Diy ενεργά ηχεία με Fusion amps & Scandpeak + Satori μονάδες

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ήλθε η ώρα για το επόμενο level της κατασκευής των main ηχείων. Να τονίσω, ότι τα ηχεία είναι έτοιμα εδώ και κάποιο καιρό. Αλλά χωρίς Dirac τι παρουσίαση να εκανα?

Next level λοιπόν. Σχεδόν έτοιμα βαμμενα!! Πανέμορφα!!!
81D4446F-3B03-4FCC-AFE3-6851680EB9C5.jpeg
6A966B84-EF17-4083-B35F-21B621965E86.jpeg
E6D9431C-A135-4021-B2A5-20120FE83835.jpeg
2752B527-B67F-42B6-AD28-A7B884954918.jpeg
82CF54D1-14AB-4CF5-9561-DFBC170885E3.jpeg

39B6B168-7BDA-4A40-8200-B1DA310AC4E6.jpeg
998F4330-BEBA-43D3-B8D2-321B7198C640.jpeg
889CE9B0-9863-4368-84DA-54F6AEBC0FAD.jpeg

Μονο λεπτομεριες ποια έχουν μείνει στη βαφή. Ήμουν πολύ κοντά να τα αφήσω με το gelcoat, αλλά η συνέχεια έχει παρά πολύ ενδιαφέρων :)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.919
Reaction score
12.574
Σαν κακοφτιαγμένη γάστρα φουσκωτού μοιάζουν με το gelcoat, ή κάτι ρημαγμένα διασωστικά του Λιμενικού. Καλά έκανες που δεν τα άφησες με αυτό (ό,τι κι αν τους έκανες στη συνέχεια).

:biggrin:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Σαν κακοφτιαγμένη γάστρα φουσκωτού μοιάζουν με το gelcoat, ή κάτι ρημαγμένα διασωστικά του Λιμενικού. Καλά έκανες που δεν τα άφησες με αυτό (ό,τι κι αν τους έκανες στη συνέχεια).

:biggrin:
Δεν έχουν τελειώσει βρε και εσυ, εχεις κάποιο δίκιο... αλλά στα τελειώματα είναι ακόμα το gel coat :lolsign: , όλο το θέμα ήταν αν θα εμένα εκεί να έμπαινα στη διαδικασία να το τελειοποιήσω ή να πάω σε άλλη διαδικασία.

Δες για παράδειγμα εδώ, το ίδιο υλικό, σιγά σιγά ήλθε στο ιδανικό.
Πάντως όντως, στην αρχή ειδικά, είναι καπως, αλλά ποιο χειρότερα από όταν μπαινει πρώτη φορά ο πολυεστερας με το υαλονυμα είναι μααααυρο χαλί. :o Ευτηχως η συνέχεια είναι καλύτερη. Π.χ.
Από εδώ που είσαι κοντά
ABCB52B9-2D52-40EB-88CE-2BC79227E40A.jpeg

Σε εδώ
F80DFAD2-1BC7-4EAC-A95E-8E3AAA1D89E6.jpeg


Όλη η απορία, ήταν αν θα εμένα εκεί η όχι. Τελικά αποφάσισα για τα ηχεία να πάμε σε δερμάτινη, όπως και η ψηφοφορία είχε δείξει στην αρχή αυτού του θέματος :smile: .

Οποτε έφερα το εξωτερικό των ηχείων σχεδόν τέλεια σε αίσθηση στο χέρι, Και ήλθε η ώρα του ντυσίματος.
Τώρα αρχίζει ποια να δείχνει.
Ηδου η διαδικασία για το κεντρικό. Ναι, μπαινει η δερματινη!!
5B36F751-8FBC-4FDC-8165-898485E8BACB.jpeg
53FA09C7-17BE-4544-B103-50E5D0EB6B5A.jpeg
050C0DC8-C0A8-48FF-B81F-899C197FCD79.jpeg


Αφού πήρα ότι ακαμψία ήταν να παρω από σκελετό, δεσίματα, καλουπιών, σχήματος, υαλλονηματος, πολυεστερα και gelcoat. Τώρα ποια, πάμε στο beauty mode :party: . Επιτέλους!!!!







