Dedicated Living Room!!!

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

Με το μάτι δεν μπαίνουν σωστά αυτά τα πράγματα.
Μέχρι να κάνεις μέτρηση βάλτο όπου σε βολεύει λειτουργικά.Ακόμα και πίσω απ τον καναπέ.

Ποιές είναι οι διαστάσεις του χώρου;Όσο πιο ακριβείς γίνεται..
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

Γιατί για την μέση;Μέτρησες μήπως τον χώρο κει είδες ότι εκεί είναι η καλύτερη θέση;
ξεκιναμε με το που μπορει να μπαινει (το υποψηφιο σαμπακι)
μετα,
συνηθως στη μεση, δεν αποκαλυπτει την θεση του, (μπορει να μπορει και αλλου να παιξει καλα) αλλα μπορει να μπει στο εκει ?
Ισως , αν δεχτουμε την θεωρια της trinov{και οχι μονο της trin}
(οτι το event λαμβανει χωρα εκει μπροστα)
οι πιθανοτητες ειναι μαλλον για καπου εκει που λεω......
Μενει να παρθει το σαμπ και να μας πει που του δουλεψε πιο <αορατα> .........ευχης εργο να ειναι δυνατο .......



Ολα αυτα υπο την προυποθεση οτι καποιος μπορει να καταλαβει απο που τρωει μπασα, για πιο δυσκολα <θεματα> σε αλλο θρεντ (μελλοντικο) (πως κανουμε το σαμπακι να συνεργαζεται αριστα με τα πλαινοπισινα κ.α)...............προσεχως ......
ενα ενα τα θεματα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.421
Reaction score
74.784
Το να ακούγεται σωστά προηγείται, ή το να ακούγεται από το κέντρο? :109:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

το σωστο ειναι σχετικο, μπορει ας πουμε 10 να συμφωνουν οτι το σαμπ πρεπει να μπει <εκει> και του ιδιοκτητη να του αρεσει στο <πιο κει>
Αν θελουμε να μην καταλαβαινουμε την θεση του σαμπ ,(και οταν λεμε σαμπ να μπορει να συναδει με τον εκαστοτε χωρο= διαστασεις, διαταξη, θεση ακροασης)
συνηθως (οταν η διαταξη του χωρου ακροασης και η μορφη του χωρου ειναι σαν την πιο πανω)
το εκει μπροστα ειναι ενας μπουσουλας....οχι νομος .....νομοι συνηθως δεν υπαρχουν,
μιας και οι χωροι παντα διαφερουν.....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.421
Reaction score
74.784
Το σωστό δεν είναι να παίζει όσο το δυνατόν ομαλότερα συχνοτικά στη θέση ακρόασης? Δεν νομίζω να είναι σχετικό.
 

Μηνύματα
627
Reaction score
39
Το σαμπ μπορεί να μπει μόνο στον τοίχο της τηλεόρασης ο οποίος είναι 2,40. Άρα όπως βλέπεις την οθονη, παει ή αριστερά ή κέντρο. Δεξιά είναι η πόρτα. Λόγω ελλειψης περαιτερω καλωδίωσης δε μπορει να παει πουθενά αλλού. Μονο το dynamo (με τον ανταπτορα που δεν εχω) θα μπρουσε να παει αλλου, πχ πισω απο τον καναπε..
Επισυναπτω πρόχειρη κατοψη. Ο χώρος που περιβάλλεται απο τα ηχεία είναι γύρω στα 31 τμ. Αν επηρεαζει, πίσω υπάρχει κ η κουζίνα καμία 20αρια τμ. Στη δεξιά πλευρά όπως καθόμαστε υπάρχει μπαλκονοπορτα με άνοιγμα 5,20 μ. και αριστερά η εσωτερικη σκάλα.

ImageUploadedByTapatalk1342435899.327613.jpg
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Dedicated Living Room!!!

