EPSON EH-TW9400

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Άλλαξε hdmi καλώδιο για δοκιμή όταν στο ξανακάνει χωρίς να τον βγάλεις από το ρεύμα
Ίσως φταίει το hdmi
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δεν χρειάζεται να σηκώσεις τα χέρια ψηλά αλλά με ένα κλικ μπορείς να μεταβεις στη άλλη άκρη.(ΗΠΑ ) για δεις τι λένε ακριβώς και όχι πως μας συμφέρει.στην Ελλάδα.δεν.αξιζει το κόπο να ασχοληθώ ξανά γιατί καθένας έχει την δική του γνώμη οπότε δεν βγάζουμε ακρη.οταν θα βγει η καινούργια αναβάθμιση τα ξαναλέμε .
Αν καταλάβεις τις ασυναρτησίες που λες ίσως θα έδινες μια δεύτερη ευκαιρία στην Ελλάδα.
Χωρίς να θέλω να σε μειώσω, και 100 projectors να έχουν περάσει από τα χέρια σου αν δεν ξέρεις τα βασικά η "εμπειρία σου" είναι άχρηστη πληροφορία.
Δεν χρειάζεται να δει κάποιος τη βλέπεις εσύ για να καταλάβει τη γίνεται. Στα έδειξε ο @loggeo.
Το ότι 100 άνθρωποι έχουν μια άποψη και ένας μια άλλη δεν συνεπάγεται ότι οι 100 έχουν δίκιο. Αν οι 100 είναι νταμάρια και ένας ο γνώστης τότε αυτός ο ένας έχει δίκιο. Αυτό βέβαια είναι συχνό φαινόμενο σε forums και Social media.
Εσύ όμως επιμένεις να διαβάζεις αυτούς που λένε ότι το Firmware update ανέβασε την ανάλυση. Αυτή η πρόταση από μόνη της είναι Red flag να μην ασχοληθείς άλλο με τους συγκεκριμένους.
Έζησες μια εμπειρία με την αλλαγή του Firmware που προφανώς δεν μπορείς να εξηγήσεις. Δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό. Μην επιμένεις όμως γιατί εκτίθεσαι.
 
Last edited:


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Καλημέρα δεν είχα διάθεση να απαντησω αλλά η λεξη ασυναρτησίες δεν μου άρεσε και θα σου απαντήσω όσοι έχουν πάρει τον Epson eh-tw 9400 στο εξωτερικο και λένε οτι υπάρχει διαφορά στην εικόνα ακόμη και.απο.επίσημα σάιτ αυτοι είναι ασχετοι και εμείς εδω οι γνωστικοί μάλλον θα εχεις κόλλημα με το. συγκεκριμένο προβολέα δεν εξηγείται διαφορετικα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
μάλλον θα εχεις κόλλημα με το. συγκεκριμένο προβολέα δεν εξηγείται διαφορετικα
Κολλήματα δεν έχω με τίποτα. Γενικά.


θα σου απαντήσω όσοι έχουν πάρει τον Epson eh-tw 9400 στο εξωτερικο και λένε οτι υπάρχει διαφορά στην εικόνα ακόμη και.απο.επίσημα σάιτ αυτοι είναι ασχετοι και εμείς εδω οι γνωστικοί
Το ότι 100 άνθρωποι έχουν μια άποψη και ένας μια άλλη δεν συνεπάγεται ότι οι 100 έχουν δίκιο. Αν οι 100 είναι νταμάρια και ένας ο γνώστης τότε αυτός ο ένας έχει δίκιο. Αυτό βέβαια είναι συχνό φαινόμενο σε forums και Social media.
:rolleyes:
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Λεω τωρα εγω ο ασχετος, μηπως περασαν καποιο αλγόριθμο τυπου darbee http://www.darbeevision.com/ ανεβασαν ελαφρως την ευκρινεια και για λογους διαφημισης εργραψαν για μεγαλυτερη αναλυση; Εγω εχω τρεις προβολεις με την ιδια αναλυση 1080p ομως σε εικονα βιντεο ο ενας ειναι πιο ευκρινης απο τον αλλο.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Λεω τωρα εγω ο ασχετος, μηπως περασαν καποιο αλγόριθμο τυπου darbee http://www.darbeevision.com/ ανεβασαν ελαφρως την ευκρινεια και για λογους διαφημισης εργραψαν για μεγαλυτερη αναλυση; Εγω εχω τρεις προβολεις με την ιδια αναλυση 1080p ομως σε εικονα βιντεο ο ενας ειναι πιο ευκρινης απο τον αλλο.
Θα πρέπει να διαχωριστεί η ευκρίνεια της εικόνας απ' την οξύτητα.
Εδώ υπάρχει ένα καταπληκτικό θέμα του τότε διαχειριστή.
Συνοψίζοντας:
"Ένας προβολέας είναι ευκρινής όταν κάθε προβαλλόμενο εικονοστοιχείο του αναπαριστά υπάρχουσα πληροφορία φωτεινότητας του σήματος εισόδου".
"Δεν νοείται αναπαραγωγή ευκρινέστερη από το πρωτότυπο. Αυτό είναι και το σημείο που αποτελεί το λόγο για τον οποίο η ευκρίνεια συχνά συγχέεται με την οξύτητα (sharpness). "


