Eλληνικος θριαμβος στην εκθεση του Μοναχου


exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340
Στα καλύτερα θα σας σε πάω ! ......ζουλιάρηδες :tongue: , εσείς και ο Θεός .
-


[OFFTOPIC]
Καλό,με σκάφος με κάτι Αμερικάνους συναδέλφους...2011 ΑΝ θυμάμαι...
Δεν είδαμε δυστυχώς Μαυροπετρίτη...[OFFTOPIC]
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.220
...........στις μικρότερες βραχονησίδες Παξιμάδα και Παξιμαδάκι ζει το γεράκι Ελεονόρας ( Falco Eleonorae ) γνωστό και ως βαρβάκι ή Μαυροπετρίτης .
Αρτέμη , ( Calonectris diomedea ) .......θα είδατε σίγουρα .
......και σπάνια θα δει κάποιος , Careta careta και Monachus monachus .
-
1653432838451.png


-
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Λοιπόν το γαμήδι αυτό είναι το μόνο πουλί που βρέχει , βάζει τα φτερά του μέσα στο νερό , και τα χρησιμοποιεί ως πηδάλια. Μέχρι να πιάσει την λεία του.
Μετά χαίρεται.
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Eεεεεεε τωρα "την πατησες" για καλα.... δηλαδη υποννοεις οτι στη εδωσε ο Μενιος (η ο Δημος κατ εντολην του Μενιου) εεεεε "χαζουλη"?
Μπα, εγώ πιστεύω ότι ο Δήμος(ο γερό-Λαδάς ντε ο γνωστός καταδότης των Γερμανών) έδωσε την πληροφορία με δική του ευθύνη και όχι κατόπιν εντολής άλλου.:p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Αλλά δεν αξίζει ούτε 10Κ, πόσο μάλλον 70Κ. DAC που κοστίζει όσο μια Porsche και server όσο μια Mercedes, ένας βραχίονας που πριν 10 χρονια θα ήταν στα 3Κ ευρώ και τώρα ζητάει 52Κ, ένα Technics επανω σε πλινθο στα 200Κ; Έχει χαθεί το μέτρο και ο κάθε @@ρας ζητάει ότι του κατεβάσει ή κούτρα του για να εντυπωσιάσει τον εκάστοτε πικραμενο Ασιάτη πελατακο. Προφανώς αφού κάποιοι τους τα δίνουν καλά κάνουν και τα παίρνουν αλλά η γελοιότητα έχει ξεπεράσει κάθε λογική."
Πόσο δίκιο έχει. Γνωστοί dealers του εξωτερικού που αυτοχαρακτηρίζονται reviewers προσπαθούν να πείσουν αθώους αναγνώστες πως είναι πέρα για πέρα λογικό μερικά γραμμάρια αλουμινίου ή άλλου υλικού να πωλούνται όσο ένα ID3 & ID4. Θα τρελαθούμε εντελώς. Τι τεχνολογίες και τι έρευνες και άλλες αρλούμπες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
Και να ήταν μόνο αυτά. Δύο τετραγωνικά ξύλο με δύο μεγάφωνα, ηλεκτρονικά των 50€ και 5 κιλά λούστρο στην τιμή χώμα των 10.000€ και 20.000€. Τόσο αξίζει σου λέει.
Τι τόσο βρε......;;;. Δεν είπα να μου το χαρίσεις. Ούτε είπα να μην βγάλεις. Αλλά όχι βρε φίλε 2 τετραγωνικά ξύλο 10.000€ όποιος και να είσαι. Ούτε 2000€ δεν το πουλάς ως εργοστάσιο στον αντιπρόσωπο. Πια αξία 10.000€ και κουραφέξαλα.
Γενικά έχει χαθεί η μπάλα. Για κάποιους είναι χόμπι, αλλά για κάποιους άλλους που τα βλέπουν αλλιώς τα πράγματα δεν είναι τίποτε άλλο από ένα όχημα γρήγορου πλουτισμού.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Άκου πως γίνεται.
θέλουν να πουλήσουν ένα προϊόν σε πολύ μεγαλύτερη τιμή από την αξια του.
Εφευρίσκουν ένα μέγεθος το οποιο είναι δήθεν φυσικό μέγεθος αλλα μη μετρήσιμο πχ ο ιδιοσυντονισμος του συστήματος μαζι με τα καλώδια τα πλακάκια και το λαμπατέρ.
Για να του δώσουν παραπάνω χαρακτηριστικά το πλαισιώνουν από δήθεν φυσικές ιδιότητες. Έτσι για να βελτιωθεί η απόδοση του προϊόντος πρέπει να εκβάλει ενέργεια με αστραπιαία ταχύτητα.
Επειδή όμως οποιος πήγε λυκειο ξέρει ότι με αστραπιαία ταχύτητα εκβάλλεται μονο κάτι μετά από τυρόπιτα με μιλκο, και επίσης δεν ξέρουν γρι φυσική για να τα υποστηρίξουν, ξεκινάει το γνωστό παραμύθι.
πρέπει να έχεις καλο αυτί γιατί μονο έτσι ρυθμίζεται αρα θα στο φτιάξω εγώ.
πρέπει να έχεις πάει σε 10000 συναυλίες, αστό θα στο φτιάξω εγώ.
όταν εγώ γύριζα εσύ πηγαίνατε, αγοραστε μονο από εμενα γατάκια.
Αυτή είναι η ιστορία της κακής πλευράς του high end