Υστ. Θα μπορούσα όπως ειπα και ποιο πριν, να έβαζα άμεσα τις φωτογραφίες του τελικού αποτελέσματος. Αλλά δεν θα ήταν κατηγορία DIY αν δεν έδειχνες αναλυτικά όλα τα στάδια, πως από το 0 ξεκινάς για να πας σε ένα επιθυμητό αποτελεσμα, που εσυ ήξερες και είχες στο μυαλό σου, αλλά έπρεπε να δημιουργηθεί και να έλθει σε ύπαρξη. :dance2:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Κεντρικό έτοιμο!!!! :dance2: :lolsign:
Μετά από. αρκετό χρόνο και πολύ δουλειά, νομίζω αξίζει το Αισθητικό αποτέλεσμα για αρχή!!!! :party:

Στον πάγκο μόλις τελείωσε!! :drinks::smoke:
729037AF-2370-4E4C-BC16-2138A08B41B5.jpeg


Πίσω όψη
95F72EA7-BBB6-4E4C-AF51-14A4FBDE48FA.jpeg



Στο ΝΕΟ έπιπλο (τι, στο παλιό θα έμπαινε?)
91F4C520-1B13-4AA0-9050-26023738F1F1.jpeg


Η τηλεόραση είναι 65” για να καταλαβεται μέγεθος. Μήκος κεντρικού 90cm
07C41335-0B90-452C-A43F-5C4854F7D867.jpeg


Ενώ προσπαθώ να το βολέψω στη θέση του και σχεδιάζω την απορροφητική βάση Που θα πατήσει
CE5D5591-36BF-419F-B948-4F2F220777C7.jpeg


1/3 του project done!! 2/3 to go and later the...calibrations!!!
Δεν το πιστεύω ότι έχω κάτι χειροπιαστό στα χερια😍😍😍🤪
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Κεντρικό έτοιμο!!!! :dance2: :lolsign:
Μετά από. αρκετό χρόνο και πολύ δουλειά, νομίζω αξίζει το Αισθητικό αποτέλεσμα για αρχή!!!! :party:

Στον πάγκο μόλις τελείωσε!! :drinks::smoke:
View attachment 166818

Πίσω όψη
View attachment 166814


Στο ΝΕΟ έπιπλο (τι, στο παλιό θα έμπαινε?)
View attachment 166816

Η τηλεόραση είναι 65” για να καταλαβεται μέγεθος. Μήκος κεντρικού 90cm
View attachment 166815

Ενώ προσπαθώ να το βολέψω στη θέση του και σχεδιάζω την απορροφητική βάση Που θα πατήσει
View attachment 166821

1/3 του project done!! 2/3 to go and later the...calibrations!!!
Δεν το πιστεύω ότι έχω κάτι χειροπιαστό στα χερια😍😍😍🤪
super αλλα βρες μαύρες βίδες.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.919
Reaction score
12.574
Κουκλί, πολλάν μπράβο! Με τέτοιες κούρμπες κι ένα ενιαίο κομμάτι, πάλι καλά που σου ζάρωσε μόνο λίγο στην πίσω γωνία!

Να προτείνω κι εγώ (εκτός των μαύρων βιδών) τα πλαϊνά καπάκια να γίνουν παχύτερα και με καμπύλες ακμές (router is your friend)?
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ευχαριστώ!!
super αλλα βρες μαύρες βίδες.
Ειναι γαλβάνιζε οι συγκεκριμένες με κεφάλι Άλεν. Δοκίμασα και μαύρες αλλά πολύ μουντάδα, και γίνεται το σύνολο πολύ σκουρο. Οι υπάρχουσες έχουν μια αγριάδα και μου αρέσουν :smile:

Κουκλί, πολλάν μπράβο! Με τέτοιες κούρμπες κι ένα ενιαίο κομμάτι, πάλι καλά που σου ζάρωσε μόνο λίγο στην πίσω γωνία!

