Dirac & Vintage: An unexpected coexistence

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
σε αλλους μπορει να θεωρεισαι βαρετος και σε αλλους οχι ....οποτε κανε αυτο που θες

παντως αυτο που ξεκινησες να κανεις θα σου δωσει καποια συν και θα ακουσεις εστω και λιγο σωστοτερο αοτελεσμα ακουστικα .....αναλογα μεχρι που μπορεις να το φτασεις βεβαια ...
Για χαρη του Kostas Kefalas, να βαλω ενα σε 1/24 smoothing, με (πρασινο) και χωρις (κοκκινο) Dirac.
Οπως ειπε και ο Κωστας, το 1/24 ειναι για εκτιμηση-αντιμετωπιση στις χαμηλες συχνοτητες, οπότε προσεξτε εκει τι εκανε το Dirac:

1:24.jpg

[DOUBLEPOST=1456562018][/DOUBLEPOST]Αλλα μετα εστιαζουμε σε φωτο και ακουστικές εντυπωσεις ....
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Για χαρη του Kostas Kefalas, να βαλω ενα σε 1/24 smoothing, με (πρασινο) και χωρις (κοκκινο) Dirac.
Οπως ειπε και ο Κωστας, το 1/24 ειναι για εκτιμηση-αντιμετωπιση στις χαμηλες συχνοτητες, οπότε προσεξτε εκει τι εκανε το Dirac:

View attachment 56809
[DOUBLEPOST=1456562018][/DOUBLEPOST]Αλλα μετα εστιαζουμε σε φωτο και ακουστικές εντυπωσεις ....

Bravo doctor..
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Πριν πάμε στα βασικά μου μηχανήματα που παίζουν καθημερινώς, μια στάση στο πολυκαναλο , πλην του 2.1:

image.jpeg


Ενισχυτής ο παλαιολιθικός Pioneer VSX 812. 100 watt ανα κανάλι έλεγε η Pioneer, αλλα εννοείται πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην πραγματικοτητα. Τον έχω απο το 2004! σημερα φυσικα ειναι εντελώς παρωχημένος, αλλα κανει την δουλεια που σπανίως του αναθέτω, τις 2-3 φορές το μήνα που βλέπω ταινίες: Παίρνει αναλογικό σήμα απο την ψηφιακή πηγή (εχει 7.1 αναλογική έξοδο η πηγή) και οδηγει ως πολυκαναλος αναλογικός power amplifier :
  1. το κεντρικό B&W HTM 62
    image.jpeg
  2. και τα 4περιφεριακα mission πανελακια, surround και surround back
image.jpeg



Βρίσκονται αναρτημένα σε ύψος περιπου 1.75.


Οι στάθμες μεταξύ Rotel-Pioneer έχουν ρυθμιστεί με ντεσιμπελομετρο για την απαραίτητη ισορροπία.

Το κεντρικό B&W επιλέχθηκε ως συγγενικό των Left-Right. Ικανοποιητικότατο.

Α, και κασετόφωνο το Deck Denon DRM800A, φαίνεται στην παραπάνω φωτό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Ως πηγή μουσικών αρχείων χρησιμοποιώ πλέον αποκλειστικά το MacBook Pro που φαίνεται στο http://www.avsite.gr/forum/threads/dirac-vintage-an-unexpected-coexistence.150109/#post-2049266

Προγράμματα αναπαραγωγής ειναι το iTunes και το Amarra. Έχουν γραφτεί πολλα για τις ηχητικές διαφορές τους και εδώ και σε αμερικανικά threads. Ισχύουν. Οπως ισχύει και η ευχρηστία του iTunes.

