαχιων βαση του σχεδιου τοποθετηση κολλας στις πλαϊνες επιφανειες και τοποθετηση τους ξαπλα στον παγκο ετσι ωστε να κατασκευαστει μια μια η καθε στηλη ή σειρα του διαχυτη. Για να γινει σωστα η συγκολληση τα ξυλα σταθεροποιουνται με νταβιδια πολλες φορες σε δυο αξονες (καθετα και οριζοντια) γιατι υπαρχει ο κινδυνος οπως συμπιεζονται μεταξυ τους να περιστραφουν (αυτο εξαρταται κυριως απο την ακριβεια κοπης, αν οι γωνιες ειναι 90 μοιρες). Προσοχη στην ποσοτητα της κολλας ωστε να επαρκει για να καλυψει την επιφανεια του ξυλου αλλα ταυτοχρονα να μην πεταχτει μεγαλη ποσοτητα απο αυτη.

Οταν τελειωσει η κατασκευη περνιεται με το συντηρητικο (στεγνωμα περιπου σε 4-5 ωρες ανα χερι) και μετα βαφη (περιπου για πλαστικο χρωμα 1 ωρα, για ντουκοχρωμα 4-5 ωρες).
Ο χρονος συγκολλησης (στεγνωματος) ειναι περιπου 4-5 ωρες αναλογα της κολλας και των συνθηκων περιβαλλοντος.

Εφοσον εχουμε φτιαξει τουλαχιστο δυο σειρες μπορουμε να τους συγκολλησουμε μεταξυ τους και ετσι αρχιζουμε να "κτιζουμε" το διαχυτη.

Τελος το προγραμμα σχεδιασμου του διαχυτη που χρησιμοποιησα ειναι το qrdude αν και υπαρχει πληθωρα απο αναλογα προγραμματα.
 

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Mια ερωτηση

ακους μεσο xtz Και καθε xtz ή με τα αυτια σου ?

και αν θες ακομα μια
το καθε χρεπι μετρα την στερεοφωνικη εικονα ?

και μια τριτη
εκανες ισοσταθμιση μετα την τοποθετηση των ηχειων στην νεα θεση ?
Πρεπει να φυγω τωρα αλλα θα επανελθω...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Re: Dedicated Home Cinema

Σε περιπτωση που καποιος επιθυμει να κατασκευασει ενα τετοιου τυπου διαχυτη παραθετω παρακατω την αναλυση του κοστους του καθως τα μεσα και τη μεθοδολογια που εγω θεωρησα ορθοτερα. Ο διαχυτης κατασκευαστηκε με συγκολληση και οχι βιδες για να αποφυγω τη καταπονηση του ξυλου και για μεγαλυτερη στοιβαροτητα. Δεν χρησιμοποιησα πλατη αφοσον ο καθε ενας απο αυτους θα εφαπτοταν με τον τοιχο. Το τελικο βαρος ειναι 30,5 Kgr.

Το κοστος του συνολου των υλικων για ενα τετοιο διαχυτη ειναι περιπου στα 110 ευρω χωρις πλατη. Ο χρονος κατασκευης ειναι περιπου 5 ωρες για την κοπη του ξυλου και περιπου 25 ωρες για την συγκολληση τους. Το συντηρητικο (δηλητηριο) για προστασια του ξυλου απαιτει περιπου 1-2 ωρες και το τελικο βαψιμο τουλαχιστον για 2 χερια επιστρωσης αλλες 4 ωρες.

Τα υλικα που απαιτουνται εκτος του ξυλου (πευκο στην περιπτωση μου) ειναι κολλα ξυλου τυπου ατλακολ (περιπου με τις απωλειες 1 Kgr ανα διαχυτη), συντηρητικο ξυλου περιπου 1 Kgr, χρωμα περιπου 1/2 Kgr (δεν προτεινω σπρει αφενος μεν γιατι πολλαπλασιαζει το κοστος αφου απαιτουνται τουλαχιστον 4-5 τεμ αφετερου γιατι η ματ αποχρωση του ειναι περισσοτερο γυαλιστερη απο το (μαυρο) βασικο πλαστικο χρωμα), πανια για το καθαρισμο της κολλας.