(α ναι, τον gpol κάθε φορα τον δουλεύουμε που ακούει διαφορες στα ρουτερ και δεν έχει πει κακή κουβέντα για κανένα. αντίθετα το μπουκάλι δεν έχει πάτο...)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
με αστραπιαία ταχύτητα εκβάλλεται μονο κάτι μετά από τυρόπιτα με μιλκο
:cry:

-----

Τα ξέρω και δεν τσιμπάω με τίποτα για κοστολόγηση και αξίες. Μπούρδες.
Δεν είπα να μην πληρώσω ένα R&D αλλά μέχρι ένα σημείο.
Υπάρχουν κάποια άτομα εδώ που με ξέρουν και ξέρουν ότι από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλοί κατάλογοι εργοστασίων με τιμές χονδρικής.
Όταν ακούω και υλικά και αξίες γελάω.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αγαπητοί συμφορουμίτες προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός. Εμείς εδώ θα φτιάξουμε ένα thread που να το λέμε: "Νιώθεις πεσμένος φτιάξε ένα θέμα να ανεβάσεις τις μετοχές σου". Και έτσι θα παρέχουμε και κοινωνικόθεραπευτικό έργο. Ωστόσο γυρνώντας στην εξαιρετική παρουσία Ελλήνων κατασκευαστών και χαίρομαι που ακόμα υπάρχουν όπως η TLA, θα ήθελα να ρωτήσω πόσο έχει ένας δίσκος εξαιρετικής ποιότητας και παραγωγής για να δικαιολογήσει την υψηλή χρηματική αξία του εν λόγω συστήματος; Μήπως τελικά η αξία των χρημάτων δεν δικαιολογεί το υλικό που θα παιχτεί από ένα τέτοιο σύστημα; Δεν έχω ακούσει και για αυτό ρωτάω ελπίζοντας να μην με πάρετε με τις πέτρες χιχιχιχι. Με απλά λόγια που παύει ένα σύστημα να είναι απλά ένα prestige σύστημα λόγω κόστους και όντως αγγίζει το τέλειο. Το τέλειο; Πιο είναι το τέλειο τελικά για τον καθένα;

Ακούω στο γραφείο με 2 Tannoy Gold 5 και ένα ifi zen dac v2 με xlr 4.4 της ifi χωρίς πολλές παρεμβολές συστημάτων και γουστάρω αυτή την ησυχία που έχει ακόμα και στην πιο χαμηλή τάση του volume δίνοντας όντως audiophile χροιά στα αυτιά μου. Αξίας όλα κάπου στα 700 ευρώ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Λοιπόν το γαμήδι αυτό είναι το μόνο πουλί που βρέχει , βάζει τα φτερά του μέσα στο νερό , και τα χρησιμοποιεί ως πηδάλια. Μέχρι να πιάσει την λεία του.
Μετά χαίρεται.
πες μου ότι αυτές τις πληροφορίες τις διάβασες κάπου κ τις λες και όχι από εμπειρία :lol:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
:cry:

-----

Τα ξέρω και δεν τσιμπάω με τίποτα για κοστολόγηση και αξίες. Μπούρδες.
Δεν είπα να μην πληρώσω ένα R&D αλλά μέχρι ένα σημείο.
Υπάρχουν κάποια άτομα εδώ που με ξέρουν και ξέρουν ότι από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλοί κατάλογοι εργοστασίων με τιμές χονδρικής.
Όταν ακούω και υλικά και αξίες γελάω.
Follow up

Και βέβαια δεν είναι όλοι ίδιοι. Υπάρχουν αυτοί που πουλάνε με λογικό κέρδος, υπάρχουν και οι άλλοι που πουλάνε όσο θέλουν, και καλά κάνουν αφού πουλάνε.

