Diy ενεργά ηχεία με Fusion amps & Scandpeak + Satori μονάδες

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Ότι θα φανούν οι οριζόντιες γραμμές σε 5-6 μήνες είναι δεδομένο.
Ε, αν φαγωθούν πρόσωπο οι πλάκες, δε θα αφήσουν κενό. Θέλει καναδυό χέρια βάψιμο με υλικό πριν το τελικό βάψιμο, που να αφήνει μικρή ελαστικότητα, ώστε να μη σπάει η σκληρή επιφανειακή στρώση μπογιάς και να απορροφά τις διαστολές των πλακών, αν τις βλέπει πχ τις μισές ήλιος.

Όλα αυτά τελειώνουν δια παντός με κάλυψη από δερματίνη! ;)

Υπάρχει άραγε καμιά θερμοσυστελόμενη κάλτσα να μπει μέσα όλο το ηχείο; :p
 

Μηνύματα
3.092
Reaction score
10.229
Χαχα
Καλό !
Θυμάστε τη διαφήμιση με το ... μασάζοκαλσόν και τη χοντρή :gotcha:
[DOUBLEPOST=1546069798][/DOUBLEPOST]Σοβαρά τώρα
Αφού ο φίλος θα το βάψει λάκα, προτείνω το εξής :
Αφού καρφώσει λοξά με καρφωτικο, βελονες χωρίς κεφάλι, τις πλάκες, μετά θα σπατουλάρει κόλλα εποξειδικη 2 συστατικών και θα ενσωματώσει σε αυτή πλέγμα πλαστικό (εύκαμπτο, αυτό που μπαίνει στις θερμόπροσόψεις ή στις διακοσμητικές τσιμεντοκονίες), και ξανά σπάτουλα για να το πιέσει μέσα στο υλικό και να το καλύψει ελαφρώς.
Μετά τρίψιμο με γιαλοχαρτιέρα και μετά τα αστάρια και η βαφή που θέλεις.
Θέλει προσοχή στην αναλογία των δυο συστατικών, ώστε να προλαβαίνεις να το δουλεύεις και να μην στεγνώνει νωρίτερα από όσο θες.
Αυτά.
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
να ξερεις οτι η λακα θα σου βγαλει ΟΛΕΣ τις ατελειες κατα την προετοιμασια και αυτες που ειδες και ειπες "δε γααααα... σιγα μην φανουν" και αυτες που δεν ειδες.
(ετσι την πατησα και εγω)

αυτο που σωζει την κατασταση ειναι το υφασμα/δερμα, τα καλυπτει ολα

παντως αν κανεις αυτο που λεει ο αρτεμιος μπορει να δοκιμασει και την λυση της επενδυσης.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Μια άλλη δοκιμασμένη λύση είναι αφού κάνεις όλα τα στάδια γυαλοχαρτίσματος και περάσεις αστάρι το mdf να εφαρμόσεις με ρολάκι ρητίνη πολυεστέρα όπως εφαρμόζουν στα σκάφη και στις ιστιοσανίδες, μετά πάλι γυαλοχάρτισμα για να φτιάξεις λεία επιφάνεια και τελικά το βάψιμο με χρώμα της επιλογής σου.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Διάβασα ολα τα σχόλια σας με προσοχή, δώσατε κάποιες πραγματικά πολύ ωραίες ιδέες!!

Πέτρο οι συμβουλές σου ότι οι γραμμές θα φαίνονται με βγάζουν από πολύ μελλοντικό κόπο! Έχω την τέχνη να το φτιάξω να μην φαινετε τίποτα, να είναι τέλειο στην αίσθηση με λάκα κτλ, αλλά άμα είναι να γίνουν γραμμές, κρίμα πραγματικά.
Αρτέμη, μπορείς σε οποίο θέματα θέλεις να μου δώσεις τις ιδέες σου για τη δερμάτινη. Έχει την σαφέστατη ομορφιά της. Κώστα είσαι μηχανή ιδεών :neo:.

Πάμε τώρα τι όντως μπορώ να κάνω :p :lolsign:
-Το δέρμα με έβαλε σε σκέψεις, δεν ξέρω πως να το κάνω βέβαια, αλλά πιστεύω ότι αν μου δείξετε όπως προτεινατε, να έχω μια ιδέα τις διαδικασίας και του αποτελέσματος, όλο και κάτι καλό θα μπορεί να βγει. :drinks:
***Άλλο κακό που σκέφτομαι γιατί έχω βάλει δερμάτινη σε Diy πολυεστερική καμπίνα σε αυτοκίνητο είναι αν χτυπήθει μετά θέλει αλλαγή όλο το δέρμα.:beta:

-Όντως όπως το σκέφτομαι, μπορεί το ξύλο να σκαφτεί στα πλαϊνά και να περάσω ντιζες μεταλλικές στο ύψος. Μετά μπορώ να τις σκεπασω με πριονίδι και κόλλα μίξη. Δεν είναι κακό...