Να προτείνω κι εγώ (εκτός των μαύρων βιδών) τα πλαϊνά καπάκια να γίνουν παχύτερα και με καμπύλες ακμές (router is your friend)?
Το Ελαφρύ ζάρωμα πίσω το άφησα γιατί βαρέθηκα, 20 λεπτά υπόθεση είναι και δεν θα φαινετε αλλά πρέπει να λύσω πλαϊνά και βαρέθηκα, Θα γίνει μελλοντικά. Προς το παρόν είναι πίσω και κάτω όποτε:beach:.

Τα καπάκια έχουν κούρμπα ελαφριά που δεν φαινετε από αυτές τις φωτό αλλά θα βγάλω νέες και θα σας δείξω. Παχύτερα πλαϊνά? Τα συγκεκριμένα έχουν κλίση 5-6 μοιρες. Στο μάτι φαινετε αλλά στις φωτό όχι. Είναι πολύ γλυκο το δέσιμο, αν πάω σε παχύτερο ξύλο δεν ξέρω αν θα μπορέσω να έχω κλίση. Ειδικά σε ξύλο με νερά όπως είναι αυτά, χρησιμοποιήθηκε κόντρα πλακέ θαλλασης 12mm. Το κρατάω όμως για μελλοντικό update, στα υπόψην :drinks: 😄
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ήλθε η ώρα να τελειώσει αυτό το project και σιγά σιγά να μπουν αλλά που έχουν δρομολογηθεί. :party:

Αφου τελείωσε το κεντρικό με το μαύρο χρωμα, ετοιμάστηκαν και τα left / right με τη λευκή δερμάτινη για να μπουν στη θέση τους.

Όπως μπορείτε να δείτε η πρώτη φωτογραφία είναι χωρίς το τελικό στάδιο, και οι επόμενες 3 είναι μια που είναι έτοιμο χωρίς τις μονάδες και 2 που έχει τελειώσει, και μεταφέρετε σπίτι για να μπει η πλάτη και να παίξει.

Πραγματικα ο ήχος τους είναι εξαιρετικός. Υπάρχει αυτή η διαφάνεια των Hypex που είναι χαρακτηριστική παντού, low, mid, hi, παντού το καταλαβαίνεις. Οι μονάδες ολες έχουν εξαιρετικό όνομα στην αγορά, εξαιρετικές μετρήσεις, και το αποτέλεσμα με τις δικές μου περιορισμένες γνώσεις (παρόλο που μόνο ο Καστρουνης θα μπορέσει να το βγάλει σωστα), μου προσφέρει ένα χαμόγελο και μια όρεξη για μουσική που δεν έχει τέλος.:party:


Έπιπλο δικό μου, κούτες sub δικές μου, ηχεία δικά μου. Η χαρά του diy.. Αφιερωμένο σε όλους τους καμμενους diyoudes του φορουμ για την χαρά που μας δίνει αυτή η διαδικασία!!!!!!

8A8832A3-1187-4E10-A418-52CE9F1E4260.jpeg
A2386732-8E78-4BED-BA0B-62D853100F1E.jpeg
0AC5F0D7-180E-4857-87C7-70F70419CD55.jpeg
39803D0B-33EB-4B82-8C43-FF0B2592B246.jpeg

D3121261-14B1-4FDB-93D7-129BB4FCC634.jpeg
86AA4603-B53B-448B-9E54-1769427FC659.jpeg
E9E0D3BD-AA11-46E4-A25B-30A4C49E060F.jpeg
 
Last edited:



