Diy ενεργά ηχεία με Fusion amps & Scandpeak + Satori μονάδες

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Υπάρχουν πολλοί τρόποι, ακόμα και με βιδωμα γίνεται (σε συνδυασμό με κόλλα), πλάκα πλάκα.

Πιάνουν τα χέρια του..
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ωραια τα λέτε. Αλλα έχουν ηδη κολληθει ανα πεντάδες και μετα ανα δεκάδες κτλ κτλ. 5 δυνατούς σφιγκτήρες και 30 κιλά πανω απο κάθε κόλλημα για 24 ώρες. Δεν έβαλα ακομα φωτο με κολλημένα όλα, γιατι ειναι πρόσφατο και no pictures yet.

Η αλήθεια ειναι οτι όντως με router εξωτερικά θα ηταν καλυτερα, αλλά με εξαίρεση το φαγωμα στις άκρες δεν το εχω δουλέψει αλλιως και λεω που να κάνω τώρα οδηγούς.. Επίσης όταν άρχισα είπα και το.. .. Κλασικότατο "έλα μωρέ ποσο θα πάρει? ":rolleyes: :hunter:

Το ισίωμα δεν με χαλάει, με 36αρι γυαλοχαρτο παει σφαίρα. Τα στοκαρισματα που έρχεται η ωρα δεν ξερω πως να κάνω. Με ξυλοστοκο η με σιδηρόστοκο; Αυτο το λεω γιατι στα sub που εκανα, στις ενώσεις με ξυλοστοκο φαινετε ανεπαίσθητα η ένωση των ξυλλων σαν σε ίσια γραμμή. Και εχει κόλλα, καρφιά, ξυλοστοκο αλφάδι. Αυτο μέχρι και 6 μήνες μετα δεν υπήρχε καν. Οποτε ίσος ο σιδηροστοκος να μην εχει αυτή την αδυναμία με τους κραδασμούς.

Σαφως βεβαια οσο ζω μαθαίνω και ευχαριστω για τις οποίες συμβουλες σας
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Υμαντες θα χρησιμοποιήσω στο τέλος που θα βάλω το πάνω και κάτω κομμάτια. Όπως και καρφιά.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι, ακόμα και με βιδωμα γίνεται (σε συνδυασμό με κόλλα), πλάκα πλάκα.

Πιάνουν τα χέρια του..
Μωρε τα χέρια πιάνουν, το μυαλό βιάζεται κάμια φορά.. Αν έχεις τοσα στο μυαλο σου, δεν θέλει πολύ να αμελήσει κάτι, παρόλο την μεγάλη προσπάθεια πολλές φορές. Τα μεταξύ με καρφιά η βίδες τα σκέφτηκα αφού τα είχα κολλήσει. Έβλεπα και τον άλλον που πήρα την ιδέα να μην βάζει τίποτα, λέω εντάξει καλά θα είμαστε.

Όποτε δεν ξέρω τι άλλο τρόπο θα χρειαστεί να κάνω να ενισχύσω αν χρειάζεται. Καρφιά η βίδες λεπτές στα πλαγιά διαγώνια σχεδόν κάθετα ανα δυο πλάκες π.χ. και από πάνω στοκαρισμα? Αλλη σκέψη είναι να μπει εξωτερικά ένα ακόμα στρώμα ξύλου να αγκαλιάζει τα ηχεία, αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω σωστα τη κουρμπα στο τέλος.

Αυτά. Είπαμε, κάντε ενεργά :smile:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
stage-11.jpg
Με τις ντιζες .

DSCN1948.jpg
Στην εσωτερικη πλευρα της μπαφλας μην ξεχασεις να κανεις chamfering σ τις τρυπες των μεγαφωνων.

Και ισως......... (λεπτομερια) να αφηνες εναν ξεχωριστο θαλαμο (για κραδασμους) για τους plate amplifiers.
midcav1.jpg


Επισης.......................μονωτικα.
http://www.troelsgravesen.dk/cabinet-damping.htm



Συγχαρικια πολλα.................ειναι φοβερη η δουλεια που εχεις κανει.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
υποθετω οτι δεν μιλαμε για βερνικι αλλα κατι μη διαφανες
πιστευω οτι ο ξυλοστοκος θα ταλαιπωρησει και θα τραβηξει στο βαψιμο οποτε βουρ για σιδηροστοκο λεπτο που θα τον τριψεις μετα με λεπτα χαρτια και θα γινει "μεταξενιος" και "βηλουδινς"

αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν χρειαζεται πρωτα το σφραγιστικο του ξυλου και μετα ο στοκος η αναποδα.

