Diy ενεργά ηχεία με Fusion amps & Scandpeak + Satori μονάδες

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ήμουν σε σκέψη αν θα παρουσιάσω τώρα εν μέση κατασκευής τα main, ηχεία που ετοιμαζω η θα περίμενα για το τέλος. Τελικά αποφάσισα να παρουσιάσω που ειμαι τώρα καθώς και τα στάδια τους εν καιρό. Ποιος ξέρει, αν και έχω κάνει τη μελέτη μου, μπορεί όλο και κάτι να μου έχει ξεφύγει η να πεσει καμια πονηρή :dance: συμβουλή. Οποτε πάμε :dance2:


Τα ηχεία αυτά σχεδιάστηκαν πριν ενα περίπου χρονο με αποτερω σκοπό να αντικαταστήσουν τα Dali main που εχω. Προσπάθησα να βρω τις ιδανικές λύσεις ποιοτητας, οποτε οι Fusion της Hypex ηταν μανα εξ ουρανού! Για κάθε ηχείο πάρθηκε ένας Fusion 503. Τα woofer ειναι 2x 8 ιντσα Scanspeak Revelator για κάθε ηχείο, midrange τα satori της Sb Acoustics, και tweeter παλι Scanspeak απο τη σειρα Revelator.

Αφού αποφασισα τις μονάδες, άρχισα το σχεδιασμό της καμπίνας. Μεγάλη επιροη πηρα απο εδώ: https://pbnaudio.com/innerchoic-series/
Απο την σειρα Innerchoic. Με σχεδίαση που θυμηζει ανηχωικο θάλαμο. Ρωτώντας σε cnc για τα ξύλα άκουσα νούμερα απο 2000€ κσι πανω, οπότε αποφάσισα να τα κόψω μόνος μου. Θα μου επερνε κάποιο διάστημα αλλά ειναι ωραίο να δημιουργίες κατι απο το μηδέν.

Αυτή τη στιγμη ειμαι επιτέλους μετα απο 7 μηνες σε στάδιο :help::download: :) να εχω κολησει όλα τα ξύλα στις θέσεις τους και να περναω στο επόμενο σταδιο. Το σταδιο τρηψιματος και στην συνέχεια στοκαρισματος \ βαψιματος κτλ.

Υψος 106 ποντους. Ακριβως με 2 ποντους αέρα οπου κατεβαίνει το πανί του προβολέα. Οι καμπίνες των woofer ξεχωριστές μεταξύ τους με 31-32 λίτρα έκαστη. Του midrange 14 λίτρα και το qtc στο 0,580 για woofers + mid.

Μονάδες Midrange http://www.sbacoustics.com/index.php/products/midwoofers/satori/6-satori-mw16p-4/
Μονάδες woofers http://loudspeakerfreaks.com/datasheets/scanspeak/22w-8851t00.pdf
Μονάδες tweeters http://loudspeakerfreaks.com/datasheets/scanspeak/D2905_990000.pdf

Όλες οι μονάδες έχουν εξαιρετικά σχόλια όπου και αν έψαξα. Η πάνω φωτογραφία είναι με τα 2 main, τα 2 atmos που έχω σε εξέλιξη και δεξιά είναι το κεντρικό το οποίο και θα έχει τις μονάδες από τα Dali. Επίσης 2 8ιντσα, mids και tweeter scanspeak. Το κεντρικό λόγο υψηλότερου cross θα παίξει με Fusion 253 και ακόμα είναι σε εξέλιξη η καμπίνα του.

Ότι απορία καλοδεχούμενη :drinks:

20181206_120434.jpg


20181206_120452.jpg 20181212_161112.jpg 20181219_152823.jpg 20181219_152835.jpg
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Όλη η καμπίνα εχει δεσιματα και στο πίσω μέρος χαμηλά εχει φτιαχτεί η θέση για τους Fusion της Hypex.
20181204_163251.jpg

20180925_124731.jpg

Μετά από τόσο κόπο, νομίζω η χαρά που τελείωσα τα κοψίματα είναι εμφανείς!! :party:
20181017_153348.jpg 20181017_153339.jpg 20180924_175048.jpg
 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Χαρας την υπομονή σου μπράβο:hi: πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το ολο πρότζεκτ !!
Και το πας καλά με τις φωτό έτσι πολλές φωτό θέλουμε :D:D:p
Αλλά που τα έκοψες? Υπάρχει χώρος να τα κόψεις?
 




Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το οβαλοειδες σχημα ειναι η καλυτερη δυνατη σχεδιαση για ακαμψια και μη παραλληλες επιφανειες, η εσωτερικη ομως επιλογη των εξογκωματων εχει νοημα στα ανωτερα μεσαια και οχι στις καμπινες χαμηλων συχνοτητων...
Μαρκετιστικα η εταιρεια μπορει να προβαλλει μια τετοια επιλογη ως πλεονεκτημα βεβαια...
Η επιλογη δοκιμασμενου συνδιασμου,π.χ. δυο υλικων οπως κετσε-ακρυλικη βατα,δε θα μπορεσει να εφαρμοστει εδω ....
Αληθεια πως υπολογισες τα λιτρα εδω;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
η εσωτερικη ομως επιλογη των εξογκωματων εχει νοημα στα ανωτερα μεσαια και οχι στις καμπινες χαμηλων συχνοτητων...
Ε, το κρος των γούφερ τουλάχιστον μέχρι τους 300 θα πάει, οπότε έχει νόημα.

Ο άνθρωπος έχει κάνει φανταστική δουλειά, πιάνουν τα χέρια του, χρυσοχέρης και λίγα λέω, ρισπεκτ στο αποτέλεσμα!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ε, το κρος των γούφερ τουλάχιστον μέχρι τους 300 θα πάει, οπότε έχει νόημα.
Μήκος κύματος των 300 Hz είναι τα 1,15 μέτρα.
Ότι έχει κάνει τρομερή δουλειά καμία αντίρρηση.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Μήκος κύματος των 300 Hz είναι τα 1,15 μέτρα.
Γνωστό.
Δες το αλλιώς:
Σε ένα τοίχο ίσιο, βάλε το ηχείο να παίζει 300 κύκλους και άκου πως αντανακλάει ο τοίχος σα καθρέφτης, τη μετράει το μικρόφωνο την άμεση αντανάκλαση να σπάει κόκκαλα.
Σε ένα τοίχο με επιφάνεια σαν αυτής της καμπίνας, η αντανάκλαση δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση.
Δεν κοιτάζει να κάνει συντονισμένο διαχυτή, κοιτάζει να σπάσει την άμεση αντανάκλαση, αφού δε του δίνει ίσια επιφάνεια. Καλό είναι το σκάτερινγκ, πολύ καλό μάλιστα. Scattering.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Άξιος. Μπράβο. Έβλεπα στο youtube πως φτιάχνονται τα B&W και λέω φαντάσου να κάτσεις να φτιάξεις ένα ηχείο χειροποίητο και μου τους θυμίσες. Μπράβο και πάλι Μπράβο.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ο Κώστας με έπιασε, scattering είναι η ιδέα πίσω από όλο αυτό το κόπο!! Ότι άλλο μικρό κέρδος μπορεί να υπάρχει στις μεσαίες είναι λίγο ακόμα κέρδος στο ντουρβα! Ωραίος!! Ε είπαμε, πάρε ενεργά λέγατε τοοοοσο καιρό, κάνε ενεργα ειπα εγώ :drinks:

Όντως θα βγει όπως το Liberty, καλά το είδες, απλά σε shield, όχι reflex. https://pbnaudio.com/liberty/ Το βάρος τώρα δεν θα είναι ευκαταφρόνητο.. ήδη πιάσαμε τα 40+ περίπου κιλά χωρίς τα πάνω κάτω ξύλα κολλημένα, χωρίς τις μπάφλες αλλά χωρίς φυσικά και τις μονάδες. 60+κιλά χαλαρά το κάθε ένα θα είναι στο τέλος. Ίσως να είμαι λίγο too much, αλλά το θέμα στιβαρότητα το παίρνω πολύ σοβαρά στα υπόψην.

