Denon Audyssey + Subwoofer ρυθμισεις

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Οποιοσδήποτε τελικός η συσκευή έχει dsp προσθέτειi delay. Οι crown περίπου 40cm. Στα arendal 90cm. Στα svs όταν το ενεργοποιούσα πήγαινε 110.

Με ΑΒ τελικούς δεν αλλάζει τίποτα. Ούτε με τον sherbourn που έχω τώρα ούτε με τον adcom.

Μια χαρά στα βγάζει το audyssey στο εκατοστό. Μην πειράξεις τίποτα.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Οποιοσδήποτε τελικός η συσκευή έχει dsp προσθέτειi delay. Οι crown περίπου 40cm. Στα arendal 90cm. Στα svs όταν το ενεργοποιούσα πήγαινε 110.

Με ΑΒ τελικούς δεν αλλάζει τίποτα. Ούτε με τον sherbourn που έχω τώρα ούτε με τον adcom.

Μια χαρά στα βγάζει το audyssey στο εκατοστό. Μην πειράξεις τίποτα.
ναι....μην πειραζεται και τα κανετε μπαχαλο ...
.....και ηχεια ενεργα με dsp εχουν καθυστερησεις και βλεπετε αλλες αποστασεις.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν είναι φυσικό αυτό ρε παιδιά!Τόσο delay? γιατί ?
Αν δεν τρέχει cross τι διάολο κάνει η μ@λ@κία ?
class AB rules ρεεεεε , άντε με τις αηδίες !!
 

Μηνύματα
1.418
Reaction score
2.540
Εμένα που τα ηχεία δεν έχουν DSP - ούτε τα σαμπ - και οι αποστάσεις που δίνει το Audyssey για όλα (εκτός των σαμπ όπου η διαφορά είναι αρκετά μεγαλύτερη του κανονικού) είναι περίπου 22 εκατοστά παραπάνω, τι κάνω ?
Τις αφήνω ως έχουν ή βάζω τις πραγματικές ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Εμένα που τα ηχεία δεν έχουν DSP - ούτε τα σαμπ - και οι αποστάσεις που δίνει το Audyssey για όλα (εκτός των σαμπ όπου η διαφορά είναι αρκετά μεγαλύτερη του κανονικού) είναι περίπου 22 εκατοστά παραπάνω, τι κάνω ?
Τις αφήνω ως έχουν ή βάζω τις πραγματικές ?
Ως έχουν.

Το σαμπ είναι άλλη συζήτηση, θελει REW
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Τι ακριβώς εννοείς ? τι πρέπει να κάνω στο REW σχετικά με την απόσταση ?
Τα έχουμε ξαναπεί. Σου εχω δώσει και λινκ. ;)
 



Μηνύματα
1.418
Reaction score
2.540
Θα ήθελα και εγώ άμα το βρήκες αυτό το λινκ σε παρακαλώ
Θα σε απογοητεύσω, δεν βρήκα κάτι. Ή ο γιατρός δεν κατάλαβε κάτι καλά ή εγώ...
Ψάχνοντας λίγο το θέμα, οι ειδικοί της Audyssey labs προτείνουν να μην αλλάζουμε χειροκίνητα την απόσταση του σαμπ όταν είναι μεγαλύτερη από την πραγματική. Όταν είναι μικρότερη από την πραγματική υπάρχει πρόβλημα το οποίο πρέπει να διορθωθεί.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Η απόσταση φυσικά και βγαίνει μεγαλύτερη. Αλλά πόσο;

Επειδή δεν γίνεται να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια απαντώντας στους ίδιους ανθρώπους, και επειδή υπάρχουν επαγγελματίες που ζουν απο αυτο, σαν προτείνω να προσλάβετε κάποιον να σας ρυθμίσει τα σαμπ.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Θα σε απογοητεύσω, δεν βρήκα κάτι. Ή ο γιατρός δεν κατάλαβε κάτι καλά ή εγώ...
Ψάχνοντας λίγο το θέμα, οι ειδικοί της Audyssey labs προτείνουν να μην αλλάζουμε χειροκίνητα την απόσταση του σαμπ όταν είναι μεγαλύτερη από την πραγματική. Όταν είναι μικρότερη από την πραγματική υπάρχει πρόβλημα το οποίο πρέπει να διορθωθεί.
Πρέπει να βάλεις time reference και να δεις στο impulse response τα delay στο σημείο cross. Δεν είναι όμως αξιόπιστα τα αποτελέσματα το λένε και οι ίδιοι.

