Dutch & Dutch Studio series

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.267
Δεν υπάρχει σύγκριση σου λέω αδερφέ....

Το ντατς παίζει εντελώς σωστά, με τρελό δυναμικό εύρος και ατάκα, που όπως κάθε τόσο σωστό ηχείο, σε ζμπρώχνει συνεχώς να τερματίσεις το βόλιουμ για περισσότερη απόλαυση, μέχρι που θα έχεις εμβοές την επόμενη μέρα (τα δικά μου τα καμώματα).

Το άλλο, δεν.

Τα δγιάβασα, μη νομίζεις. Είναι όπως τα γράφω και γω από τις δικές μου ανάλογες περιπτώσεις ακρόασης...
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Δεν υπάρχει σύγκριση σου λέω αδερφέ....

Το ντατς παίζει εντελώς σωστά, με τρελό δυναμικό εύρος και ατάκα, που όπως κάθε τόσο σωστό ηχείο, σε ζμπρώχνει συνεχώς να τερματίσεις το βόλιουμ για περισσότερη απόλαυση, μέχρι που θα έχεις εμβοές την επόμενη μέρα (τα δικά μου τα καμώματα).

Το άλλο, δεν.

Τα δγιάβασα, μη νομίζεις. Είναι όπως τα γράφω και γω από τις δικές μου ανάλογες περιπτώσεις ακρόασης...

A ενταξει, Νομισα οτι σου ξεφυγε το "σεντονι"!;)
 





Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.210
  • «Perhaps THE single most important piece of advice we might give to any newcomer audio enthusiast is that wherever you are listening to a loudspeaker, you are not only hearing the loudspeaker but the loudspeaker AND its interaction with the room. The lower the frequency, the more a loudspeaker throws sound in all directions such that the direct and reflected sound can arrive at the listening position at (almost) the same time. How does the ear-brain separate the two?»
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.267
Ο σχεδιαστής του ηχείου ( Martijn) βρήκα πως είχε γράψει (5/18) το παρακάτω στο gearslutz, δε ξέρω αν έχει υλοποιηθεί τώρα:


""Credit to whom credit is due - to my knowledge Todd Welti of Harman (whom I had the pleasure of meeting recently) first introduced the concept of cancelling modes with multiple subwoofers. It was a real eye-opener for me at the time and it works really well. It's not for everyone though, because it's difficult to set up and you have to be willing to place several subwoofers around the room. The performance is there though!

You can find more information here: https://www.harman.com/sites/default...multsubs_0.pdf

With the 8c the idea is that the two 8c's act as subwoofers themselves and you have to add only two more subs to effectively get a 4-sub setup. The 8c's have a subwoofer output, but right now it's not supported by the Dutch & Dutch app on lanspeaker.com. It's one of the many features on the back-log. When it's done, you will indeed be able to adjust basically any useful parameter, such as EQ's, crossover types, delay etc.""
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Χθες μαλώναμε με τον Άκη. Μου έλεγε ότι το καλύτερο ηχείο είναι το dutch. Του έλεγα ότι το καλύτερο είναι το gethain. Συμφωνήσαμε ότι είναι και τα δύο τοπ.

Επειδή δε νομίζω ότι έχουμε ξεχωριστό νήμα για τα gethain, βάζω εδώ λινκ με μετρήσεις για να μου πείτε ποιός έχει δίκαιο:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.267
As is, το ντατς έχει καλύτερες μετρήσεις, καθώς πρόκειται για διορθωμένο (με dsp) προϊόν, έτοιμο για χρήση.

Το άλλο, θέλει το dsp του. Οπότε, αναλόγως συνοδών, και τι δυνατότητες έχουν αυτά. Δηλαδή μπορεί και να μην έχεις τίποτε άλλο με το ντατς και να είσαι πλήρης, πράγμα που είναι σημαντικό. Άρα, για ένα πολύ απλό σεταπ, το ντατς είναι μονόδρομος, όπως και το κιι. ;)

Στα λεφτά του ντατς; Εκεί είναι το 901.
Για μένα; Με κλειστά μάτια θα πήγαινα στο 901. Ούτε συζήτηση. Μηδέν συζήτηση λέμε. Ούτε λέξη. Κιχ.

Αν και μικρής σημασίας, στις "εντυπώσεις ακροάσεων" το κιι είναι εξαιρετικό, το ντατς ομοίως εξαιρετικό, ίσως λίγο εξαιρετικότερο του κιι (ιδίως στο μπάσο), αλλά το ακατανομαστο είναι εξωπραγματικό, φακ εβριθινγκ εντελώς. Δεν συσχετίζεται με κανένα άλλο πράμα. ΙΜΗΟ....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
Χθες μαλώναμε με τον Άκη. Μου έλεγε ότι το καλύτερο ηχείο είναι το dutch. Του έλεγα ότι το καλύτερο είναι το gethain. Συμφωνήσαμε ότι είναι και τα δύο τοπ.

