Diy ενεργά ηχεία με Fusion amps & Scandpeak + Satori μονάδες

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Να αναφέρω πως στο στάδιο που ήμουν πριν, τριφτηκαν όλα, στοκαριστικαν με σιδηροστοκο ή πολυεστερικο στόκο διαλεχτε ότι σας αρέσει :lolsign:, μετά από 3-4 χέρια τα ηχεία είναι βελούδινα (φωτογραφίες αργότερα ), εντελώς smooth αίσθηση σαν ποπουδακι τρυφερουδι και ήλθε η ώρα η μεγάλη να προχωρήσω to next level. Το παλμικό τριβείο ήταν ταλαιπωρία καϊμενη, πολύ αργό.. όποτε χρησιμοποίησα τροχό με δίσκο γυαλοχαρτου μπροστά. Ε, ειδαμεεεν το φως το αληθινοοοοο!! :dance2:

Σούπερ δουλειά, σβέλτα, άνετα όλα όμορφα. Όποτε αφού οι βαρετές λεπτομέρειες αναφέρθηκαν, να δούμε πως θα γίνει το επόμενο στάδιο.
(Αααα στο ενδιάμεσο του χρόνου προχώρησα και το κεντρικό που θα ακολουθηθεί η ίδια ακριβώς διαδικασία με τα main. Όποτε ποια έχω 3 ηχεία να κάνω φινίρισμα.)

Λοιπόν, τα αποτελέσματα έδειξαν 8 δερμάτινη, 2 χρωμα αυτοκινήτου και 1 X για αυτούς που τους αρέσει δερμάτινη με χρωμα αυτοκινήτου από πάνω :tongue: (δελεαστικό..).

Λοιπόνννννν
Καταρχάς μπράβο, για να δούμε πως θα σε βοηθήσουμε.
Σαν αρχιτέκτονας, θα σου πρότεινα μια ιδιαίτερη εμφάνιση.
Ντύστο με δέρμα.
(Μην αρχίσετε τα χαζά για φίδια, σαύρες κλπ:roflmao::lol: στους γνωστούς-αγνώστους, αναφέρομαι) :lolsign:
Λεπτό δέρμα (πχ επένδυση τιμονιού αυτοκινήτου, παχος 1mm, όχι παραπάνω, όχι για τσάντες ή καναπέδες).
Αν μπορείς να το φανταστείς και σου αρέσει σαν ιδέα, να συνεχίσω τη σκέψη μου σε άλλο ποστ. :O_o:
Θα είναι ωραίο, ιδιαίτερο και θα κρύψει και τις ψιλό ατέλειες που ίσως υπάρχουν.
Σαύρες λέει και φίδια :roflmao: :lol:. Επειδή έχω μια ροπή προς την λύση σου, αν μπορείς να να συνεχίσεις την ιδέα σου όπου κρίνεις καλύτερο θα είμαι ευγνώμων :hi:

Μια άλλη δοκιμασμένη λύση είναι αφού κάνεις όλα τα στάδια γυαλοχαρτίσματος και περάσεις αστάρι το mdf να εφαρμόσεις με ρολάκι ρητίνη πολυεστέρα όπως εφαρμόζουν στα σκάφη και στις ιστιοσανίδες, μετά πάλι γυαλοχάρτισμα για να φτιάξεις λεία επιφάνεια και τελικά το βάψιμο με χρώμα της επιλογής σου.
Αυτή ακριβώς θα είναι η διαδικασία αν το προχωρήσω για χρωμα. Είναι η καλύτερη :thumbsup:. Το μόνο μου θέμα είναι ότι θα μπει και υαλονημα να δέσει. Θα το κόψω σε κομματάκια και θα κολλάω από πάνω περιμετρικά μέχρι να έλθει όσο γίνεται ομοιόμορφα γύρω γύρω. Αυτό δεν είχες και εσυ στο μυαλό σου? Αν έχεις κάποιο τιπ για καλύτερη προεργασία έχω ανοιχτά αυτιά και με ακουογράμμα :D

Το βάψιμο στον πολυεστέρα απαιτεί καμία 200αρια ώρες στοκαρισμα τρίψιμο κλπ

Βοήθεια σας
Γιατί τόσο πολύ :o ? Εντάξει, τρομακτική φράση έτσι όπως το έθεσες. Γιατί θεωρείς ότι θα έχει αυτή τόση δυσκολία? Μηπως κάτι μου έχει ξεφύγει? :redface:


Ο πολυεστέρας με το υαλονημα λογικά θα μπει όπως και να έχει. Να δέσει και άλλο η καμπίνα. Από πάνω θα μπει είτε το δέρμα είτε θα ετοιμαστεί η επιφάνεια για χρωμα. Αν έχω χάσει κάτι, feel free to tell me.

