EPSON EH-TW9400

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Το καλώδιο είναι crystal audio HDMI 2.0 premium series με 18Gbps και είναι στα 5 μέτρα. Δεν νομίζω να φταίει. Συνδέει τον προβολέα με pc σε κάρτα γραφικών Nvidia 2080ti η οποία παρεμπιπτόντως είναι και hdcp 2.2 οι θύρες της και δείχνει ότι κάνει και matched με τον Epson. Και πάλι μετά από όλα αυτά ακόμη το 4K enhancement δεν μπορώ να το επιλέξω. Έχω τρελαθεί με την Epson!
Μήπως δεν παίζει κάποιο ρόλο η ρύθμιση αυτή στην εικόνα; Θέλω να πω ότι υπάρχει περίπτωση να βλέπω ήδη 4Κ εικόνα με e-shifting χωρίς να είναι ενεργοποιημένο το 4K enhancement;
Μπορεί να μην κατάλαβα ακριβώς το πρόβλημά σου αλλά η επιλογή 4Κ enhancement είναι γκρίζα όταν ο προβολέας παίρνει 4Κ υλικό γιατί πολύ απλά ενεργοποιείται από μόνο του (για να δείξει 4Κ). Δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις ή να το ενεργοποιήσεις χειροκίνητα.
Σε υλικό HD μπορείς να το ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις κανονικά.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Μπορεί να μην κατάλαβα ακριβώς το πρόβλημά σου αλλά η επιλογή 4Κ enhancement είναι γκρίζα όταν ο προβολέας παίρνει 4Κ υλικό γιατί πολύ απλά ενεργοποιείται από μόνο του (για να δείξει 4Κ). Δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις ή να το ενεργοποιήσεις χειροκίνητα.
Σε υλικό HD μπορείς να το ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις κανονικά.
Α πολύ ωραία. Σε ευχαριστώ πολύ. Μας έφαγε να δούμε γιατί δεν ενεργοποιείται και η Επσον δεν αναφέρει και τίποτα!
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Εαν το 4k e-shift είναι σκιασμένο τότε είναι ενεργοποιημένο. Εαν από το pc σας δίνεται σήμα 4Κ στον προβολέα τότε ο προβολέας κλειδώνει απ ευθείας με το e-shift. Εαν από το pc ή από άλο player τροφοδοτειται τον προβολέα σας με υλικό 2Κ τότε η επιλογή η συγκεκριμένη θα δείτε ότι θα γίνει ενεργή.
Επίσης να το τροφοδοτείτε με σήμα χρωμοδιαφορων 4:2:2 και όχι RGB.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
καλησπερα σας. Εχω προπληρωσει για τον προβολεα epson 9400 , εδω και εναν μηνα απο την εταιρια AVART , και ακομα δεν εχω παραλαβει. και δεν εχω και καποια επίσημη ενημερωση ακομα για το ποτε θα παραλαβω. η αρχικη συμφωνια ηταν 20-25 μερες το πολυ. Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω? να ακυρωσω την παραγγελια η να περιμενω?

Παντως σκεφτομαι σοβαρα , οταν τελικα τον παραλαβω να μην τον ανοιξω και να τον δωσω σφραγισμενο. αν καποιος ενδιαφερεται ας μου πει
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
καλησπερα σας. Εχω προπληρωσει για τον προβολεα epson 9400 , εδω και εναν μηνα απο την εταιρια AVART , και ακομα δεν εχω παραλαβει. και δεν εχω και καποια επίσημη ενημερωση ακομα για το ποτε θα παραλαβω. η αρχικη συμφωνια ηταν 20-25 μερες το πολυ. Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω? να ακυρωσω την παραγγελια η να περιμενω?

Παντως σκεφτομαι σοβαρα , οταν τελικα τον παραλαβω να μην τον ανοιξω και να τον δωσω σφραγισμενο. αν καποιος ενδιαφερεται ας μου πει
Και τι να πάρεις?
Συνιστώ ψυχραιμία , συμβαίνουν αυτά.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Μολις μίλησα με AVART και τον κ. Παχη , δόθηκαν οι απαραίτητες εξηγήσεις και δεσμεύτηκε οτι θα μου επιστρέψουν τα χρήματα μου την Δευτερα.
Τουλαχιστον εγω απο την πλευρα μου δεν εχω πρόβλημα με την εταιρια και στο μέλλον μπορει να τους ξανα προτιμήσω , εφόσον το λαθος δεν ηταν δικο τους αλλα του προμηθευτη.

Οταν τελειωσει και τυπικά το θεμα θα ενημερώσω οτι ολα ειναι καλα.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
καλησπερα σας. Εχω προπληρωσει για τον προβολεα epson 9400 , εδω και εναν μηνα απο την εταιρια AVART , και ακομα δεν εχω παραλαβει. και δεν εχω και καποια επίσημη ενημερωση ακομα για το ποτε θα παραλαβω. η αρχικη συμφωνια ηταν 20-25 μερες το πολυ. Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω? να ακυρωσω την παραγγελια η να περιμενω?