Προ διήμερου πάνω τους έκατσε -δοκιμαστικά για 14 μερες- το Dirac Live. Τις μετρήσεις τις είδατε. Η ηχητική εντύπωση ειναι και αυτη πολυ ικανοποιητική:
Ζωντανεύει τον ήχο, αλλα κυρίως βελτιώνει την ήδη πολυ ικανοποιητική στερεοφωνική εικόνα. Βάζει ολα τα όργανα στη θέση τους, χωρίς θολούρα και ανακρίβεια. Εντυπωσιακό παράδειγμα στο πρώτο track απο το Jazz αρχείο Interface.

image.jpeg



Μεχρι τωρα ειχα την αίσθηση οτι το πιατινι στην αρχή του track ηταν περισσότερο προς το δεξιό ηχείο. Παίζοντας με το Dirac on - off, το ακούς να επικεντρώνεται προς τη μέση της σκηνής και πάνω δεξιά.
Μάλλον το Dirac θα αντικαταστήσει το Antimode που στο κάτω κάτω ειναι μονο για το subwoofer. Ειναι 390 ευρώ βέβαια, αλλα η πρώτη εντύπωση ειναι πως τα αξίζει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Τα ηχεία μου.

B&W Matrix 2 Series 2. Η σειρά που πρωτοεμφανίστηκε η κατασκευή Matrix. Μπορείτε να τα δείτε απο μέσα κι απ έξω εδώ που τα χειρούργησε ο Μελιδης.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Σταδιακή-Αναβάθμιση-Ηχοσυστήματος.149534/page-3#post-2045498

Αλλα και εδώ
image.jpeg


Μαζί με το sub.

Και χωρίς καλύμματα:

image.jpg


Τα ηχεία αυτα τα ακούω απο το 1989. Τα είχαμε αγοράσει μετα απο πολλές ακροάσεις, με τιμή γύρω στα 1900$ τοτε. (Βάζω τιμές σε δολάρια απο αναφορές στο ιντερνετ για την τιμή πώλησης τοτε, γιατι με τη δραχμή συμπέρασμα δεν βγαίνει).

Μπορείτε να πείτε με ασφάλεια πως τα έχω συνηθίσει :D.

Έχουν προσαρμοστεί πολυ καλά και στον χώρο αλλα και στα ψηφιακά μέσα που χρησιμοποιώ σημερα. Ειναι ευγενικά,αρκετά αναλυτικά, και ζεστά για νυχτερινά ακούσματα. Αγγλικός ήχος του 90 χωρίς όμως τους κωδωνισμους καμπίνας- λόγω της κατασκευής matrix.

Βάσεις ηχειων απο Μελίδη.

Και ενα SVS sb-2000 sub. Συμμαζεμένο, κλειστού τύπου. Δεν δυσκολεύεται σε εκκλησιαστικό όργανο, ηλεκτρονική μουσική, ακόμα και σε ταινίες. Ισως αν αγόραζα σημερα να έπαιρνα το sb 13 ultra, αλλα ειναι και διπλάσια τιμή. Και διπλάσιο μέγεθος. Μονο ενα παράπονο: που και που ακούγεται ενα ήπιο φύσημα σε αποσταση έως και μισό μέτρο, μετα όχι..φεύγει όταν σβήσει το sub. Απο ψυχαναγκασμό γκρίνιαξα στην Svs, μου έστειλαν καινούργιο plate amplifier, βελτιώθηκε αρκετά αλλα δεν σιώπησε πλήρως. Τέλος πάντων δεν ακούγεται μετα το μισό μέτρο - μάλλον πρέπει να δω ψυχίατρο.

Να σημειώσω εδώ πως στo ROTEL- B&W δεν ακούγεται τίποτα όταν δεν παίζουν μουσική, ακόμα και αν κολλήσεις το αυτί σου στο τουιτερ σε φουλ ένταση. Σε λειτουργία τελικού, γιατι σε λειτουργία ολοκληρωμένου αυτο δεν ισχύει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Ειναι συνδεδεμένα με fool's bi-wiring :p με τον Rotel, με Van der Hull cs122 στο γουφερ και mission Cyrus solid core στο τουιτερ.