Η απορία μου κύριος είναι στο γεγονός ότι αν περάσω τα ηχεία με υαλονημα\πολυεστερα, για να τα ξανακάνω smooth (για την οποία μετέπειτα χρήση) ίσως να θέλω άπειρο χρόνο ίσως :help: να αρχίζω να έχω δεύτερες σκέψεις, και να ψάχνω για άλλες επιλογές. Αυτά, καλημέρες :)
 

Μηνύματα
15.004
Reaction score
20.723
γιατι παντα αφηνει ενα μικρουλι καταπληκτικο πορακι το οποιο οχι δεν σβηνει με το βαψιμο θα μεινει εκει να στο θυμιζει.

τον δισκο προσεχε τον , ειναι εξαιρετικα ευκολο να σου αφησει κυκλους και τσουναμια στην επιφανεια που θα φανουν μολις το βαψεις.
για πανω στον πολυεστερα καθοτι σκληρος πολυ ξηγα του δισκο, αλλα οταν θα πεσει το bodyfiller καλυτερα χερι/παλμικο (wax on - wax off)
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Γιατί τόσο πολύ :o ? Εντάξει, τρομακτική φράση έτσι όπως το έθεσες. Γιατί θεωρείς ότι θα έχει αυτή τόση δυσκολία? Μηπως κάτι μου έχει ξεφύγει? :redface:
Δυστυχώς έχει δίκιο, αν επιλέξεις να βάλεις και ίνες αντί για σκέτη ρητίνη ετοιμάσου για πολύ δουλειά και στην περίπτωση αυτή πραγματικά δεν υπήρχε λόγος να κάνεις το τρίψιμο που λες ότι έχεις κάνει, με την προσθήκη υαλόπανου η τελική επιφάνεια βγαίνει πολύ άγρια και θέλει αρκετή επεξεργασία για να γίνει smooth μπορείς όμως να γλιτώσεις το πολύ τρίψιμο και το ψιλοστοκάρισμα αν επιλέξεις να τα ντύσεις με δερματίνη.
Μια άλλη ιδέα εφόσον θέλεις να προσθέσεις ίνες για καλύτερο "δέσιμο" είναι αντί για υαλόπανο να βάλεις ύφασμα από ανθρακονήματα, κοινώς carbon και δεν αναφέρομαι στην αυτοκόλλητη μεμβράνη αλλά σε γνήσιο carbon ύφασμα, σε όποιο χρώμα θέλεις με την προυπόθεση ότι σου αρέσει το carbon look;)
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ο στόχος σου με την προσθήκη επένδυσης υαλοϋφάσματος είναι η ενίσχυση και η βελτίωση της ακαμψίας της καμπίνας κι εδώ θα προσθέσω μια άλλη σκέψη που κάνω, μήπως θα πετύχαινες ευκολότερα τους στόχους αυτούς με την προσθήκη υαλοϋφάσματος στο εσωτερικό της καμπίνας αντί γα το εξωτερικό χωρίς ανάγκη για τριψίματα στοκαρίσματα κι όλη τη σχετική βαβούρα;;;;
Θα αλλάξει βέβαια η ηχοαπορροφητική συμπεριφορά της καμπίνας και δε γνωρίζω τις όποιες επιπτώσεις στην απόδοση του ηχείου, εδώ θα πρέπει να δώσει τα φώτα του ο γκουρού της κατασκευής ηχείων PeterMeni ;) και δεν ξέρω ποια άλλα παιδιά που ίσως έχουν τις ανάλογες γνώσεις.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Εξετασες καθολου το ενδεχομενο, αντι να προσπαθήσεις να καλυψεις εξωτερικα ολη αυτήν την κοπιαστικη δουλεια που εκανες, να την αναδείξεις καπως?
Να πηγαινες δηλαδή σε μια τετοια λογικη:
85030_n.jpg mythos-olon-speakers.jpg