για μενα μη βαλεις βιδες αν δεν τις θελεις να ειναι εμφανεις , δε θα κατσει καλα ο στοκος και στο βαψιμο θα τις μετρας μια μια

η κουρμπα εξωτερικα δεν ειναι πολυ δυσκολη , αν πχ βρεξεις το ξυλο (μη βαλεις 19αρι προφανως, 9αρι και παρα πολυ ειναι) και το κουρμπαρεις πανω στο ηχειο (χωρις να το κολλησεις) με ιμαντες το στεγνωνεις και λογικα δε θα ξαναλλαξει σχημα
εκει θα σκεφτομουνα (για το στεγνωμα) λαμπες υπερυθρων (για τα κοτοπουλα)
προφανως αν δοκιμασεις κατι τετοιο πρεπει να φροντισεις να μην βραζει η καμπινα (πχ ναυλον, μεμβρανη κλπ)
αν το αποτελεσμα σου αρεσει , τα κολλας και συνεχιζεις (λεμε τωρα γιατι τοσο μεγαλη επιφανεια απο τοσο λεπτο ξυλο να κολληθει καλα και να μην κανει κυματα - ευκολο δεν το λες)
δες κανα βιντεακι για κουρμπαρισμα εχει πολλες ιδεες.

αλλη λυση ειναι να χαραξεις εσωτερικα ΜΕ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ (που πρεπει να παρεις) αυλακια στα 3/4 του βαθους ανα 8-10χιλιοστα το φυλλο που σκοπευεις να κολλησεις το οποια φυσικα μετα θα γινει αρκετα ευκαμπτο για να κολληθει (παλι με βρεξιμο/στεγνωμα) , καπως ετσι θα μπορουσες να το τυλιξεις ολη την καμπινα μονοκορδωσια (που με την πρωτη μεθοδο θες σιγουρα 2 κομματια)

για το κολλημα δεν ξερω τι θα δοκιμαζα. ξυλοκολλα (και πριονιδι) η καποια ρητινη (και πριονιδι με πχ πολυεστερα)
η ξυλοκολα συγχωρει μια κακη τοποθετηση , αν δεις οτι το τυλιξες λαθος ακομα και μια ωρα μετα το ξετυλιγεις και απλα ριχνεις 5-6 μπινελικια.
με τον πολυεστερα στο 10λεπτο αν διαπιστωσεις οτι εγινε μλκ, ριχνεις παραπανω μπινελικια και με το ΡΟΥΤΕΡ που αγορασες αρχιζεις την εκδοση μκ2
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Γνωστό.
Δες το αλλιώς:
Σε ένα τοίχο ίσιο, βάλε το ηχείο να παίζει 300 κύκλους και άκου πως αντανακλάει ο τοίχος σα καθρέφτης, τη μετράει το μικρόφωνο την άμεση αντανάκλαση να σπάει κόκκαλα.
Σε ένα τοίχο με επιφάνεια σαν αυτής της καμπίνας, η αντανάκλαση δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση.
Δεν κοιτάζει να κάνει συντονισμένο διαχυτή, κοιτάζει να σπάσει την άμεση αντανάκλαση, αφού δε του δίνει ίσια επιφάνεια. Καλό είναι το σκάτερινγκ, πολύ καλό μάλιστα. Scattering.
Είναι γνωστό πως ο Soco δεν είναι καλός άνθρωπός... :)
Αλλά δυστυχώς έχει δίκιο. Για τις συχνότητες που θα κληθεί να αναπαράξει το woofer είναι μια ευθεία γραμμή όλες αυτές οι κοιλότητες. Σίγουρα κακό δεν κάνουν...