Μην αλλάξεις τίποτα, θα το έχει όσο πιο κοντά γίνεται χρονικά με τα περισσότερα ηχεία.

Το να μετράς σε μία θέση να είναι όλα άψογα δεν έχει νόημα. 2 cm δίπλα να μετρήσεις μπορεί να είναι όλα διαφορετικά.

Οπότε απλός εμπιστέψου το αποτέλεσμα του audyssey ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θα σε απογοητεύσω, δεν βρήκα κάτι. Ή ο γιατρός δεν κατάλαβε κάτι καλά ή εγώ...
Ψάχνοντας λίγο το θέμα, οι ειδικοί της Audyssey labs προτείνουν να μην αλλάζουμε χειροκίνητα την απόσταση του σαμπ όταν είναι μεγαλύτερη από την πραγματική. Όταν είναι μικρότερη από την πραγματική υπάρχει πρόβλημα το οποίο πρέπει να διορθωθεί.
κατι ξερουν αυτοι που το εφτιαξαν .....ειναι ο μπαμπας των multi sub επισης...;)

30e:lolsign:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.144
Reaction score
26.716
Δεν είναι φυσικό αυτό ρε παιδιά!Τόσο delay? γιατί ?
Αν δεν τρέχει cross τι διάολο κάνει η μ@λ@κία ?
class AB rules ρεεεεε , άντε με τις αηδίες !!
Η κλάση της ενίσχυσης είναι άσχετη με το αν έχει ή όχι DSP.
 


Μηνύματα
1.418
Reaction score
2.540
Επειδή δεν γίνεται να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια απαντώντας στους ίδιους ανθρώπους, και επειδή υπάρχουν επαγγελματίες που ζουν απο αυτο, σαν προτείνω να προσλάβετε κάποιον να σας ρυθμίσει τα σαμπ.
Έχεις δίκιο, το καταλαβαίνω ότι είναι κουραστικό να λες συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Προσωπικά σε διαβεβαιώνω ότι προσπαθώ να διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ προκειμένου να έχω όσο λιγότερες απορίες γίνεται. Μερικές φορές όμως αυτό δεν είναι εφικτό είτε λόγω χρόνου είτε λόγω της μεγάλης έκτασης του off topic σε πολλά θέματα.
Επίσης, δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρεια να προσλάβουν επαγγελματία, ιδιαίτερα σε χαμηλού κόστους συστήματα τα οποία είναι ακόμα σε εξέλιξη (θα πρέπει να έρχεται ο καλιμπράτορας μετά από κάθε αλλαγή να ξαναμετρά και να ρυθμίζει με το ανάλογο κόστος). Μερικοί λοιπόν όπως εγώ, προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό που μας επιτρέπουν οι γνώσεις μας με τη βοήθεια των πιο έμπειρων εδώ, ευτός είναι άλλωστε και ένας βασικός λόγος ύπαρξης αυτής της κοινότητας.
Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα, έψαξα όσο μπορούσα τα παλαιότερα ποστ για να βρω την απάντησή σου και το link που λες (το οποίο δεν αμφισβητώ φυσικά), αλλά δεν βρήκα κάτι. Εννοείται δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης από μέρους μου ούτε "στην λέω" με αυτά που γράφω, άλλωστε με έχεις βοηθήσει πολλές φορές και είσαι από τα άτομα που σέβομαι και εκτιμώ τη συνεισφορά σου στο φόρουμ.
Εν κατακλείδι, εφόσον έκανα ό,τι μετρήσεις μπορούσα τόσο με το Audyssey όσο και με το REW και έπαιξα με διάφορες θέσεις στα σαμπ, από τη στιγμή που είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα βάση των όσων έχω ξοδέψει και σε σύγκριση με τα όποια προηγούμενα set-up δεν το ψειρίζω το θέμα. Είπαμε, απώτερος στόχος είναι η προσθήκη ακόμα δύο ίδιων σαμπ και η περιποίηση του χώρου και βλέπουμε....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937

(Κοντά στην συχνότητα κρος)

Χρειαζεσαι εξωτερικο minidsp, Το Audyssey παρόλο που εχει δυο εξόδους σαμπ, συνήθως τα κάνει μαντάρα.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top