Τα εργαλεια και μεσα που χρειαζονται ειναι.
1. Το βασικοτερο ολων ενας ισιος παγκος με μεγεθος τουλαχιστον διπλης της διαστασης του διαχυτη ωστε να μπορει να περιστρεφεται κατα την κατασκευη του και να ελεγχεται η διαδικασι συγκολλησης.
2. Ενα κοπτικο εργαλειο ξυλου (σεγα, δισκοπριονο κλπ) με καλυτερη επιλογη ενος δισκοπριονου με βαση (οχι χειρος) για μεγαλυτερη σταθεροτητα και ακριβεια κοπης.
3. Νταβιδια τουλαχιστον 4 μικρα (20-30 εκατοστων) και 4 μεγαλα (1 μετρου). Εγω χρησιμοποιησα περιπου 24 νταβιδια.
4. Πινελα 3-4 τεμ μικρα (1/2 - 1 ιντσα) και μεγαλυτερα 1-2 τεμ (1.1/2 & 2 ιντσων) για τη βαφη.
5. Ξυστρες και φαλτσετα για το καθαρισμο της κολλας που ρεει εκτος της προς συγκολλησης επιφανειας.
6. Τουλαχιστον 1 Kgr πανια για το καθαρισμο της κολλας.
7. Καποια(ες) λαμες ή στρατζαριστα μεγιστου μηκους οση και η καθε πλευρα του καθε διαχυτη.

Διαδικασια.

Μετα την κοπη και τον καθαρισμο των ξυλινων τεμαχιων βαση του σχεδιου τοποθετηση κολλας στις πλαϊνες επιφανειες και τοποθετηση τους ξαπλα στον παγκο ετσι ωστε να κατασκευαστει μια μια η καθε στηλη ή σειρα του διαχυτη. Για να γινει σωστα η συγκολληση τα ξυλα σταθεροποιουνται με νταβιδια πολλες φορες σε δυο αξονες (καθετα και οριζοντια) γιατι υπαρχει ο κινδυνος οπως συμπιεζονται μεταξυ τους να περιστραφουν (αυτο εξαρταται κυριως απο την ακριβεια κοπης, αν οι γωνιες ειναι 90 μοιρες). Προσοχη στην ποσοτητα της κολλας ωστε να επαρκει για να καλυψει την επιφανεια του ξυλου αλλα ταυτοχρονα να μην πεταχτει μεγαλη ποσοτητα απο αυτη.

Οταν τελειωσει η κατασκευη περνιεται με το συντηρητικο (στεγνωμα περιπου σε 4-5 ωρες ανα χερι) και μετα βαφη (περιπου για πλαστικο χρωμα 1 ωρα, για ντουκοχρωμα 4-5 ωρες).
Ο χρονος συγκολλησης (στεγνωματος) ειναι περιπου 4-5 ωρες αναλογα της κολλας και των συνθηκων περιβαλλοντος.

Εφοσον εχουμε φτιαξει τουλαχιστο δυο σειρες μπορουμε να τους συγκολλησουμε μεταξυ τους και ετσι αρχιζουμε να "κτιζουμε" το διαχυτη.

Τελος το προγραμμα σχεδιασμου του διαχυτη που χρησιμοποιησα ειναι το qrdude αν και υπαρχει πληθωρα απο αναλογα προγραμματα.
μπραβο στελιο, εγω δεν εχω κουραγιο να γραφω τοσες σειρες (για το πως εφτιαξα τους δικους μου)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543

Μηνύματα
482
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Mια ερωτηση

ακους μεσο xtz Και καθε xtz ή με τα αυτια σου ?

και αν θες ακομα μια
το καθε χρεπι μετρα την στερεοφωνικη εικονα ?

και μια τριτη
εκανες ισοσταθμιση μετα την τοποθετηση των ηχειων στην νεα θεση ?
Τα αυτια μου δεν ειναι μετρητικο οργανο αλλα μερος του ακουστικου συστηματος. Εαν ειναι σωστα "καλιμπραρισμενα", ας πουμε σαν του Ear, που σιγουρα δεν ειναι, θα αντιλαμβανομουν αμεσα ο,τι καταγραψε το XTZ. Στη περιπτωση μου λοιπον θα χρειαζοταν λιγο παραπανω χρονος για να καταλαβω τι συμβαινει και τελικα θα κατεληγα στο ιδιο συμπερασμα.