όχι απαραίτητα με αυτή την εντονη-ψιλοαπαισια κιτρινοκαφε αντιθεση, αλλα ισως στο λευκο χρωμα που σου αρεσε, αλλα με εμφανη τη διαστρωματωση.
Δεν είμαι κι εγω σιγουρος ότι θα μου αρεσε ακριβως, αλλα από την άλλη μου φαινεται λιγο στεναχωρο να εχεις ριξει τοση δουλεια και στο τελος να βλέπεις εξωτερικα μια "συνηθισμενη" κατασκευή.
Βεβαια και σ'αυτη την περιπτωση θα υπηρχαν προβλήματα στην υλοποιηση, αλλα νομιζω θα ξεπερνιόνταν με καποιες εξυπνες ιδεες.


Τωρα, μαλλον είναι αργα για κατι τετοιο, αλλα θυμηθηκα αυτά τα μυστηρια Mythos...:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εξετασες καθολου το ενδεχομενο, αντι να προσπαθήσεις να καλυψεις εξωτερικα ολη αυτήν την κοπιαστικη δουλεια που εκανες, να την αναδείξεις καπως?
Σωστή τακτική και γενικότερα. Ότι δεν μπορείς να κρύψεις κάν'το εντονότερο.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Βρε τι λετε. Καταρχήν ειναι άσχημο imo. Τι σχέση εχει αισθητικά με δέρμα η βαφή σε μια smooth επιφάνεια; Δεν εχω θέμα με την δουλεια, τον ποιο σωστο τροπο και γιατί οχι, αποτελεσματικό ψάχνω
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Πέτρο, είναι εύκολο να μου πεις τι πετροβαμβακα χρησιμοποίησες στο diy ηχείο που σχεδίασες για κάποιο μέλος πριν λίγο καιρό? Τι κιλά και σε τι ποσότητα τον χρησιμοποίησες και πως τον σταθεροποίησες η όχι.

Ευχαριστώ :thumbsup:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πέτρο, είναι εύκολο να μου πεις τι πετροβαμβακα χρησιμοποίησες στο diy ηχείο που σχεδίασες για κάποιο μέλος πριν λίγο καιρό? Τι κιλά και σε τι ποσότητα τον χρησιμοποίησες και πως τον σταθεροποίησες η όχι.

Ευχαριστώ :thumbsup:
Knauf Ultracoustic σε όλα τα τοιχώματα πριν της πρόσοψης. Δεν χρειάζεται καλή στερέωση. Η μία επιφάνεια της πλευράς μπορεί και σταθεροποιεί την άλλη.
Αν είναι μεγάλα τα τοιχώματα του ηχείου, λίγα Π με καρφωτικό και καθάρισες.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Τα ηχεία είναι σχεδόν έτοιμα, με εξαίρεση το τελικό στάδιο του φινιρίσματος. Το τελικό φινίρισμα θα είναι πολυεστέρας εξωτερικά, στοκαρισμα να έλθουν στα ίσια οι λεπτομέρειες και μετά θα μπει δερμάτινη από πάνω, η οποία από πίσω θα δεθεί σε στυλ ζώνης. Με τρύπες μεταλλικές όπως μια ζώνη η δερμάτινα παπούτσια με κορδόνια και δέσιμο πίσω.

Ορίστε, ιδου τα 3 ηχεία, L - C - R. Ολα είναι έτοιμα (μονάδες και ενισχητικα) και περιμένουν στη γωνία όταν γίνει το τελικό φινίρισμα. Ε, κάπου στο φθηνοπωρο θα γίνει και αυτό. Η μπαφλα μπροστά έχει ρωσικη σημύδα σάντουιτς 12+12+6 χιλιοστα (σύνολο 30mm), με κόλλα και βίδες σε κάθε επίπεδο.

Στο κεντρικό ηχείο το tweeter έχει κοπεί προσεχτικά να ταιριαζει στο ύψος με το midrange. Επίσης όπως βλέπεται μέσα στα σημεία που θα μπουν τα μεγάφωνα έχουν σκαφτεί για να μην εμποδίζονται από την πίσω πλευρά η ροή του αέρα .