Και ενα άρθρο γιατι αυτο ειναι μάλλον περιττό:

http://www.audioholics.com/frequent-questions/the-difference-between-biamping-vs-biwiring

Θα μου πείτε, αφού ξέρεις πως ειναι υπερβολικός και μάλλον χωρίς σημαντική βελτίωση αυτός ο τρόπος σύνδεσης , γιατι τον εφαρμόζεις και δεν βάζεις μονό καλώδιο;

Τρεις λόγοι ;

  1. Γιατι στα αυτιά μου ακούγεται καλύτερα :roflmao:. Ή έτσι νομίζω, μιας και ειναι δύσκολο να γίνει τυφλή δοκιμή (μου τη δίνουν οι υποκειμενισμοι, και όμως τους εφαρμόζω!)
  2. Γιατι έτσι και αλλιως τα ειχα τα καλωδια, δεν πλήρωσα παραπάνω για το δεύτερο ζευγάρι. Άρα κατα κάποιον τροπο μεγαλώνω και την διατομή με το δεύτερο καλώδιο
  3. Γιατι έτσι τα είχαμε πρωτοσυνδέσει με τον πατέρα μου, που δεν ζει πια. Ολα αυτα τα vintage μου φέρνουν στο μυαλό αναμνήσεις, και μου ειναι δύσκολο να αλλάξω κάτι... Μάλιστα τοτε, στο τέλος του ´80, οι μεγαλύτεροι απο μας θα θυμούνται πως ηταν της μόδας η χρήση καλωδίων διαφορετικού "χαρακτήρα" σε καθε δρόμο. Σημερα προσεγγίζονται αυτα τα θέματα διαφορετικά απο τους τεχνο-λάτρες, με biamping και ουδέτερα καλωδια. Αν έστηνα σημερα σύστημα,θα ακολουθούσα την σύγχρονη άποψη...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μεχρι τωρα ειχα την αίσθηση οτι το πιατινι στην αρχή του track ηταν περισσότερο προς το δεξιό ηχείο. Παίζοντας με το Dirac on - off, το ακούς να επικεντρώνεται προς τη μέση της σκηνής και πάνω δεξιά.
Μπράβο, να τα χαίρεσαι και καλές ακροάσεις να έχεις...;) Για βάλε και καμιά φώτο από τον χώρο γενικά.

Έχω κάποια ερωτήματα για το dirac...
έκανες τις πολλαπλές (για θέσεις ακρόασης) μετρήσεις?
και γιατί να είναι το σωστό αυτό που ακούς με το dirac?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Μπράβο, να τα χαίρεσαι και καλές ακροάσεις να έχεις...;) Για βάλε και καμιά φώτο από τον χώρο γενικά.

Έχω κάποια ερωτήματα για το dirac...
έκανες τις πολλαπλές (για θέσεις ακρόασης) μετρήσεις?
και γιατί να είναι το σωστό αυτό που ακούς με το dirac?
Ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια

Κι αλλες φωτο απο τον χωρο εχει στο
http://www.avsite.gr/forum/threads/preview-by-dimifoot.150034/. Δεν ειναι πληρης εικονα , το ξερω, ισως ενα σχεδιο να εδινε πιο πολλες πληροφοριες.

Κυριως προβληματα ειναι η ανοιχτωσια της σκαλας+ ενα χωλ δεξια απο το Δεξι ηχειο. Προκαλουν μια ανισορροπια με το Αριστερο, που οσο και να το εχω απομακρυνει απο πισω και πλαινο τοιχο, οπως και να το κανεις ειναι διαφορετικά. Να μια μετρηση στη θεση ακροασης, χωρις το subwoofer με τα ηχεια Large.

Φυσικα δεν παιρνουμε πληροφοριες τι γινεται στο time domain.

speakers.jpg


Τα εχω σε μεγαλο toe in για να ακυρωνω οσο το δυνατον την επιδραση του χωρου.

Οσο για το Dirac: ναι μερησα σε Sofa, δηλαδη πολλαπλες θεσεις. Εχει chair, sofa (τρεις θεσεις καμμια δεκαρια μετρησεις αν θυμαμαι καλα), auditorium. Το τελευταιο ειναι για σειρες θεσεων.