Χωρις να γνωριζω το γιατι, ο χωρος μου παρουσιαζει μια βυθιση στο υψηλοτερο συχνοτικο φασμα. Αυτο εχει γινει αντιληπτο καιρο τωρα με ολα τα ηχεια-ενισχυτες που εχω δοκιμασει εκτος των Klipsch για ευνοητους λογους. Εχει επισης επιβεβαιωθει και με μετρησεις οχι μονο δικες μου.

Σε μια κατασταση σαν αυτη η χρηση της ισοσταθμισης ειναι περιττη. Γιατι να επιλεξει καποιος μια λιγοτερο σωστη τοποθετηση των ηχειων, σε σχεση με τα καπριτσια του συνδυασμου χωρου-ηχειου του, και μετα να προσπαθησει να επαναφερει τα πραγματα μεσω της ισοσταθμισης! Στην περιορισμενη αντιληψη μου η ισοσταθμιση ειναι ενα εργαλειο που αρχιζει να χρησιμοποιειται οταν εχεις αποκομισει το βελτιστο απο ολες τις αλλες παραμετρους, οχι οταν εχεις κανει μη βελτιστες επιλογες και προσπαθεις να τις διορθωσεις με αυτη.

Γενικα μεσα απο το πεπερασμενο της γνωσης μου θα προσπαθησω να προσεγγισω, στο μετρο του δυνατου, ενα περιβαλλον σωστης ακουστικης και αν μετα το αποτελεσμα με ενοχλει θα αποκλινω συμφωνα με τις ιδιοτροπιες μου.

Επειδη ενα μερος της γνωσης για τον ανθρωπο παραμενει βιωματικη ακομα περιμενω να ερθεις, να ακουσεις και να μου μεταφερεις την αποψη σου για ολα αυτα τα θεματα, εφοσον ειδικα για σενα, το αυτι εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο το πληκτρολογιο και τις μετρησεις.

Εγω για την ωρα βλεπω ταινιες, δεν εχω ορεξη για οτιδηποτε παραπανω (βλεπεις για πεμπτη συνεχη χρονια κανω διακοπες δουλευοντας :609:).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

τουμπαλιν
εγω για τριτο καλοκαιρι στην σειρα δεν εκανα διακοπες,(ε και ?)
οσο αφορα το ποτε θα ερθω,
θυμαμαι να περιμενα εσενα να τελειωσεις ,
και να μου πεις να ερθω,
ολα τα αλλα απο κοντα........
Πες μου λοιπον ποτε θα εισαι ΟΚ και ηρθα
..........με ενα δισκακι να δουμε τι θα ακουσουμε που λεει και ο κεφαλας.....και 2-3 br να δουμε τι θα ακουσουμε πολυκαναλα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Φιλε σχεδον οσα εγραψες ειναι λαθος (περι ηχου), δεν θα μπω στον κοπο να γραφω ...θα στα εξηγησω απο κοντα........
 





argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Dedicated Home Cinema

θα σας πει εντυπωσεις ο στελιος, εγω μπορει να λεω οτι θελω........ο anthem ειναι εξαιρετικος κατα τα αλλα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.347
Reaction score
94.054

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dedicated Home Cinema

Τα αυτια μου δεν ειναι μετρητικο οργανο
κανενος τα αυτια δεν ειναι μετρητικο οργανο το πως ακουει ο καθενας ειναι καθαρα προσωπικο
αλλα μερος του ακουστικου συστηματος. Εαν ειναι σωστα "καλιμπραρισμενα", ας πουμε σαν του Ear,
του ear και καθε ear ειναι καλα για τον ιδιο,
και καποιον που μπορει να νομιζει οτι αφου ειναι καλα για τον ear ειναι και για αυτον
που σιγουρα δεν ειναι, θα αντιλαμβανομουν αμεσα ο,τι καταγραψε το XTZ.
το xtz το ξαναλεω δεν μετρα στερεοφωνικη εικονα , ουτε κινηματογραφικη , ουτε ειναι σε θεση να σου προτεινει που να βαλεις τα ηχεια και να ακοσυεις οπως μπορει να θελεις τον ηχο σου
Στη περιπτωση μου λοιπον θα χρειαζοταν λιγο παραπανω χρονος για να καταλαβω τι συμβαινει και τελικα θα κατεληγα στο ιδιο συμπερασμα.