Τα λίτρα δεν ήταν πρόβλημα να βγουν, ειδικά αν έχεις το πατρόν έτοιμο. Μετράς πόσες εσοχές έχεις για αρχή που είναι ξεχωριστά και ίδιο μέγεθος. Μετά χωρίζεις το εσωτερικό σε σχήματα άμεσα μετρήσιμα, τα προσθέτεις αυτά και στο τέλος το ύψος και αυτό ήταν.

Δουλειά για φυλακισμένους λέει! :gotcha: (Δίκιο έχει!)

Το cross θα παίξει κάπου ανάμεσα 300 με 600 κύκλους (ακόμα το ψάχνω αλλά έχω χρόνο, ακούω προτάσεις:tongue:) ενώ στο tweeter είμαι ανάμεσα στους 2400 με 3000 κύκλους. Σίγουρα όταν έλθει εκείνη η ώρα θα γίνουν οι μετρήσεις τους και θα παίξουν φυσικά το ρόλο τους.

Τα ξύλα τα έκοψα όλα με ηλεκτρική σεγα. Εννοείτε σε εξωτερικό χώρο, πάγκος από παλλετες, εξαιρετικός:acute:! Τα στάδια ήταν τρία για κάθε κομμάτι. Σχεδιασμός, τρύπημα με τριπανι στις εσωτερικές καμπύλες εκεί που είχα σημαδέψει, και μετά κόψιμο εσωτερικά και εξωτερικά με τη σεγα. Η αλήθεια είναι ότι με ταλαιπώρησε καπως η σχεδίαση τόσων πολλών διαφορετικών κομματιών, αλλά αν πας βήμα βήμα και μετράς έχοντας ένα πατρόν σε φυσικό μέγεθος, κάνει θαύματα!

Η επιλογή λάμας για τη σεγα με παίδεψε επίσης. Τελικά βρήκα την υγεία μου με μια μικρή που εκεί που κόβει είναι μαζεμένη αλλά και αρκετά χοντρή ταυτόχρονα για να μην λυγίζει από την πίεση. Η σεγα που είναι για σίδερο αλλά και για ξύλο δεν κάνει..

Το ξύλο είναι Mdf 21mm και τα πάνω κάτω ξύλα είναι 30mm κόντρα πλακέ θαλλασης. Η σχεδίαση των ηχείων είναι shield, αφού δεν είμαι φίλος του bass reflex. Το θέμα του τι υλικό θα βάλω εσωτερικά δεν ξέρω ακόμα. Συνήθως έβαζα πολυεστερική βατά, τώρα που άρχισα να παίζω και αλλά υλικά όπως π.χ. Aritherm η πετροβαμβακα μου περνάνε ιδέες. Κάπου πρέπει να είχα δει κάποιες αναφορές, αν κάποιος θυμάται που θα ήμουν ευγνώμων. :)


Είπαμε.. Κάντε ενεργά!! :showingbiceps:


8269C9B3-3B05-4E09-BDE4-F28CEEBB1B9A.jpeg 37C6CAB9-2D58-40A2-813E-4693FF9DC48C.jpeg 4A6FBC01-A6FC-41E2-94FB-AF8F2500B99C.jpeg 0BFF95FD-F73A-4417-BDD9-94E2240EC640.jpeg 061EE866-559A-45F7-BC4A-31BA029FA1DE.jpeg
 
Last edited:


Μηνύματα
15.027
Reaction score
20.777
ελα ντε , με προλαβες , router ftw!

στο αλλο θεμα , η μονη μου ενσταση (χωρια οτι θα σου βγει η πιστη στο τριψιμο λογω μη χρησης ρουτερ) εινια το κολλημα.
το μασιφ (λεμε τωρα) ξυλο (δηλαδη mdf) ειναι πατημενο σε πρεσσες παρα πολλων τονων.
εσυ θα ενωσεις 30+ κομματια χωρις δυνατοτητα τετοιας πιεσης (γιατι θα διαλυσει οπως ειναι κομμενα)
θα σου λεγα να φροντισεις να τα πατησεις πολυ καλα με καποια χειροποιητα εργαλεια , οπως πχ ντιζες Μ20 και φυλλα χαλυβα , γιατι με απλα ξυλουργικα σφικτηρια δυσκολα τα πραμματα.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.925
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top