Αυτο που με σιγουρεψε οτι ακουω πιο σωστα ειναι το εξης:
Οταν ακουω μονοφωνικες οπερες, πριν ειχα την αισθηση οτι ο βαρυτονος ηταν σε λιγο διαφορετικο σημειο απο την σοπρανο, πραγμα που δεν ισχυει φυσικα σε μονοφωνική ηχογραφηση. Τωρα με το Dirac αυτο δεν το παρατηρω. Αλλα σε οσα ακουσα 2 μερες με Dirac (κλασική και jazz κατα 90%) τα οργανα ειναι σε πιο συγκεκριμενες θεσεις στον χωρο τωρα. Κατα ποσο αυτο ειναι ασφαλες συμπερασμα δεν ξερω, ισως αν ειχα καποιο αλλο συστημα-χωρο αναφορας για συγκριση να ηταν πιο σιγουρο.

Αλλα ακουγεται πιο ομορφα σιγουρα, οποτε ειμαι χαρουμενος:)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.905
Reaction score
77.520
ανεβασε λιγο το cross απο 80 και λιγο τις μοιρες των ηχειων απο την θεση ακροασης για να μην εχεις αυτη την πτωση και εισαι ετοιμος σε αυτο το κομματι.
Άντε το cross να το πειράξει αλλά να αλλάξει τοποθέτηση ηχείων?
μόνο για την μέτρηση ή μόνιμα?
και αν χάνει σε σκηνή έτσι?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
Ο Στρατηγος, CD-Bluray player, media center, DAC και digital preamplifier- processor ειναι το Cambridge Audio Azur 752bd. Το κέντρο του συστήματος. Πάνω του συνδέονται σκληροί δίσκοι για ταινίες, το Apple TV, το MacBook, η nova και το ΟΤΕ tv. Κανει την διαχείριση του ήχου με crossover, αποστάσεις και trim ηχειων subwoofer κτλ.

IMG_6085.JPG


Ειναι παρόμοιο με το Oppo 105, χτισμένο στην ίδια πλατφόρμα της Mediatek, με 5 x Wolfson WM8740 24bit DACs, και διαφορετικό σχεδιασμό του ηχητικού τμήματος. Θα βρείτε άπειρα συγκριτικά στο ιντερνετ, με οπαδούς του ενός ή του άλλου. Χ το ματς.

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/cambridge_azur_bd752_e.html

Βέβαια το Oppo εχει έξτρα

  1. την χρήση των usb για σύνδεση με υπολογιστή ενώ το δικό μου δέχεται μονο σκληρούς απο εκει
  2. Τις XLR για left right
  3. Την έξοδο ακουστικών
  4. Καλύτερο digital volume control.


Ακριβότερο φυσικα περιπου 500 ευρώ όταν το πήρα ηταν το Oppo.

Αλλα τελικά ξόδεψα αλλα 200 περιπου για να πάρω αυτο το custom made passive amp/volume 2.1 attenuator απο την Tisbury audio. Διάφανο τελείως. Η απόφαση παρθηκε μετα απο email επικοινωνία με την Cambridge, και συνιστούσαν αλλο volume control για σοβαρές ακροάσεις.

Όμορφο, καλοκατασκευασμένο (πανω απο το Cambridge). Εχει ενα multichannel volume pot της Alps.

Το εβγαλα απο την θεση του και εδω το βλέπετε συνδεδεμένο με 2 ζευγάρια Audioquest Ruby μεταξύ του Cambridge και του τελικού ενισχυτή, και 2 καλοθωρακισμενα Monoprice για το subwoofer.

IMG_6050.JPG


IMG_6047.JPG


(Και ναι, τα Audioquest ειναι καλυτερα απο ενα ζευγάρι Monster σε τυφλή δοκιμή. )

Ολα αυτα γιατι δεν πιστευω πως μπορεις να εχεις πολυ καλο στερεοφωνικο ηχο απο πολυκαναλους ενισχυτες, παρα μονο αν δωσεις παρα παρα πολλα χρηματα. Οποτε προσπαθησα να βρω εναν τροπο να συνδυασω το 2.1 με το 7.1 χωρις την χρηση πολυκαναλων προενισχυτων.