Δες το αλλιώς:
Σε έναν διαχύτη, τι μήκος πρέπει να έχουν τα μεγάλα καδρονάκια για να <<πιάσουν>> μια συχνότητα 400 Hz για παράδειγμα;
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ισίωμα δεν με χαλάει, με 36αρι γυαλοχαρτο παει σφαίρα. Τα στοκαρισματα που έρχεται η ωρα δεν ξερω πως να κάνω. Με ξυλοστοκο η με σιδηρόστοκο; Αυτο το λεω γιατι στα sub που εκανα, στις ενώσεις με ξυλοστοκο φαινετε ανεπαίσθητα η ένωση των ξυλλων σαν σε ίσια γραμμή. Και εχει κόλλα, καρφιά, ξυλοστοκο αλφάδι. Αυτο μέχρι και 6 μήνες μετα δεν υπήρχε καν. Οποτε ίσος ο σιδηροστοκος να μην εχει αυτή την αδυναμία με τους κραδασμούς.

Σαφως βεβαια οσο ζω μαθαίνω και ευχαριστω για τις οποίες συμβουλες σας
Δεν είναι θέμα κραδασμών αλλά συστολών και διαστολών του ξύλου.
Αν δεν κόψεις 45 μοίρες και κάνεις τις ενώσεις δεν το γλυτώνεις αυτό που αναφέρεις.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Λοιπόνννννν
Καταρχάς μπράβο, για να δούμε πως θα σε βοηθήσουμε.
Αν ήταν ξύλο και όχι mdf, θα σου πρότεινα τρίψιμο με σβουράκι και στο τέλος με γιαλοχαρτιέρα ( με γιαλόχαρτα (χοντρο, ψιλό, πολύ ψιλό κλπ) για να μη χαλάσεις την κούρμπα και κανένα απολύτως στοκαρισμα, με κανένα υλικό.
Υποτίθεται ότι έπρεπε όταν κολλούσες το ένα μετά το άλλο τις «πλάκες» με την άσπρη ξυλουργική κόλλα (τέλεια επάλειψη) θα χρησιμοποιούσες καρφάκια -χωρίς κεφάλι- με καρφωτικο πιστόλι αέρος. Δες φωτό στο τέλος του ποστ.
ΚΑΙ μετά βερνίκι δυο συστατικών τουλάχιστον 3-4 χέρια. (άχρωμο ή ότι θέλεις) με πιστόλι βαφής.
Αν δεν είχες πιστολέτο, θα σου πρότεινα μια extreme λύση: βερνίκι γυαλιστερό δυο συστατικών για «πατώματα» αλλά με πινέλο.
Εγγυημένα κλείνουν τα πάντα (πόροι, αυλάκια κλπ). Και είναι σκληρό, πολύ σκληρό και αφού πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να τα κανείς όλα αυτά στο mdf , με την διαφορά ότι αναγκαστικά θα βάλεις σκούρο χρωμα για να μην φανεί το mdf. Για να ντύσεις καπλαμά .... ξέχνα το..... ακόμα και σε cnc να τα έκοβες θα χρειαζόσουν ειδικά καλούπια-μήτρες.
Παραθέτω τη φωτό που σου έλεγα και σε άλλο ποστ θα σου πω τι άλλο μπορείς ως κάνεις.
781BE4E0-D187-424D-82DC-79E5680779CA.jpeg

E2A01860-8DBF-4925-BFF7-5AE3F450AC48.jpeg

[DOUBLEPOST=1546015206][/DOUBLEPOST]Σαν αρχιτέκτονας, θα σου πρότεινα μια ιδιαίτερη εμφάνιση.
Ντύστο με δέρμα.
(Μην αρχίσετε τα χαζά για φίδια, σαύρες κλπ:roflmao::lol: στους γνωστούς-αγνώστους, αναφέρομαι) :lolsign:
Λεπτό δέρμα (πχ επένδυση τιμονιού αυτοκινήτου, παχος 1mm, όχι παραπάνω, όχι για τσάντες ή καναπέδες).
Αν μπορείς να το φανταστείς και σου αρέσει σαν ιδέα, να συνεχίσω τη σκέψη μου σε άλλο ποστ. :O_o:
Θα είναι ωραίο, ιδιαίτερο και θα κρύψει και τις ψιλό ατέλειες που ίσως υπάρχουν.
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ωραίες οι ιδέες σας και οι λύσεις σας, ευχαριστώ για ολες σας τις συμβουλές! :download: Τώρα για δέρμα δεν νομίζω ότι το έχω για να το κάνω τώρα, και ειδικά για σαλονάτα που τα θέλω. Σίγουρα κάτι θα μου φύγει. Θέλω να τα κάνω όπως εκανα τα υπάρχον που μου αρέσει το αποτέλεσμα παρα πολύ. Χρωμα αυτοκινήτου Ral 9003 με σατινε βερνίκι. Στα μάτια μου είναι ένα πανέμορφο αποτέλεσμα!

