Dirac Live

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ε, άμα είναι σε τσιπακι μάλλον εύκολο.

Μέχρι και σε ηχόμπαρες θα το δούμε, άρα μιλάμε για εύκολη ενσωμάτωση.

Πολύ ωραία κινούνται, μπράβο τους.
Γιατί ρε φίλε; Τι έχουν λιγότερο οι ηχομπάρες δηλαδή;

ξχομπάρα.jpg
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κακη προβλεψη απο το dirac :lolsign:
......δεν εχω δει κατι αναλογο σε αλλο Room Correction !!!!!

Green line is the response without Dirac correction, purple line is with Dirac "Auto target" correction. To get rid of a peak it creates a big dip between 60 - 100 hz.



I tried to manually adjust the Dirac curve like this :



This is the result (in black vs Auto Target in purple

 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Οταν λεει ο Κωστας ο αυτιας να βαζουμε τα σαμπ στο μεσο του υψους τον λεμε τρελο. Αν ο φιλος παραπανω τον ειχε ακουσει δεν θα ειχε το peak στα 58 και το κακομοιρο το dirac δεν θα ειχε κανει λαθος....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μην ανεβάζετε posts τρίτων χωρίς link.

 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μην ανεβάζετε posts τρίτων χωρίς link.

το εβαλα αλλα δεν το πηρε, ξερεις εσυ ;)

......... το κακομοιρο το dirac δεν θα ειχε κανει λαθος....
το κακομοιρο εκανε λαθος ; :lolsign:
 
Last edited:




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Παρουσίαση του mitchko για το Dirac 2.
Με ενδιαφέροντα λινκς και θεωρία.

 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ας το γράψουμε και εδώ: Η πολυκάναλη έκδοση του dirac live 2.x δεν είναι ακόμη διαθέσιμη.

Επίσης ο νέος dirac processor, τόσο για win όσο και για mac, δεν είναι standalone, είναι μόνο VST/AU plugin. (Υπάρχει standalone ως beta.)

Τέλος το bass management δεν είναι ακόμη διαθέσιμο για win και mac. Αν και υπάρχει και αυτό ως beta.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Ένα link αν μπορείς για τη standalone bet αν δεν σου είναι κόπος ?
 


Μηνύματα
14
Reaction score
32


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δυστυχώς στα minidsp δεν το βλέπω να μπαίνει... Βασικά ότι κάνει μπορείς να το κάνεις από το plugin της minidsp απλώς θα ήταν πολύ πιο εύκολο (και αν δουλεύει σωστά, πιο σωστό πιθανότατα) να τρέχεις το Dirac 15 λεπτά και και να ξεμπερδεύεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δυστυχώς στα minidsp δεν το βλέπω να μπαίνει.
Γιατί;

Είναι βασικοί πελάτες της Dirac, δεν νομίζω να τους ρίξουν
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Υποψιάζομαι/ φοβάμαι τα εξής:
1. συμβατότητα στα chip με το BM.
2. το BM έχει επιπλέον άδεια που προφανώς δεν θα θέλουν να φάνε στο κεφάλι. Εκτός και αν το βγάλουν σαν optional add-on.
3. αν το σκεφτείς είναι ανταγωνιστικό με το plugin τους από το οποίο ως ιδιοπαραγωμενο προφανώς βγάζουν περισσότερα λεφτά + ότι μπορούν να το εντάξουν σε πιο φθηνά μοντέλα.

Δεν ξέρω νομίζω πως μόνο με την λογική του add-on license στις "υψηλές" σειρές (SHD) θα το δούμε. Κρατάω όμως μικρό καλάθι γιατί απ' ότι φαίνεται από τους AV δυσκολεύονται και προφανώς η σχεδίαση των SHD δεν είναι φρέσκια. Δεν ξέρω αν το υπάρχον H/W θα μπορέσει να το υποστηρίξει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Υποψιάζομαι/ φοβάμαι τα εξής:
1. συμβατότητα στα chip με το BM.
2. το BM έχει επιπλέον άδεια που προφανώς δεν θα θέλουν να φάνε στο κεφάλι. Εκτός και αν το βγάλουν σαν optional add-on.
3. αν το σκεφτείς είναι ανταγωνιστικό με το plugin τους από το οποίο ως ιδιοπαραγωμενο προφανώς βγάζουν περισσότερα λεφτά + ότι μπορούν να το εντάξουν σε πιο φθηνά μοντέλα.

Δεν ξέρω νομίζω πως μόνο με την λογική του add-on license στις "υψηλές" σειρές (SHD) θα το δούμε. Κρατάω όμως μικρό καλάθι γιατί απ' ότι φαίνεται από τους AV δυσκολεύονται και προφανώς η σχεδίαση των SHD δεν είναι φρέσκια. Δεν ξέρω αν το υπάρχον H/W θα μπορέσει να το υποστηρίξει.
Ρώτησα τον Flavio, για να δούμε...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top