Τέλος, μια Pioneer Kuro 5090. Υπέροχη plasma full hd, μέτρο σύγκρισης τηλεοράσεων μεχρι και σημερα.

http://www.hdtvtest.co.uk/Pioneer-PDP-LX5090/

http://www.whathifi.com/pioneer/pdp-lx5090/review

IMG_0506.JPG


Βαθύ μαύρο, υπέροχη εικόνα. Βλέπω δυο φορές την εβδομάδα, κανένα ποδόσφαιρο, σπάνια καμμια ταινία. Μικρο το ενδιαφερον για το V του AV, αρα κανένα ενδιαφέρον αναβάθμισης σε προβολέα....

Συνολικά είμαι πολυ ευχαριστημένος απο τον ήχο μου, αλλα ειναι και πολλα τα λεφτά της αναβάθμισης. Και ειναι και το συναισθηματικό δέσιμο με τα οικογενειακά μηχανήματα.

Το λιγότερο θα ηταν KH 310, παραπάνω κατηγορίες μεταξύ ATC ενεργά , Kii, και Grimm. Αλλα δύσκολα εκταμιεύονται τέτοια μεγάλα ποσά όταν είσαι ευχαριστημένος με όσα εχεις, ειδικά στο σημερινό οικονομικό περιβάλλον. Και με δυο παιδιά στο Αμερικανικό Κολλέγιο δεν περισσευει τιποτα.
[DOUBLEPOST=1456612062][/DOUBLEPOST]
Άντε το cross να το πειράξει αλλά να αλλάξει τοποθέτηση ηχείων?
μόνο για την μέτρηση ή μόνιμα?
και αν χάνει σε σκηνή έτσι?
Τα εκανα ολα αυτα σου λεω, τα μετρησα. Τιποτα. Dirac και παλι Dirac.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Μπράβο, να τα χαίρεσαι και καλές ακροάσεις να έχεις...;) Για βάλε και καμιά φώτο από τον χώρο γενικά.

Έχω κάποια ερωτήματα για το dirac...
έκανες τις πολλαπλές (για θέσεις ακρόασης) μετρήσεις?
και γιατί να είναι το σωστό αυτό που ακούς με το dirac?
Αυτο που με σιγουρεψε οτι ακουω πιο σωστα ειναι το εξης:
Οταν ακουω μονοφωνικες οπερες, πριν ειχα την αισθηση οτι ο βαρυτονος ηταν σε λιγο διαφορετικο σημειο απο την σοπρανο, πραγμα που δεν ισχυει φυσικα σε μονοφωνική ηχογραφηση. Τωρα με το Dirac αυτο δεν το παρατηρω. Αλλα σε οσα ακουσα 2 μερες με Dirac (κλασική και jazz κατα 90%) τα οργανα ειναι σε πιο συγκεκριμενες θεσεις στον χωρο τωρα. Κατα ποσο αυτο ειναι ασφαλες συμπερασμα δεν ξερω, ισως αν ειχα καποιο αλλο συστημα-χωρο αναφορας για συγκριση να ηταν πιο σιγουρο.

Αλλα ακουγεται πιο ομορφα σιγουρα, οποτε ειμαι χαρουμενος:)
δεν ξερει απο βαρυτονους και σοπρανο.....
....τον μπερδεψες και με το μονοφωνικο που ειπες και τον τελειωσες...

κατι σε τετοιο να τον πας που τα γμωριζει...:laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.905
Reaction score
77.520
Τα εκανα ολα αυτα σου λεω, τα μετρησα. Τιποτα. Dirac και παλι Dirac.
Άλλο εννοούσα γιατρέ μου(το διάβασα το ποστ σου,στην συμβουλή του Κεφαλά αναφερόμουν),
ότι δηλαδή έχουμε στημένα με πόνο και δάκρυ μετά από πολλές ώρες καροτσάκι και μεζούρα και σημάδια στο πάτωμα τα ηχεία μας στον χώρο ώστε να έχουμε την καλύτερη δυνατή στερεοφωνική εικόνα με βάθος και λεπτομέρεια(όσο δύναται από τον χώρο μας τουλάχιστον) και ξαφνικά επειδή δεν μας βγαίνει σωστά η μέτρηση τα αλλάζουμε κλίση για να μας βγει (και ΑΝ όπως στην περίπτωσή σου) η μέτρηση?
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Άντε το cross να το πειράξει αλλά να αλλάξει τοποθέτηση ηχείων?
μόνο για την μέτρηση ή μόνιμα?
και αν χάνει σε σκηνή έτσι?
η φιλοσοφια ειναι να μπορεσουμε να ελαχιστοποιησουμε την ψηφιακη ισοσταθμιση ακουστικα.