Απλά δεν μπορώ να ακούω για ακριβά υλικά και μηχανήματα όσο μια μεζονέτα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.106
Reaction score
30.054
Να πάρω κάτι τέτοια και να βάζει η γυναίκα μου να ακούει δίσκους trap. Να έχει τον Ανω Λιοσίτη live στο δωμάτιο.

Το σκηνικό θυμίζει τη διαφήμιση με εκείνον που κέρδισε λαχείο και ζητάει από τον σεφ που προσέλαβε να του φτιάξει ...σουβλάκι.
Με τη διαφορά ότι ελάχιστοι μπορούν να αντισταθούν σε ένα ζουμερό σουβλάκι.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το σκηνικό θυμίζει τη διαφήμιση με εκείνον που κέρδισε λαχείο και ζητάει από τον σεφ που προσέλαβε να του φτιάξει ...σουβλάκι.
Με τη διαφορά ότι ελάχιστοι μπορούν να αντισταθούν σε ένα ζουμερό σουβλάκι.
Διαφωνώ το σουβλάκι στα 5 ευρώ είναι prestige. Και σε λίγο θα συντροφεύει τα chivas στα μπουζούκια γιατί θα είναι πιο ακριβό από τα ξηροκάρπια. Μην σου πω και στο Μέγαρο για να δώσουμε και λίγη ποιότητα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Διαφωνώ το σουβλάκι στα 5 ευρώ είναι prestige. Και σε λίγο θα συντροφεύει τα chivas στα μπουζούκια γιατί θα είναι πιο ακριβό από τα ξηροκάρπια. Μην σου πω και στο Μέγαρο για να δώσουμε και λίγη ποιότητα.
Σουβλάκι βόρειας ή νότιας Ελλάδος;
Διαφορετικά πράγματα.
Be more specific.😅
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Να ξέρω τι πληρώνω βρε αδερφέ. Σκέτο καλαμάκι ή πίτα full extra. 🙂
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Μπαίνω να διαβάσω τι έχει να μάς πει και μετά από λίγο αηδιάζω γιατί αρχίζει και βρίζει οποιονδήποτε διαφωνεί. Τιναφτοσρεεε??
High conflict narcissist. Είναι φως-φανάρι. Έτσι αποφάσισε η Φύση, έτσι τον έπλασε. Μην τον κατηγορείτε και μην προσπαθείτε να τον διορθώσετε. Έτσι γεννήθηκε ο άνθρωπος, έτσι ζει, μέχρι να πεθάνει. Μη ματαιοπονείτε. Αφήστε τον.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
ο ιδιοσυντονισμος του συστήματος μαζι με τα καλώδια τα πλακάκια και το λαμπατέρ.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