Το σωστό δεν είναι να παίζει όσο το δυνατόν ομαλότερα συχνοτικά στη θέση ακρόασης? Δεν νομίζω να είναι σχετικό.
ναι , αν και αυτο ειναι σχετικο(*)

* αν ο χωρος (εισαι <τυχερος> και σε φουσκωνει χαμηλα) καρουμπαλο κανονικο , θα το κοψεις ? (με μια ισοσταθμιση)
ή θα θελεις χαμηλα να κανεις <παρτι>
εσυ μπορει να θελεις να εισαι φλατ, (και πολυ καλα κανεις) αλλος ομως μπορει να γουσταρει αυτο που ακουει και να θεωρει οτι ευνοηται απο τα <εξτρα> μπασα.
Εχω βαλει σε καποιους (με παλιοτερα ηχεια ) να ακουσουν 2καναλο , με και χωρις audyssey και η μπουμπουνιλα χωρις ,
τους αρεσε καλυτερα (σαν μια πρωτη γευση) οταν τους ζητησα να εστιασουν στο ποσο καθαρα ηταν τα μπασα) καταλαβαν τη διαφορα.
Το πως ακουει ο καθενας ειναι καθαρα προσωπικο , το σωστο ειναι αλλο ευαγγελιο,
που συνηθως μπαινει στην ακρη οταν μαθουμε πως χεριαζουμε διαφορα πραματα στον ηχο μας , και κανουμε του <κεφαλιου> μας.
Σωστο ?λαθος ? ειναι οι δυο πλευρες του ηχου μας........................
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

Το σαμπ μπορεί να μπει μόνο στον τοίχο της τηλεόρασης ο οποίος είναι 2,40. Άρα όπως βλέπεις την οθονη, παει ή αριστερά ή κέντρο. Δεξιά είναι η πόρτα. Λόγω ελλειψης περαιτερω καλωδίωσης δε μπορει να παει πουθενά αλλού. Μονο το dynamo (με τον ανταπτορα που δεν εχω) θα μπρουσε να παει αλλου, πχ πισω απο τον καναπε..
Επισυναπτω πρόχειρη κατοψη. Ο χώρος που περιβάλλεται απο τα ηχεία είναι γύρω στα 31 τμ. Αν επηρεαζει, πίσω υπάρχει κ η κουζίνα καμία 20αρια τμ. Στη δεξιά πλευρά όπως καθόμαστε υπάρχει μπαλκονοπορτα με άνοιγμα 5,20 μ. και αριστερά η εσωτερικη σκάλα.

View attachment 22237
2 πραματακια μονο
υπαρχει ασυρματη μεταφορα σηματος για το σαμπ
και υπο αυτη την προυποθεση , αξιζει μια δοκιμη διπλα (δεξια ή αριστερα) της θεσης ακροασης (ακριβως)
χοντρικα (αλλα πιο μικρος ηταν ο πανω χωρος μου , και με διαφορετικη διαταξη)
πιο καλο αποτελεσμα (με ενα μαγκνατ) ειχα με αυτον το τροπο.
ξαναλεω υπο την προυποθεση να μπορει να μπει εκει (για δοκιμη και μονο)
 

Μηνύματα
627
Reaction score
39
2 πραματακια μονο
υπαρχει ασυρματη μεταφορα σηματος για το σαμπ
και υπο αυτη την προυποθεση , αξιζει μια δοκιμη διπλα (δεξια ή αριστερα) της θεσης ακροασης (ακριβως)
χοντρικα (αλλα πιο μικρος ηταν ο πανω χωρος μου , και με διαφορετικη διαταξη)
πιο καλο αποτελεσμα (με ενα μαγκνατ) ειχα με αυτον το τροπο.
ξαναλεω υπο την προυποθεση να μπορει να μπει εκει (για δοκιμη και μονο)
Για δοκιμή ναι, για να μείνει χλωμό..
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

τοτε μην το δοκιμασεις καν, αν σου κανει κλικ εκει , αντε μετα να το ξαναβρεις...........
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

Με τα λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια.
Εσύ Argi μιας και έχεις το Οντισι πρώτος απ όλους θα έπρεπε να μην προτείνεις στα τυχαία θέση τποθέτησης.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

δεν πιστευω να ξεχνας τοσο ευκολα........ή να θες να δειχνεις ετσι...................:126:

#55 ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΝΑΦΟΡΑ για την θεση ακροασης

στη θεση σου θα εκανα μια λιγο πιο αριστερα το επιπλο ( αν πηγαινει) και θα εβαζα κεντρο ενα και μονο σοβαρο σαμπ,
ή δυο κολλητα.......


