EPSON EH-TW9400

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Θα με ενδιέφερε πάντως να δω το πριν και μετά του 9400 του Χχρήστου που έχει και πείρα. :whistling:

Να ανταλλάξουν και απόψεις για το gamma σε hdr.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Θα με ενδιέφερε πάντως να δω το πριν και μετά του 9400 του Χχρήστου που έχει και πείρα. :whistling:

Να ανταλλάξουν και απόψεις για το gamma σε hdr.
Δεν έχω δει το update οπότε δεν έχω άποψη, αλλά στο προηγούμενο 9300 το update είχε σημαντική διαφορά στο HDR, και στο παρελθόν πάλι σε επσον θυμάμαι σοβαρές διάφορες με τα update τους, οπότε αν κ δε το έχω δει είμαι αρκετά αισιοδοξος.
Και στα ξένα forums το ίδιο λένε πάντως ότι έχει πολύ καλές βελτιώσεις.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Κι εγώ πιστεύω ότι θα βελτιώνει πράγματα το νέο firmware. Όσον αφορά το hdr ο χρόνος είναι σύμμαχος για τις εταιρείες. Αλίμονο. Συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό των κατόχων.
Ωστόσο, με το συγκεκριμένο hardware που έχουν οι σημερινοί προβολείς ( με εξαίρεση τους νέους jvc), το καλύτερο που μπορούν να προσφέρουν οι κατασκευαστές είναι βελτιωμένες στατικές καμπύλες gamma.
Αυτά όμως, τα κάνουν με ultilities οι sony, jvc εδώ και χρόνια. Φτιάχνεις μια ή και παραπάνω ιδανικές καμπύλες tone mapping και τις φορτώνεις στον προβολέα.
Στην φώτο που επισυνάπτω, ο Μανώλης μου δείχνει το utility των προβολέων Sony το μακρινό 2017!
1590877084401.png


Το επόμενο βήμα είναι το δυναμικό tone mapping. Αλλά αυτό χρειάζεται ισχυρό hardware κι υπολογιστική δύναμη, για να μπορεί ο προβολέας να μετράει ανά καρέ τα metadata και να υιοθετεί διαφορετικές ρυθμίσεις tone mapping.
Οι jvc (n5,n7,n9) ενσωματώνουν αρκετά δυνατή fpga γι΄ αυτή τη δουλειά.
Αντίστοιχο hardware συναντάμε σε video processors πολλών χιλιάδων ευρώ (Lumagen).
 



Μηνύματα
123
Reaction score
61
Ευχάριστο το θέμα που ανοίξαμε για.τον epson eh-tw 9400 πάντως η αναβαθμιση είναι εξαιρετικη επόμενη αναβαθμιση πληροφορίες αναφέρουν από το εξωτερικο ειναι.τέλη Ιουνίου.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Αυτές τις ημέρες κυκλοφόρησαν λειτουργικά και για άλλους προβολείς της EPSON (πχ. για τον TW9200W). Όλο και κάτι θα βελτιώνουν. Για να τσεκάρετε...
Γιάννης
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Ευχάριστο το θέμα που ανοίξαμε για.τον epson eh-tw 9400 πάντως η αναβαθμιση είναι εξαιρετικη επόμενη αναβαθμιση πληροφορίες αναφέρουν από το εξωτερικο ειναι.τέλη Ιουνίου.
Mπορεις να μας παραθεσεις το λινκ με τις πληροφοριες που διαβαζεις;
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Όλα αυτά που γράφω τα διαβάζω στο avsforum.com στο θέμα που αναγράφει για.τους προβολείς
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Όλα αυτά που γράφω τα διαβάζω στο avsforum.com στο θέμα που αναγράφει για.τους προβολείς
Για να μην ψαχνουμε αδικα,κανε μας ενα paste το link aν δε σου κανει κοπο.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
το κανω εγω
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Λοιπον παιδια , χθες τοβραδυ εκανα το update του 9400 οπως μου ειπε ο Χρηστος . Αποτελεσμα ? Εμφανεστατη βελτιωση σημαντικων παραμετρων στις οποιες υστερουσε ο 9400. Ενισχυθηκε το μαυρο και η φωτεινοτητα , με αποτελεσμα τη βελτιωση και του ηδη πολυ καλου Ansi contrast . Ελαφρα βελτιωση της κινησης , αισθητη βελτιωση της λεπτομερειας και της ευκρινειας της εικονας ,και ισως μια ελαφρα μειωση του θορυβου του ανεμιστηρα οταν αυτος ειναι στο High. Συνισταται ανεπιφυλακτα ! Και ενα ευχαριστω στο Χρηστο και την παρεα απο τα Γιαννενα , που με βοηθησαν ενημερωνοντας με για το ολο εγχειρημα !! Ειμαι στη διαθεση παντος ενδιαφερομενου για περαιτερω πληροφοριες.
 