Εσωτερικά έχει μπει πετροβαμβακας αντί πολυεστερική βατά ή μαλλί προβάτου, ακολουθώντας την ιδέα του Πέτρου, συγκεκριμένα 5cm - 75kg/m2. Και η στήριξη του έχει γίνει με δίχτυ σκίασης που το πιάνει περιμετρικά και έχει πιάσει στο ξύλο με καρφιά από καρφωτικο εργαλειο διαστάσεων 1x1,5cm περίπου.

Τα καλώδια έχουν περαστεί, και έχουν γίνει μερικές προσθήκες ακόμα για αισθητικούς λογους, κυρίος στο κεντρικό για να ακολουθείται η γραμμή του midrange από κάτω και του tweeter από πάνω.

90AF59A6-448C-44D5-8EED-0C3EB9C35449.jpeg

A0A15D96-9D47-4FB4-8D34-7288C85F1960.jpeg

1801D49C-3BCD-4915-94EB-040AED14FEE7.jpeg

887DFBDF-9176-4214-BBA5-C116F86788F4.jpeg

CB4974DB-6ECC-4286-9763-7B838F193881.jpeg



Τα μπλε, μαύρα, κόκκινα κτλ καλωδιάκια είναι τα καλώδια από των ενισχυτών Fusion της Hypex και στην προτελευταία φωτογραφία από πίσω από το κεντρικό φαίνονται τα βύσματα αυτά
 




Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Προσθέτω μερικες μετρήσεις για το mid που θα χρησιμοποιήσω. Της SBacoustics το 6,5” Satori με κωνο από Αιγυπτιακό πάπυρο.

 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Προσθέτω μερικες μετρήσεις για το mid που θα χρησιμοποιήσω. Της SBacoustics το 6,5” Satori με κωνο από Αιγυπτιακό πάπυρο.

Από τα αγαπημένα μου μεγάφωνα. :thumbsup:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Μετά από κάποιο διάστημα, ήλθε η ώρα να συνεχίσω την κατασκευή μου. Σε κάποιες από τις συναντήσεις του φορουμ που πέρασα για ένα γεια, τα ειπα εγκάρδια με τα παιδιά αλλά άκουσα και ένα παράπονακι ότι έχω καιρό να κάνω update. Σωστό, ισχύει, αλλά αν υπάρχουν σοβαρά θέματα απώλειας ζωής σε ένα σπίτι, πραγματικά δεν σε ενδιαφέρουν τα οποία αλλά πράγματα..

Αλλάζω mood και συνεχίζω στην κατασκευή. Πάει πολύ καλά, σχεδόν τελείωσαν όλα, έχουν υπάρξει και μερικά έξτραδακια στην πορεία, που μου δώσανε αρκετή ευχαρίστηση.
Οι φωτογραφίες νομίζω θα μιλήσουν μόνες τους. Το επόμενο στάδιο:
15A671CF-F47A-4C8B-9EBD-A2F9BB97C0EF.jpeg
FF211455-A935-4F12-BEA5-C24B38320304.jpeg
2630632C-97AA-4929-A632-20B4D08032CB.jpeg
527161AC-C8E0-4681-A0E7-47A0549F2BEB.jpeg
4F8580D3-5C52-49A2-B3B7-3075BC24844A.jpeg


Ήθελα να δώσω ένα ανάγλυφο εξωτερικά, και νομίζω ότι ήταν μια πολύ καλή ιδέα!!
Και έτοιμοι για το επόμενο στάδιο του πολυεστερα, αφού έχει γίνει όλη η προεργασία. Επιτέλους πλησιάζει προς το τέλος και μου φαινετε απλά απίστευτο.
206D70D8-9606-4BC9-8C49-24967067E9F0.jpeg
8A77B841-7EE9-4A77-B733-4F027DF48676.jpeg
17F128F7-3E10-4838-8E22-84E10F59C701.jpeg
7EA72379-101E-4985-9095-F816A69C904B.jpeg



Αχ, αυτές οι καμπύλες είναι το κάτι άλλο, άξιζαν την ταλαιπωρεία και σιγά σιγά θα φανεί αυτό όλο και περισσότερο, τώρα αρχίζει να αχνοφαίνεται για πρώτη φορά
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.388
Καλά λένε πως "η καλή δουλειά αργεί να γίνει".. :biggrin:
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
325
Reaction score
254
Μπράβο για το έργο, μπράβο για την υπομονή και λυπάμαι για την απώλεια...
 
  • Like
Reactions: PPG


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top