Εδώ το χρωμα στα Dali μου μετά το φρεσκάρισμα που τους εκανα :
C9454945-40EB-48EC-ADFB-0A814C869AC9.jpeg
αυτό το στυλ θέλω για τα ηχεία μου.

Μπορώ να βάλω απευθείας βερνίκι 2 συστατικών χωρίς να έχω περάσει ασταρι από πάνω? Θα εκπλαγώ αν γίνεται, αλλά αν ναι θα με γλυτωσει από πολύ βαβούρα. Μπορώ με πινέλο, αλλά θα πιάσει μετά το χρωμα που θέλω? Εγώ το σκεφτόμουν με ένα ασταρι και από πάνω όλα. Ίσως ένα υλικό ασταρι κτλ 2 συστατικών να κάνει τη δουλειά αυτή? Για να πιάσει το χρωμα από πάνω.

Σκεφτόμουν να έβαζα ξύλο γύρω γύρω. Έχω Dremel με κεφαλή σαν ρουτερ μικρό για αυτή τη δουλειά, αλλά και πάλι φοβάμαι τα κενά και το κούμπωμα. Αν είναι αναγκαίο θα γίνει αλλά θα προτιμούσα άλλο τρόπο. Αν γίνει αυτό, θα γίνει μόνο με ξύλο κόλλα συν πριονίδι που το έχω δουλέψει και ξέρω τα καλά αποτελέσματα του.

Έχω αφήσει ξεχωριστό θάλαμο για τους plate amplifiers, ο χώρος είναι απομονωμένος από τον χώρο τον ηχείων. Πίσω από τις μονάδες θα κάνω chamfering και μάλιστα θα κάνω και κύματα κάθετα γύρω γύρω για ακόμα μεγαλύτερο spread του ήχου. Ντίζες δυστηχως είναι σχεδόν αδύνατον να μπουν τώρα, 108 πόντους ξύλο πως να τρυπήσει ευθεία για να μπουν ντιζες. Τα κολλήματα έγιναν με τέλεια επαφή, σωστή κόλλα ένα ένα, πίεση με σφικτές και βάρος από πάνω. Ότι άλλο μπορώ να κάνω για ενίσχυση θα το κάνω.


με τον πολυεστερα στο 10λεπτο αν διαπιστωσεις οτι εγινε μλκ, ριχνεις παραπανω μπινελικια και με το ΡΟΥΤΕΡ που αγορασες αρχιζεις την εκδοση μκ2
ΜΚ2?.. o_O Με θωρείς πως σε θωρώ? :O_o:

Παταφιξ
Εδώ με έστειλε... :lol:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Δεν είναι θέμα κραδασμών αλλά συστολών και διαστολών του ξύλου.
Αν δεν κόψεις 45 μοίρες και κάνεις τις ενώσεις δεν το γλυτώνεις αυτό που αναφέρεις.
Δεν νομίζω να μπορώ να κάνω γωνιές 45 μοιρών σε οβάλ κομμένα ξύλα. Δεν παίζει να καθίσουν πάνω κάτω ακριβώς. Κάποια άλλη λύση ισως?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ντίζες δυστηχως είναι σχεδόν αδύνατον να μπουν τώρα, 108 πόντους ξύλο πως να τρυπήσει ευθεία για να μπουν ντιζες. Τα κολλήματα έγιναν με τέλεια επαφή, σωστή κόλλα ένα ένα, πίεση με σφικτές και βάρος από πάνω. Ότι άλλο μπορώ να κάνω για ενίσχυση θα το κάνω.
Όντως, τώρα ντίζα δε ξέρω και γω τρόπο να περνάει.
Μια χαρά είναι η κόλληση, δεν έχει ανάγκη, μη το βασανίζεις.
Δε βλέπω λόγο να βάλεις βίδες, αλλά αν το αποφασίσεις, γίνεται από τη μέσα μεριά.
Αν θες να δέσεις κι άλλο την καμπίνα, μπορεί να γίνει με κάθετα σίδερα δεξιά και αριστερά του ενισχυτή, σε όλο το ύψος του ηχείου, πχ πλάτος 1cm και πάχος 2-3mm, που μπορείς να σκάψεις το ξύλο και να έρθει πρόσωπο, και να έχει σε όλο το μήκος τρύπες για βίδες, μια σε κάθε ξύλο. Ίσως κάτι αντίστοιχο να γίνεται και στην ένωση της εμπρόσθιας μπάφλας, στα άκρα της. Αυτά αν σ'αρέσουν αισθητικά, μπορείς να τα αφήσεις να φαίνονται.
Αν σκάψεις λίγο παραπάνω, μια ντίζα πάντως, περνάει. Λέμε τώρα...
Απλώς νομίζω ότι την ψειρίζουμε πολύ τη μαϊμού..