Μηνύματα
123
Reaction score
61
Ευχαριστω Κώστα για τα καλά λόγια άρα δεν ήταν ενθουσιασμοςτης στιγμής όπως ειπώθηκε αλλά η πραγματικότητα αλλά δεν πειράζει είμαι ευχαριστημένος που βοήθησα .
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μόνο μετρήσεις θα πουν τι κάνει το firmware.
Η λογική λέει ότι αλλάζει μόνο η καμπυλη του γάμα σε επίπεδο software.
Κ όπως είπε κ ο Γιώργος είναι στατική .
Εγώ προσωπικά δεν περιμένω τόσα πολλά πράγματα που λογικά θα προσφέρει ο αντικαταστάτης του .
Τροφή προς σκέψη ...
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Αφού δεν είδατε πως έπαιζε ο 9400 πριν και πως παίζει τώρα με την αναβαθμιση γιατι βγαζεται εύκολα συμπέρασμα μάλλον θα έρχεται πρόβλημα με την επσον δεν εξηγείται διαφορετικά Επίσης θεοποιείται την JVC Εμένα στα μάτια μου παίζει καλύτερα ο epson γιατί έχω δει και τον Ν5 και η σκοταδειλα πάει σύννεφο δεν θα έδινα παρά πάνω χρήματα για να πάρω προβολέα που μετά από 1000 ώρες θα έβλεπα πιο σκοταδι.και.θα αναγκάζουν.να έπαιρνα λάμπα με κανένα 500 σεβαστό καθένας να παινευει τον προβολέα του αλλά ως ένα σημείο .
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Για να προλάβω καταστάσεις νομίζω καλύτερα μην αναλωθούμε σε διαμάχες Epson vs JVC αλλά να μείνουμε στο θέμα μας που είναι συγκεκριμένα ο 9400 και ακόμα πιο συγκεκριμένα τα νεότερα του σχετικά με το firmware upgrade.
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Παιδια , οτι περιγραφω για την αναβαθμηση , ειναι προσωπικες εντυπωσεις , απο το συνολικο αποτελεσμα που εισεπραξαν τα ματια μου . Πιστευω οτι ειμαι ενας μεσος θεατης, οπου ανηκουν οι περισσοτεροι απο εμας τους χομπιστες . Θελω αυτο που βλεπω , να με ευχαριστει , κι ας ξεφευγει και λιγο απο τους ''κανονες ''. Οι απαιτητικοι βεβαια , πιθανον υστερα απο την αναβαθμηση, να χρειαστει να κανουν και ενα fine ''tuning'' απο το χερι του Μανωλη , για να παρουν το βελτιστο .
Τροφή προς σκέψη ...
Ετσι ειναι Μακη μου , τρεφομαστε με ονειρα και σκεψεις περιμενοντας. Ας ελπισουμε !!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αφού δεν είδατε πως έπαιζε ο 9400 πριν και πως παίζει τώρα με την αναβαθμιση γιατι βγαζεται εύκολα συμπέρασμα μάλλον θα έρχεται πρόβλημα με την επσον δεν εξηγείται διαφορετικά Επίσης θεοποιείται την JVC Εμένα στα μάτια μου παίζει καλύτερα ο epson γιατί έχω δει και τον Ν5 και η σκοταδειλα πάει σύννεφο δεν θα έδινα παρά πάνω χρήματα για να πάρω προβολέα που μετά από 1000 ώρες θα έβλεπα πιο σκοταδι.και.θα αναγκάζουν.να έπαιρνα λάμπα με κανένα 500 σεβαστό καθένας να παινευει τον προβολέα του αλλά ως ένα σημείο .
Θα κάνω μια τελευταία απόπειρα να σου εξηγήσω. Αν καταλάβεις έχει καλώς.
Το άρθρο του Μ. Καστρουνή ανέβηκε. Εξαιρετική δουλειά, δεν αφήνει περιθώρια για παρερμηνείες.
Διάβασε το καλά. Ρώτησε για ότι δεν καταλαβαίνεις.
Το συμπέρασμα:
Έχει αλλάξει δραματικά η καμπύλη του hdr. Έβλεπες τόσο καιρό έτσι:
1591218689213.png

Δηλαδή με πολύ σκοτεινό gamma.
Πλέον βλέπεις έτσι:
1591218796137.png


Αρκετά διορθωμένο gamma και σίγουρα πιο φωτεινό.
Αυτά βέβαια στα είπα και πιο πίσω, αλλά επέμενες να αναπάραγεις τι είπε ο Bob ο σουγιάς στο Avsforum.
Δείχνει επίσης το πόσο λάθος έβλεπες τόσο καιρό, παρά την ¨εμπειρία¨ σου.
Δεν άλλαξαν φυσικά τα clipping points. Ούτε άλλαξε η τιμή του λευκού, ούτε του μαύρου, ούτε ο αλγόριθμος της κίνησης.
Το πιο φωτεινό gamma δίνει την αίσθηση της πιο φωτεινής εικόνας.
Τα παραπάνω χρησιμοποίησε τα για τα επόμενα που θα σου πω.
Πας να συγκρίνεις 2 προβολείς (Epson με Jvc) χωρίς να καταλαβαίνεις τα βασικά.
Πιστεύεις ότι ο jvc είναι καντήλι χωρίς να δεις με τι ρυθμίσεις παίζει το κάθε μηχανάκι. Έχουν ματσαρισμένο gamma; Ο Epson μπορεί να βγάλει αρκετά περισσότερο φως σε modes που η λευκή καρτέλα γίνεται πράσινη κι η κλίμακα του γκρι κατουρημένη. Τι συμβαίνει όμως, αν ρυθμιστούν; Είναι τόσο μακριά;
Τι γίνεται αν χρησιμοποιήσουμε φίλτρο dci; Μήπως τότε ο jvc βγάζει περισσότερο φως;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top