Παντως σκεφτομαι σοβαρα , οταν τελικα τον παραλαβω να μην τον ανοιξω και να τον δωσω σφραγισμενο. αν καποιος ενδιαφερεται ας μου πει
Δηλ ποσό κάνει ;
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν νομίζω ότι φταίει το κατάστημα
Θεωρώ Ότι έγινε έγινε λόγω Αυγούστου κ κλειστής αντιπροσωπείας .
Σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο κατά την άποψη μου
Περιμένες τόσο καιρό , δεν μπορείς να περιμένεις άλλη μια βδομάδα ;
Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα .
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
οχι δεν φταιει ο Αυγουστος . Δεν θελω να επεκταθω παραπανω, Αλλα οπως και να εχει η συμφωνια ηταν συμφωνια απο πριν και δεν τηρήθηκε ....

Και για να μην δημιουργουντε λανθασμενες εντυπωσεις , δεν εχω κανενα προβλημα με την εταιρία , απο την στιγμη που με διαβεβαιωσαν οτι την Δευτερα θα μου επιστρεψουν τα χρηματα μου , απλα Θελω να πιστευω οτι ηταν μια κακη στιγμη και στο μελλον ισως να ξανα αγορασω απο την AVART....
 


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Έχω αγοράσει τον EPSON EH-TW 9400 πριν ένα χρόνο η εικόνα του στις 150 ώρες παιξίματος ήταν αρκετά καλη μόλις πέρασε τις 230 ώρες η εικόνα έγινε καταπληκτική και.ειδικα στο HDR έβλεπα αλλη εικόνα καθηλωτικη με απίθανα μαύρα που οφείλεται αυτό έχω αλλάξει 6 προβολείς αλλά τέτοια διαφορά μετά τις 230 ώρες σε κανέναν εκείνος που πλησίασε λίγο τον EPSON ήταν ο SONY VPL-VW300 4K έχει αγοράσει κανένας άλλος άλλος τον. EPSON είδε αυτή την διαφορά.
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Μαλλον ειναι θεμα λαμπας. Μετα απο καποιες ωρες ,πεφτει η αρχικη φωτεινοτητα,και σταθεροποιειται σε χαμηλοτερα επιπεδα, οποτε ενισχυεται το μαυρο. Αυτο ομως, συνηθως ,συμβαινει σταδιακα, και δεν γινεται αποτομα αντιληπτο .Καμια φορα ομως,γινεται αποτομα,με αποτελσμα να φανει αμεσως η διαφορα.
Αλλωστε και οι καλιμπρατορες λενε,οτι ενα καλο καλιμπραρισμα προβολεα γινεται μετα απο 150-200 ωρες παιξιματος,για να εχει σταθεροποιηθει η λαμπα.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω εχω παρατηρήσει οτι η κινηση στα .4k δισκακα. είναι πολυ καλυτερη απο ότι στα.απλα το έχω διαπιστώσει σε πολλά δισκακια αυτό οφείλεται.στη .εηγραφη
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εδώ πρέπει να κάνεις λάθος.
Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερη η κίνηση στα 4κ .
Τουλάχιστον εγώ αυτό παρατηρώ .
Αυτό είναι ένα από τα αρνητικσ σημεία του σε σχέση με τα 4κ ορίτζιναλ πάνελ των sony και jvc καθοτι δεν ενεργοποιείται το frame interpolation στον 9400
Βέβαια σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι πταίσμα ...
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Δεν κάνω κανένα λάθος το έχω προσέξει πολύ το θέμα βλέπεις καλύτερα στο 4κ παρά στο Blue ray
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Από 25/5 υπαρχει νέο firmware για τον epson eh-,tw 9400 το έχει τοποθετήσει κανένα;
Είναι το 1.02
 


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Έχω περάσει την καινούργια αναβαθμιση στον Epson eh-tw9400 την 1.02 αλλά όταν την περασετε θα γράφει την 1.03 δεν ξέρω το λόγω έτσι έγινε και στο εξωτερικο τώρα έχω παρατηρήσει τα εξής 1.Μια καλύτερη ευκρίνεια στην εικόνα και φωτεινότητα στο HDR αυτό πιο πολύ θα το καταλάβετε από το μενού του προβολέα έχω την εντύπωση η εικόνα στο HDR είναι απίθανη και ειδικά όταν παιζεται στην ψηφιακή εικόνα και εμφανίζεται 12bit-4:4:4 BT 2020 HDR 10
Με την πρώτη ματιά αυτα έχω δει κσι Αφορούν δισκάκια 4Κ αύριο θα.δω τι γίνεται με τα δισκάκια 1080
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top