DSPeaker Anti-Mode X4




Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Καμία από τις συσκεύες που κάνουν περισσότερα αποι το να είναι ένα απλό ντακ, δε τα πήγε καλά στις μετρήσεις του Amir. Όλοι οι av receivers που κάνουν ισοστάθμιση κλπ, είναι χαμηλά στον κατάλογο.
No.


Υπόψιν, δε μιλάω για τις μετρήσεις του Lyngdorf TDAI-3400 ως DAC, αν εξαιρέσουμε τις τάσεις υπερφόρτωσης καθώς φτάνουμε στα 0dBFS, οι οποίες είναι γενικά OK:

RCA outputs:

1580231525375.png


At first the results were worse than this when the volume was set to 0 dBFS. That pushed out a lot more voltage though than the nominal 2 volt we need so I dialed that back down to -6.3 dB and performance much improved. That turned out to be exactly right for balanced outputs just the same:
1580231544817.png


1580231808385.png


Μιλάω για τις μετρήσεις που περιλαμβάνουν τα τελικά στάδια του ενισχυτή, και οποίες δεν είναι OK, και αν συνυπολογίσουμε την τιμή

This is part one of the review and detailed measurements of Lyngdorf TDAI-3400 Integrated amplifier, streamer, DAC and Room equalizer. It is on kind loan from a member and costs USD $6,499 (£4,995.00).
δεν είναι καθόλου ΟΚ:

1580232054060.png


1580232070071.png




Ας δούμε συγκριτικά το παρακάτω streamer, dac, amp:


This is a review and detailed measurements of the Yamaha WXA-50, multi-function DAC, pre-amp, power amp, streaming and multi-room unit. It is on kind loan from a member. Even though it came out a few years ago (2016?), it is widely available. Amazon shows it costs US $478.
1580232227949.png


1580232247934.png


1580232272773.png

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι αν συγκρίνουμε τα Lyngdorf TDAI-3400 και Yamaha WXA-50 συμπεριλαμβάνοντας στη σύγκριση και τα τελικά τους στάδια, άλλωστε όταν έκανα quote το παρακάτω post, αυτό ακριβώς είναι και που έκανα bold:

Ενδιαφέρουσα συσκευή, για όπου δεν σηκώνει πολυκάναλο.

Πολύ κοντά στα χρήματα και με επιπλέον δυνατότητες είναι ο Lyngdorf tdai-3400 του οποίου τυχγάνω κάτοχος.

Ο lyngdorf κάνει όλα οσα κάνει το Antimode, όμως εμπεριέχει και streamer, και πολύ σοβαρά τελικά στάδια ενίσχυσης, και εισόδους-εξοδους HDMI για 4K video σήματα και module αρχητεκτονική ώστε να αναβαθμίζεται εύκολα και φυσικά το room perfect το οποίο είναι από τα καλύτερα συστήματα ισοστάθμισης.

Δύσκολος ο ανταγωνισμός λοιπόν για την Dspeaker.
παρατηρούμε ότι αν τα συγκρίνουμε ως USB IN/Speaker Out (για το Lyngdorf) και Streaming Input/Speaker Out (για το Yamaha) τότε το Yamaha έχει 87.512 - 60.713~26,8dB προβάδισμα (δηλαδή "μετράει" περίπου 20 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ - στην πραγματικότητα 10^(26.8/20)= 21,88 φορές καλύτερα), ενώ αν τα συγκρίνουμε ως Analog IN/Speaker Out (XLR για το Lyngdorf, RCA για το Yamaha) τότε το Yamaha έχει 88.701 - 41.538~47,2dB προβάδισμα, δηλαδή "μετράει" περίπου 200 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ - στην πραγματικότητα 10^(47.2/20)= 229,1 φορές καλύτερα.

Είναι άραγε η δυνατότητα ισοστάθμισης του Lyngdorf αρκετός παράγοντας για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ του (αγνοώντας ΦΥΣΙΚΑ τη ΓΕΛΟΙΩΔΩΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά τιμής);

Κατά τη γνώμη μου, ναι:


1580233582447.png


Παιδιά, με την (καθόλου αυτονόητη δυστυχώς) προϋπόθεση ότι τα ηχεία μας οδηγούνται (και γι' αυτό πάρτε ενεργά ρε!) αυτό που ακούμε οφείλεται κατά 95% στην αλληλεπίδραση ηχείων και χώρου.
1000 φορές τα 'χουμε πει...
 
Last edited:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Οπότε Αλέξη σε ένα συγκριτικό ανάμεσα στα δυο μηχανάκια(lyngdorf-yamaha), υπό τις ιδανικές συνθήκες και χώρις την χρήση της ισοστάθμησης του lyngdorf, θεωρείς οτι το Yamaha θα έπαιζε καλύτερα;
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Δεν ξέρω βρε Κώστα..... αισθάνομαι ότι κάτι ίσως να μας διαφεύγει.

Δεν έχω συναντήσει ποτέ συσκευή του πεντακοσάρικου να ακούγεται καλύτερα από συσκευή που κάνει δέκα φορές περισσότερο.