Να σημειωθεί ότι συμφωνώ με τον Τέμη για δερμάτινη επένδυση, με πρόλαβε, θα στο είχα προτείνει.
Υπάρχει και σε άσπρο χρώμα δέρμα, και σε ότι θες, γίνεται κουκλί...
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Γενικά το ασταρι και η κάθε μορφή προεργασίας είναι απαραίτητη.
Μην κανείς εκπτώσεις στη διαδικασία, θα το βρεις μπροστά σου αργότερα. :boast:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν νομίζω να μπορώ να κάνω γωνιές 45 μοιρών σε οβάλ κομμένα ξύλα. Δεν παίζει να καθίσουν πάνω κάτω ακριβώς. Κάποια άλλη λύση ισως?
Δεν αναφερόμουν στην περίπτωση της δικής σου καμπίνας αλλά σε κλασική.
Η δική σου καμπίνα έχει πολύ καλή ακαμψία στο οριζόντιο και πλάγιο επίπεδο αλλά, λόγο των παράλληλα κολλημένων επιφανειών, έχει θέμα στο διαμήκη.
Οι ντίζες δεν λύνουν οριστικά το θέμα, απλά το μειώνουν. Δυστυχώς σε μερικούς μήνες θα εμφανιστούν γραμμές από συστολή-διαστολή, όπως παρατήρησες και στο υπογούφερ σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Η δική σου καμπίνα έχει πολύ καλή ακαμψία στο οριζόντιο και πλάγιο επίπεδο αλλά, λόγο των παράλληλα κολλημένων επιφανειών, έχει θέμα στο διαμήκη.
4 χωνευτές τρυπητές σιδερένιες βέργες ως εξωτερικές ας πούμε "ντίζες", με μια βίδα σε κάθε οριζόντια πλάκα, δεν κλείνουν δια παντός το όποιο "θεματάκι";

Μπορεί να μπεί άνετα χωνευτά μασίφ κιλοδοκός 10*10mm. Μπορεί και στο άνω και κάτω άκρο, να έχει σπείρωμα να σφίγγει γερά όλο το σετ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
4 χωνευτές τρυπητές σιδερένιες βέργες ως εξωτερικές ας πούμε "ντίζες", με μια βίδα σε κάθε οριζόντια πλάκα, δεν κλείνουν δια παντός το όποιο "θεματάκι";
Ναι αυτό είναι μια λύση αλλά δύσκολα υλοποιήσιμη και θέλει προσοχή στην εμφάνιση.
Ότι θα φανούν οι οριζόντιες γραμμές σε 5-6 μήνες είναι δεδομένο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο αυτό.
Το σκάψιμο στο ξύλο είναι παιχνίδι.
Οι βίδες που θα μπουν, μπορούν να έρχονται πρόσωπο με την επιφάνεια της κιλοδοκού.
Γυαλισμένο σίδερο θα είναι πανέμορφη λεπτομέρεια στην τελική εμφάνιση.
Και οι βίδες ιντάστριαλ λουκ.

Έναν Μελίδη θέλει, να του ετοιμάσει 4 βέργες με τρύπες έτοιμες για τις κατάλληλες βίδες, και σπείρωμα στις άκρες, που κατάληξη μπορεί να έχει και ακίδες!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top