.......το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε γιαυτο ειναι καλη τοποθετηση ηχειων...
οποτε το μπρος -πισω και δεξια - αριστερα των ηχειων ,οπως και του sub σε αλλο σημειο απο αυτο που μας βολευει δινει αρκετα καλα αποτελεσματα σε πολλες περιπτωσεις..:)
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
δεν νομιζω....

εσυ εβαλες dirac για να φτιαξεις το χαμηλο κ.λ.π. και ο φιλος βαζει τριγωνο τα ηχεια νομιζοντας οτι παιρνει το μαξιμουμ σε σκηνη κ.λ.π.

ειστε λαθος και οι δυο :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.905
Reaction score
77.520
η φιλοσοφια ειναι να μπορεσουμε να ελαχιστοποιησουμε την ψηφιακη ισοσταθμιση ακουστικα.

.......το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε γιαυτο ειναι καλη τοποθετηση ηχειων...
οποτε το μπρος -πισω και δεξια - αριστερα των ηχειων ,οπως και του sub σε αλλο σημειο απο αυτο που μας βολευει δινει αρκετα καλα αποτελεσματα σε πολλες περιπτωσεις..:)
δηλαδή εννοείς ότι όταν έχουμε την βέλτιστη ακουστική ισοστάθμιση που απορρέει από μία σημειακή μέτρηση(μικρόφωνο) έχουμε ταυτόχρονα ή απαραίτητα και την βέλτιστη ακουστική-στερεοφωνική εικόνα στα αυτιά μας?
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
η ισοσταθμιση ειναι μεγαλο κομματι.....
......αλλα το σημειο σιγουρα ειναι ενα για ακριβη στερεοφωνικη ακροαση...:)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.905
Reaction score
77.520
δεν νομιζω....

εσυ εβαλες dirac για να φτιαξεις το χαμηλο κ.λ.π. και ο φιλος βαζει τριγωνο τα ηχεια νομιζοντας οτι παιρνει το μαξιμουμ σε σκηνη κ.λ.π.

ειστε λαθος και οι δυο :D
πάντα τα ηχεία δεν κάνουν τρίγωνο?ΟΕΟ?

Υ.Γ.1.Εγώ θείο έχω audyssey μέτρηση by TERMATOGAZI,τι να :focus: το dirac group:p:p:p
Y.Γ. 2.Το έχω δοκιμάσει παρ'όλα αυτά σε demo,αλλά ένοιωθα ότι μου συμπίεζε-έσφιγγε θα έλεγα τον ήχο,ίσως κάτι έκανα λάθος ή να έφταιγε η μέτρηση με το μικρόφωνο που χρησιμοποίησα τότε,δεν ξέρω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.400
Reaction score
79.591
δεν νομιζω....

εσυ εβαλες dirac για να φτιαξεις το χαμηλο κ.λ.π. και ο φιλος βαζει τριγωνο τα ηχεια νομιζοντας οτι παιρνει το μαξιμουμ σε σκηνη κ.λ.π.

ειστε λαθος και οι δυο :D
Το Dirac το έβαλα για να το time domain/impulse response. Απο χαμηλό ήμουν καλά με το Antimode. Μια απο τα ίδια θα μου πεις , αλλα θα βοηθούσε να πεις που ειναι το λαθος στο σκεπτικό.
Αν ειναι αυτο που είπες για την ελάχιστη δυνατή ισοσταθμιση, και πως αλλα πρέπει να προηγούνται αυτης, δεν θα διαφωνήσω. Κάτι αλλο ;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.393
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top