Μηνύματα
299
Reaction score
321
Φίλε μου συγχαρητήρια και από μένα, παρακολούθησα όλη την πορεία του project σου. Εσκισες. Καλές ακροασεις, ψήνομαι, κι ας μη γνωριζόμαστε, για επισκεψη-καφε ή/και πίτσα!!!
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες όλη τη διαδρομή μαζί μας!!!
Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Α ! ! ! ! !
Πως παίζουν, έχεις στρώσει ή είσαι ακόμα σε διαδικασία ?
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.269
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες όλη τη διαδρομή μαζί μας!!!
Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Α ! ! ! ! !
Πως παίζουν, έχεις στρώσει ή είσαι ακόμα σε διαδικασία ?
Εννοείς να υποθέσω , αν έχουν στρώσει τα αυτιά του ε? :lolsign:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Συγχαρητήρια! Έχω κάποιες ενστάσεις γαι το τελικό φινίρισμα αλλά τελικά μετράει η σημασία στην λεπτομέρεια ή όχι; Πρέπει η εμφάνιση να συνοδεύει μια καλή απόδοση ή όλα είνα ψυχολογικά;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πολλά μπράβο για την όλη προσπάθεια. Κάποιες ατέλειες στο φινίρισμα μπορούν να διορθωθούν πιστεύω.
Αρχικά το χρώμα των βιδών. Μαύρο θα πήγαινε καλύτερα. Επίσης το πάχος από τα καπάκια θα έπρεπε να είναι ελαφρώς μεγαλύτερο και οι βίδες να πιάνουν από το εσωτερικό του ηχείου ή να τα κολλήσεις.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Καταρχην σας ευχαριστώ όλους!! :drinks:

Μπραβο πολυ ομορφο, θελουμε κι αλλο, περιγραφες και φωτο!
Τι άλλο να βάλω, θα το σκεφτώ τώρα που έχουμε χρόνο και θα βάλω περισοτερες φωτό. Θα βάλω και μερικες φωτό από τις μετρήσεις τους με το REW. Πολλά υποσχόμενες αλλά ακόμα πειράζω τις πλάτες σε κάποιες λεπτομεριες

Είσαι δυνατή παιχτούρα, μπράβο!!! 🎆
Ένα ωραίο φαγητό είναι ποιο ωραίο με παρέα ;)

Φίλε μου συγχαρητήρια και από μένα, παρακολούθησα όλη την πορεία του project σου. Εσκισες. Καλές ακροασεις, ψήνομαι, κι ας μη γνωριζόμαστε, για επισκεψη-καφε ή/και πίτσα!!!
Τώρα με την καραντίνα, κομμένα όλα! :bigboss: Όταν ξαναπάρουμε ανάσα κάτι θα γίνει. :drinks:

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες όλη τη διαδρομή μαζί μας!!!
Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Α ! ! ! ! !
Πως παίζουν, έχεις στρώσει ή είσαι ακόμα σε διαδικασία ?
Δεν ξέρω αν στρώνεται ένα ηχείο ιδιαίτερα. Ναι έχει κάποιες πολύ ψιλές διαφορες από όταν πρώτο παίζει μέχρι 100 ώρες χοντρικά μετά, αλλά είναι ψήγματα. Έτσι παντα μου φαινόταν. Ποιο πολύ διαφορά καταλάβαινα στα φρέσκα subs που μετά από 50-100 ώρες επερνα ένα τσικ δυναμικα και το έχω καταλάβει σε οποίο sub έχω βάλει σπίτι μου. Μαλλον επειδή η ανάρτηση μαλακώνει καπως, ίσως και το πηνίο περνει τις οποίες τριβές. Ίσως. Από ενισχυτές, ποτέ δεν έχω καταλάβει διαφορά πριν και μετά.

Αν και πήρε λίγο καιρό παραπάνω, την χαρικα την όλη διαδικασία. Είναι δημιουργία, πάει και τελείωσε. Όταν δημιουργείς κάτι από το μηδέν, η ευχαρίστηση είναι άλλο πράγμα!! :dance2:

Συγχαρητήρια! Έχω κάποιες ενστάσεις γαι το τελικό φινίρισμα αλλά τελικά μετράει η σημασία στην λεπτομέρεια ή όχι; Πρέπει η εμφάνιση να συνοδεύει μια καλή απόδοση ή όλα είνα ψυχολογικά;
Το τελευταίο σκέλος υποθέτω ανοίκει σε ψυχιάτρους να το εξηγήσουν. Αυτό που μετραει για εμένα, είναι ότι έχουν φτιαχτει να ταιριάζουν στο χώρο. Να μπουν στο χώρο και ο χώρος να τα φορέσει και φυσικά να ικανοποίησει και το προσωπικό μου γούστο.