Επειδή δε νομίζω ότι έχουμε ξεχωριστό νήμα για τα gethain, βάζω εδώ λινκ με μετρήσεις για να μου πείτε ποιός έχει δίκαιο:

το κακό των dutch είναι ότι δεν έχουν spl...για τις ανάγκες του σήμερα είναι μόνο για happy hour το μεσημέρι σε πολυκατοικία :p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
As is, το ντατς έχει καλύτερες μετρήσεις, καθώς πρόκειται για διορθωμένο (με dsp) προϊόν, έτοιμο για χρήση.

Το άλλο, θέλει το dsp του. Οπότε, αναλόγως συνοδών, και τι δυνατότητες έχουν αυτά. Δηλαδή μπορεί και να μην έχεις τίποτε άλλο με το ντατς και να είσαι πλήρης, πράγμα που είναι σημαντικό. Άρα, για ένα πολύ απλό σεταπ, το ντατς είναι μονόδρομος, όπως και το κιι. ;)

Στα λεφτά του ντατς; Εκεί είναι το 901.
Για μένα; Με κλειστά μάτια θα πήγαινα στο 901. Ούτε συζήτηση. Μηδέν συζήτηση λέμε. Ούτε λέξη. Κιχ.

Αν και μικρής σημασίας, στις "εντυπώσεις ακροάσεων" το κιι είναι εξαιρετικό, το ντατς ομοίως εξαιρετικό, ίσως λίγο εξαιρετικότερο του κιι (ιδίως στο μπάσο), αλλά το ακατανομαστο είναι εξωπραγματικό, φακ εβριθινγκ εντελώς. Δεν συσχετίζεται με κανένα άλλο πράμα. ΙΜΗΟ....

Άντε πάρτο ντε να το ακούσουμε και μεις!

(Και να ψωνίσουμε και κανένα 310 δεύτερο χέρι που μας χρειάζεται.)

το κακό των dutch είναι ότι δεν έχουν spl...για τις ανάγκες του σήμερα είναι μόνο για happy hour το μεσημέρι σε πολυκατοικία :p
Ε, αυτό το θεματάκι τό έχουν όλοι οι δορυφόροι, ειδικά αν είναι μονός αριθμός.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.267
Παιδιά, δεν μπορείτε να διανοηθείτε τα στιγμιαία δυναμικά των με. Δεν.

Σα να έχει ξεπεράσει εντελώς κάθε υπόνοια δυναμικής συμπίεσης, εκεί που οι κόρνες έχουν παραδοσιακά το προβάδισμα της "ατάκας", έρχεται αυτό το τετράγωνο κουτί να σου δείξει πως γίνεται η κομπόστα...

Με ατάκα ισχυρότερη της πιο εντυπωσιακής κόρνας, και με πρίμα που δεν μπορείς με κανένα τρόπο να καταλάβεις ότι βγαίνουν από κάποιο τουιτερ, που δίνουν την εντύπωση πως είναι ένα μιντ με εξαιρετική επέκταση στο άνω όριο του ακουστού φάσματος, όταν και αν υπάρχει πληροφορία, όχι "γενικά" πρίμα...

Αν ακούς κάνα βιολί ας πούμε, μπορείς να υπογράψεις και χαρτί ότι κάποιος ξεβιδωσε και πέταξε το Τουίτερ, δεν υπάρχει.

Στο ντατς και στο κιι, μια χαρά "ακούς" το Τουίτερ. Νομίζω πως καταλαβαίνετε καλά τι λέω...

Το με είναι τραυματική εμπειρία.
Το κιι και το ντατς δεν είναι.

Για να θυμίσω κι άλλο αντίστοιχο τέτοιο αίσθημα, ήταν στο ηχείο του γκεομιατ, στο Γκριμ με τα σαμπ τους μαζί, απλώς στο με είναι σε άλλη κλίμακα το πάθημα, είναι χιλιάδες φορές πιο ισχυρό.

Προσωπικά, το Γκριμ με Σάμπ, σαφώς το προτιμώ από κιι και ντατς, με τα δεύτερα όμως να έχουν προβάδισμα στο καρδιοειδες τους. Και φυσικά το Γκριμ με Σάμπ είναι πολύ πιο ακριβό πακέτο..

Φυσικά το Γκριμ είναι στην ίδια κατηγορία στάθμης με κιι και ντατς (μικρή διαφορά υπέρ του ντατς), επαρκής, αλλά όχι για καγκουριες. Το με απεναντίας, σκοτώνει, σηκώνει πολύ γκάζι αδιαμαρτύρητα, σα να παίζει τις στάθμες αναφοράς με χασμουρητό, λες και δε ξεκίνησε καν... Κει που παίζει σε γεμάτες στάθμες το με, σου ρίχνει μια στιγμιαία κοφτή ριπή (χτύπημα τυμπάνου) καμιά 30-αριά ντεσιμπέλ πιο ψηλά (χωρίς υπερβολές), τρομάζεις και μένεις άναυδος. Τραύμα.
Ξεροκαταπίνεις, ξύνεις το κεφάλι από αμηχανία, τέτοια.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
Άντε πάρτο ντε να το ακούσουμε και μεις!