Με το χέρι στην καρδιά θα πρότεινα σε όλους να διαβάσουν το συγκεκριμένο thread. Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο σε ξένα φόρουμς.
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Ακριβως αυτο κανει το darbee ανεβαζει την φωτεινοτητα σε καθε εικονοστοιχειο στα ψηλα ire και την κατεβαζει στα χαμηλα δινοντας μια ψευδαίσθηση ηψηλης αντιθεσης, δεν δημιουργει περιγραματα-θορυβο στην εικονα οπως κανει η οξύτητα αν την ανεβασουμε. Δεν εγραψα πουθενα για οξυτητα μονο για ευκρινεια. [ανεβασαν ελαφρως την ευκρινεια και για λογους διαφημισης εργραψαν για μεγαλυτερη αναλυση] Ευκρινεια και αναλυση ειναι δυο διαφορετικα πραγματα στην εικονα ομως εκεινο που πουλαει ειναι η αναλυση π.χ. 1080p. 4k. 8k.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ακριβως αυτο κανει το darbee ανεβαζει την φωτεινοτητα σε καθε εικονοστοιχειο στα ψηλα ire και την κατεβαζει στα χαμηλα δινοντας μια ψευδαίσθηση ηψηλης αντιθεσης, δεν δημιουργει περιγραματα-θορυβο στην εικονα οπως κανει η οξύτητα αν την ανεβασουμε. Δεν εγραψα πουθενα για οξυτητα μονο για ευκρινεια. [ανεβασαν ελαφρως την ευκρινεια και για λογους διαφημισης εργραψαν για μεγαλυτερη αναλυση] Ευκρινεια και αναλυση ειναι δυο διαφορετικα πραγματα στην εικονα ομως εκεινο που πουλαει ειναι η αναλυση π.χ. 1080p. 4k. 8k.
Προφανώς δε διάβασες ή δεν κατάλαβες το θέμα που σου πρότεινα. Οτιδήποτε παρεμβαίνει στην αναπαραγωγή του πρωτότυπου εικονοστοιχειου , άσχετα απο τον τρόπο και τις παρενέργειες που μπορεί αυτός να έχει, θεωρείται sharpening tool.
Εδώ μιλάμε για ξεκάθαρη software παρέμβαση.
Η οποία , για την ιστορία, μου αρέσει σε hd υλικό.
Η ευκρίνεια είναι μια απόλυτη κατάσταση, η οποία μπορεί να γίνει χειρότερη από παράγοντες οπως λχ η σύγκλιση των panel, η ποιότητα του φακού κλπ.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
445
επιστροφη του 9400 στο σερβις μετα απο 140 ωρες με πιθανο προβλημα στην οπτικη μοναδα κ μαλλον παει ιταλια για επισκευη
Δεν θα επρεπε να μου δωσουν καινουριο?τουλαχιστον δεν υα μπορουσαν να μου δωσουν καποιον demoγια ενα μηνα π θα τον εχουν ωστε να βλεπω κ εγω κατι?
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Στο Ηνωμένο Βασίλειο δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει ο επσον και να μη σου δώσουν άλλο πιστεύω σε αυτό το θέμα είναι παρα πολύ καλη απο εκεί που πήρες τον επσον είναι υποχρεωμένη να σου δώσουν άλλο καινούργιο μην τους αφήσεις καθόλου.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
επιστροφη του 9400 στο σερβις μετα απο 140 ωρες με πιθανο προβλημα στην οπτικη μοναδα κ μαλλον παει ιταλια για επισκευη
Δεν θα επρεπε να μου δωσουν καινουριο?τουλαχιστον δεν υα μπορουσαν να μου δωσουν καποιον demoγια ενα μηνα π θα τον εχουν ωστε να βλεπω κ εγω κατι?
Τι προβλημα σου προεκυψε?
 




Μηνύματα
123
Reaction score
61
Αυτό ψάχνουν να βρουν κακώς η επσον βγάζει μια αναβαθμιση χωρίς να ενημερώνει τι κάνει τα ίδια έκανε και στην 1.03
 


Μηνύματα
282
Reaction score
19
Έχει ανέβει νέο firmware πριν μερικές ημέρες ΕΔΩ . Το κατέβασα και έβαλα στο usb flash ( fat32 ) το αρχείο EPSONPJ_H928_WWV105.bin . Έβγαλα το καλώδιο της τροφοδοσίας , κούμπωσα το usb stick και έβαλα ξανά το καλώδιο τροφοδοσίας έχοντας πατημένο το Power button πάνω στον προβολέα . Αρχικά ανάψαν και τα 3 led στο σασί ( Κοκκίνο και 2 πορτοκαλί ) Στην συνέχεια άφησα το power button και ο προβολέας έσβησε σε 5 - 10 δεύτερα . Όταν τον άναψα δεν είχε παρει το νέο firmware. . Κάνω κατι λάθος?
 

Μηνύματα
282
Reaction score
19
Έχει ανέβει νέο firmware πριν μερικές ημέρες ΕΔΩ . Το κατέβασα και έβαλα στο usb flash ( fat32 ) το αρχείο EPSONPJ_H928_WWV105.bin . Έβγαλα το καλώδιο της τροφοδοσίας , κούμπωσα το usb stick και έβαλα ξανά το καλώδιο τροφοδοσίας έχοντας πατημένο το Power button πάνω στον προβολέα . Αρχικά ανάψαν και τα 3 led στο σασί ( Κοκκίνο και 2 πορτοκαλί ) Στην συνέχεια άφησα το power button και ο προβολέας έσβησε σε 5 - 10 δεύτερα . Όταν τον άναψα δεν είχε παρει το νέο firmware. . Κάνω κατι λάθος?
Τελικά αλάλαξα στικάκι και την έκανε κανονικά . Κάποιο σκάλωμα θα εφαγε
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top