Όλη την ημέρα αυτά βλέπω, Ε, δεν πρέπει :wink:

Πολλά μπράβο για την όλη προσπάθεια. Κάποιες ατέλειες στο φινίρισμα μπορούν να διορθωθούν πιστεύω.
Αρχικά το χρώμα των βιδών. Μαύρο θα πήγαινε καλύτερα. Επίσης το πάχος από τα καπάκια θα έπρεπε να είναι ελαφρώς μεγαλύτερο και οι βίδες να πιάνουν από το εσωτερικό του ηχείου ή να τα κολλήσεις.
Τα σχόλια σου Πέτρο, πάντα καλοδεχούμενα. Κάποιες πολύ μικρές ατέλειες όντως υπάρχουν. Έχουν αφεθεί επίτηδες γιατί γνωρίζω ότι πολύ εύκολα μπορώ να τις τελειοποιήσω στο μέλλον (χρόνο θα έχουμε..), αλλά ήθελα πρώτα να μπουν στο χώρο για να δείξουν και ιδιαίτερα να μπορέσω να τα ακούσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Νομίζω το δικαιούμαι :whistling:

Οι βίδες μαύρες δεν μου αρέσουν καθόλου, το δοκίμασα και δεν.. Ίσως χάνουν οι φωτογραφίες, ίσως έχουμε άλλο γούστο, δεν ξέρω, από κοντά είναι πολύ όμορφες στα δικά μου μάτια. Αλλά η γοητεία είναι in the eye of the beholder.

Για το ξύλο δεν είναι άσχημο τώρα, αλλά είναι κάτι που μου έχει περάσει από το μυαλό, και κατά πάσα πιθανότητα όταν γίνει θα ειναι με μασίφ κομμάτια κερασιάς η καρυδιάς.



Να προσθέσω τις βάσεις που είναι η επαφή με το πατωμα. Είναι αυτά τα ακριβά ροδάκια των 2,3€ έκαστο. Μου δίνει τρομερη ανεση να τα μετακινώ στο χώρο και δεν τα αλλάζω με τίποτε με ακριβές ακίδες κτλ. https://www.zalonis.eu/rodakia-epiplwn/rodakia-xwneyta/invisible-caster-D.35-black

Η μόνη ιδιαίτερη πρόσθεση στο κάτω κάτω σημείο μεταξύ της βάσης και του ηχειου, έχει περαστεί ειδικό αντικρουστικο υλικό μαζί με ειδικό υλικό καθαρά για τις δονήσεις. Βλέπε DYNAMAT. Ενδιάμεσα σε συτα έχω βάλει Copropen. Έκαστο υλικό έχει διαφορετικες ιδιότητες, που μελετημένα όλα μαζί μειώνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τους κραδασμούς που μεταφέρονται στο πατωμα. Ειδικά αφού είναι και με cross στους 80 κυκλους, ακόμα λιγότεροι κραδασμοί περνάνε κάτω. Η δουλειά εκ του θετικότατου αποτελέσματος δείχνει ότι η μελέτη απέδωσε. Θέμα χρόνου να βάλω και τις φωτογραφίες και από αυτό το στάδιο.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Συγχαρητήρια και από μένα .
Πολλά Μπράβο για την όλη σου προσπάθεια .
Έχουν περάσει 3 χρόνια .
Θα ήθελες να μας κάνεις έναν απολογισμό ;
Οι μετρήσεις τους στον χώρο σου , πήγαν καλά ;
Άξιζε το ταξίδι σου ;

- :hi:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.000
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top