Χωρις να γνωριζω το γιατι, ο χωρος μου παρουσιαζει μια βυθιση στο υψηλοτερο συχνοτικο φασμα. Αυτο εχει γινει αντιληπτο καιρο τωρα με ολα τα ηχεια-ενισχυτες που εχω δοκιμασει εκτος των Klipsch για ευνοητους λογους. Εχει επισης επιβεβαιωθει και με μετρησεις οχι μονο δικες μου.
αλλο πραμα αδυναμια ηχειων στο χωρο, και αλλο σωστο στησιμο,αν τα ηχεια δεν μπορουν να στησουν κινηματογραφικη εικονα (μεγαλωμα χωρου ) τα πετας απο το παραθυρο, τα δικα σου το κανουν με το παραπανω.

Σε μια κατασταση σαν αυτη η χρηση της ισοσταθμισης ειναι περιττη.
η ισοσταθμιση δεν ειναι το μαγικο ραβδακι , αλλα μπορει να κανει ενα ηχο καλυτερο απο πριν , ειδικα αν ειναι σοβαρη,αλλαο πραμα η οποια δυνατη συχνοτικη αποκριση, και αλλο η κινηματογραφικη εικονα
Γιατι να επιλεξει καποιος μια λιγοτερο σωστη τοποθετηση των ηχειων, σε σχεση με τα καπριτσια του συνδυασμου χωρου-ηχειου του, και μετα να προσπαθησει να επαναφερει τα πραγματα μεσω της ισοσταθμισης!
η ισοταθμιση επεμβαινει συχνοτικα , δεν μπορει να <γεμισει> <μεγαλωσει> <βαθυνει> τον χωρο, ερχεται και διορθωνει οτι μπορει .
Στην περιορισμενη αντιληψη μου η ισοσταθμιση ειναι ενα εργαλειο που αρχιζει να χρησιμοποιειται οταν εχεις αποκομισει το βελτιστο απο ολες τις αλλες παραμετρους, οχι οταν εχεις κανει μη βελτιστες επιλογες και προσπαθεις να τις διορθωσεις με αυτη.
Σωστα ,πρωτα στηνεις σωστα τα ηχεια σου , και μετα κανεις ισισταθμιση

Γενικα μεσα απο το πεπερασμενο της γνωσης μου θα προσπαθησω να προσεγγισω, στο μετρο του δυνατου, ενα περιβαλλον σωστης ακουστικης και αν μετα το αποτελεσμα με ενοχλει θα αποκλινω συμφωνα με τις ιδιοτροπιες μου.
Σωστος , ετσι ο καθε ear δεν ειναι σε θεση να επιβαλει στον καθε στελιο πως γουσταρει να ακουει, γιατι ετσι θεωρει, ή ετσι ειναι το σωστο

Επειδη ενα μερος της γνωσης για τον ανθρωπο παραμενει βιωματικη ακομα περιμενω να ερθεις, να ακουσεις και να μου μεταφερεις την αποψη σου για ολα αυτα τα θεματα, εφοσον ειδικα για σενα, το αυτι εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο το πληκτρολογιο και τις μετρησεις.
οταν τελειωνες τον πρωτο διαχυτη μου ειχε πει οταν τελειωσεις με τον δευτερο θα με ειδοποιησεις...ακομα περιμενω

Εγω για την ωρα βλεπω ταινιες, δεν εχω ορεξη για οτιδηποτε παραπανω (βλεπεις για πεμπτη συνεχη χρονια κανω διακοπες δουλευοντας :609:).
εγω ουτε ταινιες βλεπω (εδω και κανα μηνα) περιμενω το βιντεο κλαμπ μου....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.702
Μηνύματα
2.872.703
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top