(Και να ψωνίσουμε και κανένα 310 δεύτερο χέρι που μας χρειάζεται.)



Ε, αυτό το θεματάκι τό έχουν όλοι οι δορυφόροι, ειδικά αν είναι μονός αριθμός.
ναι αλλά στα λεφτά του...έδωσαν βάρος σε απίστευτο εξοπλισμό (τα πάντα όλα...δεν υπάρχει αυτό το χάλι)...και δεν κοίταξαν τόσο τον ανταγωνισμό σε αντίστοιχη κατηγορία τιμών με spl στο Θεό
μακάρι να βγάλουν ένα πιο μπρουτάλ μοντέλο...την τεχνογνωσία την έχουν άλλωστε...που να απευθύνεται σε δωμάτια καθυστερημένων και όχι σε στέρεο σαλόνια
Παιδιά, δεν μπορείτε να διανοηθείτε τα στιγμιαία δυναμικά των με. Δεν.

Σα να έχει ξεπεράσει εντελώς κάθε υπόνοια δυναμικής συμπίεσης, εκεί που οι κόρνες έχουν παραδοσιακά το προβάδισμα της "ατάκας", έρχεται αυτό το τετράγωνο κουτί να σου δείξει πως γίνεται η κομπόστα...

Με ατάκα ισχυρότερη της πιο εντυπωσιακής κόρνας, και με πρίμα που δεν μπορείς με κανένα τρόπο να καταλάβεις ότι βγαίνουν από κάποιο τουιτερ, που δίνουν την εντύπωση πως είναι ένα μιντ με εξαιρετική επέκταση στο άνω όριο του ακουστού φάσματος, όταν και αν υπάρχει πληροφορία, όχι "γενικά" πρίμα...

Αν ακούς κάνα βιολί ας πούμε, μπορείς να υπογράψεις και χαρτί ότι κάποιος ξεβιδωσε και πέταξε το Τουίτερ, δεν υπάρχει.

Στο ντατς και στο κιι, μια χαρά "ακούς" το Τουίτερ. Νομίζω πως καταλαβαίνετε καλά τι λέω...
το τουίτερ (και σε κάποια το μιντ) ξερς αν είναι όμοιο σε όλα τα μοντέλα?
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.173
Παιδιά, δεν μπορείτε να διανοηθείτε τα στιγμιαία δυναμικά των με. Δεν.

Σα να έχει ξεπεράσει εντελώς κάθε υπόνοια δυναμικής συμπίεσης, εκεί που οι κόρνες έχουν παραδοσιακά το προβάδισμα της "ατάκας", έρχεται αυτό το τετράγωνο κουτί να σου δείξει πως γίνεται η κομπόστα...

Με ατάκα ισχυρότερη της πιο εντυπωσιακής κόρνας, και με πρίμα που δεν μπορείς με κανένα τρόπο να καταλάβεις ότι βγαίνουν από κάποιο τουιτερ, που δίνουν την εντύπωση πως είναι ένα μιντ με εξαιρετική επέκταση στο άνω όριο του ακουστού φάσματος, όταν και αν υπάρχει πληροφορία, όχι "γενικά" πρίμα...

Αν ακούς κάνα βιολί ας πούμε, μπορείς να υπογράψεις και χαρτί ότι κάποιος ξεβιδωσε και πέταξε το Τουίτερ, δεν υπάρχει.

Στο ντατς και στο κιι, μια χαρά "ακούς" το Τουίτερ. Νομίζω πως καταλαβαίνετε καλά τι λέω...

Το με είναι τραυματική εμπειρία.
Το κιι και το ντατς δεν είναι.

Για να θυμίσω κι άλλο αντίστοιχο τέτοιο αίσθημα, ήταν στο ηχείο του γκεομιατ, στο Γκριμ με τα σαμπ τους μαζί, απλώς στο με είναι σε άλλη κλίμακα το πάθημα, είναι χιλιάδες φορές πιο ισχυρό.

Προσωπικά, το Γκριμ με Σάμπ, σαφώς το προτιμώ από κιι και ντατς, με τα δεύτερα όμως να έχουν προβάδισμα στο καρδιοειδες τους.

Φυσικά το Γκριμ είναι στην ίδια κατηγορία στάθμης, επαρκής, αλλά όχι για καγκουριες. Το με απεναντίας, σκοτώνει, σηκώνει πολύ γκάζι αδιαμαρτύρητα, σα να παίζει με χασμουρητό, λες και δε ξεκίνησε καν...
Οι κόρνες πάντα είχαν ατάκα , αλλά αν προσέξεις έχουν και πολλά προβλήματα, εγγενή.
Βάλε το αυτί σου σε κόρνα και άκου. Θα νομίζεις ότι ακούς πυροβολισμούς από μέσα. Αν το βάλεις κοντά εννοείται.
Τώρα από την άλλη υπάρχουν tweeters που σκοτώνουν , και πατάνε τις κόρνες. Πάντα υπήρχαν , απλά δεν τα είχε ανακαλύψει η μάζα. :lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.041
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top