#78

εσυ

Γιατί για την μέση;Μέτρησες μήπως τον χώρο κει είδες ότι εκεί είναι η καλύτερη θέση;



οπως βλεπεις η πρωτη μου προταση ηταν για την μεση, εκτος και αν η μεση θεωρειται τυχαια θεση ?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

Το σαμπ μπορεί να μπει μόνο στον τοίχο της τηλεόρασης ο οποίος είναι 2,40. Άρα όπως βλέπεις την οθονη, παει ή αριστερά ή κέντρο. Δεξιά είναι η πόρτα. Λόγω ελλειψης περαιτερω καλωδίωσης δε μπορει να παει πουθενά αλλού. Μονο το dynamo (με τον ανταπτορα που δεν εχω) θα μπρουσε να παει αλλου, πχ πισω απο τον καναπε..
Επισυναπτω πρόχειρη κατοψη. Ο χώρος που περιβάλλεται απο τα ηχεία είναι γύρω στα 31 τμ. Αν επηρεαζει, πίσω υπάρχει κ η κουζίνα καμία 20αρια τμ. Στη δεξιά πλευρά όπως καθόμαστε υπάρχει μπαλκονοπορτα με άνοιγμα 5,20 μ. και αριστερά η εσωτερικη σκάλα.

View attachment 22237
Ύψος;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

δεν πιστευω να ξεχνας τοσο ευκολα........ή να θες να δειχνεις ετσι...................:126:
Τίποτα απ τα δυο.
Επίσης σε παρακαλώ χρησιμοπoίησε το quote όποτε θες να κάνεις απάντηση με παράθεση γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω τον χρόνο να ψάχνω τα μυνήματα να δω ποιά γραμμή αναφέρεται σε τι.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

εχω πει αρκετες φορες νομιζω οτι η θεση του σαμπ (σαμπ=πολλα σαμπ) ειναι εκει μπροστα
σαχνεις χειμαρο, μην ανιχνευσιμο (ακομα και σε μουσικη) και τρως στη μαπα το ολο event απο εκει που ξεκινα,
αν ο χωρος ή το τσοκαρο,
επιβαλει αλλη θεση , πας εκει που εχει απαγγειο,
ειναι το επομενο σωστο.
Μια και οπως εχω ξαναπει τα παντα ξεκινουν και τελειωνουν απο το χωρο μας.
Αυτος μας επιτρεπει για το τι θα μπει, και που.........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

Τίποτα απ τα δυο.
Επίσης σε παρακαλώ χρησιμοπoίησε το quote όποτε θες να κάνεις απάντηση με παράθεση γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω τον χρόνο να ψάχνω τα μυνήματα να δω ποιά γραμμή αναφέρεται σε τι.
οκ:126:
απλα δεν εχω κανει ποτε κοπι πειστ και το εχω μαγαρισει.....θα αυτοξευτυλιζομουνα αγερα,
αλλα για να βοηθησω θα κουοταρω την κατασταση.................
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

οκ:126:
απλα δεν εχω κανει ποτε κοπι πειστ και το εχω μαγαρισει.....θα αυτοξευτυλιζομουνα αγερα,
αλλα για να βοηθησω θα κουοταρω την κατασταση.................
Βρε σύ δεν είπα ότι κάνεις copy και τ αλλάζεις..Απλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός ακριβώς γράφει τι.:105:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

Σε τι αναφέρεσαι;
Δικό σου,καθήμενος και όρθιος:116:


Στο ύψος του δωματίου βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..
 

Μηνύματα
627
Reaction score
39
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Dedicated Living Room!!!

Δικό σου,καθήμενος και όρθιος:116:


Στο ύψος του δωματίου βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..
Ααααααααα!!!!!

Χαμηλό σχετικά.. Γύρω στο 2,80 αν δεν απατώμαι. Πολύ λέω. Πες 2,75 και το επιβεβαιώνω το απόγευμα.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.498
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top