-Όπως είναι οι καμπίνες, πολυεστέρας με το ύφασμα του από πάνω και αφού στεγνώσει, τρίψιμο και μετά βάψιμο.. και αυτό μπορεί να γίνει. Ουσιαστικά θα έχω ίδια ποιότητα βαφής όπως με λάκα αλλά... αθάνατη! :angel: . Αν δεν έχουμε επειρεασμο του ήχου από τον πολυεστέρα (σαν συντονισμό π.χ. ή αντανακλάσεις - Μπορεί να λέω και χαζομαρες βέβαια) μου φαινετε μια εξαιρετική ιδέα! Λίγο στο τρίψιμο θα με παιδέψει ελεω φαγούρας αλλά προς τα κάλλη.. Bono, τρομερη η ιδέα σου. :thumbsup: Ετσι θα χρειαστεί κάποια προεργασία το MDF? Θα πιάσει καλά πάνω του η θέλει κάποιο υλικό σαν βάση ανάμεσα σε ξύλο και πολυεστέρα?

-Και καρφωτικο παίζει να παρω, αν χρειαστεί να γεμίσω καρφιά σε όλα τα πλαϊνά. Υποθέτω ντιζες και καρφιά είναι too much, όποτε μάλλον ένα από τα δυο θα παίξει. Τώρα για το πλαστικό εύκαμπτο που μπαινει στις θερμό προσόψεις δεν το έπιασα για τι υλικό μιλάτε :oops:

-Ο κοίλοδοκός μου φαινετε δύσκολο υλικό για εμένα να το χειριστώ. Με τις ντιζες το έχω ;) . Τώρα αν έχω μεταλλικές επιφάνειες εξωτερικά του ηχείου, όσο ωραίες και να φαίνονται, δεν θα έχω θέμα με χρωματισμούς στον ήχο? Αφου προσπαθώ να μην αφήσω κάποια επιφάνεια χωρίς καμπύλη και κουρμπα για να μειώσω το οτιδήποτε. Ντιζες χωνευτες μου φαίνονται λουκούμι αν όντως χρειάζονται.


Αυτά, I was brainstormed!! Merci κύριοι :)
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
-Όπως είναι οι καμπίνες, πολυεστέρας με το ύφασμα του από πάνω και αφού στεγνώσει, τρίψιμο και μετά βάψιμο.. και αυτό μπορεί να γίνει. Ουσιαστικά θα έχω ίδια ποιότητα βαφής όπως με λάκα αλλά... αθάνατη! :angel: . Αν δεν έχουμε επειρεασμο του ήχου από τον πολυεστέρα (σαν συντονισμό π.χ. ή αντανακλάσεις - Μπορεί να λέω και χαζομαρες βέβαια) μου φαινετε μια εξαιρετική ιδέα! Λίγο στο τρίψιμο θα με παιδέψει ελεω φαγούρας αλλά προς τα κάλλη.. Bono, τρομερη η ιδέα σου. :thumbsup: Ετσι θα χρειαστεί κάποια προεργασία το MDF? Θα πιάσει καλά πάνω του η θέλει κάποιο υλικό σαν βάση ανάμεσα σε ξύλο και πολυεστέρα?
Μπορείς κι έτσι το ενοούσα να περάσεις τις καμπίνες μόνο με την πολυεστερική ρητίνη σκέτη χωρίς να βάλεις ύφασμα/ίνες, το έχω εφαρμόσει σε ξύλινο πάγκο εργασίας με εκπληκτικά αποτελέσματα και είναι αθάνατη λύση ανεπηρέαστη από συστολές διαστολές του ξύλου αλλά και υγρασίες. Η προεργασία που χρειάζεται είναι γυαλοχάρτισμα και αστάρωμα του mdf :) Απλά θέλει ακρίβεια και προσοχή στα ποσοστά ρητίνης/καταλύτη για να στεγνώσει στο χρόνο που πρέπει αλλά να έχει και τη σκληρότητα που πρέπει, κάποιες δοκιμές σε ρετάλια mdf θα ήταν χρήσιμες.
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Μια και είμαι στα τελειώματα τις προεργασίας, ποια σκέφτομαι τα επόμενα στάδια.

Έχοντας μετανιώσει για το ότι δεν έβαλα καρφιά η βίδες αναμεσα στις ενώσεις θα δέσω την καμπίνα με πολυεστέρα και υαλονημα. Θα παρω 2-3 χιλιοστά πάχος έτσι και θα δεθεί η καμπίνα ακόμα περισσότερο.

Όποτε πολυ σύντομα ποια θα είμαι στο στάδιο να διαλέξω το τελικό φινίρισμα..
Επιλογές 2:
1. Βάψιμο του πολυεστέρα αφού έχει γίνει η προεργασία, με χρωμα αυτοκινήτου λευκό/κρεμ (ral 9003) και βερνίκι σατινε.
0C64BAA9-D41C-4700-99D4-690BD6F4F688.jpeg


2. Πέρασμα δερματίνης με διαφορετικό χρωμα το ηχείο και διαφορετικό το πάνω και κάτω μέρος, σε αυτά τα χρώματα. Το κρεμ στη μέση όλη η καμπίνα και το καφέ σαν τα “καπάκια” .
EE9CEB24-1362-4E46-9DBC-2BBB24C4EB7E.jpeg


Ακούω γνώμες και πάνω από όλα θα εκτιμούσα τις οποίες συμβουλές σας :)
 






Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
Το βάψιμο στον πολυεστέρα απαιτεί καμία 200αρια ώρες στοκαρισμα τρίψιμο κλπ

Βοήθεια σας
 








Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top