Τι διάολο, αυτό το πλασίμπο τόσο πολύ μας ξεγαλάει;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Δεν έχω συναντήσει ποτέ συσκευή του πεντακοσάρικου να ακούγεται καλύτερα από συσκευή που κάνει δέκα φορές περισσότερο
Α, συχνό φαινόμενο.
Χυπεξ..
Θες κι άλλα; Χαχαχαχαχαχαχα
Τι διάολο, αυτό το πλασίμπο τόσο πολύ μας ξεγαλάει;
Ναι, βεβαίως.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Όχι σούπερ άλφεε και μπούρδες, έκανες λάθος ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΤΟ!! :vinsent:
Προλαβαίνεις να κάνεις edit... :p
δεν θέλω....μου αρκεί που με διόρθωσες τεράστιε :lolsign:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πλάκα έκανα κι όχι ειρωνία που κάνεις εσύ, ας μείνουμε στο θέμα όμως που αποκτά ενδιαφέρον μετά τις τελευταίες παρεμβάσεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Πλάκα έκανα κι όχι ειρωνΕία που κάνεις εσύ, ας μείνουμε στο θέμα όμως που αποκτά ενδιαφέρον μετά τις τελευταίες παρεμβάσεις.
κ εγώ πλάκα κάνω μαρή.... αι γκόου γιου Άλφεε :party:
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Για να συνοψίσουμε:

Οι μετρήσεις του Amirm σχετικά με τον Lyngdorf tdai-3400 δεν είναι οι επιθυμητές και αυτό είναι πράγματι απογοητευτικό.

Παρόλα αυτά, όταν ζητάς από ένα μηχάνημα να κάνει τα πάντα, δεν περιμένεις να πάρεις τα τέλεια αποτελέσματα.
Ναι, θα μπορούσε να μετράει καλύτερα, όμως η γενική εικόνα του μηχανήματος κατά την υποκειμενική μου άποψη είναι θετική.

Ο χώρος μου έχει πολύ περισσότερα προβλήματα από ότι μπορεί η παραμόρφωση των τελικών σταδίων του Lyngdorf να μου δημιουργήσει.

Στο υπνοδωμάτιο μου, δε θα μπορούσα να στήσω ένα πολυκάναλο αξιώσεων, και ένα δικάναλο με όλες τις τεχνολογικές ευκολίες φάνταζε ιδανική επιλογή. Αυτό ακριβώς έκανε ο 3400, μου έλυσε τα χέρια.

Έχω συνδέσει επάνω του τα Pmc twenty22 και ένα προς το παρόν σαμπάκι(B&W pv1d) και τα οδηγεί υπέροχα.
Τώρα, αν αντικαθιστούσα τα Pmc με ένα ζευγάρι καλά ενεργά, σαφώς θα ήταν μία σημαντική αναβάθμιση.

Επίσεις αν είχα ένα χώρο σαν του Ear, που θα μου έδινε την δυνατότητα να κυνηγήσω το μέγιστο, τότε ναι, οι μετρήσεις του Lyngdorf Θα με απέτρεπαν από τη αγορά του.

Ως χρήστης του Lyngdorf δηλώνω ικανοποιημένος όπως και ο Amirm, όταν τον δοκίμασε στο πανάκριβο σύστημά του δήλωσε απόλυτα ευχαριστημένος, κυρίως λόγω του room perfect, το οποίο είναι και το δυνατό του σημείο. Συγκεκριμένα αναφέρει οτι ο 3400 ξεπέρασε το σύστημά του με τους πανάκριβους Mark Levinson.

Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι οι μετρήσεις είναι εξόχως σημαντικές, όμως θα πρέπει να βλέπουμε και την γενική εικόνα, για να αποφασίσουμε αν μια συσκευή κάνει για εμάς ή όχι.
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Kαι πάλι με 15DB διαφορά , έ ! είναι κάπως ! δεν νομίζεις?
Σαφώς και είναι.... δεν το αρνούμαι.
Απαράδεκτο θα έλεγα για την Lyngdorf.
Αυτή η εταιρεία έχει καινοτομήσει και πρωτοστατήσει στην ψηφιακή ενίσχυση.
Δεν επιτρέπονται τέτοια ατοπήματα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Κοίτα! η διαφορά θορύβου , αλλά και στάθμης που προκύπτει , εμένα μου κάνει με κακή υλοποίηση του θεωρητικού σχεδίου , όχι κακό σχεδιασμό. Δλδ με λίγα λόγια πατάτα στο τελικό μοντάρισμα- implementation που λέμε και στο χωριό μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Πολύ το δουλεύετε το γαλλικό στο χωριό σου.

Πες απλά ότι τα κάνανε σαλάτα. Αρκεί..
 



Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Κοίτα! η διαφορά θορύβου , αλλά και στάθμης που προκύπτει , εμένα μου κάνει με κακή υλοποίηση του θεωρητικού σχεδίου , όχι κακό σχεδιασμό. Δλδ με λίγα λόγια πατάτα στο τελικό μοντάρισμα- implementation που λέμε και στο χωριό μου.
Τι να σου πω βρε Γιάννη μου.... δεν έχω τις γνώσεις να εξηγήσω τι έφταιξε.

Ξέρω μόνο ότι τέτοιες αστοχίες δεν επιτρέπονται σε τέτοια μηχανήματα.

Δεν ξέρω τι μ@λ@κίες κάνουν.

Βγάζουν στην αγορά ένα μηχανάκι που κάνει παπάδες και κάνουν την πατατιά στα βασικά.

Τι να πω;:idk:
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top