αυτό μπορεί να το κρατήσω , με άρεζεν πολλάν

αν αποφασίσει κάποιος να φτιάξει ένα προϊόν προς πώληση , μια σημαντική μελέτη που πρέπει να κάνει είναι να εκτιμήσει το κόστος της εξέλιξης που θα έχει αναλόγως του επιπέδου ποιότητας που θα προσφέρει και να υπολογίσει την τιμή που θα προσφερθεί ώστε να καλυφθεί το κόστος εξέλιξης και κατασκευής , στην ποσότητα που θα προσφερθεί στην αγορά.
για ένα consumer προϊόν hifi πχ ένα dac των 1000 ευρώ , αυτό είναι σχεδόν ακατόρθωτο για μια επιχείρηση ενός , δύο το πολύ ατόμων , καθώς το ρίσκο της χρεωκοπίας είναι εξαιρετικά υψηλό καθώς θα πρέπει εκτός από την εξέλιξη να επενδύσουν σε μια - έστω και outsourcing - αλυσίδα παραγωγής που θα προσφέρει ικανότητα κάλυψης της ζήτησης , ένα δίκτυο διανομής , διαφήμιση κλπ ενώ είναι επίσης πιθανό , μέχρι να γίνουν όλα αυτά το προϊόν να είναι εκτός πραγματικότητας όταν φτάσει να βγεί στην αγορά.
στο hiend αυτό το σκέλος είναι κάπως πιο απλό. το κόστος εξέλιξης και το ακριβό κόστος παραγωγής (για λίγα αντικείμενα) καλύπτεται από δυσανάλογα μεγαλύτερη τιμή καταλόγου και το ρίσκο είναι σχετικά μικρό καθώς οι συσκευές κατασκευάζονται κατά παραγγελία και το κοινό τους είναι 10-20 πελάτες. Αν τώρα το παραμύθι πάει καλά ή η συσκευή είναι αντικειμενικά εξαιρετική μπορεί οι 10-20 πελάτες να γίνουν 50 και εκεί έγινες.
τώρα το κόστος εξέλιξης σε αυτό το επίπεδο είναι κάπως διφορούμενη έννοια. Ας πούμε οτι μιλάμε για ένα ηχείο.
Αν πχ ο αρχισχεδιαστής της wilson ή της ATC ή τελοσπάντων μιας εταιρίας με σοβαρό , βιομηχανικού τύπου, R&D αποφασίσει να το γυρίσει στο hiend , η συσσωρευμένη εμπειρία του , τα εργαλεία που έχει στη διάθεση του κλπ , του επιτρέπου καταρχήν να επιλέξει μια συγκεκριμένη αρχιτεκτονική , να την εξελίξει υπολογιστικά με μεγάλη επιτυχία και να φτιάξει 2-3 το πολύ καμπίνες όπου μετά θα παίξει με το crossover και σε 5-6 μήνες το πολύ θα έχει προϊόν έτοιμο προς πώληση.
Αν από την άλλη ένας άλλος που δεν έχει αντίστοιχη εμπειρία, εργαλεία κλπ ξεκινήσει να φτιάχνει καμπίνες να αγοράζει μεγάφωνα και να έχει προϊόν σε 3 χρόνια έχοντας ξοδέψει 30Κ σε υλικά που πήγαν στα σκουπίδια , γίνεται κατανοητό οτι η δεύτερη περίπτωση - ανεξαρτήτως τελικού αποτελέσματος - είναι πολλαπλά πιο ακριβή από την πρώτη.
Ας μην ξεχνάμε οτι ο ένας εργάστηκε 5 μήνες απλήρωτος , ο δεύτερος 3 χρόνια.

έτσι λοιπόν δεν είναι ένα ηχείο απλά μια συλλογή μεγαφώνων και υλικών , ούτε ένας ξυλουργός και ένας λουστραδόρος. Υπάρχει ένα κόστος για να φτάσει να εκτεθεί ένα ηχείο σε μια έκθεση , στην δεύτερη περίπτωση βέβαια αδικαιολόγητο αλλά υπαρκτό.

φυσικά υπάρχει και ο τρίτος δρόμος.
ο φτιάχνω_μια_γυαλιστερή_παπάτζα_και_ότι_κάτσει_βάζω_καλώδια_αντικραδασμικά_και_5_ρηβιουερ_να_σπρώχνουν και έτοιμο το δίδρομο με 5αράκι γούφερ που στα 25000 δεν έχει αντίπαλο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλαδη, εκτος απο τον αντιπροσωπο, τον Louis, τον Mενιο, τον Δημο, τον Philips (που ελειπε μαζι με τον Μαρκ (????) την τριτη μερα) υπηρχεi κι αλλος insider? Mηπως ρωτησες τον εκπροσωπο του ψηφιακου "γιατι δεν παιζουν αυτο?" και σου παινεψε το σπιτι του για να μην τον πλακωσει? Αλλος "insider" δεν υπαρχει... υπαρχει?

Στο ξαναπα πριν... "οταν εσυ πηγαινες, εγω δεν ερχομουν.... ξαναρχομουν!
Ως γνωστόν ο υποφαινόμενος κάθε άλλο παρά ΄΄κολλητός΄΄ είναι με το μέλος gpol...Πρέπει όμως να συμφωνήσω μαζί του ως προς την - ακροαματική τουλάχιστον - υπεροχή του Wadax...Για τα δε παρελκόμενα του Kronos topic δεν έχω κάποια δική μου πληροφόρηση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top